Optika - FTTC

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Marfy
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: So 24. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Zlaté Moravce, Bratislava

Optika - FTTC

Príspevok od používateľa Marfy »

Ahojte,
Chcem si overiť informácie a preto sa chcem spýtať skúsenejších.

V Zlatých Moravciach majú ťahať optické káble. Moja štvrť nedostane FTTH, ale len FTTC/B. Rozumiem správne, že FTTC sa použije len na predsunutie ústrední resp. dslamov? Existuje šanca, že pri FTTC by som mal aj niečo rýchlejšie než VDSL? Vedenia v mojej štvrti majú vysoký útlm.

A ešte pár otázok na túto mapu (ospravedlňte kvalitu obrázok pochádza z facebooku)
Prečo časti, ktoré majú ako jediné možnosť VDSL do 80mbit a nachádza sa na nich aj FTTH od 2 providerov majú dostať FTTH? (označené číslami 2 a 3) A moja štvrť (číslo 6), ktorá má ešte káble po stĺpoch, neumožňujúca vyššiu rýchlosť ako 20 mbit (som cca 200-250m od ústredne) majú dostať FTTC a majú tam napísanú strednú životnosť vedení?

Ak by sa na to investor díval čisto z pohľadu najhustejšie obývaných oblastí tak by optiku dotiahol do oblastí 2,3,5,7 kvôli oblastiam s bytovými domami. Výber oblastí s FTTH mi nedáva celkom zmysel.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8558
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Optika - FTTC

Príspevok od používateľa shiro »

toto vsetko sa pytaj toho co tie kable taha, vsetko co si tu o tom precitas budu len spekulacie. Neviem preco si myslis ze tuna o tom bude mat niekto lepsie info, ako ludia, co to u teba tahaju.

Akakolvek optika bude vzdy lepsia ako DSL po 40r metalickych dratoch.

Tu mas nakreslene, kde ake FTTx konci:
Obrázok
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 815
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Optika - FTTC

Príspevok od používateľa MacTukahan »

Ja by som sa FTTB nebal.Vsetko zalezi akym switchom ti to provider ukonci a ci bude mat 100M alebo 1G porty.
Neviem ci som jednoduchy, ale pri rychlosti nad 30M uz riesim ine veci ako rychlost.
Marfy
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: So 24. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Zlaté Moravce, Bratislava

Re: Optika - FTTC

Príspevok od používateľa Marfy »

Fttb by bolo fajn. Len pochybujem, ze daju fttb do rodinnych domov.Kontaktovat poskytovatela je zatial zlozite lebo neviem o akeho poskytovatela ide.
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Optika - FTTC

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Orange to nebude, tí by ti to dali rovno až do routru/konvertora.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 815
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Optika - FTTC

Príspevok od používateľa MacTukahan »

Do rodinnych domov sa vzdy taha ftth nie? optika je zafuknuta do domu
Marfy
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: So 24. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Zlaté Moravce, Bratislava

Re: Optika - FTTC

Príspevok od používateľa Marfy »

Pokiaľ viem tak v NR má orange aj FTTC (kalvária). Teda minimálne podľa povolenia výkopových prác.

Návrat na "Siete"