Router s IP Bandwidth control

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Kaper

Router s IP Bandwidth control

Príspevok od používateľa Kaper »

Ahojte,

V skratke hľadám router, ktorý podporuje IP bandwidth control na IP / MAC adresu + monitoring prenesených dát pre každú IP v sieti Je mi jasné že v tomto je asi top mikrotik - ten som zatial po pravde neskusal ani jeden ale hľadám skôr niečo výkon/cena.

Teraz mám Xiaomi Mini Router, mal som tam rôzne FW cey openwrt, lede... začal som a aj skončil na Pandoraboxe (openwrt) ktorý ako jediný podporuje ip bandwidth.
V podstate to funguje dobre sopľahlivo len občas sa stratí nejaký ten packet ale väčší problém je to, ak napr obmedzím niekomu down všetko ide super, žiadne laggy na klient pc nie sú, ale ak sa obmedzí up tak je problém, už aj pri bežnom načítaní webu je vidieť že sa stránka pomály načítava, je to tým, že router shappuje upload traffic vzniká tam lag a pingy idú strašne hore + packet loss.
Je jedno či mam ISP napr 1Mbit up a keď ho obmedzím aj len na 0.9Mbitu alebo 0.5Mbitu, lagy a packet loss je rovnaký.

Škoda že openwrt nemá žiadny ip bandwidth control, skončila podpora a sú rôzne QoS scripty, skúšal som všetko a zase to isté, down relatívne OK a pri najmenšom zatažení UP ide pi g hore + veľký packet loss.

Potrebujem obmedziť určité zariadenia na sieti, príklad TV Box, ktorému stači 4Mbit nech mi netahá celé pásmo linky zbytočne a potom vznikajú lagy pri napr. hraní.

Hlavne by som poteboval vedieť názory tých ktorí s týmto majú skúsenosti v praxi. + Nebránim sa routerom kde treba flashnut FW tretích strán

Díky.
Používateľov profilový obrázok
Pein
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1760
Dátum registrácie: St 11. Sep, 2013, 09:20
Bydlisko: Žilina

Re: Router s IP Bandwidth control

Príspevok od používateľa Pein »

Na jednom ASUS som fungoval na TomatoShibby az kym som ho nepredal. A fungovalo to velmi podobne - nahadzal som tam IP a im obmedzil co som potreboval.
Kaper

Re: Router s IP Bandwidth control

Príspevok od používateľa Kaper »

Hej tomato som pozeral, ze by som to otestoval na rt-n12 len by ma zaujímali tie pingy na client ip. Čo to spraví :)
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Router s IP Bandwidth control

Príspevok od používateľa molnart »

podla mna ten problem z pingami nie je v routri ale v tom ze konfigurujes to zle, resp. , aj tam iba v
ja tam vidim niekolo problemov:
1) ides na to zle, nie nahodou ta funkcia chyba vo vacsina fw, imho je totiz zbytocna (lebo obmedzi bandwidth fixne, aj keby v danom case to bolo jedine zariadenie na sieti). to co ty chces by sa malo riesit cez QoS
2) cele sa to snazis urobit na routri ktory k tomu nema adekvatmu vykon
3) riesit to cele, ci uz cez QoS alebo bandwith limiter ma zmysel v nejakom small business prostredi s desiatkami zariadeni, neviem kolko mas doma devicov, ale ak mas 2 kompy, telku + nejake mobily k tomu tak neexistuje aby ste sa citelne ovlyvnovali navzajom. ak ano, tak mas bud nahovno pripojenie alebo infrastrukturu.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Router s IP Bandwidth control

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ale existuje - ked ma megabit upload, neprejdu mu ani ACK pakety ked jedna stanica zacne posielat mail s 2MB obrazkom.
Zober si aku mas rychlost pri 1Mbit... 128kB/s. Posraty malinky 2MB obrazok (bezne fotaky robia 8MB) sa teda bude posielat viac ako 15 sekund.

Tieto male uploady su tragedia, fakt tragedia. S tymi ACK zlahka prehanam ale je to realny prieser.

edit : je velmi dolezite akym konkretnym sposobom pracuje konkretne zariadenie, teda router, voci klientovi. Ako konkretne sa vytvara ten "back pressure" pri komunikacii ktoru treba zmensit - ci sa zahadzuju pakety ktore by presiahli stanovene pasmo (extremna zloba) alebo ci sa napriklad vytvara umela latencia na paketoch co umoznuje klientovi "vidiet a reagovat" na tcp/ip urovni. Proste je to ako vypnut Windows Server s rozdivocenou databazou normalne tak ako sa ma alebo vytiahnutim kabla zo zasuvky.

Prelozene do slovenciny : nie je shaping ako shaping :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Kaper

Re: Router s IP Bandwidth control

Príspevok od používateľa Kaper »

Molnart: Pisal som ze QoS som robil a skusal. A áno mam na hovno isp preto sa natoto pytam, mam DSL 7/1 v lepsich podmienlach 8/1.
Nemyslím ze router by nato nemal vykon, cpu ide na 20%. Nebezi mi ziadne minidlna a veci podobné.

Takto. Aj obmedzím #PC1 na 700kbit tak na #PC2 aj ked uploaduje PC1 je všetko ok, pingy sú v pohode. Problém na #PC1 kdd je ping vysoký kvôli obmedzeniu a toto robí router. Hľadám zariadenie kde nebudu pri sahppingu padať packety ani velke pingy.

Mikortiky tie nebezia ma hw s 4GHz procesorom a 10GB Ram. :)

turbo to cca vysvetlil tak ako to je.

+molnart: Príklad: vies asi ako funguje video stream, bufferuje ti dopredu co najviac alr je to zbytočné ak pozeras film/serial z kodi napr. a nechcea video pretáčat.
Povedzme video ma datovy tok 3Mbit/s, naco mi bude tahat celú linku 7Mbit a bufferovať a potom mi vznikajú lagy, keď stačí keď mu nastavim. max bandwidth 4Mbit aby tam bola rezerva a nikto na sieti nebudeat lagy. Je to len o tom.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Router s IP Bandwidth control

Príspevok od používateľa molnart »

obavam sa ze na pripojeni 7/1 toho vela nevymyslis a akykolvek pokus len zhorsi situaciu. ty mas upload ktory nestaci ani pre jeden komp, nieto pre viacero zariadeni.
Kaper napísal:Povedzme video ma datovy tok 3Mbit/s, naco mi bude tahat celú linku 7Mbit a bufferovať a potom mi vznikajú lagy, keď stačí keď mu nastavim. max bandwidth 4Mbit aby tam bola rezerva a nikto na sieti nebudeat lagy. Je to len o tom.
takto to nefunguje ze cele video ti nataha plnou parou a potom sedi a nic nerobi. ked aj pozeras video, prehravac ti vytvori buffer napr. na 2-3 minuty dopredu a potom zvysok ti ide uz pomalsie a je k dispozicii bandwitdh pre ostatane zariadenia.

ak by sa ti chcelo studovat tu je detailny popis ako nastavit QoS pre tomato: http://www.linksysinfo.org/index.php?th ... ial.68795/
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Kaper

Re: Router s IP Bandwidth control

Príspevok od používateľa Kaper »

Molnart: Viem ako funguje video, vzdy sa vyuziva plna rýchlosť linky. A pozom vznikajú peaky pingov.
Asi nechapes ze QoS bez obmedzenia client ip mi je k nicomu. To ze je up 1Mbit neznamena ze sa nic neda vymyslieť. Bezne neuploadujem 24/7. Up je využívaný štandardne - na browsovanie a upload obrazkov do eshopu. To sa nerobí ale každý den.

Ak neobmedzim nikomu up a vyuzivam ho na 100% tak pingy sú do 50-60ms a packet loss 0%. Ak budem na pc a budem mať čas Ti spravím screeny QoS vs ip limit bandwidth a bez akýchkoľvek obmedzení.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Router s IP Bandwidth control

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja by som este zlahka pozrel ten nestastny limitovany PC ci tam nahodou nieco nebezi na pozadi - totizto ak by ta masinka nic neposielala von, nema najmensi dovod mat vysoke pingy a packet loss. Aj ked zalimitujem rychlost na 200kbit/s, tak pingy musia chodit uplne v pohode a nesmie byt ziadny packet loss pretoze dana linka staci na dane vyuzitie. Jasnacka, ked budem posielat akykolvek 8MB obrazok do internetu tak to sotva prejde, a video s tymto na youtube nenahram.

Ked sa bavime o ~700kbit/s, tak to je proste sialene malo na dnesnu dobu. Akykolvek vzrusenejsi emailovy klient ti toto dokaze zabit a potom sa uz deju strasne veci na urovni tcp/ip stacku samotneho, tam proste nie je uniku (na fabii 1.0 junior tri splasene hrnce LeMans proste nevyhras).

Starostlivo by som prezrel ten postihnuty stroj hlavne pri zalimitovanej linke, co sa deje. Ak tam mas Windows tak Performance Monitor, v nom vybrat v sekcii Performance Monitor ukazovatele (counters) Network Adapters, na zaciatok tam nasekat Bytes Received/sec a Bytes Sent/sec pre inštanciu Total (cize vsetky network adaptery co mas v OS) a pozerat. Ak sa Bytes Sent/sec bude blizit alebo rovnat nastavenemu limitu tak je jasne ze musi dojst k prieseru. Ak sa nebude, teda limit bude cojaviem 700kbit/s a stroj bude posielat von cojaviem 150kbit/s, tak potom je prieser v zariadeni ktore robi traffic shaping pretoze ho robi uplne na cocot.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5539
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Router s IP Bandwidth control

Príspevok od používateľa Odar »

V NR mam UP len 2 Mbit. Ked cosi uploadujem na YouTube, tak mi lahne cela linka a nemozem ani downloadovat. Vyriesil som to tak, ze na IP adresu HTPC, z ktoreho vzdy uploadujem veci som nastavil limit na upload a zabezpeci mi to, ze download ide na ostatnych zariadeniach bez problemov. Mam MikroTik RB951G-2HnD. Predtym som skusal aj aplikaciu, ktora obmedzuje na pocitaci upload konkretneho programu. Aj to fungovalo. Ale na routeri sa mi to zda "krajsie" a bez nutnosti instalovat dalsi bordel do HTPC.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Kaper

Re: Router s IP Bandwidth control

Príspevok od používateľa Kaper »

Odar: Ak mas DSL a hovoríš o tom uploade tak veľmi záleží od routeru. Mal som zo 10 (desať) routerov na adsl linku a 90% nevedeli ustát upload. Pri uploade boli 2000ms odozvy a packet loss 80%. Tento problém ale u mňa nie je. Mam asus dsl-n10 najnizsia rada ale v tomto je top na obyc.dsl linku.

mp3turbo: vsetko co pises mi je jasne. Nebavme sa tolko o cislach pretože tie su mi jasné tu je jedndoucho povedane problem taky, ze ak nastavis akykolvek limit napr z 1Mbitu das 0.99Mbitu tak to stráca packety a laguje to viac ako ked to bezi bez limitu. toto je podla mna cisto sw zalezitost daneho systemu v routeri. Preto som zalozil tento topic
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5539
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Router s IP Bandwidth control

Príspevok od používateľa Odar »

Aha. Ty mas DSL. Priznam sa, nechcelo sa mi citat celu temu.

Ja mam kablovy modem. Za nim mam svoj router MikroTik. Linka 20/2 od Satra. To len aby bolo jasno.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM

Návrat na "Siete"