Nový NAS, router a pár drobností.

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Erazer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1135
Dátum registrácie: St 11. Aug, 2010, 11:00
Bydlisko: Trenčín

Nový NAS, router a pár drobností.

Príspevok od používateľa Erazer »

Čaute.

Neviem či s tým do poradne alebo sem ale ešte len špekulujem tak skúsim tu.
Premýšlam nad upgradom NAS a routra doma. Staručký WD5000g032 (blue rings) je už žalostne pomalý.A kapacita nestačí.

Vyhliadnutý mám router Mikrotik RB962UiGS-5HacT2HnT
a NAS QNAP TS-451A-4G
Slúžiť to bude primárne iba ako úložisko a na prehrávanie filmov na TV

Pôvodný plán bol kúpiť 2x 4TB disky a dať ich do RAID 1 a rozobrať 2 staršie externé usb 1TB disky čo mám doma a dať do dvoch
volných slotov bez raid na menej dôležité dáta. Výsledok kapacity teda 4+1+1 TB kde pri tých 4TB môže failnúť 1 disk.


A teraz pár dilem =)

1. Potom som sa ale dočítal o RAID 5 ktorý ma celkom zaujal. Síce by boli počiatočné náklady vyššie lebo musím kúpiť 4x4TB disky ale výsledná kapacita by bola 12TB (tie 2 staré disky tu nezohľadňujem) a stále mi môže failnúť jeden disk ale mám 3násobnú kapacitu. Nemám s RAIDom žiadne skúsenosti tak otázka je či je takýto RAID vhodný na to, na čo chcem takýto NAS použiť.

2. Ten NAS má vzadu HDMI čo je super lenže ho nechcem mať v blízkosti TV ale v malom racku pod schodami. Mám starú PANASONIC plazmu ktorú neplánujem meniť kým nedožije.A tá nemá LAN konektor (nieje SMART TV :D) A tak mi skrsla myšlienka kúpiť niečo takéto: HDMI to RJ45 a skúsiť dostať to HDMI z racku k telke cez LAN káble ktoré k nej vedú v stenách. Lenže sú 2 a z toho 1 používa STB. Je také niečo reálne možné alebo je to ducharina ? Poprípade iné riešenie ?

3. WD Red alebo Seagate Ironwolf ? (mám akési predsudky voči Seagate ale možno sú už neopodstatnené ale cenovo je IV zaujímavejši) WD ma zatiaľ nikdy nesklamal - klop klop.

4. Ten NAS má zozadu 2x gigabit lan konektor. To stačil len 2x kábel a zapojiť do routra a tým mu zvýšim priepustnosť :? (sorry za blbú otázku)

Ďakujem za každú radu. :bye:
PC: Ryzen7 7800X3D, ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI, G.SKILL 32GB DDR5 6000MHz CL30 Trident Z5,ASUS TUF RTX 4070, Kingston KC3000 2TB, Corsair RM850x, Jonsbo D41,Noctua NH-U12A Chromax Black, 7xNF-A12x25 black
Audio: GSP 500+GSX 1000 Notebook: Lenovo P50,Phone:GalaxyS21,
Diablo III battletag: Sorrow#2622, Star Citizen Handle: Erazer1
Vytvorte si účet v Star Citizen pomocou tohto ref. linku a získajte 5,000 in game kreditov zdarma
>>> STAR-K3QT-JHMS<<<
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6696
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Nový NAS, router a pár drobností.

Príspevok od používateľa molnart »

ak nechces vyuzivat HDMI z NASu tak naco priplacat za tuto funkciu? zober iny model bez ktory bude lacnejsi, alebo bude stat rovnako ale bude mat vyssi vykon


2. Moj typ je ze ti to cez ten konventor nepojde bez toho ze by si vyrthal vseky vlasy a aj tak skoncis pri nejakom dedikovanom prehravaci s Kodi. aj keby ti to fungovalo, ovladat prehravanie na dialku tiez nebude uplne komfortne.

3. K by si isiel do raidu kludne pomixuj, aspon znizis sancu ze budes mat disky z rovnakej sarze ktore ti klaknu vsetky presne v rovnaky cas

4. Chapes ze ak z toho nasu budes streamovat naraz do jedneho klienta tak ti 2x LAN na nic, ze? Aby si mal vyssiu rychlost potreboval by si aj komp aj prehravac pri telke pripojit viaverymi linkami
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Erazer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1135
Dátum registrácie: St 11. Aug, 2010, 11:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Nový NAS, router a pár drobností.

Príspevok od používateľa Erazer »

Hmm no v 4bay NAS už asi iné moc na výber nebude čo by bolo výkonnejšie na úkor HDMI napr. ale ešte popozerám.

2. Toho som sa obával že to asi nebude také jednoduché. Ale Číňania majú evidentne na aliexprese "liek" na všetko. To že to nefunguje ich už zaujímať nemusí lebo predali :D EDIT: ok takže asi raspberry pi 3

3. Aha toto znie zaujímavo, ďakujem za nápad.

4. No veď práve. Hneď som si predstavil aj 2 káble ktoré mi smerujú k PC. Čo by nebol problém lebo za PC mám 3x lan zásuvku. Skôr to ale bude teda potrebovať Mobo s 2x LAN áno ? A druhá vec to si tú "dvojlinku" ošéfuje router/sieť.karta sama ? (a teda asi pridať aj switch ktorý s rotutrom tiež prepojiť dvojlinkou?) Tu vidím skôr zmysel mať to tak zapojené iba na "Main PC" odkial ten NAS kŕmim dátami.
EDIT: jop už som to asi našiel, port trunk mode https://www.qnap.com/en/how-to/tutorial ... d-protocol
PC: Ryzen7 7800X3D, ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI, G.SKILL 32GB DDR5 6000MHz CL30 Trident Z5,ASUS TUF RTX 4070, Kingston KC3000 2TB, Corsair RM850x, Jonsbo D41,Noctua NH-U12A Chromax Black, 7xNF-A12x25 black
Audio: GSP 500+GSX 1000 Notebook: Lenovo P50,Phone:GalaxyS21,
Diablo III battletag: Sorrow#2622, Star Citizen Handle: Erazer1
Vytvorte si účet v Star Citizen pomocou tohto ref. linku a získajte 5,000 in game kreditov zdarma
>>> STAR-K3QT-JHMS<<<

Návrat na "Siete"