intel ssd 330 chyba E8 - available reserved space

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
patro16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2737
Dátum registrácie: Ne 12. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín

intel ssd 330 chyba E8 - available reserved space

Príspevok od používateľa patro16 »

zdravim,

chcem sa spytat z nicoho nic mi intel ssd toolbox vyhodil upozornenie na chybu E8 - available reserved space, co je to za chybu, treba to nejako urychlene riesit?

ssd ma rok a tristvrte(blizi sa ku koncu zaruky), pouziva sa ako systemovy W7 a zatial nebol ziaden problem
rovanku chybu mal aj uzivatel tu a odporucili mu rma
http://forum.cnews.cz/viewtopic.php?f=43&t=25740

dik

screen:
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz
Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1
MB: MSI Z97 PC Mate
RAM: Kingston HyperX Fury Black 1866Mhz CL10 16GB kit
GPU: iGPU
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000 QUIET DRIVE
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready)
PSU: Enermax Platimax 500W
Case: Corsair Vengeance C70 Military Green
+outtake: Noctua NF-A15 PWM + NF-S12A PWM, intake: 2x Noctua NF-S12A PWM
Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i
Periferie: Microsoft Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK
Printer: HP LaserJet 1018
NB: ACER TravelMate 5760G >CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB 1600MHz, GPU: HD3000 + Nvidia Optimus GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB
Mobile: Samsung Galaxy A52 5G
Car: KIA Ceed HB MY22 LUNAR
Asnod
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2299
Dátum registrácie: St 25. Sep, 2013, 12:05
Bydlisko: Spisska Nova Ves

Re: intel ssd 330 chyba E8 - available reserved space

Príspevok od používateľa Asnod »

E8 Available Reserved Space This attribute reports the number of reserve blocks remaining. The attribute value
begins at 100 (64h), which indicates that the reserved space is 100 percent available. The threshold value for this attribute is 10 percent availability, which indicates that the drive is close to its end of life. Use the Normalized value for this attribute.
Na nezmyselne komenty miestnych intelektualov nereagujem.
Používateľov profilový obrázok
patro16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2737
Dátum registrácie: Ne 12. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín

Re: intel ssd 330 chyba E8 - available reserved space

Príspevok od používateľa patro16 »

prave sa dokoncil full diag scan a je ok

ak som si to spravne prelozil, tak ssd odchadza do kremikoveho neba.

a vraj intel kvalita... :furious:
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz
Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1
MB: MSI Z97 PC Mate
RAM: Kingston HyperX Fury Black 1866Mhz CL10 16GB kit
GPU: iGPU
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000 QUIET DRIVE
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready)
PSU: Enermax Platimax 500W
Case: Corsair Vengeance C70 Military Green
+outtake: Noctua NF-A15 PWM + NF-S12A PWM, intake: 2x Noctua NF-S12A PWM
Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i
Periferie: Microsoft Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK
Printer: HP LaserJet 1018
NB: ACER TravelMate 5760G >CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB 1600MHz, GPU: HD3000 + Nvidia Optimus GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB
Mobile: Samsung Galaxy A52 5G
Car: KIA Ceed HB MY22 LUNAR
Asnod
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2299
Dátum registrácie: St 25. Sep, 2013, 12:05
Bydlisko: Spisska Nova Ves

Re: intel ssd 330 chyba E8 - available reserved space

Príspevok od používateľa Asnod »

Skor by som sa rad na to pozrel preco tvoja hodnota power on cycle count = hodnote unsafe shutdownow a aj ten tvoj power on time je celkom zaujimavy :)

Nemas ho nahodou na 90% zaplneny a preto ti tam ukazuje tu hodnotu 10% pri aviable reserved space koli obmene buniek ty kvalita?
Na nezmyselne komenty miestnych intelektualov nereagujem.
Používateľov profilový obrázok
patro16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2737
Dátum registrácie: Ne 12. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín

Re: intel ssd 330 chyba E8 - available reserved space

Príspevok od používateľa patro16 »

nie nikdy som neprekrocil zaplnenie 60GB

ktym ostatny veciam co si pisal tak intelacke ssd to tak maju v smarte cize to je ok
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz
Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1
MB: MSI Z97 PC Mate
RAM: Kingston HyperX Fury Black 1866Mhz CL10 16GB kit
GPU: iGPU
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000 QUIET DRIVE
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready)
PSU: Enermax Platimax 500W
Case: Corsair Vengeance C70 Military Green
+outtake: Noctua NF-A15 PWM + NF-S12A PWM, intake: 2x Noctua NF-S12A PWM
Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i
Periferie: Microsoft Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK
Printer: HP LaserJet 1018
NB: ACER TravelMate 5760G >CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB 1600MHz, GPU: HD3000 + Nvidia Optimus GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB
Mobile: Samsung Galaxy A52 5G
Car: KIA Ceed HB MY22 LUNAR
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: intel ssd 330 chyba E8 - available reserved space

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mmm je to cudne, zvlast pri tom zapise co mas - neceleho 2.5TGB... to je nic pre akekolvek SSD.

Ja by som fakt skusil kontaktovat predajcu kde si to kupil pokial to mas v zaruke. Intel robi kvalitne produkty, samozrejme semtam sa nieco pokazi ale v takom pripade silno stoja za svojimi zakaznikmi. Aj ked to SSD nebude "uplne pokazene", aj tak je realne ze ho vymenia len na zaklade tohoto atributu. Neviem, vyskusaj.

Niektore atributy su totiz cudne - power on hours cez 890.000 [!!] znamena ze ten disk je v prevadzke uz viac ako 100 rokov. Krasneho veku si sa dozil a disk s tebou, gratulujeme. Media wearout indicator na nule ale pritom 2968 zapisov do NAND buniek... no neviem, je to nejake divnejsie ako by to mohlo byt.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
patro16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2737
Dátum registrácie: Ne 12. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín

Re: intel ssd 330 chyba E8 - available reserved space

Príspevok od používateľa patro16 »

takze ssd sa mi nakoniec podarilo reklamovat priamo u Intelu v NL - presny popis co tomu bolo nedali ale aspon poslali novy Intel 520 180GB
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz
Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1
MB: MSI Z97 PC Mate
RAM: Kingston HyperX Fury Black 1866Mhz CL10 16GB kit
GPU: iGPU
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000 QUIET DRIVE
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready)
PSU: Enermax Platimax 500W
Case: Corsair Vengeance C70 Military Green
+outtake: Noctua NF-A15 PWM + NF-S12A PWM, intake: 2x Noctua NF-S12A PWM
Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i
Periferie: Microsoft Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK
Printer: HP LaserJet 1018
NB: ACER TravelMate 5760G >CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB 1600MHz, GPU: HD3000 + Nvidia Optimus GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB
Mobile: Samsung Galaxy A52 5G
Car: KIA Ceed HB MY22 LUNAR
BubakB
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 157
Dátum registrácie: Po 03. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Nitra

Re: intel ssd 330 chyba E8 - available reserved space

Príspevok od používateľa BubakB »

Pravdepodobne už nedefinovalo žiadne správne bunky, ktoré boli v zálohe. Respektíve skôr tie bunky už nemali zálohu, teda niektoré sa už bez problémov alokovali (disk sa s tým vysporiadal, len už nemal žiadne v zálohe). Pokiaľ som to správne zhodnotil i čítal, tak E8 hodnota má dynamickú RAW hodnotu od 100 do 0 a chybu ukazuje ako problémovú od 10%. Ale je to moja hypotéza. Pozrieť presne SMART hodnoty z datasheetov Intelu, respektíve výkladového slovníka SMARTu tej série SSDčiek.

Každopádne, tak či onak, správal sa správne a korektne. Ak teda aj integrita dát zostala neporušená, prípadne scan povrchu, a o nič si neprišiel alebo len tak z ničoho nič by prestal byť videný, rozhodne by to bola omnoho bolestivejšia smrť ako keď ju disk predpovedal.

Inak tá hodnota v hodinách sa zdá byť v poriadku. Ono to číta nejakú pochybnú premenenú RAW hodnotu. Ale napríklad i v CrystalDisku by si potom videl správnu hodnotu v hodinách (+ v tomto prípade by životnosť disku bola na 10%).

Inak, zaujímavé by bolo vedieť, či to tak kumulovalo alebo iba skočilo u tej hodnoty E8. Ale to už asi ťažko vedieť. Ja svoje disky v systéme kontrolujem i po troch dňoch. :laugh:

Neočakávané vypnutie alebo strata napájania. To je zaujímavý problém. V čom si ten disk mal patro16, akom počítači? Z popisu? Podobný problém riešim tiež na jednom disku aktuálne od Intelu (je to 520 120GB). Vymenil som ho do jedného z desktopov a neustále sa tak vypína (predtým tam bol Crucial M500 a ten žiadny problém. A 520 120GB bola predtým v inom systéme a odtiaľ má korektné hodnoty. Sem tam má nejaké hodnoty vypnutia, ale tak ten si odžil výpadky elektrickej energie na tom prístroji) . Keďže z toho screenu je tá hodnota rovná počtu zapnutí v tvojom prípade, robila to najskôr doska, resp. spolu so zdrojom (odpojilo energiu a teda nastalo "tvrdé" vypnutie). Dátam a kondícií disku to najskôr tiež dosť neprospieva. Budem to tiež i ja nejak riešiť, alebo tam zas vrátim tú M500, keď už nič. Každopádne, skontroluj si túto hodnotu na disku, ktorý nahradil tento chybný Intel (či je to zostava z popisu a tam ti svieti nejaký Sandisk, alebo tá náhrada v podobe 520 180GB, či niečo iné). Asi tiež bude narastať. Najskôr.
Používateľov profilový obrázok
patro16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2737
Dátum registrácie: Ne 12. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín

Re: intel ssd 330 chyba E8 - available reserved space

Príspevok od používateľa patro16 »

zostava je ta ako v podpise - uz je tam ten intel 520,

k tej 330-ke, asi to slo postupne pretoze som nasiel screen smartu z 05.01.2014 a tam uz bola hodnota 79 a potom som to uz nesledoval - resp. az ked ssd toolbox a win vyhodili varovanie - co bolo v den zalozenia tejto temy cize to presne vychadza 9 mesiacov

ano rovnako sa teraz sprava aj ta nova 520-ka s tym vypnutim, co moze ale sposobovat aj doska pretoze za zapina na 2 krat pri oc (znami fakt pri tejto rade dosiek), skoda u toho sandisku som to nesledoval a uz je predany

edit:// takze nie, zrusil som oc tj. normalne zapinanie dosky(celeho PC) a pise to rovnako - pri kazdom vypnuti ssd zapise aj unsafe shutdown count + unexpected power loss count tod otazka z akeho dovodu to potom to ssd robi/zapisuje do smartu?

edit2:// vyriesene - HW je v tom "nevinne"
Regedit your way to:
HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\ CurrentControlSet\ services\ msahci
and create a new KEY called "Controller0"
inside Controller0, create a new KEY called "Channel0"
Now inside Channel0, create a new DWORD called "TreatAsInternalPort"
set this value to "1"
(this sets SATA port 0 (Drive C)to no longer show up in "Safely Remove Hardware")
zdroj
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz
Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1
MB: MSI Z97 PC Mate
RAM: Kingston HyperX Fury Black 1866Mhz CL10 16GB kit
GPU: iGPU
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000 QUIET DRIVE
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready)
PSU: Enermax Platimax 500W
Case: Corsair Vengeance C70 Military Green
+outtake: Noctua NF-A15 PWM + NF-S12A PWM, intake: 2x Noctua NF-S12A PWM
Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i
Periferie: Microsoft Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK
Printer: HP LaserJet 1018
NB: ACER TravelMate 5760G >CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB 1600MHz, GPU: HD3000 + Nvidia Optimus GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB
Mobile: Samsung Galaxy A52 5G
Car: KIA Ceed HB MY22 LUNAR
BubakB
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 157
Dátum registrácie: Po 03. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Nitra

Re: intel ssd 330 chyba E8 - available reserved space

Príspevok od používateľa BubakB »

Tak k tej 330 ešte, že i tak sa potom disk správal teda korektne. Žiadne dáta sa nestratili, či k nim nebol znemožnený prístup. Takže, firmware disku to predpovedal správne. A ná bárs, keď sa to deje v záručnej dobe, tak to má byť. Spraviť zálohu a ísť vymeniť. :cool: :good:

A vďaka za tip. I môjmu to pomohlo. Trošku som si nebol istý, predpokladal som to taktiež, že to najskôr bude niečo takéto. Ale predošlému Crucialu M500 to vôbec nevadilo. Preto som zneistil a prípadne hľadal i iné dôvody. S M500 mal iba pár neočakávaných vypnutí a to preukázateľne potvrdených a hodnota nebola 1 k 1 s počtom zapnutí. Ale M500 pomohla v tomto asi najskôr jej určitá ochrana pred stratou energie pomocou poľa keramických kondenzátorov ( v časti The Truth About Micron's Power-Loss Protection odkazu http://www.anandtech.com/show/8528/micr ... laceholder Tu sú vidieť http://www.custompcreview.com/wp-conten ... iew-25.jpg ) a HDD čo tam sú (Toshiby) ukazovali v tom atribúte vlastne počet vypnutí disku. :D I tak, v OS vypnutý hotplug teda pomohol (čo som celkom nerád, až raz som túto možnosť odpojiť a pripojiť iný HDD použil. A no teda robil som ešte tej 520 cez Intel SSD Toolbox Secure Erase, takže som ho odpájal, vypínal od napájania a hneď zapojil za chodu).

Avšak. Zámerne som si spravil skúšku mimo prostredia OS po úprave tých registrov či počas vypnutia z nejakého ďalšieho boot zariadenia či prostredia alebo proste bez žiadneho boot disku a tam to neočakávané vypnutie a strata napájania stále pretrvávajú. Tak najskôr je v tom asi aj zahrnutá nejaká okolnosť so samotným módom AHCI na doskách LGA775 či lepšie povedané čipsetoch a nielen teda ovládačom v OS. Možno že tak ešte vyskúšať samotný IDE (Legacy) mód. :psst:

Inak možno by u teba stálo za to skúsiť ovládače Intel Rapid Store Technology (RST) . P5Q PRO má južný most s podporou RAIDu (ktoré tieto ovládače zvyčajne vyžadujú). Zlepší to správu s niektorými blokmi súborov. U mňa to význam nemá, tam som rád za režim mahci a že nejdem cez IDE ( i keď k celku úspešne prevádzkujem na jednom z NTB SSD i v tomto režime :) ) a predpokladám, že najskôr ak si mal problém s vypnutiami, tak používaš ovládač od Microsoftu. Viac už thread z PCTF http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=127&t=165638

Inak s tým tvrdým štartom počas OC či prípadne reštartom (niekedy sa to prejavovalo i tak). V minulosti som mával u toho skôr problém (tak hej, je to vlasnosť, nič sa s tým nedá robiť a mnohokrát ako čítam po fórach to majú i dnešné dosky) u mechanických diskov. Tým to naozaj dosť neprospieva. Lebo ich to roztočí a následne zastaví a hneď spustí. Tak niektoré disky, ktoré som mal doma v minulosti, vôbec im to nerobilo dobre. Potom sa kalibrovali. Prípadne v atribúte roztáčania (Spin up time) potom tieto disky postupne nadobúdali nie dosť lichotivé hodnoty, a potom sa následne zas opäť kalibrovali a vydávali neuveriteľné a neskutočné zvuky.

///edit: Prečiarknutý posledný odsek. Nezdieľam ochotu viesť diskusiu spôsobmi a metódou argumentácie podobnej ako bojovej taktike Vernichtungsschlacht. Sry turbo, not me. :notme:
Naposledy upravil/-a BubakB v Ne 01. Mar, 2015, 11:08, upravené celkom 1 krát.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: intel ssd 330 chyba E8 - available reserved space

Príspevok od používateľa mp3turbo »

za ziadnych okolnosti nemoze ziadny disk vydavat "neuveritelne a neskutocne" zvuky. To je jasny prejav skapinajuceho respektive principialne nekvalitneho produktu - rovnako ako ziadne auto nemoze vrzgat alebo skripat v motore, aj napriek tomu ze ten motor "nejako funguje".

Napriklad ja osobne s diskami robim, tak trosku, a nic podobne neuveritelnym a neskutocnym zvukom som v zivote nestretol. Keby hej, leti disk na reklamaciu v prvej sekunde. Zase je pravda ze ja mam okolo seba trosicku ine disky trosicku inej cenovej kategorie ale ajtak.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
patro16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2737
Dátum registrácie: Ne 12. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín

Re: intel ssd 330 chyba E8 - available reserved space

Príspevok od používateľa patro16 »

Intel Rapid Store Technology (RST) som skusal este uplne na zaciatku ale s vykonom to neurobilo nic teda aspon v ASssd bench, a naviac stale pretrvavali/vratili sa nespravne vypnutia ssd takze som tam nechal ovladac od ms+uprava registra a nikde ziaden problem,

tomu Sandisku co som mal predtym to vypinanie zrejme tiez nevadilo pretoze mal Marvell radic rovnako ako tvoj M500
Avšak. Zámerne som si spravil skúšku mimo prostredia OS po úprave tých registrov či počas vypnutia z nejakého ďalšieho boot zariadenia či prostredia alebo proste bez žiadneho boot disku a tam to neočakávané vypnutie a strata napájania stále pretrvávajú. Tak najskôr je v tom asi aj zahrnutá nejaká okolnosť so samotným módom AHCI na doskách LGA775 či lepšie povedané čipsetoch a nielen teda ovládačom v OS. Možno že tak ešte vyskúšať samotný IDE (Legacy) mód.
toto sa ale dalo ocakavat pretoze upravu si urobil len na systeme v ssd
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz
Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1
MB: MSI Z97 PC Mate
RAM: Kingston HyperX Fury Black 1866Mhz CL10 16GB kit
GPU: iGPU
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000 QUIET DRIVE
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready)
PSU: Enermax Platimax 500W
Case: Corsair Vengeance C70 Military Green
+outtake: Noctua NF-A15 PWM + NF-S12A PWM, intake: 2x Noctua NF-S12A PWM
Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i
Periferie: Microsoft Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK
Printer: HP LaserJet 1018
NB: ACER TravelMate 5760G >CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB 1600MHz, GPU: HD3000 + Nvidia Optimus GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB
Mobile: Samsung Galaxy A52 5G
Car: KIA Ceed HB MY22 LUNAR
BubakB
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 157
Dátum registrácie: Po 03. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Nitra

Re: intel ssd 330 chyba E8 - available reserved space

Príspevok od používateľa BubakB »

Čo som čítal, tak ovládač RST (či po starom bol úplný názov Intel Matrix Storage, software s prívlastnom Manager) moc nepomáhal so sekvenčným čítaním/zápisom väčších blokov, u Sandforce radiča to pomáhalo hlavne v tých úplne malých (512 bytov - 4 KB) a náhodnom prístupe. Zas, až 520 má ako prvá skvelý (=naozaj optimalizovaný) firmware zo všetkých SF. Netreba zabúdať, že keď sa to najmä riešilo, tak v ponuke boli najmä rôzne lacné paškvily na tomto radiči od iných výrobcov. A keďže novšie ovládače RST sa vlastne radia do tej novšej rodiny s tými rôznymi vymoženosťami ako Smart Response a u nových čipsetov čo tu čítam naprieč internetovým svetom to naozaj pomáha výkonu, tak tie posledné čo išli i na staré južné mosty neriešili asi veci ako Hot swap/plug. Tak asi najskôr to, čo ide spraviť v registroch pre mahci asi najskôr taktiež pre Intel RST. Tak, máš pravdu, nemá to dosť význam a riešim to skôr zo záujmu o tom viac vedieť.

A tak to áno. Vo všeobecnosti sa hovorí, že Marvellom staršie platformy ako tie založené na LGA775 veľmi vyhovujú a celkom znesú i režim IDE nielen AHCI, takže je asi tiež jeden z ďalších faktorov. :)

A teda, na úplný záver dodám, že tú skúšku mimo OS som skôr učinil s ohľadom na to čo si povedal a zo záujmu, že a či HW je v tom "nevinne". Skôr je to vlastnosť AHCI režimu a jej možnosti na Hot swapping, respektíve hot plugging. Na PCTF som večer čítal jedného užívateľa, čo má Ivy Bridge platformu s SSD Samsung 850PRO a taktiež podobným spôsobom (vypnutím v BIOSe) dosiahol neočakávané vypnutie. Nuž, keď si nájdem čas či príležitosť tak skúsim IDE mód, či to spraví tiež. A šmitec! :good:

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"