Káble, konektory, krimpovanie atď.

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Užívateľov profilový obrázok
Snake
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 14060
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta
Kontaktovať užívateľa:

Káble, konektory, krimpovanie atď.

Príspevok od užívateľa Snake » So 26. Júl, 2008, 01:10

Tento návod je takým malým podrobným pokračovaním na HOW-TO od Newmiho: Ako na domácu sieť. Nájdete tam čo potrebujete na domácu sieť, v tejto téme sa dozviete tú teoretickú a praktickú časť ohladom TP (Twisted Pair) káblov a konektorov.

Obsah:
 • Teoretická časť
  • Konektory
   Metalické Káble
   Kategórie metalických káblov
 • Praktická časť
  • Čo budeme potrebovať
   Krimpovanie
   Testovanie
Teoretická časť

Štandard Ethernet je fyzická (prvá) vrstva TCP/IP modelu. Rýchlosť sa pohybuje od 1 Mbit až do momentálne sa vyvíjajúceho 100Gbit riešenia. Realizovateľný je viacerými možnými spôsobmi, my si dopodrobna preberieme tzv. TP (Twisted Pair) riešenie ktoré je pre bežného užívateľa (aj) cenovo dostupné.

Konektory

Na prepojenie domácich sietí sa v bežných podmienkách používajú 8P8C (8 Position 8 Contact) bežne označované ako RJ-45 konektory.
Obrázok
Na obrázku vidíme ešte nepoužitý (nekrimpovaný) konektor. 8P8C konektor pozostáva z 8 zúbkov (označené ako Pins, PINY) ktoré vytvoria kontakt so žilami, viac si o tomto povieme v krimpovaní.

Cena týchto konektorov je okolo 2-4 SKK za kus, takže sú pomerne cenovo dostupné, avšak tvoria len jednu časť potrebnú na domácu sieť. Tou druhou sú metalické káble

Metalické Káble
Obrázok
Twisted Pair (Krútená linka) je forma kabeláže keď sú 2 vodiče skrútené okolo seba za účelom eliminácie elektromagnetického rušenia. Poznáme 3 druhy kabeláže:
Obrázok
UTP (Unshielded Twisted Pair - Netienená KL) - bežne používaný v domácnostiach keď nie je v dosahu žiadna forma rušenia.
Obrázok
S/UTP (Screened unshielded twisted pair - odrušený UTP) - (bežne označovaný aj ako FTP, ScTP) ako vidíme kábel nie je presne tienený, ale len odrušený. Tieto druhy káblov sa používajú ojedinele, buď sa používajú UTP alebo priamo STP.
Obrázok
STP/SSTP (Shielded Twisted Pair / Screened shielded twisted pair) - Tieto druhy káblov ponúkajú najlepšie tieniace schopnosti. Každý pár je obalený metalickým materiálom. SSTP má ešte obalené všetky páry.

Kategórie Metalických Káblov

TP delíme na tzv. Kategórie (Category X) od nich závisí rýchlosť.

Category 3 Cable - CAT3 je kábel ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť 10Mbit/s so šírkou linky 16MHz.
Category 5/5e Cable - Bežne používaný káblek ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť 1000Mbit/s (5e). Obsahuje 4 páry TP. Dnes je bežne používaný pre 100Mbit/s Ethernet (100BASE-TX / FastEthernet / 802.3u). Zvyčajne má 3 krútenia na jeden palec páru ktoré sú vyrábané mierkou 24.
Category 6 Cable - Spätne kompatibilný s CAT5, primárne vyvinutý pre Gigabitový Ethernet (1000BASE-T / GigaE / GbE / 802.3ab). Vyrába sa s mierkou 22-25.

Praktická časť
Táto časť je určená ľudom typu DIY alebo Urob si sám. Samozrejme káble môžte už kúpiť aj hotové, ale nie napríklad v neštandardnej veľkosti (13m, 27m a pod.). Praktická časť sa nazýva krimpovanie pomocou krimpovacích klieští.

Čo budeme potrebovať?
Obrázok
Krimpovacie Kliešte, na obrázku vidíme kliešte pre 8P8C a 6P6C. Kliešte fungujú na báze zatlačenia pinov do žíl čím sa vytvoria kontakty po ktorých tečú dáta :).

2x 8P8C konektor (2x RJ-45) a Twisted Pair kábel a túto príručku na farebné schémy.

Ale najprv zase trochu teórie aby sme si život uľahčili:
TP káble obsahujú 4 páry farebných žíl (Oranžová, Zelená, Modrá a Hnedá a ich bielych susedov), tieto by mali byť usporiadané podľa štandardov:
T568A a T568B ktorý sa používa častejšie.

Ďalej si potrebujeme určiť aké zariadenia budeme spájať. Ak to bude povedzme PC > switch/router/modem a podobne, používame tzv. Patch (priamy) kábel. Patch pozostáva z 568A/B na oboch koncoch (tj 568B - 568B / 568A - 568A). Ak spájame PC > PC používame tzv. Crossover (Krížený) kábel ktorý sa skladá z T568A na jednom konci a T568B na druhom konci, existuje aj Gigabit varianta keď sa zamieňajú všetky 4 páry, jeden koniec je T568A/B a druhé konce sú práve tie so zamenenými 4 pármi (tieto nemajú štandardizované označenie).

Predpokladám že ste si to PDFko už otvorili a pozeráte sa na neho. Ako vidíte sú tam typy káblov, ich farebné označenia a ako referencia slúži konektor hore s číslami pinov. Poďme teda na samotné krimpovanie. Krimpovanie je proces vytvorenia kontaktu keď sa piny na 8P8C konektore prerazia cez TP kábel v konektore. Krimpovanie realizujeme pomocou klieští ako som už spomenul vyššie. Ako to vyzerá zo strany?
ObrázokObrázok

Poďme si povedat ako teda správne nakrimpovať kábel. Chcem ešte podotknúť že začiatočníkom odporúčam neustále pozerať na farebné schémy. Samozrejme čítať tento návod NIKDY nenahradí osobnú skúsenosť a keď to človek vidí, ale na začiatok to stačí :)

(Budeme robiť T568B Cat5e Patch kábel)
Obrázok

1. Odizolujeme TP kábel.
2. Rozmotáme páry
3. Zoradíme si ich podľa farieb (z lava: Bielooranžová, oranžova, bielozelená, modrá, bielomodrá,zelená,bielohnedá, hnedá).
4. Vyrovnáme ich
5. Odštikneme koniec káblov rovno a nech ostane trčať asi 1 aj 1/4 cm.
6. Vložíme káble do konektora (pričom piny smerujú k nám)
7. Skontrolujeme či káble dosadli (pohlad z boku a z predu) a skontrolujeme farby
8. Nacvakneme konektor do klieští
9. Stlačíme.

Názorné video:


(Krimpovanie T568B Cat6 Patch Kábla)

Celý proces sa líši v tom že je použitý kábel CAT6, žily sa nevkladajú priamo do konektora ale do malej plastovej kocky, niekedy to ide na nervy ale niekedy to uľahčí robotu :) podla toho aký kábel robíte, ďalej sa používajú CAT6 koncovky (konektory). Názorné video:


Testovanie
Testovať môžete najjednoduchšie priamym overením funkčnosti, multimetrom alebo špecializovaným zariadením (viď video vyššie).


Dúfam že toto aspoň trošku pomôže niekomu pri jeho ceste sieťami. Pochybujem že som toto napísal bez chýb, za všetky chybne uvedené informácie sa ospravedlňujem a dúfam že mi ich niekto pomôže identifikovať :) Zároveň táto téma slúži aj ako miesto pre vaše rady, tipy a triky.

.

Užívateľov profilový obrázok
sohoenter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 586
Dátum registrácie: St 18. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: KE / PP
Kontaktovať užívateľa:

Re: Káble, konektory, krimpovanie atď.

Príspevok od užívateľa sohoenter » Ut 16. Nov, 2010, 13:10

Nerozmyslal si aj nad doplnenim upravy pinov napriklad na atx zdroji, kde sa daju kupit piny na ventilatory a tak. Urobit z toho rozsiahljsiu temu? Akurat taketo rady zhanam ;)

Užívateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2355
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Káble, konektory, krimpovanie atď.

Príspevok od užívateľa galen » Pi 19. Nov, 2010, 13:52

sohoenter napísal:Nerozmyslal si aj nad doplnenim upravy pinov napriklad na atx zdroji, kde sa daju kupit piny na ventilatory a tak. Urobit z toho rozsiahljsiu temu? Akurat taketo rady zhanam ;)
asi budem za hulvata ... a co ma ATX zdroj s krimplovanim sietovej kabelaze?

chapal by som dotaz na pravidla pokladania kabelov, alebo porovnanie lanko vs drat, priiipadne UTP vs STP (alebo SfTP) v beznom (alebo inom prostredi) - vysledky merani a podobne ...

pripadne manual na to, ako napajat IP telefony cez beznu strukturovanu kabelaz...
lava, prava, lava, prava ...

Užívateľov profilový obrázok
sohoenter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 586
Dátum registrácie: St 18. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: KE / PP
Kontaktovať užívateľa:

Re: Káble, konektory, krimpovanie atď.

Príspevok od užívateľa sohoenter » Pi 19. Nov, 2010, 15:49

Ked si pozries predmet nie je tam o sieti absolutne nic spomenute - zrejme preto. V inom vlakne som taky nenasiel. Nechapem ten ton ale budiz. Neviem ci si niekedy rozoberal atx konektor na zdroji su tam piny krimpovatelne, obcas sa stane ze to potrebujes prerobit napriklad z dovodu ze chces napriklad na napajaciu vetvu pridat dalsie zariadenia, ale to tu nebudem rozoberat. Nepoznam u nas obchod ktory sa zaobera tymto sortimentom napr.

Neviem preco to OT, ked sa nesnazis pomoct ale snazis sa robit idiotov z tych co tu pomoc hladaju?

Užívateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2355
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Káble, konektory, krimpovanie atď.

Príspevok od užívateľa galen » Pi 19. Nov, 2010, 18:31

vpohode, ale nezabudaj, ze tento howto je v sekcii : Obsah fóra ‹ Ostatné kategórie ‹ Siete
lava, prava, lava, prava ...

Užívateľov profilový obrázok
DiwaSwina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1415
Dátum registrácie: Po 28. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Banska Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Káble, konektory, krimpovanie atď.

Príspevok od užívateľa DiwaSwina » Št 16. Dec, 2010, 18:38

Dik za guide.

Naco je na CAT6 ta plastova hlupost..?? dost som sa tym posledne vytrapil..

Po dome budem potrebujem potiahnut LANku, nemam pevne zasuvky mam len prazdne trubky takze to len vytiahnem von a nakprimpujem, switch bude zatial klasika 100MBit+WiFi, ma vyznam riesit gigove kable aj koncovky(vsetko tienene) pre buducnost?? Funguju na gigove koncovky klasicke RJ45kove klieste?? Ked krimpujem tienenu koncovku oplechovanu, treba nejak spojit ten holy drot co je v kabli s koncovkou??

Užívateľov profilový obrázok
panasonic650
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1572
Dátum registrácie: Ut 13. Jan, 2009, 23:24
Bydlisko: Bratislava

Re: Káble, konektory, krimpovanie atď.

Príspevok od užívateľa panasonic650 » Po 16. Máj, 2011, 17:33

DiwaSwina napísal:Ked krimpujem tienenu koncovku oplechovanu, treba nejak spojit ten holy drot co je v kabli s koncovkou??
Toto by som aj ja rad vedel ... Dik.
Spoiler: ukázať
[PC] WinXP Home ENG CPU: C2D E8200 2.66GHz RAM: 2x1GB CORSAIR TWINX XMS2 800MHz PC6400 CL4-4-4-12 MB: ASUS P5KC GPU:SAPPHIRE Radeon HD 3450 256MB HDD: Samsung SpinPoint F1 750GB HD753LJ PSU: Seasonic S12II 430W CASE: Thermaltake SOPRANO silver VB1000SNS LCD: 22" LCD Samsung 2243BW silver
[NB0] Asus EEE PC 1000HE Black WinXP Home SP3
[HTPC] Win7 Ultimate ENG CPU: AMD Athlon II X4 600e RAM: 2x1GB CORSAIR TWINX XMS2 800MHz PC6400 CL4-4-4-12 MB: GIGABYTE MA785GM-US2H GPU: on board HDD: 1000GB PSU: SEASONIC S12II-330 Bronze CASE: ANTEC Fusion Remote Black TV: Panasonic TX-P42G15E Tuner: TechniSat SkyStar HD2 + CI slot
http://www.buzzle.com/articles/mongoose ... e-pet.html

Užívateľov profilový obrázok
DiwaSwina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1415
Dátum registrácie: Po 28. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Banska Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Káble, konektory, krimpovanie atď.

Príspevok od užívateľa DiwaSwina » Po 16. Máj, 2011, 18:22

..je to akesi premazane, ale ano treba spojit aby to uzemnilo..

Užívateľov profilový obrázok
Nesqwik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 509
Dátum registrácie: So 04. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Káble, konektory, krimpovanie atď.

Príspevok od užívateľa Nesqwik » St 24. Júl, 2013, 17:55

ahoj ktore piny sa zapajaju ked sa robi 10 Base-T ? staci 1 twisted pair ?

Užívateľov profilový obrázok
Snake
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 14060
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta
Kontaktovať užívateľa:

Re: Káble, konektory, krimpovanie atď.

Príspevok od užívateľa Snake » St 24. Júl, 2013, 22:45

1,2,3,6

.

Užívateľov profilový obrázok
Nesqwik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 509
Dátum registrácie: So 04. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Káble, konektory, krimpovanie atď.

Príspevok od užívateľa Nesqwik » Pi 26. Júl, 2013, 11:55

da sa nieco vymyslet aj s jednym parom ?

Užívateľov profilový obrázok
Snake
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 14060
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta
Kontaktovať užívateľa:

Re: Káble, konektory, krimpovanie atď.

Príspevok od užívateľa Snake » Pi 26. Júl, 2013, 19:07

telefon

.

undertaker007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1204
Dátum registrácie: Po 27. Sep, 2010, 19:31
Bydlisko: Žilina - Vlčince II
Kontaktovať užívateľa:

Re: Káble, konektory, krimpovanie atď.

Príspevok od užívateľa undertaker007 » So 05. Okt, 2013, 15:25

Zdravím!
Mám router, ktorý je pomerne nový, inteligentnú telku (taktiež pomerne novú) a starší notebook (nie 100ročný).
Urobil som kábel Cat.6 podľa priloženého PDF-ka. Spojenie Router <-> TV funguje; spojenie router <-> notebook nefunguje. Je to normálne?
Keď ten kábel nakrimpujem ako Cat.5/5E tak to pôjde na oboch so zachovaním Gbps ?

\\edit:
Aha, zrejme moja hlúposť - notebook je Asus EEE 1000H a ten nepodporuje Gigabit Ethernet, teda nerozozná kábel nakrimpovaný ako Cat.6, že jo?

Užívateľov profilový obrázok
cool_point
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 806
Dátum registrácie: Št 26. Jún, 2008, 19:12
Bydlisko: Handlová/Prievidza (36)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Káble, konektory, krimpovanie atď.

Príspevok od užívateľa cool_point » Ne 15. Dec, 2013, 10:14

Ahojte.
Je potrebné pri gigabit zapojenie "gigabit crossover", alebo stačí aj "patch priamy B"?
Ďakujem.
Case: Aquarius YY-5604, 3x12cm FAN AC MB: ASUS P5E - X38/ICH9R, CPU: INTEL Core 2 Quad Q8400, Cooling H2O: Laing DDC 12V Ultra + Alphacool TOP, D-Tek FuZion V2 + Alphacool Radiator NexXxoS Xtreme III rev. 2 + 3x FAN Noctua NF-P12-1300, RAM: 4x2GB DDR2 800MHz A-DATA Extreme Edition Vitesta, HDD: 1xSSD OCZ Vertex 3 60GB+2x400GB WD 7200 RAID0+1TB Seagate+2TB WD, VGA: SAPPHIRE HD 5770, 1024MB DDR5, VGA Cooler: Water block Alphacool NexXxoS GPS-07T, LCD: LG L226WTQ-SF 22 ", Mouse: Razer DeathAdder 1800DPI + Razer eXactMat, Power: Corsair HX620W, OS: Win7 Ultimate x64

Užívateľov profilový obrázok
jcdenton12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2615
Dátum registrácie: Št 22. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Káble, konektory, krimpovanie atď.

Príspevok od užívateľa jcdenton12 » Št 23. Jan, 2014, 17:36

gigabit crossover je asi podobne uzitocny ako gigabit hub

kazda normalna sietovka poznam MDI-X, teda "prehadzovanie" parov
a pri gigabite je to standardom vyzadovane
...

Napísať odpoveď

Návrat na "Siete"