Nastavenie 2. routera v byte

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5539
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Nastavenie 2. routera v byte

Príspevok od používateľa Odar »

Caute.

Mam Orange Fibernet, za nim mam MikroTik hAP ac. Skatula od Orange je v L2 mode. Potrebujem posilnit signal na druhej strane bytu, tak som kupil druhy MikroTik hAP ac², ktory bude napajany cez POE z hAP ac. Doteraz som tam mal TP-Link.

Na druhej strane bytu bude do hAP ac² pripojeny desktop PC, sem tam notebook na kabli a wifi zariadenia (2,4 aj 5 GHz). Moja otazka znie, ako ten druhy nakonfigurovat? Nemyslim konkretne step-by-step, ale skor v globale, lebo mam na vyber asi dve moznosti:

1)povypinat na novom DHCP, vsetky interfaces dat do Bridge a pouzit ho len ako "hlupy" switch (podla MikroTik fora by to malo slapat), IPcky by priradoval prvy router

2) cez LAN1 si cez DHCP Client zobrat IPcku z prveho routera, rozbit Bridge, nakonifigurovat pre kazdy interface zvlast podsiet, ako to mam na prvom hAP ac a routeovat pripojene zariadenia a pridelovat IPcky DHCP serverom aj v druhom routeri

Co je podla Vas lepsie riesenie? Mne sa zda lepsie to druhe - aj ked komplikovanejsie, ale zatazenie by sa rozlozilo na dva routre.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1274
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Nastavenie 2. routera v byte

Príspevok od používateľa 4040 »

Druhý router , ako switch.
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 814
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Nastavenie 2. routera v byte

Príspevok od používateľa MacTukahan »

Ja by som dal ako switch? Potrebujes doma riesit nieco ako zatazenie?
Mumaq
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2776
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2008, 17:34
Bydlisko: Sp.Nová Ves

Re: Nastavenie 2. routera v byte

Príspevok od používateľa Mumaq »

prve riesenie je spravne riesenie :) dat to do bridgeu a ziaden problem by nemal nastat. ak ti nevadi 10 sekundovy vypadok pri prepajani zariadenia medzi sietami, tak kludne nastav aj nazov siete a heslo rovnake. pozor vsak, ked pouzijes druhu metodu, tak nesmies mat nazov siete a heslo to iste na oboch routroch, pretoze sa ti sice dajme tomu telefon prepoji na sekundarnu siet, no ipcku a subnet si bude drzat z primarneho routra... to neplati v pripade, ze je sekundarny router ako bridge. nevyhodu ale zase prva moznost ma taku, ze pokial si od oboch zariadeni na rovnaku vzdialenost, tak moze byt klientske zariadenie zblbnute, prepajat sa medzi sietami a v tom pripade budes mat tie 10 sekundove vypadky. pokial sa na mikrotiku da nastavit klonovanie mac adresy na bezdrotovej sieti, tak to odporucam, pretoze pri pripojeni sa ti klient dotazuje aj na mac danej wifi siete a to tiez predlzuje prepinanie medzi nimi. Hadam som to napisal zrozumitelne :)
Asus TUF B650+, AMD Ryzen 7800X3D @ NZXT Kraken 360, G.Skill 32GB 6200 CL28, Sapphire RX 7900XTX Nitro+, Samsung 980PRO 2TB & 990PRO 4TB, Asus Strix Aura 850W, NZXT H6i Flow + 7x Noctua A12X25 + 2x NF-A14, Acer Predator Z35, Repro Mission M32 @ SB Z @ Marantz NR1710, Logitech G15, Roccat KoneAir @ HyperX Fury Ultra. Samsung Note24 Ultra & Galaxy Watch6 Classic LTE
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5539
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Nastavenie 2. routera v byte

Príspevok od používateľa Odar »

Vdaka za nasmerovanie. Spravim teda verziu 1) Wifi si prepinam rucne aj teraz, lebo sa stava, ze zariadenie zostane "zahryznute" na vzdialenejsom routeri. Aj ked na MikroTiku sa da riesit automaticke odpajanie klienta, ak klesne signal pod urcitu hranicu, ale toto sa mi zatial nechcelo studovat a riesit.

EDIT:
Tak som to rozchodil. Celkom OK, az na to, ze s wifi som sa chvilu pasoval. Nechcel mi pripajat zariadenia. Na prvom routeri pouzivam ACL. Treba dat povolene MAC adresy aj do druheho routera. Aj ked je to divne - lebo klient sa pripaja k druhemu routeru a ak tam nastavim v security profile, ze nechchcem pouzit ACL, tak by to malo fungovat. Lenze asi je to nasledne prepojene na DHCP server v prvom routeri, ktory priradi IP adresu iba zariadeni z ACL. Aspon tak si to myslim. Hlavne, ze to funguje.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
Deane
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 03. Mar, 2018, 15:43
Bydlisko: Nové Mesto n/Váh.

Re: Nastavenie 2. routera v byte

Príspevok od používateľa Deane »

Pýtal som sa vo vedľajšom vlákne na náhradu za TP-Link TL-WR841ND.
Keďže musím ísť na operáciu a sám neviem ako môže dopadnúť tak kúpu budem realizovať až po úspešnej operácii. No napadlo ma že by som si nejaké nastavenie a aj dosah vyskúšal, doma som TP-link premiestnil tam kde lepšie pokrýva celý dom. Dokonca mi prestal blbnúť. Takže sa chcem spýtať či sa dá k tomu TP-Linku pripojiť starý D-Link DI-524. Možno by som na nejaký čas mal pokoj, neviem koľko ma bude stáť liečba a v akom budem stave. Veď sa nemusím ani prebrať po narkóze.
Používateľov profilový obrázok
Deane
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 03. Mar, 2018, 15:43
Bydlisko: Nové Mesto n/Váh.

Re: Nastavenie 2. routera v byte

Príspevok od používateľa Deane »

Takže pripojiť druhý router k tomu TP-Linku ako som sa pýtal je celkom jednoduchá vec, stačilo ten D-link dať do továrenského nastavenia a pripojiť ho káblom a druhá sieť ide. Ešte nastaviť zabezpečenie a hotovo. Len dosah toho starého D-Linku je slabší.

Návrat na "Siete"