PC ako NAS

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
kramer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1437
Dátum registrácie: Ne 07. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Rožňava

PC ako NAS

Príspevok od používateľa kramer »

Zdravým v robote máme siete cez RACK a na jednom PC spravený zdieľaný priečinok (na NAS môžme zabudnúť to nám nedajú) aby sme mali možnosť si rýchlo predávať dokumenty po prípade viacerý mať prístup k jednému dokumentu a vykonávať na ňom zmeny ale ich čítať.
Ide o to že pribudlo nam pár PC navyše a už sa začína objavovať hláška že daný priečinok nieje prístupný z dôvodu že nieje voľná linka.

Moje otázky sú:
- koľko portov ma klasická sieťová karta s 1GB LAN? Koľko PC sa môže naraz pripojiť na jeden PC.
- ak do PC vložím druhú 1GB LAN kartu a zapojím to na RACK mohlo by to odstrániť problém s portami? Čiže budem mať do PC zavedené 2x 1GB LAN.

V robote máme momentálne aktívnych +/- 55 počítačov ako som písal dať NAS do RACKU na to nám prachy nedajú a z vlastných si to hradiť nebudeme.

Za postrehy a rady vopred ďakujem.
CPU: AMD FX 8370 BE @4,5GHz + Thermalright Ultra-120 Extreme, MB: ASUS Crosshair V Formula-Z (AM3+), RAM: 2x Crucial 8GB KIT DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical, PSU: Corsair TX650W, VGA: ASRock Radeon RX580 8G + ARCTIC Accelero Xtreme IV, LCD: ACER ED 273, DISKY: ADATA Ultimate SU650 SSD 240 GB, WD Blue 3D SSD NAND 1TB, HDD 500GB WD5003AZEX 64MB, WD Gold 2 TB , NoteBook: Acer Nitro 5 Shale Black
WOT - YouTube - Twitch - NoteBook
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: PC ako NAS

Príspevok od používateľa Sugyi »

Tomu sa hovori low budget :) Realita slovenskych podnikov.

Imho ste narazili na moznosti operacneho systemu. Pravdepodobne ten PC na ktorom zdielate priecinok ma Win7/10 a tie maju obmedzenie na pocet pripojenych (presne preto aby ste boli nuteni si kupit serverovy OS).

Nemate nejaky starsi pocitac alebo nejaky zalozny? Nahodit nato freenas(je zdarma) a idete. Pripadne OpenMediaVault.
Používateľov profilový obrázok
mosqa
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Št 09. Dec, 2010, 11:30
Bydlisko: Sliac

Re: PC ako NAS

Príspevok od používateľa mosqa »

ono sa to da nastavit vo vlastnostriach zdielania, neviem o tom ze by to bolo dako obmedzene, akurat default je nastavenych asi 20 sucasnych spojeni ale malo by sa to dat bez problemov navysit (vlastnosti priecinka > zdielanie > rozsirene)
Používateľov profilový obrázok
BiFino
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1803
Dátum registrácie: So 19. Jan, 2013, 18:24
Bydlisko: Bratislava

Re: PC ako NAS

Príspevok od používateľa BiFino »

Tak ako píše Mosqa sa tam dá nastaviť kvantita pripojení. Každopádne takéto riešenie je pre firmu s 55 počítačmi na zaplakanie...
Spoiler: ukázať
CPU: AMD RYZEN 9 5900X
MB: ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO
RAM: G.SKILL F4-4000C19D-32GTZKK @ 3800 MHz CL16
VGA: ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING 10G
SSD: Samsung 970 PRO 512 GB
SSD 2: Samsung 960 EVO 1 TB
SSD 3: HDD: 2x 4 TB Samsung 870 EVO raid0
PSU: Seasonic Prime Ultra 850 W Titanium
Case: Fractal Design Define 7 Black – TG + 6x Noiseblocker NB-eLoop Fan B14-PS Black Edition
CPU cooler: Be quiet! DARK ROCK PRO 4
Monitor: LG 34GN850
Myš: Logitech G Pro Wireless
Klávesnica: Fnatic RUSH Pro Silent, Red MX Cherry Switches
Podložka: SteelSeries QcK Edge, XL
DAC: SMSL M3
Slúchadlá: Beyerdynamic MMX-300 2. Generation
Richard_12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 293
Dátum registrácie: Ut 11. Aug, 2009, 22:29

Re: PC ako NAS

Príspevok od používateľa Richard_12 »

Keď prídu o dôležité dáta rýchlo im dôjde, že investícia do NAS až tak drahá nie je. Komu niet rady tomu niet pomoci.
Používateľov profilový obrázok
kramer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1437
Dátum registrácie: Ne 07. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Rožňava

Re: PC ako NAS

Príspevok od používateľa kramer »

No ono NAS máme na servery ktorý je na opačnej strane republiky, ale dátove pripojenie RACKu naň je cez modem a je tam linka pripomínajúca začiatky DSL (optika v nedohľadne možno za 100 rokov) takže pracovať naň a uploudovať tam skeny v objeme 30MB a viac je mimo reálne využitie preto to riešime takto cez PC na dlhodobe zálohy už používam NAS server ale len zriedka.

Takže mosqa tak ako vravíš a vieš na to niekde dáky dobrý článok kde by som si to mohol naštudovať?

A ďakujem za info lebo ja debil som si to tam nevšimol a pozerám doma že max. je 20 neviem či sa dá u nás nainštalovať Win 10 server či vôbec majú takú licenciu pre všetkých dostupnú. Alebo fakt poriešim dáky starší PC s dvojjadrom 4GB RAM ak by mali takú licenciu v sklade by sa niečo našlo a dať tam RAID 1.
CPU: AMD FX 8370 BE @4,5GHz + Thermalright Ultra-120 Extreme, MB: ASUS Crosshair V Formula-Z (AM3+), RAM: 2x Crucial 8GB KIT DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical, PSU: Corsair TX650W, VGA: ASRock Radeon RX580 8G + ARCTIC Accelero Xtreme IV, LCD: ACER ED 273, DISKY: ADATA Ultimate SU650 SSD 240 GB, WD Blue 3D SSD NAND 1TB, HDD 500GB WD5003AZEX 64MB, WD Gold 2 TB , NoteBook: Acer Nitro 5 Shale Black
WOT - YouTube - Twitch - NoteBook
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: PC ako NAS

Príspevok od používateľa Snake »

Uvedomujes si ze tvojou iniciatívou ohrozujes firmu ako takú? Toto ma na starosti IT oddelenie.





.
Používateľov profilový obrázok
kramer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1437
Dátum registrácie: Ne 07. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Rožňava

Re: PC ako NAS

Príspevok od používateľa kramer »

snake ja som len technik a všetko rieši IT oddelenie aj ten zdieľaný priečinok nám museli nastaviť ITčkári ja nemám admin právomoci len user a preto to tu riešim aby som v pondelok nevolal technikom len tak jak mulica ale aby som mal predstavu o čo ide a vedel aké sú možnosti a čo od nich požadovať a aby som pondelok na porade vedel odôvodniť prečo ľudia majú problémy s prístupom na zdieľaný priečinok.
CPU: AMD FX 8370 BE @4,5GHz + Thermalright Ultra-120 Extreme, MB: ASUS Crosshair V Formula-Z (AM3+), RAM: 2x Crucial 8GB KIT DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical, PSU: Corsair TX650W, VGA: ASRock Radeon RX580 8G + ARCTIC Accelero Xtreme IV, LCD: ACER ED 273, DISKY: ADATA Ultimate SU650 SSD 240 GB, WD Blue 3D SSD NAND 1TB, HDD 500GB WD5003AZEX 64MB, WD Gold 2 TB , NoteBook: Acer Nitro 5 Shale Black
WOT - YouTube - Twitch - NoteBook
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12170
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: PC ako NAS

Príspevok od používateľa HellAngel »

Ty das poziadavku, oni daju nejaku otazku ohladne nastaveni a ty nebudes vediet odpovedat. Ako pisal snake, toto je praca IT, a ty mas dat len poziadavku co chces. Mozem ti povedat, ze ked mi zacne na porade nejaky mudrlant rozpravat co mam ako spravit lebo si to "vygooglil" a teraz je pred sefmi mudry ako Radio, tak ma to akura tak neskutocne vytoci.

Kazdy nech sa stara do roboty, ktorej rozumie a ktoru vykonava. Ak si tvoja napln prace vyzaduje NAS, ale IT ti ho nezabezpeci, lebo firma to nepovoli, tak je problem asi inde. A nas-ko, aspon 4 diskove zase nestoji taky majland a je to urcite lepsie riesenie ako sa trapit s nastavenim zdielaneho priecinka vo W7 a o bezpecnosti ani nehovorim. Ries to s IT, daj si poziadavku, len prosimta nerob na porade mudreho a nesnaz sa byt chytry vo veciach o ktorych nemas daj u
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9949
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: PC ako NAS

Príspevok od používateľa stiv »

Hlavne sa nedaj odradit nejakym mudrym iteckarom ale priprav sa nanho.

Ze zdielany priecinok vo w7. :D
.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12170
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: PC ako NAS

Príspevok od používateľa HellAngel »

Pripravy sa prd, ked nema o tom ani potuchy. Uz len ten napad mat pre firemne pouzivanie pre cca 50 ludi zdielany priecinok co W7 napoveda, ze moc mudreho hrat nemoze. Respektive moze, ak IT u nich je este o uroven nizsie ako je on.

Akurat sa zhovadi. Ak da poziadavku na IT, ze nech dovolia na zdielany priecinok pristupovat viacej ako 20 ludom naraz a este ku tomu na W7 a oni to spravia, tak dovi dopo. Uz 20 online pripojenych ludi na ten zdielany priecinok je masaker. Na taketo veci klasicka verzia windowsu nie je stavana a toboz nie HW na ktorom to pc bezi.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
kramer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1437
Dátum registrácie: Ne 07. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Rožňava

Re: PC ako NAS

Príspevok od používateľa kramer »

Vy ste to nepochopili ja nie som mdrlant ale vy mi kladiete vaše múdre slová do úst Boha že ja som sa pýtal to ste fakt tak tupý? (nie všetci len to IT božstvo tu)

Šef sa spýta prečo nám to blbne? Ja lebo max. 20 užívateľov treba aby si ľudia zatvárali priečinky a súbory na PC aby boli voľné porty aby to nenechávali zbytočne pootvárané a že preverim u IT technikov aké sú naše možnosti inak sa presunieme na NAS a prístup na priečinok bude mať len obmedzený počet užívateľov nie všetci aby sa predišlo zlyhávaniu prístupu.

Zavolám IT technikom čo nám vedia poskytnúť a preto sa pýtam lebo sme len ľudia a každý môže na niečo pozabudnúť na dáky dobrý návrh je to štátna sféra a možnosti sú fakt mizerné ale to božstvo ako Vy zrejme nevie lebo všetci sa musia správať premudrelo ako Vy. Fakt do ****. Ja pri technikoch nemudrujem so všetkými mám veľmi dobré pracovné vzťahy a vo všetkom si vychádzame v ústrety lebo všetci sme v tom hovne spolu. Mudrlanti sú le tu na fóre.
CPU: AMD FX 8370 BE @4,5GHz + Thermalright Ultra-120 Extreme, MB: ASUS Crosshair V Formula-Z (AM3+), RAM: 2x Crucial 8GB KIT DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical, PSU: Corsair TX650W, VGA: ASRock Radeon RX580 8G + ARCTIC Accelero Xtreme IV, LCD: ACER ED 273, DISKY: ADATA Ultimate SU650 SSD 240 GB, WD Blue 3D SSD NAND 1TB, HDD 500GB WD5003AZEX 64MB, WD Gold 2 TB , NoteBook: Acer Nitro 5 Shale Black
WOT - YouTube - Twitch - NoteBook
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12170
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: PC ako NAS

Príspevok od používateľa HellAngel »

Kramer prepac ak som sa ta dotkol. Ale z tej debaty to vyzera naozaj tak, ze ides nabehnut na poradu, kde ked pride na tuto temu, tak vystrelis na IT "vsak zvyste pocet pristupov na zdielanu zlozku a budeme tam mat hned pristup viaceri"

Riesenie toho co ty potrebujes je presne toto:
"inak sa presunieme na NAS a prístup na priečinok bude mať len obmedzený počet užívateľov nie všetci aby sa predišlo zlyhávaniu prístupu"

ta situacia je nielen v statnej sprave, je vo vela firmach
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: PC ako NAS

Príspevok od používateľa shiro »

Šef sa spýta prečo nám to blbne? Ja lebo max. 20 užívateľov treba aby si ľudia zatvárali priečinky a súbory na PC aby boli voľné porty...
Pripadne skusit este ist na to podobnym pristupom. Kaslat na terminy, pracu robit laxne a stale opakovat rovnake, ked sa bude sefko pytat, preco to blbne / preco nieje praca hotova nacas. Aby z toho vyznelo, ze sa proste robota riadne robit nebude, dokial nevyriesia NAS, lebo na takuto kazdodenne otavnu pracu sa im kazdy vykasle. A nech si vyzeru nasledky, ked su blbi.

Samozrejme len to skusit potlacit tymto smerom, aby vas hlupy sef nezacal vyhadzovat :-)

Lebo casto blbeckov vo vedeni netrapi, ze sa zamestnanci nizsie musia denne nervovat s takymito banalitami. Ktore maju byt z principu automaticky vyriesene. Sak oni s tym nepracuju, peniaze chodia, tak co...ma ide roztrhnut vzdy, ked toto vidim. Aj v nasej firme je podbnych blbosti dost.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB

Návrat na "Siete"