WIFI na 18km

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Toman »

Tomas1 napísal: Čo som pozeral APčka tak pracovna teploty od 0°C-60°C lenže ak tam v zime je -25°C tak co s tim bude?
bezne AP ma spotrebu tak 10-15W = mas 10-15Watove "automaticke" kurenie, AP sa sa vkladaju do krabiciek ktore si vlastne v zime vykuria, mrazou by som sa teda nebal....
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
Tomas1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 08. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Rožňava

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Tomas1 »

Do akých krabičiek sa davaju?
CPU: AMD AthlonX2 5600+ 2900MHz (jadro brisbane) l MB: MSI K9N Neo l RAM: 2x 1GB Kingston HyperX 800MHz CL4 l VGA: SAPPHIRE HD3870 Ultimate l HDD: WD320GB SATAII, Seagate 160GB SATAII l DVD-RW: LG H22N l PSU: CORSAIR VX450 l MONITOR: LG FLATRON L1919S l
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Toman »

do hocijakeho obalu co chrani AP na stoziary pred zlim pocasim....
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
Tomas1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 08. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Rožňava

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Tomas1 »

Do akeho obalu? Daj nejaky link na take niečo..
CPU: AMD AthlonX2 5600+ 2900MHz (jadro brisbane) l MB: MSI K9N Neo l RAM: 2x 1GB Kingston HyperX 800MHz CL4 l VGA: SAPPHIRE HD3870 Ultimate l HDD: WD320GB SATAII, Seagate 160GB SATAII l DVD-RW: LG H22N l PSU: CORSAIR VX450 l MONITOR: LG FLATRON L1919S l
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2743
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Jerry »

Ano mal som podobne obavy, ze ako pojdu zariadenia v zime .... Ale poviem ti postup celej izolacie ... Mame elektrikarsku skrinku, ktoru si mozes z vnutra oblepit molitanom, alebo niecim podobnym. Dovnutra das AP a aj jeho zdroj (trafo). Tieto dva prvky sa zahrievaju v zime na tolko, ze im bude dostatocne teplo na to aby boli v prevadzke. Myslim, ze mi uz sme ani potom vatu ani nic ine nedavali, iba sme to napchali do skrinky a ide to stale. Paradoxne problem vznika skor v lete, ked sa teplota v skrinke splha do zavratnych hodnot ... Vtedy skor zariadenie zblbne, alebo ma nachylnost sa nieco prehriat a odist.
Co sa tyka mikrotiku, ano je to iba taka doska :laugh: ja som tiez na to pozeral ako puk, ale je to namakane zariadenie ako blazon. Postnem screen ako to v jeho menu vlastne vyzera ... Vidim ze druha strana tohoto vlakna mi usla, uz ti tu Toman napisal co a ako.
A toto mas tu skrinku ci si chcel vidiet ...

Obrázok
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
Tomas1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 08. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Rožňava

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Tomas1 »

AP by sme už vyriešene mali a čo keby sme tam predsa dali ten mikrotik ked ma už tak na to nahovarate :-) , ako by to potom bolo pozapajane? Menu vyzera zaujimavo :-)

Možno by sa to dalo nejako poriešit aj s tým.

A este jedna vec, to AP ovislink (5460) vie aj obmedzovat rychlosti prenosu na MAC adresu? Myslim že sa to vola Bandwidth.

Má toto AP taku funkciu?
CPU: AMD AthlonX2 5600+ 2900MHz (jadro brisbane) l MB: MSI K9N Neo l RAM: 2x 1GB Kingston HyperX 800MHz CL4 l VGA: SAPPHIRE HD3870 Ultimate l HDD: WD320GB SATAII, Seagate 160GB SATAII l DVD-RW: LG H22N l PSU: CORSAIR VX450 l MONITOR: LG FLATRON L1919S l
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2743
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Jerry »

Myslim na 99%, ze taku funkciu to nema ... Mikrotik ma aj toto ... ;) Problem nastane, ze ak ti nebude mat kto zakladne nakonfigurovat ten mikrotik, tak ty s tym nepohnes ani ked sa rozkrajas ... Sam som to videl a to vobec nie je sranda. To co vidis to menu je uz nakonfigurovane, aby sa to vobec s tebou bavilo a tak to potom vyzera. A do toho mikrotiku das dve wifi karticky a mozes kazdu antenu obsluhovat zvlast v jednom zariadeni. Nadstavis im pravidla, ako sa maju spravat, co kde pustat atd. ... Je tam toho tolko, ze ani ja neviem ani 1/5 z toho seckeho este :) Tak ak nemas nikoho, kto ti s tym pomoze, tak sa do toho nepustaj, lebo sa budes na to iba smutne pozerat ...
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
Tomas1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 08. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Rožňava

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Tomas1 »

To mas veru pravdu ten mikrotik ma v sebe vela veci a ak ty sam nevieš všetko čo tam je tak ja dvojnasobne.

S mikrotikom som sa este nestretol čiže preto mam radsej AP :-)

Nevedel by si poradit nejake AP ktore tam bude vhodne ale aby malo funkciu Bandwidth, pretože to by sa tu určite hodilo.

Nejaky zazrak zacne tahat a aka bude rychlost pre ostatných? Chapes aby som tam nastavil nejaky ten limit.

Dalej ako to asi tak pojde na 18km? Napr dajme tomu že by sa tahalo z mesta 4Mb WIFI nepojde to ovela pomalšie?

Bude to stíhať aj ked by sme k nám dostali T-com turbo 4 co je 12Mb?

A co latencie? No neviem WIFI je WIFI a kabel je kabel..čo s tym? Aby to aj nejako išlo.

PS: ten mikrotik už radsej nespominajme, radsej sa pohram s AP :-) (jednoduchšie a krajšie :laugh: )

A to WIFI spojenie, ak sa aj bude robit tak určite to nebudem robit sam, na to budeme viacery čiže nejako by sme to rozbehli.
CPU: AMD AthlonX2 5600+ 2900MHz (jadro brisbane) l MB: MSI K9N Neo l RAM: 2x 1GB Kingston HyperX 800MHz CL4 l VGA: SAPPHIRE HD3870 Ultimate l HDD: WD320GB SATAII, Seagate 160GB SATAII l DVD-RW: LG H22N l PSU: CORSAIR VX450 l MONITOR: LG FLATRON L1919S l
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2743
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Jerry »

No ap s menezovanim rychlosti nie je len take jednoduche. Nechcem uz do toho zatahovat mikrotik, ale ten je na podobne pripady ako stvoreny. Da sa to aj s AP, ale neviem ktore to maju, mam na sieti aj ine zariadenie, ktore je vlastne AP, ale je to velmi inteligentne AP, tak isto ho mam na vyskusanie od mojho providera. Od kedy som ho tam dal, ani neviem ze tam je ... Mam pocit, ze je tam aj toto menezovanie, idem pozriet poslem screen ... Ja inak presne viem co by si ty potreboval. Ty by si chcel zariadenie, ktore automaticky rozpozna, ze niekto taha a necha ho tahat az dovtedy, pokial niekto iny neda poziadavku, ze aj on chce nieco. Ty padom by tahaca spomalilo a venovalo by sa aj druhemu klientovi a ked jeho vybavi, pusti tahaca zasa na plny vykon az do kedy sa neozve dalsi klient, ze nieco chce. Dlho som nad tym dumal aj ja a mozem ta ubezpecit, ze take zariadenie nejestvuje zatial .. :) Ide proste o zariadenie, ktore dokaze rychlo a pruzne reagovat na poziadavky a samovolne znizovat a pridavat rychlosti netu ...
K tomu skoku 18 KM ... Musis mat silne anteny a presne nadstavene. Dalsia vec, ze musia na seba tie anteny "vidiet" to znamena nijake prekazky ako vegetacia, domy, mosty a podobne ... Inak na tu vzdialenost neviem ci ti 4 mega pretecu bez problema, to by som uz riesil asi 5,4 GHz a nie 2,4. 2,4 ti prenesie spolahlivo tak cca 3-4 mega spolu obojstranne na taku vzdialenost, ale to vsetko zavisi od zariadeni ake pouzijes a aneteny atd. ... Tak ak nemas kupene este nic, skus sa poobzerat na tu 5,4 GHz techniku, ktora zvladne aj väcsi datovy tok. Ak chces ist so zilou viac ako 6 mega, ani by som ine neriesil asi ako 5,4. O latenciu sa bat nemusis, zalezi na tom ako kto bude hlusit internet ... Ak niekto bude tahat ako zmyslov zbaveny, AP na kopci nebude mat cas sa venovat tvojej poziadavke na stranku, ale bude mat prioritu tahania uzivatela. Toto by si si mal potom osefovat ako prve, koho si do siete chces dat a davat na to pozor ... Tahanice robit v noci a cez vikend by som to sekol uplne. (vlastna skusenost) Cize potom aby si nenadaval na wifi, ze je to pomale, nestiha to a podobne. Wifi ako take je velmi stabilne, pokial mu niekto nedava poriadne na frak kopirovanim velkych suborov, alebo tahanim nad jeho signalove moznosti. To zariadenie nema rozum a jeho dolezitejsim faktorom v pripade velkeho datoveho prenosu je proces, ktory ho najviac vytazuje a tomu sa venuje naplno. Na tvoj klik a pozoiadavku na spracovanie napr. vebovej stranky ono nema cas, lebo nemas taku prioritu ako proses tahania. Toto si treba uvedomit a ak to budu aj vsetci respektovat a nebudu tahat hoci kedy a hlavne ked je natresk, tak to fungovat bude. Ak nie, dopadnete ako nasa miestna "nova siet" na druhom konci. Ich zivotnost ludi bola cca 3 mesiace a ked uz im to chceli vsetci odstrihnut, tak potom par ludi odtial vyhodili a bol klud ... Viem ze nemali dokonca viac ako mesiac net, lebo nemali ani providera. Ci funguju teraz a ako funguju neviem, ale viem ze to bolo totalne fiasko ... Cize pokial nemas na to, aby si mal poriadny server, ktory ti tieto veci osefuje a nebudes mat ani ine zariadenie ktore dokaze zobrazit kto momentalne taha, tak opatrne z vyberom ucastnikov siete. Asi tolko by som k tomu dodal, idem uz spat ...
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
Tomas1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 08. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Rožňava

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Tomas1 »

Ono to cele nie je jednoduche, lenže ten ten Bandwidth by tam mal byt, tam nastavim každemu rychlost (tahačom nemšiu) a hotovo.

Lebo ak tam nebude nič obmedzovat tak jeden zacne tahat a siet je odstavena, ostatným to pojde katastrofalne lebo ten jeden stiahne celu linku.
Jerry napísal:Ty by si chcel zariadenie, ktore automaticky rozpozna, ze niekto taha a necha ho tahat az dovtedy, pokial niekto iny neda poziadavku, ze aj on chce nieco. Ty padom by tahaca spomalilo a venovalo by sa aj druhemu klientovi a ked jeho vybavi, pusti tahaca zasa na plny vykon az do kedy sa neozve dalsi klient, ze nieco chce.
No nemyslel som to ale toto by sa fakt hodilo :-) skoda ze take nieco nieje, to by bolo hned po mojom probleme :-)

Este nejaky screen si chcel poslat z toho inteligentného AP.

K tým 18km

Ja som taktiež uvažoval že na taku dialku by bolo ozaj vhodne použiť 5,4GHz pasmo.

Je stabilnejšie a rychlejšie ale aj drahšie.

Čiže na 5,4GHz som našiel take niečo.

AP by mohlo byt toto 2x :

http://www.datacom-ke.sk/default.asp?cl ... tiid=17803" onclick="window.open(this.href);return false;

anténa na prvé AP (na mesto)

http://www.datacom-ke.sk/default.asp?cl ... tiid=11147" onclick="window.open(this.href);return false;

anténa na druhe AP (na dedinu)

sektorovu som nenasiel, jedine všesmerovu ale to potom bude rušit tu satelitnu

http://www.wificentrum.sk/buxus/generat ... 847&lng=sk" onclick="window.open(this.href);return false;

Ale na to treba mat aj nejake povolenie alebo nie? Aj na 2,4GHz pasmo by trebalo lebo tá 24dB antena by presiahla 100mW.

A to sa kde vybavuje? Plati sa este aj za to nieco?
CPU: AMD AthlonX2 5600+ 2900MHz (jadro brisbane) l MB: MSI K9N Neo l RAM: 2x 1GB Kingston HyperX 800MHz CL4 l VGA: SAPPHIRE HD3870 Ultimate l HDD: WD320GB SATAII, Seagate 160GB SATAII l DVD-RW: LG H22N l PSU: CORSAIR VX450 l MONITOR: LG FLATRON L1919S l
Používateľov profilový obrázok
Cvacho
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 341
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2004, 14:00
Bydlisko: Pieštany

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Cvacho »

CPU:Intel Core 2 Duo E7200 @ 3,04GHz, ,COOLER:Noctua NH-U12 + Papst 4412F/2GLL, MB:Gigabyte EP35-DS4, RAM:2 x Apacer Gold 2GB 800MHz, GPU:Gainward nVIDIA 8800GT 512MB Golden Sample, HDD:Samsung Spinpoint F1 640GB S-ATA, DVD-RW:NEC AD-7203S, PSU:Fortron 350-60 THN, SOUND: SoundBlaster Live! Player 5.1Digital, LCD:Samsung 740B, CASE:Lian-Li PC-7B Plus, KEYBOARD:Genius KB-109e, MOUSE:Logitech MX518, MOUSEPAD:SteelPad QcK,REPRO:Creative Labs Inspire P580
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2743
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Jerry »

Takto nejako vyzera ten moj zazrak co som spominal ...

http://energy.chytrak.cz/view.php?cislo ... 2006021701" onclick="window.open(this.href);return false;

Ide to na baze linuxu a vie toho viac ako obycajne AP. Ale da sa to zohnat myslim iba v cechach tusim. Ale ti poviem, je to super zariadenie ... Aj to postol Cvacho je dobre ...
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
Tomas1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 08. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Rožňava

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Tomas1 »

No tak dajme tomu že by sme použili to 5,4GHz pasmo, to by bolo lepšie na taku dialku, lenže na to treba aj nejake povolenie.

Lenže kde sa to vybavuje? A plati sa za to alebo ako to je? S tymto nemam skusenosti tak neviem.
CPU: AMD AthlonX2 5600+ 2900MHz (jadro brisbane) l MB: MSI K9N Neo l RAM: 2x 1GB Kingston HyperX 800MHz CL4 l VGA: SAPPHIRE HD3870 Ultimate l HDD: WD320GB SATAII, Seagate 160GB SATAII l DVD-RW: LG H22N l PSU: CORSAIR VX450 l MONITOR: LG FLATRON L1919S l
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2743
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Jerry »

Pokial viem, 5,4 GHz je volne pasmo, cize neviem co tu mas ake stresy z platenia ...
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
Tomas1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 08. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Rožňava

Re: WIFI na 18km

Príspevok od používateľa Tomas1 »

No len aby to tak bolo, lebo ja si taky isty niesom.

Viem že 2,4GHz je volne pásmo ale treba dodržat 100mW ale 5,4GHz podla mna volne nie je :?

Ak je tak potom ok :-) ale potrebujem to vediet na 100% nie že potom pridu niečo merat a budeme platit pokutu.
CPU: AMD AthlonX2 5600+ 2900MHz (jadro brisbane) l MB: MSI K9N Neo l RAM: 2x 1GB Kingston HyperX 800MHz CL4 l VGA: SAPPHIRE HD3870 Ultimate l HDD: WD320GB SATAII, Seagate 160GB SATAII l DVD-RW: LG H22N l PSU: CORSAIR VX450 l MONITOR: LG FLATRON L1919S l

Návrat na "Siete"