Pls , pomoc s 4TB HDD WD

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pls , pomoc s 4TB HDD WD

Príspevok od používateľa mp3turbo »

zabudni na svoje ublizene ego - zavolaj nabuduce do servisu ze pokazilo sa mi auto. A ked sa ta opytaju co konkretne sa tam deje, popis im ze proste netaha ani jak nalozena Avia hore kopcom. Nic ine im nepovedz.

Ako asi tak budu schopni poradit ? Rozmyslaj. Tu vobec nejde o ego, ani moje ani tvoje ani nikoho, tu ide o to aby si dokazal detailne popisat svoj problem ked nejaky mas A POTREBUJES S NIM POMOCT.

Ci uz ani to nedokazeme, taky mame pokrok ? A nezabudni sa zase oduť aj s egom. Tu ide o to aby si zapojil elementarny rozum. Ked na tom aute nabuduce budes nieco robit okolo turba a zapojis hadicky naopak, mozes sa cudovat preco nema vykon a vobec netaha. A ked budes ziadat o radu, zabudni to spomenut.

Co myslis, ako by asi tak reagovali ludia co sa ti snazia pomoct ?



PS: s tym linkovanym softom a low-level formatom je to ako, pan odbornik ? Nemozem adresovat osobne lebo sa tu zase niekto urazi :) Dokaze teda HD-Tune low-level format alebo nedokaze ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pls , pomoc s 4TB HDD WD

Príspevok od používateľa mp3turbo »

no takze spravna odpoved je ze nedokaze ?
Cize ked nabuduce nieco radim, aspon mam prehlad o tom co radim... a netrepem kraviny.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
j4ro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 973
Dátum registrácie: Pi 19. Mar, 2010, 18:37
Bydlisko: Humenné

Re: Pls , pomoc s 4TB HDD WD

Príspevok od používateľa j4ro »

hdtune.jpg
low level formatting (zero-fill) prepares the hard drive for the operating system so that various sectors can be recognized and accessed by the OS. In the process, any data currently written on the HDD is overwritten and (ostensibly) rendered unrecoverable thus eliminating the possibility of conflict with any new data subsequently written.
Som zelený a rozdávam dvojaký meter týždenne. Kto som?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pls , pomoc s 4TB HDD WD

Príspevok od používateľa mp3turbo »

secure erase nie je low-level format a nikdy nebol. Zero fill takisto nie je low-level format a takisto nikdy bohuzial nebol.

Secure erase jednoducho prepise vsetky sektory harddisku nahodnymi datami, vybranymi vzorkami a podobne, takze data sa nedaju obnovit. V tejto oblasti existuje viacero standardov, napriklad

Overwriting Standard Date Overwriting Rounds Pattern Notes
U.S. Navy Staff Office Publication NAVSO P-5239-26[12] 1993 3 A character, its complement, random Verification is mandatory
U.S. Air Force System Security Instruction 5020[13] 1996 4 All 0s, all 1s, any character Verification is mandatory
Peter Gutmann's Algorithm 1996 1 to 35 Various, including all of the other listed methods Originally intended for MFM and RLL disks, which are now obsolete
Bruce Schneier's Algorithm[14] 1996 7 All 1s, all 0s, pseudo-random sequence five times
U.S. DoD Unclassified Computer Hard Drive Disposition[15] 2001 3 A character, its complement, another pattern
German Federal Office for Information Security[16] 2004 2-3 Non-uniform pattern, its complement
Communications Security Establishment Canada ITSG-06[17] 2006 3 All 1s or 0s, its complement, a pseudo-random pattern For unclassified media
NIST SP-800-88[18] 2006 1 ?
U.S. National Industrial Security Program Operating Manual (DoD 5220.22-M)[11] 2006 ? ? No longer specifies any method.
NSA/CSS Storage Device Declassification Manual (SDDM)[19] 2007 0 ? Degauss or destroy only
Australian Government ICT Security Manual[20] 2008 1 ? Degauss or destroy Top Secret media
New Zealand Government Communications Security Bureau NZSIT 402[21] 2008 1 ? For data up to Confidential
British HMG Infosec Standard 5, Baseline Standard ? 1 All 0s Verification is optional
British HMG Infosec Standard 5, Enhanced Standard

a kazdy z nich prepisuje data inym sposobom. Na mnohych modernych diskoch, odhadom 80% z toho co dnes kupis v obchode SATA, sa VOBEC NEDA SPRAVIT.

Low-level format robi nieco veeeeeelmi odlisne. Na modernych diskoch uz straca vyznam, na starych radicoch ale to sa bavime pred 1995 bol zivotne dolezity.

Secure erase dokaze robit sialene vela utilitiek, napriklad od Acronisu, PD-Wipe a podobne. Low-level format dokazu viacmenej robit len konkretne utility kazdeho vyrobcu HDD zvlast (seagate low-level format nevie robit low-level format pre WD a naopak). Existuju nastroje ktore tvrdia ze vedia robit low-level format pre viacere znacky, teda ze vie low-level format aj pre seagate, aj pre hitachi, aj pre WD a podobne, avsak taketo nastroje vo vseobecnosti bohapusto klamu (pretoze v skutocnosti len zapisuju/citaju sektory a spoliehaju sa na nativnu vlastnost firmware diskov, ze pri neschopnosti precitat sektor dojde k automatickemu [!!] remappingu), dokazu to len s velmi starymi modelmi (Ontrack softy nepouzijes na 3TB alebo 4TB diskoch) alebo v tom najlepsom pripade prachsprostym analyzatorom komunikacie na SATA/IDE zbernici ktora nie je nicim sifrovana odchytavali prikazy originalnych vyrobcov disku a ich utilit a snazili sa ich napodobnit, voci comu vyrobcovia sami zakrocili dvojfaktorovou autorizaciou (podla konkretneho serioveho cisla disku ktore nevies okopirovat sa vypocita nejaky hash, ktory software posle disku a ked tieto dve veci sedia po prevereni cez firmware disku samotneho, potom zacne disk spolupracovat v tejto oblasti).

V pohode ?

PS: po trojnasobnom prepisani dat je este mozne ich vydolovat plus aj konkretne "vrstvy" ktore ich prepisovali cize v principe styri "kopie" kazdeho sektoru. To uz po tebe ale pojdu trosku ine "organizacie".

PS2: pre ucely zakladatela tejto temy vobec nie je potrebne cely disk vyšmrncať low-level formatom alebo "low-level formatom" ale staci len prvych par sektorov. To je zase nieco co doteraz nezaznelo a co si zabudol zdoraznit.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Št 12. Jún, 2014, 15:46, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
j4ro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 973
Dátum registrácie: Pi 19. Mar, 2010, 18:37
Bydlisko: Humenné

Re: Pls , pomoc s 4TB HDD WD

Príspevok od používateľa j4ro »

Som zelený a rozdávam dvojaký meter týždenne. Kto som?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pls , pomoc s 4TB HDD WD

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to uz tu nikto nic negarantuje :)

sleduj ten marketing : MODERN low-level format... uplne presne ako som napisal hore, moderny low-level sracka je taka, ze akykolvek bastardsky program sa snazi zapisovat na cely LBA priestor disku a firmware v pripade zistenia prieseru sa snazi remapovat dany sektor niekam do spare area, teda oblasti na toto vyhradenej.

To nic nemeni na tom ze dane veci su len marketingove zvasty a so skutocnym low-level formatom nemaju nic spolocne. Skus pozriet historicke clanky na internete co sa dialo v pripade "nemodernych" low-level formatov, to sa diali velmi odlisne veci ako zero-fill drive. Hrubo budes nesuhlasit s vetou "in MODERN LIFE, low-level format is performed to fill storage device with zeroes". To nie je low-level format, to je primitivne zapisanie samych nul na disk.

Ozaj, mozes poskytnut zdroj hentych screenshotov ? Je to zrejme priamo hd-tune alebo nejaky subjekt mimo vyrobcov diskov samotnych, ze ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
j4ro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 973
Dátum registrácie: Pi 19. Mar, 2010, 18:37
Bydlisko: Humenné

Re: Pls , pomoc s 4TB HDD WD

Príspevok od používateľa j4ro »

vidíš aj suverén ako ty sa môže zamotať, nebudem ťa ponižovať, ako to robíš ty ( a v snahe ešte viac uškodiť nemusíš upravovať svoje príspevky :( )

želám pekný deň

http://www.lowlevelformat.info/history.aspx
/PS2 odpoveď: V tomto konkrétnom prípade, keď disk hlásil zlú kapacitu a bolo s ním robených viac operácií, som odporúčil postup, ktorý by som realizoval sám.
Som zelený a rozdávam dvojaký meter týždenne. Kto som?

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"