Samovoľné spomalovanie portu na Mikrotik

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
buriquery
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So 23. Okt, 2010, 23:14
Bydlisko: Nitra

Samovoľné spomalovanie portu na Mikrotik

Príspevok od používateľa buriquery »

Ahojte,

Už dlhšie mám problém s Mikrotik RB433 (300 MHz CPU, 64 MB RAM). Viem, že je to staršia rada.
Natočil som môj ideálny stav 100/100 down/up (+ info k mikrotiku tam je): https://buri.sk/i/mikrotik.mp4

No ale už posledné 1-3 mesiace sa mi deje, že mi celý internet hapruje.
To znamená, často mi rýchlosť download klesne pod 30 Mbps, Upload tiež okolo 60-80 Mbps.
Odozva zostáva rovnaká.

Čo vtedy robím, je jednoducho na 3 sekundy disable a následne enable "ether1" (čo pre mňa predstavuje WAN)
a rýchlosť v 3 z 4 prípadov naskočí naspäť, na pár hodín.

Občas to nepomôže a tak občas pomôže komplet reštart Mikrotiku s odpojením z elektriny na min. 15 sek.
Ale ani to nie úplne vždy pomôže.

Istý čas som z toho obviňoval providera, resp. jeho switch alebo čo majú u nás v dome (do bytu mám ťahaný priamo ethernet).
A popravde ešte aj obviňujem, pretože som neskúsil druhý router zapojiť na WAN pre test na pár dní.

Nemáte s tým niekto skúsenosti? Viem že je takto ťažké radiť ale možno sa s týmto niekto u Mikrotiku mohol stretnúť.
Konfigurácia Mikrotiku je celkom základná, žiadne queues, jednoducho NAT, 3 Lan porty v bridge, 10 pravidiel na IPv4 Firewalle (IPv6 6to4 momentálne vypnuté) + jedno masquerade (nat).

Nikdy sa nedeje spomalovanie v ,,špičkách,, internetu, v tomto provider nemá problém pokiaľ viem. Pretože toto sa mi deje aj o 3 ráno kľudne.

Ďakujem vopred za pomoc. :)
Používateľov profilový obrázok
Reinok
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1336
Dátum registrácie: Št 20. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Senec

Re: Samovoľné spomalovanie portu na Mikrotik

Príspevok od používateľa Reinok »

Vklude ti mohol odísť mikrotik, je to elektronika, a pokial si nerobil nejaké zásahy do firmwaru, a vzdy pomoze takyto restart, asi nieje v poriadku samotny port. Par krat sme sa s tym stretli u zakaznikov.
Moto: Yamaha FZ8 Fazer
buriquery
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So 23. Okt, 2010, 23:14
Bydlisko: Nitra

Re: Samovoľné spomalovanie portu na Mikrotik

Príspevok od používateľa buriquery »

Aj ja si to myslím, len som sa chcel spýtať pred kúpou nového. Ešte skúsim niekedy keď budem mať na to čas iný router a keď nie, tak hold pôjdem do nového Mikrotiku. Naň nedám dopustiť. Inak ma napadlo, nemôže to robiť aj teplota? Mám kovovú skrinku a je docela dosť zohriata, a jediná možnosť vetrania je z boku ale to podľa mňa nie je bohviečo, skôr by som povedal že sa tam to teplo drží a v minimálnej miere ochladzuje.
Inak Mikrotik má v sebe aj WiFi kartu ale nepoužívam ju. Mám iný lacný router ako AP v byte a toto je čisto len router. Takže CPU je čisto len na svoj účel využitý. A v prípade spomalenia nie je nedostatok RAM alebo tak.

ALEBO, nemôže spôsobovať niečo postupne aj PoE vo WAN? Totiž ja mám zástrčku docela ďaleko, takže spájam WAN a PoE dokopy, potom ide kábel k routeru a router sa z toho napája a zároveň aj ide WAN. Tak len že či nejaké rušenie alebo tak.. Káble som si komprimoval sám.

Obrázok
Hexaris

Re: Samovoľné spomalovanie portu na Mikrotik

Príspevok od používateľa Hexaris »

Bolo by vhodne pozriet v tom case ked to robi, stav cpu (zatazenie), teplotu, pocet paketov, hw retries na rozhrani a neviem co este .. idealny stav na videu nam vela nepovie. Pozri este stav kondezatorov na doske, ci su napuchnute ...

Návrat na "Siete"