Porovnanie prpipojenia RadioLan vs. fixne LTE

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Sklicko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 08. Dec, 2014, 11:03

Porovnanie prpipojenia RadioLan vs. fixne LTE

Príspevok od používateľa Sklicko »

Zdravim Vas, v dohladnej dobe budem potrebovat nove pripojenie na inet. ADSL, VDSL, optika na pripojenie nehrozia. Zostava mi iba Radiolan alebo fixne LTE od roznych operatorov(Slovanet, O2, Swan). Ake mate skusenosti s uvedenym pripojenim od RadioLanu alebo s fixnym LTE? Podla toho, co som cital v diskusiach, pri vacsom pocte pripojenych zakaznikov na fixne LTE nemoze siet stihat ( kvoli obmedzeniu radioveho pasma). Byvam v PK . Dakujem Vam za cenne rady a info.
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2731
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Porovnanie prpipojenia RadioLan vs. fixne LTE

Príspevok od používateľa Jerry »

Jeden známy v Trenčíne má LTE od o2. Takto, na online hranie to nie je, lebo latencia je dosť vysoká a hlavne nie ani pravidelná. Celkovo ale ten internet chodí nad moje očakávania. Na bežné surfovanie, YT, maily je to úplne dostačujúce ... S rádio lan skúsenosť nemám, videl som pár ich sajtov, ale nejak ohromený som nebol ... Samozrejme to nehovorí o tom ako služba chodí. Na 4G rátaj ale s tým, že v meste je viac sieť posilnená, práve pre väčšiu výťaženiu ... Myslím že O2 má dokonca možnosť si to požičať aby si videl ako to chodí ... Neviem to isto.
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5768
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Porovnanie prpipojenia RadioLan vs. fixne LTE

Príspevok od používateľa wingo »

s RadioLan konkrétne skúsenosti nemám, ale kvalita tohto typu pripojenia veľmi závisí od lokality a šikovnosti technikov konkrétneho operátora. Zažil som aj tragické (pomalé, neustále výpadky a packet lossy) aj vynikajúce (výpadok max 1-2x za rok, stabilné aj počas metelice). Na meranie ich technikov sa nespoliehaj, u rodičov namerali dobrý signál a reálne to šlo otrasne, ale je pravda že neďaleko odtiaľ boli zase spokojní - asi nejaké rušenie. Najlepšie dohodnúť na týždeň až mesiac skúšku, ak sa dá, aj keby si mal uhradiť nenávratný poplatok za inštaláciu - za nervy s netom pár desiatok ušetrených € nestojí. Čo som pozeral ich stránku dá sa aj bez viazanosti a inštalácia bola iba o 20€ drahšia? Zaplatíš za mesiac a rozhodneš sa, lacnejšie ako skúšať DSL, tam sú poplatky vyššie. Inak s občasnými packet lossmi veľmi pomôže kvalitný router, jednu dobu sa mi pravidelne každých pár minút stratili packety (zatieklo do WiFi prijímača a začínal blbnúť), lacný šmejd router sa s tým nevedel vysporiadať a tieto mikrovýpadky boli pre mňa viditeľné ako 1-4s výpadky aj pri surfovaní po nete, keď som ho vymenil za Mikrotik tak som ich vnímal už iba v CS:GO ako 0,1s mikrovýpadky. Inak ak je to kvalitné tak ping to má lepší ako DSL.

S LTE mám zatiaľ skúsenosti len v mobile a z počutia, ale tiež veľmi záleží od lokality. Znova treba overiť, zapožičať, vyskúšať, môže to ísť veľmi dobre (ale najlepšie LTE bude vždy horšie ako najlepšie pevné rádiové ako používa aj RadioLan), ale aj veľmi zle podľa lokality.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Sklicko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 08. Dec, 2014, 11:03

Re: Porovnanie prpipojenia RadioLan vs. fixne LTE

Príspevok od používateľa Sklicko »

Mam doma na test LTE pripojenie cez mobilnu siet Swanu s test profilom cca 30/5 MBit/s. Rychlost downloadu kolise od 6 do 35 MBit/s podla vytazenia mobilnej siete, upload cca okolo 4 MBit/s (tyzdenny FUP je 150 MB). Jednou z moznosti je VDSL pripojenie s profilom 30/3 Mbit/s za cca 22 Euro. Asi si vyberiem tu VDSL linku, aj ked je to predrazena cena. V tajnych snoch dufam ze sa z nej raz stane opticka pripojka s rychlostou aspon 100 MBit/s na download ;-), Telekomm ma ma zakopane opticke chranicky na trubky cca 400 m od mojho bydliska. Orange ponuka pripojenie cez fixne LTE s mesacnym FUP 150 MB.
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Porovnanie prpipojenia RadioLan vs. fixne LTE

Príspevok od používateľa shajek »

niesi niekde od luzna/rovnika/milo/hviezdo ? S radiolanom su tam otrasne skusenosti, ja osobne mam priserne skusenosti s 4KA (cize SWAN). Teraz som presiel telekom vzduchom, kde mam 500gb a je to stabilne, pomerne rychle a som spoko
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
Sklicko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 08. Dec, 2014, 11:03

Re: Porovnanie prpipojenia RadioLan vs. fixne LTE

Príspevok od používateľa Sklicko »

Nemozem poradit, byvam v Pezinku. Ake mas pripojenie? Citujem:" Teraz som presiel telekom vzduchom, kde mam 500gb"? Za O2 by som tiez ruku do ohna nestrcil. Ked vidim, co riesia niektori na tomto fore pri optickom pripojeni a ja musim byt rad na nejakej trapnej linke 30/3, tak sa iba smutne usmievam. Mohol by som sice mat aj 80/8 , ale za nu by chceli platit vyse 30 Euro.
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Porovnanie prpipojenia RadioLan vs. fixne LTE

Príspevok od používateľa shajek »

ja sa nepytam na radu, ja radim tebe, kedze si sa pytal v prvom poste :)
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
Sklicko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 08. Dec, 2014, 11:03

Re: Porovnanie prpipojenia RadioLan vs. fixne LTE

Príspevok od používateľa Sklicko »

OK. Ja ked som sa bol pytat v Telekom centre na na xDSL-ko, tak mi pripojenie cez fixne LTE Telekomu ani neponukli, rovnako ani xDSL-ko od nich (zrejem plna kapacita na lokalite). To VDSL-ko budem mat od Swanu, preto je to take drahe. Je to vzdy stabilnejsie pripojenie ako LTE, aj ked moze byt o trocha pomalsie. Inac@, v cital som vela diskusii na FB a ludia celkom chvalili propojenie O2, aj cez RadioLan(RL). Ale vacsina skor nedoporucovala pripojenie od O2 a hlavne RL. Ale ked nemas na vyber, musis si vybrat aj od spomenutych dvoch -O2,RL.
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Porovnanie prpipojenia RadioLan vs. fixne LTE

Príspevok od používateľa Sugyi »

Sklicko celkom ma zaujima ako ti da Swan xDSL ked ti to Telekom dat nechce kedze su to vacsinou kable spravovane Telekomom. Daj pls report.
A dakujem za report toho Swanu na LTE.
Je tazke nieco riesit ked nie si v pokryti a si citlivy na cenu. Podla mna sa s Radiolanom da pekne dohodnut ked to chces mat stabilnejsie a si ochotnejsi si priplatit. Tych ostatnych ovplyvnis tazko.
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1616
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Porovnanie prpipojenia RadioLan vs. fixne LTE

Príspevok od používateľa d3Xter »

asi tak, ze telekom tam koncove zariadenie nema a swan ano, prenajmu si len kable od telekomu, pripadne moze ist o "exkluzivitu"
Sklicko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 08. Dec, 2014, 11:03

Re: Porovnanie prpipojenia RadioLan vs. fixne LTE

Príspevok od používateľa Sklicko »

Sugyi napísal: St 24. Feb, 2021, 14:06 Sklicko celkom ma zaujima ako ti da Swan xDSL ked ti to Telekom dat nechce kedze su to vacsinou kable spravovane Telekomom. Daj pls report.
A dakujem za report toho Swanu na LTE.
Je tazke nieco riesit ked nie si v pokryti a si citlivy na cenu. Podla mna sa s Radiolanom da pekne dohodnut ked to chces mat stabilnejsie a si ochotnejsi si priplatit. Tych ostatnych ovplyvnis tazko.
Ja mam doma zriadenenu zamestnanecku pripojku xDSL od Swanu. Tento rok asi budem musiet odist zo Swanu, tak som rozmyslal ake inet pripojenie si necham zriadit doma. Doverujem viacej drotom, tak uprednostnim xDSL pripojenie. Tak si necham prerobit zamestnanecku xDSL pripojku na zakaznicku pripojku, aj ked za trocha vyssiu cenu ako v Telekome. Co sa tyka LTE pripojenia od 4-ky(Swanu), tak som videl merania rychlosti(foto z mobilu) zo sidliska Sever v Pezinku. Dosahovali tam download az 100 Mbit/s, co sa mi zda troch nerealne. Taky profil na pripojenie nepouziva 4-ka v oficialnych ponukach, max. rychlost je 70/5 Mbit/s, tiez je tam dost vytazeny sektor na spomenutej lokalite.
Ten RadioLan ponuka zriadenie pripojenia bez viazanosti(aj ked s vyssim poplatkom za zriadenie), stale ostava ako jedna z moznosti pripojenia.
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Porovnanie prpipojenia RadioLan vs. fixne LTE

Príspevok od používateľa Sugyi »

Ked tam mas xDSL tak podla mna ti ho vie dat aj Telekom ked ti to vychadza lepsie len si to treba lepsie asi vybuchat s tym kto zistuje ci tam mate pripojenie. Ale to je domnienka.

Pozor, Swan nie je celkom 4ka. Swan ma aj frekvencie okolo 3.5GHz a tam ponuka svoje programy kym 4ka ma siet tusim okolo 800MHz (plus mozno nieco ine). Swan si viem predstavit, ze ponuka "profily" ako pises. Ale 4ka sa imho mozno dala namerat na 100Mbit/s kedze ti profily nenastavuju ale aj programy maju ine (mobilne). Inak frekvencie okolo 3.5GHz ma aj Slovanet.

A bude zaujimavy este pohyb trhu ako prichadza 5G. Uz teraz ponukaju LTE pripojenia na doma cez mobilnu siet ale akoze "fixne" pripojenia. 5G im prida frekvencie moznosti pribudnu.
Sklicko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 08. Dec, 2014, 11:03

Re: Porovnanie prpipojenia RadioLan vs. fixne LTE

Príspevok od používateľa Sklicko »

Ten panko z Telekom centra v PK mi povedal, ze xDSL sa neda zriadit cez nich. Neviem ako by som ho mal "vybuchat" a presvedcit :-)Neda sa zradit a viac sa ich nebudem doprosovat. Telekom vydal prednedavnom tlacovu spravu, ze DSL-ko zacali nhradzovat optikou (vo vselijakych neznamych dedinkach). Snad tento trend nahrady xDSL optikou dorazi aj do nasho okresneho mesta ( a tiez do tej casti mesta kde byvam).

Co sa tyka toho fixneho LTE inetu, tak mam testovacie pripojenie cez pasmo 3.7 GHz. 5G frekvencie vydrazila 4-ka v pasme 3.7 GHz. Neviem ako sa to prejavi v ponuke fixneho LTE pripojenia. Slovanet som z moznych providerov vylucil, pretoze podla dostupnych info z roznych for su to velki " klamari" (slusne povedane). A podla ich www ponukaju na mojej lokalite pripojenie 30 /3 Mbit/s, nic moc parametre.

EDIT JERRY: NECITUJTE POSLEDNÝ PRÍSPEVOK!

2.6 Citácie: Je zakázané citovať predchádzajúci príspevok, či príspevok väčšieho rozsahu (10 riadkov textu a viac, či príspevky obsahujúce obrázok), a taktiež ponechávať vnorené citácie vo väčšom rozsahu. Tzv. progresívne citovanie (vyjadrovanie sa k určitým častiam príspevku), je povolené.

Návrat na "Siete"