Strana 1 z 1

Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Napísané: Pi 27. Máj, 2016, 20:58
od užívateľa fincik
Čaute! Mám pár otázok ohľadom SATA HDD. Chcel by som z disku vyťažiť maximum. Mám dosku ASUS P5PE-VM ( https://www.asus.com/Motherboards/P5PEV ... fications/ http://www.cnet.com/products/western-di ... -gb/specs/ ) Chcem na nej spojazdniť tento SATA II disk Maxtor DiamondMAX 21 200 GB ( http://www.hdsentinel.com/storageinfo_d ... M3200820AS http://www.cnet.com/products/western-di ... -gb/specs/) Na disku je možnosť jumperom zmeniť použitie na SATA II al. pre staršie dosky SATA I. Samozrejme mám jumper na SATA I (1,5 Gb/s). Pre info. V počítači mám aj druhý disk WD, ale ten má len ATA-100 rozhranie (pripojený cez 80-žilový kábel) do Primárneho IDE slotu na doske. ( http://www.cnet.com/products/western-di ... -gb/specs/ ) Ide mi o rýchlosť PRVÉHO disku (Maxtor) na tejto doske. Áno doska podporuje podľa výrobcu síce iba rozhranie SATA I, ale SATA II by mala byť spätne kompatibilná (niekedy nie je, ale mne disk identifikoval BIOS aj OS (XP Professional SP3)). Síce neviem či správne, pretože v BIOSe aj v Správcovi zariadení sa disk hlási na Primárnom kanáli IDE ako aj ten WD (v BIOSe je zobrazené ako Third IDE Master). Neviem ale asi XP-čko ho radí ako IDE zariadenie Spustil som PC, vošiel do BIOSu a skontroloval hneď nastavenie tohto SATA disku. V spomínanej sekcii Third IDE Master boli módy PIO aj DMA nastavené na Auto. Chcel som to zmeniť, ale ponechal som to nakoniec na voľbe Auto. Vyšiel som z BIOSu a nechal nabehnúť OS. Videl som hneď pomalé reakcie disku a PC. Ale nedalo mi to a dal som disk otestovať (HD Tune, HD Speed aj CrystalDisk). Rýchlosť bola cca 3,4 MB/s čítanie aj zápis. Bolo to jasné, že to bude tým, že disk pôjde pravdepodobne v PIO režime. Otvoril som Správcu zariadení a tam bolo uvedené, že režim prenosu DMA je k dispozícii, ale Aktuálny režim prenosu je PIO, ale ten sa nedal zmeniť. Ďalšia možnosť bola BIOS (malo to byť ako prvoradé, viem, ale chcel som vedieť či to predsa nenastavím v Správcovi zariadení :-)). Dobre, spustil som znovu BIOS a v sekcii Third IDE Master som zmenil len DMA mód na nastavenie UDMA5. Prihlásil som sa do systému a začal znovu testovať rýchlosti. Teraz už bola rýchlosť niečo cez 80 MB/s. Ale nemá to ísť ešte rýchlejšie? Ten WD ATA disk nameral niečo cez 60 MB/s. To je len cca 20 MB rozdiel oproti tomu Maxtor SATA disku. V BIOSe som si všimol ešte nastavenie v sekcii IDE konfigurácia Enhanced Mode Support On (natívny mód), ale otestoval som režimy S-ATA aj PATA+S-ATA, ale to nemalo vplyv. Neviem na čo sa ten natívny mód presne používa. Z článkov som to príliš nepochopil. Vedel by mi niekto poradiť či je vôbec možné ešte nejak zvýšiť rýchlosť disku na tejto doske? Za rozumné rady vopred ďakujem všetkým prispievajúcim. s pozdravom Šimon

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Napísané: Pi 27. Máj, 2016, 22:43
od užívateľa marfan
Z toho disku viac nedostaneš. Je to už stará plečka disk.

Disky, ktoré aktuálne kúpiš majú rýchlosti okolo 100-140MB/s, ako ktoré. Takže poradiť ti tu asi nikto neporadí, zo základnými problémami si si poradil, doska tak isto je už dosť stará. Ak by mal ten disk ATA rozhranie tak by išiel podobnou resp. rovnakou rýchlosťou ako na SATA.

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Napísané: Pi 27. Máj, 2016, 23:27
od užívateľa fincik
Ja som len chcel vedieť, či je to v poriadku s tou rýchlosťou. Som si vedomý, že doska je stará, ale myslel som možno, že keď rozdiel oproti ATA rozhraniu tam bude o čosi väčší v rýchlosti.

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Napísané: So 28. Máj, 2016, 11:38
od užívateľa marfan
To nie nebude tam rozdiel, možno tak v odozve ale aj to pochybujem.

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Napísané: So 28. Máj, 2016, 11:53
od užívateľa dexterav
možno teraz je ale máš proste starý HDD :)
posledné IDE a prvé sata nejaké rozdiely ani nemali
viacmenej aj prvé sata stačí na reálnu rýchlosť nových HDD

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Napísané: So 28. Máj, 2016, 12:09
od užívateľa faugusztin
V skratke - prepinas rozhranie medzi SATA1 (~150MB/s) a SATA2 (~300MB/s) pre disk, co ani nedosiahne 100MB/s pri sekvencnom citani je ako keby si riesil, ze ci by bola pre teba lepsia 15m alebo 30m sirkoka cesta k tvojej chate, ked na nej aj tak jazdis iba sam, so svojou Skodovkou.

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Napísané: So 28. Máj, 2016, 12:11
od užívateľa dexterav
:cool: to ťa mp3t naučil ?

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Napísané: So 28. Máj, 2016, 12:52
od užívateľa faugusztin
Nie. Ja som bol vzdy taky sarkasticky flegmatik.

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Napísané: So 28. Máj, 2016, 14:15
od užívateľa mp3turbo
a prave preto mas obrovsku pravdu.

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Napísané: So 28. Máj, 2016, 16:34
od užívateľa felipe25
tak tak, tieto stare disky maju max. citanie 100MB/s...vacsinou 70/80/90 (tolko mali aj ked boli nove...)

a k novym... tie nove 7200ot maju citanie aj 210MB/s.. vzdy testujem novucicke disky...
150MB/s maju green verzie, co maju 5400ot...

ale systemovy disk 7200ot ma celkom dobre citanie, aj ked SSD sa to nevyrovna,

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Napísané: So 28. Máj, 2016, 17:36
od užívateľa fincik
No dobre. Tak ďakujem všetkým, čo sa zapojili do témy ;-)