Pokuty, pokuty, pokutky :D

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Mumaq
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2766
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2008, 17:34
Bydlisko: Sp.Nová Ves

Re: Pokuty, pokuty, pokutky :D

Príspevok od používateľa Mumaq »

stiv napísal: Pi 11. Sep, 2020, 17:16 Alebo by stacilo pockat kym vymiznu z ciest obehovaci kamionov s tempomatom a ludia co sa zaradia do laveho lebo idu obehovat kamion co ide 300m pred nimi. 🤷‍♂️
Na jednej strane tychto tempomatovych obiehacov chapem, kedze dnesne Adaptivne tempomaty su nastavene na velmi velku vzdialenost. Pri maximalnej vzdialenosti mi auto zacne brzdit a prisposobovat sa rychlosti asi 100m pred prekazkou, pri strednom nastaveni asi 70m a pri najblizom nastaveni asi 50m, teda ked neodhadnem spravnu vzdialenost, tak zbytocne minam palivo a auto mi brzdi a nasledne pridava, po tuknuti na smerovku.
Preto tiez velmi neriskujem a obiehavam skor, avsak vzdy davam pozor na to, ci nahodou nezbrzdim rychlejsie auto za mnou. Vzdy sa snazim vyratat, ci mi je lepsie pridat na 145, obehnut kamion a rychlo sa zaradit, alebo radsej nechat sa zbrzdit, pockat kym ma obehnu a nasledne sa zaradit do laveho pruhu a obehnut.
Nikoho neobhajujem a pravdupovediac sa mi stava menej casto, ze ma niekto zabrzdi pri obiehani, ako strednoprudari, co idu zasadne 110-120 a ked ich nedajboze vytrubis, tak ani nechapu za co...
Asus TUF B650+, AMD Ryzen 7800X3D @ NZXT Kraken 360, G.Skill 32GB 6200 CL28, Sapphire RX 7900XTX Nitro+, Samsung 980PRO 2TB & 990PRO 4TB, Asus Strix Aura 850W, NZXT H6i Flow + 7x Noctua A12X25 + 2x NF-A14, Acer Predator Z35, Repro Mission M32 @ SB Z @ Marantz NR1710, Logitech G15, Roccat KoneAir @ HyperX Fury Ultra. Samsung Note24 Ultra & Galaxy Watch6 Classic LTE
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3415
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Pokuty, pokuty, pokutky :D

Príspevok od používateľa stanomx »

taze zato ze mas ty tempomat ja budem brzdit tiez
keby som bol policajt ja pokutujem iba jazdu v lavom pruhu a obmedzovacov
ma ide roztrhnut z takych, potrebujem nejake delo namontovat dopredu :D
RAMMSTEIN
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9949
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Pokuty, pokuty, pokutky :D

Príspevok od používateľa stiv »

Nejake lepsie led svetla + sero/tma a dost sa to podoba delu. 😄
.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1928
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Pokuty, pokuty, pokutky :D

Príspevok od používateľa Miso122 »

aj xenony a klakson su dostatocne :D
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5546
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Pokuty, pokuty, pokutky :D

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Idealne tak aby sa clovek v pomaly iducom aute rozstriasol od nervozity a zacal potit, treba vyuzit vsetky prostriedky aby pochopil nadradenost za nim iduceho vozidla!
ved ani nepatri na cestu, najlepsie ak si to na najblizsom odpocivadle hodi a nebude vas uz nikdy zdrziavat! :)
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1928
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Pokuty, pokuty, pokutky :D

Príspevok od používateľa Miso122 »

V pomaly idúcom aute sa má držať v pravom pruhu a nie obiehať 3 kamióny v 110
ITX >>> ATX
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1960
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Pokuty, pokuty, pokutky :D

Príspevok od používateľa Gumkac »

tak ono to, ze predbieha 3 kamiony 110 je este ok. dajme tomu, ak to nezacal robit ked uz som bol tesne za nim. pretoze ked to vidim daleko na horizonte, upravim si rychlost, mam cas pribrzdit, atd. teoreticky taky clovek nema kedy ten kamion predbehnut. neporusuje predpisy, ked neohrozi toho za nim, nech si predbieha. ale najhorsie je, ked to v 100ke hodi do laveho aj ked som uz tak blizko ze mam problem to bezpecne ubrzdit a vobec neriesi to, ze ja v tom lavom, predbiehajuci viac aut, sa potim ci to pneu este urzia rovno, alebo si uz smykom pojdem neriadenym smerom. Treba si uvedomit, ze pomalo iduci vodic, ktory neodhadne vzdialenost za nim iduceho vozidla, pripadne sa ani len nepozrie do zrkadla, ohruzuje inych ucastnikov daleko viac, ako nejake prekrocenie rychlosti na dialnici. Minule na 200km trase po slovenskych dialniciach mi toto spravili asi 4ria. z toho jeden sa zaradil spat sam, ani ho nebolo treba prebliknut, dvaja po blikani a trubke (z toho jedno uz bolo dost kriticke brzdenie), jeden tam ostal a mal som co robit aby som to ubrzdil. a to sa bavime o rychlosti v tolerancii, ziadne harazdovanie s prekrocenim rychlosti.

Ja osobne aj ked idem 138 napr, idem predbiehat kamion a vidim rychlejsie iduceho, mu to tam neposlem aby musel pribrzdit, ale pribrzdim ja. Zial, je takych velmi malo. kazdy riesi len seba a svoje pohodlie.
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 2x16 GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Pokuty, pokuty, pokutky :D

Príspevok od používateľa shiro »

lavy pruh je na predbiehanie, nie na suvislu jazdu, ako si niektori myslia.

ked uz predbieham a pritrafi sa rychlejsie iduce auto, riesim to vzdy takto:
idem 110 ci 130, mam pred sebou kamion iduci 90. zacnem predbiehat, zbadam v spetaku rychlo sa bliziace auto iduce odhadom 150. dam plny plyn, kamion predbehnem mozno 140-150tkou, ktorou pojdem mozno tak 10s = nicomu to neuskodi. zaradim sa nazad a spomalim nazad na mojich 110, ci 130. vysledok? predbehol som kamion, pretekar za mnou nemusel takmer vobec brzdit, vsetci su spokojni. pretekara mozno chyti hladka o 20km dalej, mozno nie. neriesim, jeho problem. naco zbytocne nervacit a moralizovat.

ale tiez pretekar musi zobrat do uvahy, ze nemam nadupane silne auto a zrychlenie z 110-130 na 150 mi dlhsie trva. Takze by sa nemal cudovat, ak predsalen bude musiet minimalne dat na chvilku nohu z plynu.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1960
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Pokuty, pokuty, pokutky :D

Príspevok od používateľa Gumkac »

Nic v zlom, ale ak dotycny uz bol v lavom pruhu a ty mu to tam posles, tak si mu nedal prednost. zalezi ako blizko bol, atd. je ine niekoho obmedzit a ohrozit. Samozrejme aj men sa stalo, ze som uz predbiehal a vtedy sa blizil niekto, pridal som z 138 na 145-150, zaradil som sa a nemusel pribrzdit. Ale co sa stava casto mne je, ze predbieham suvisly rad aut iducich v pravom, predomnou v lavom ide mozno 100m odomna niekto, a z toho radu, iduceho 100, mi to posle pred auto do laveho. Vtedy mozes len ocami brzdit, blikat, trubit, a dufat ze ta v tej zakrute nevezme do zvodidiel. babena nastastie naposledy pochopila a strhla to naspat. Mozno sa uz znovu predbiehat neodvazi po tomto par rokov, ako tu pisal niekto vyssie, ze treba na nich brat ohlad a nestresovat ich, ale co ine spravis?alebo druhy casty pripad je, ze idete traja po dialnici, dajme tomu 90, 100, 138 a bod stretu vychadza v jednom mieste. zacnem obiehat prveho (100), idem uz v lavom a on mi to tam posle. zbrzdi ma na 100, lebo nemohol on pribrzdit na tych 90, ... blikanie nepomahalo (v noci, takze vidiet to musel). to je velmi casty pripad. :D
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 2x16 GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5222
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Pokuty, pokuty, pokutky :D

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ale tak zase to ze ti to niekto posle do laveho vies v 9 z 10 pripadov este skor nez on sam, da sa to vcelku lahko predvidat... Nerobil by som z toho az taku dramu
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9949
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Pokuty, pokuty, pokutky :D

Príspevok od používateľa stiv »

To na dialnici je velmi caste. Ked niekto nevie odhadnut ze idem vlavo znacne rychlejsie a aj tak sa nadrbe do laveho tak nic ine nez svetla, zapnutu smerovku a ist mu v kufri si nezasluzi. Obcas ma bavi ako ludia reaguju na svetla alebo smerovku. :laugh:

Najlepsie ked niekto obehuje kamion 100-130tkou a potom uvidi este par stoviek metrov pred nim dalsi (alebo dalsie) a ide si este obehnut tie. Nejaka snaha o uhnutie nic. Castokrat to stiham este zprava a on nech si dobehuje kamiony a vytvara kolonu dalej. Aj tak zmizne v zrkadle o 10 sekund.

Ked vidim ze sa niekto priblizuje tak mu uhybam, kludne pribrzdim do praveho nech on nemusi a tesim sa ze budem mat za kym dalej ist. Ale niektori si idu svoje. Idu 130 tak co by niekoho pustili, viac aj tak nikto nemoze ist.
.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5222
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Pokuty, pokuty, pokutky :D

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Najlepsie je ked niekoho vyblikas/vytubis lebo vyslovene zdrzuje(v pravo nic, nechysta sa obehovat...)

On uhne, ty ho obehuje, a vzdy sa ten druhy vodic otoci a pozrie na teba pohladom ze "ty k*t"...

Ne zeby sa ti aspon rukou ospravedlnil abo co, ne, este na teba bude nasrato pozerat
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1960
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Pokuty, pokuty, pokutky :D

Príspevok od používateľa Gumkac »

neviem ako vam, ale men sa stava aj to ze v noci vyblikas stredopruhara, pri predbiehani mava rukami a ked ho predbehnes ti svieti dialkovymi. alebo ho vyblikas, uhne do prazdneho praveho, predbehnes a zas sa strci nastred. pricom pravy je uuuplne prazdny na kilometer dopredu.
SKiLEX napísal: So 12. Sep, 2020, 20:39 Ale tak zase to ze ti to niekto posle do laveho vies v 9 z 10 pripadov este skor nez on sam, da sa to vcelku lahko predvidat... Nerobil by som z toho az taku dramu
tak to chcem vidiet... ako odhadnes, ze niekto iduci plynulo v strede kolony, ti to posle do lava ked budes tesne pri nom.
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 2x16 GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5222
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Pokuty, pokuty, pokutky :D

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Nehovorim ze to plati vzdy, ale casom to podvedome zacnes vnimat, vidis ze to a to auto to velmi nema v ruke, alebo ze nema prehlad o okoli... Auto ktore sa chysta do laveho nepojde po pravej krajnici, taktiez vacsinou najskor prida plyn atd atd...

Proste nieco ti na nom nesedi, tych sekundarnych znakov je tolko ze to casom proste vycitis
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1960
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Pokuty, pokuty, pokutky :D

Príspevok od používateľa Gumkac »

ja neviem ake ty mas superschopnosti, ale ked ides 130-140 a minas kolonu aut v pravom, iducich 100, pricom sa sustredis na auto iduce pred tebou, aby nahodou nebrzdilo, vnimas si cestu, a zbezne kontrolujes tych ktorych predbiehas, chcem vidiet ako si pri tom rozdiele rychlosti budes u kazdeho jedneho vsimat ci ide presne v strede, ci sa naahodou nemenia medzery, atd atd. a chcel by som vediet, ako v danej situacii prisposobis jazdu, aby si zamedzil krizovemu brzdeniu. jasne, ze to, ze niekto ide predbiehat, si vsimnes napr ked ide za kamionom a ty sa k nim blizis. ale pochybujem ze si chuck noris, aby si pri rozdiele rychlosti 40km/h, dokazal vydedukovat, ze niekto z tej kolony v pravom, sa rozhodne v zakrute vopchat sa do mozno 70-100m medzery medzi autami v lavom. Ale mozno tie superschopnosti mas. v tom pripade ti gratulujem :D skoda ze to bolo uz 3 tyzdne dozadu a zaznam na kamere mam asi max poslednych 8-10hod

Edit: nech som aj ja pri teme. :D prva pokutka asi 8rokov dozadu(mal som vodicak par mesiacov), zastavili ma o polnoci v LM na krizovatke pri tescu, nezastal som na stopke, kedze nikto nikde nebol. Az na policajtov stojacich kusok dalej :D na to, ze som mal so sebou doklady od ineho auta, obe boli pisane na otca a to od ktoreho som mal doklady nemalo platnu stk, ek a ani papiere od poistky som nemal, tak to dopadlo velmi dobre. 60e za stopku, ek a stk uznali nalepky na skle, poistku radsej premlcal a to ze mam doklady od ineho auta si nevsimol. Asi necakal, ze mu niekto suverene poda doklady ineho auta 😂 ani ja som nevedel ze nemam so sebou spravne.

Druha a zatial nastastie posledna bola pred pol rokom z rakuska. Neuvedomil som si ze som v obci a nestihol som dobrzdit pred radarom. 30e mi ale na danu situaciu prislo velmi prijemnych, kedze som pri znacke obce siel daleko viac jak nameranych +10 ci kolko.

Ostatne bolo bez pokuty, ako prejaz cez namestie SNP cez zakaz, priamo za policajnym autom, to len skontroloval doklady od auta a pustil ma dalej :D

A este ma raz chceli na gagarinke v BA v smere na popradsku skasirovat za jazdu v bus pruhu, pricom to bolo az za krizovatkou s mierovou a tam uz obmedzenie neplati. Jeho argument "ale nas sem poslali"... 🤦‍♂️ Az ked som mu ukazoval zaznam z kamery, znacku krizovatky a pod. pochopil a pustil ma prec.
Naposledy upravil/-a Gumkac v Ne 13. Sep, 2020, 14:27, upravené celkom 1 krát.
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 2x16 GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"