Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčania

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6216
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčan

Príspevok od používateľa icefire »

S Kooperativou mam zial podobne skusenosti pri preplateni totalky (na vine bol druhy sofer).
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4464
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčan

Príspevok od používateľa scream »

Kedze z PZP sa hradi skoda poskodenemu nie mne, tak som siel po najlacnejsej poistke.

Genertel + prepis auta na otca: 120E za 2,4l/140kW

Minuly rok som si priplatil aj za mini havarijne poistenie EXTRA, dokopy 216E, teraz to dvihli tak som to zrusil.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčan

Príspevok od používateľa Snake »

Keď bude škodca žiadať nahradu skody od teba z dôvodu lacnej poistky, tak potom pochopis....





.
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčan

Príspevok od používateľa Krutibrko »

A ma na to vobec pravo? Predsa ja si pre tento pripad platim poistku, tak nech sa natahuje s poistovnou, nie ?

Edit : pytam sa, nikdy som zatial este neriesil taketo
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4575
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčan

Príspevok od používateľa killswitch »

samozrejme, ze ma. skodu si mu sposobil ty a nie poistovna :) Snake ma totalnu pravdu.
chalan co nam treskol do auta musel doplacat 200 eur zo svojho. hlavne, ze v kooperative usetril ja neviem 30 eur rocne? a to sa oplati :-D najhorsie na tom je, ze to cloveka stoji cas a nervy. a vlastne aj peniaze, lebo tam volas jak taky chuj milion krat a dozadujes sa svojich prav. plus cas, ktory tym travis nemozes stravit produktivne. napriklad zarabanim penazi :)
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčan

Príspevok od používateľa MaxMan »

Teraz ale vzniká otázka, ako rozlíšiť PZP podľa toho, či prípadné plnenie bude v plnej výške alebo nie. Ako to bežný motorista zistí? Pochybujem že len podľa ceny PZP. Pokiaľ mám správne informácie, tak u PZP je dané čo kryje, ale každá poisťovňa si nájde medzeru ako sa vyhnúť 100% plneniu, ale to zistí človek až pri riešení poistky. Skôr to asi ani nezistí...

Takže babo raď....
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčan

Príspevok od používateľa Snake »

Nijak, a to je na tom to krasne...





.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7281
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčan

Príspevok od používateľa Papek »

Rozdiely v cene positiek nebyvaju az tak velke, aby sa muselo ist do tej uplne najlacnejsej. Treba pozerat, do akej vysky je krytie. Este v korunach si pamatam poistky, ktore kryli tusim iba do 5M korun na majetku, co pri vaznejsej nehode nemusi ani pokryt zasah a ked sa este poskodi cesta, tak pri nasich cenach dialnic neopravis ani pol metra...
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1652
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčan

Príspevok od používateľa MaxMan »

K tým krytiam:
Genertel má 5/1 mil €, Kooperatíva taktiež (prípadne 5/2 mil €). Takže vo výške krytia to nieje. Tu je to o tom, čo si poisťovňa vymyslí, aby nemusela plniť. Vodič je až na poslednom mieste - kým je bezškodový priebeh, je OK. Ale akonáhle je škoda, ošklbeme Ťa...
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7281
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčan

Príspevok od používateľa Papek »

Lenze cez roznych sprostredkovatelov sa da dostat aj k lacnejsim poistkam a tam si uz treba davat pozor, lebo krytie uz nemusi byt 5/1 ale napr. iba 1/0,1. Aspon par rokov dozadu to tak bolo. Este som pocul nieco o tom, ze rozlisuju skody, ktore si sposobil priamo iba ty a uz nehradia skody, ktore sposobili ostatni ucastnici nehody tvojim zavinenim. Teda policajt/sud ta oznaci ako vinnika a necha to cele teba pekne zaplatit ale poistovna z toho kryje len tvoju cast. Ale to mi pride ako blbost ... aj ked, sme na Slovensku, ze?
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5770
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčan

Príspevok od používateľa felipe25 »

scream napísal:Kedze z PZP sa hradi skoda poskodenemu nie mne, tak som siel po najlacnejsej poistke.

Genertel + prepis auta na otca: 120E za 2,4l/140kW

Minuly rok som si priplatil aj za mini havarijne poistenie EXTRA, dokopy 216E, teraz to dvihli tak som to zrusil.
Tak jak Ti snake napisal....
Modelovy pripad:

Naburas do ineho, Tvoja vina.. Nebude to totalka.. Oprava bude ltt tesne, ze to bude pod totalkou. Dajme tomu ze bude mat 8rocne auto, poistovna mu v ziadnom pripade nezaplati 100% opravu, ale odpocita mu amortizaciu.
A tu amortizaciu, ak v tom vie chodit, a nebude to nejaky dedko, si od Teba bude vymahat, pretoze skodu si mi sposobil Ty. Ak mu dajme tomu podpises papier o vine, Tvoja megalacna poistovna mu odmietne vobec nieco vyplatit /aj take bolo/, bude si od Teba sudnou cestou /ak nezaplatis/ vymahat 100% skody. Takze asi tak.

___________________________________________________
Inac, znama mala problem. Co by ste robili vy?
Naburala do nej zenska, z autom s Talianskou znackou.
Jej muz je Talian a tu zije, znama hav. poistku nema.
Skoda bola taka, ze policajtov nevolali.
Formulare vyplnila - vinnicka, priznala vinu, dala cislo poistky.

Dalsi postup ako sa vobec domoct plnenia je v tomto pripade uplne psycho.(ak on nepojde do talianska s rozbitym autom na obhliadku, ako poistovna preplati vinu na poskodenom aute, ktore by mal prist obhliadnut nejaky povereny obhliadkar /info z slov. kancelarie poistovatelov../.
Co by ste robili Vy? Volali policajtov?

Nemali ste niekto podobny problem?
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7281
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčan

Príspevok od používateľa Papek »

Ak by som mal skodovu udalost s autom, ktore neni registrovane u nas alebo clovekom mimo SK, tak by som urcite volal policajtov, prave kvoli takymto tahaniciam.

Inak co myslite tou amortizaciou? Mne ked vznikla skoda, tak v pripade faktur preplatili celu sumu bez problemov, cize ziadna amortizacia a to mam pomaly 18 rocny crep. Uz len z principu je to nezmysel, ja si nejdem zvysovat hodnotu auta, ale dat ho spat do funkcneho stavu. Ked mi robili opravu rozpoctom, tak rozpisali maloobchodne ceny dielov + tabulkovu cenu za vymenu dielov a lakovanie a ani neboli mimo realitu. Vyhoda bola v tom, ze niektore diely sa viac oplatia pouzite OEM ako kupovat smejdy typu Starline
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3263
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčan

Príspevok od používateľa Diablo1st »

killswitch napísal:samozrejme, ze ma. skodu si mu sposobil ty a nie poistovna :) Snake ma totalnu pravdu.
chalan co nam treskol do auta musel doplacat 200 eur zo svojho. hlavne, ze v kooperative usetril ja neviem 30 eur rocne? a to sa oplati :-D najhorsie na tom je, ze to cloveka stoji cas a nervy. a vlastne aj peniaze, lebo tam volas jak taky chuj milion krat a dozadujes sa svojich prav. plus cas, ktory tym travis nemozes stravit produktivne. napriklad zarabanim penazi :)
Toto sa mi nejako nezdá.

Minulý rok kolega búral, nedobrzdil na mokrej ceste a vrazil do dajakého Mercedesu. Škoda bola podľa poisťovne okolo 1000€. Chalanisko, tvrdil dal za opravu 1500€ a tých rozdielových 500€ pýtal od kolegu. Po oznámení tohto do poisťovne bol upozornený, aby nič neplatil, že ak na aute boli zistené dodatočné poškodenie vozidla, nech zavolá do poisťovne a bude znova obhliadka. Nestálo ho to ani 1€ navyše.
Pokiaľ viem, po podpísaní a odovzdaní protokolu o nehode, vinník a poškodený spolu už nič neriešia, všetko rieši poisťovňa. Ale nemám skúsenosti s dajakými veľkými nehodami, všetko boli viac menej ťukesy.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7683
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčan

Príspevok od používateľa newmi »

Od uniqua, tiez co najdalej sa drzat. Ceny maju OK ale sluzby ked sa nieco stane. Zlaty Allianz. Vo firme sme mali v Allianz auta, nikdy ziaden problem, vsetko vybavili oni ak sa nieco stalo, teraz mame uniqua a ked sa nieco stane des a hruza to vybavovat, xy krat pytaju to iste a vsetko im neskutocne trva.
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5770
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Poistenie - PZP, havarijné, GAP... skúsenosti, odporúčan

Príspevok od používateľa felipe25 »

Papek: lenze jedine co tym ziskas, je papier od policajtov. A dalej? Pojdes s nim do Talianska? Donutis majitela auta nech ide na obhliadku do Talianska?
Podla kancelarie slov. poistovatelov musi mat kazda poistovna v EU obhliadkara v kazdom clenskom state. Otazka, ci to plati len pre obhliadku auta co poskodil, alebo aj pre obhliadku auta ktore poskodilo ine auto, ak je rozbite a 1000km s nim nik nepojde?

Proste, ten papier od policajtov podla toho co viem nic nevyriesi, pretoze ty do tej poistovne realne nepojdes, a prakticky si nemas od koho vymahat skodu, mozes akurat cez tu kancelariu poprosit, nech to vybavia za teba /ina moznost asi ani nieje.../.
Skoda velka nieje, nemyslim si, ze Taliani budu robit problem. Ale - clovek nema opravene auto, lebo kryci list bez sance.

Bolo v mediach, ze zrazky s UK autami spoluobcanov, co nemali PZP. Ale nikto nehovoril, aky problem je, ak aj to auto ma PZP, ze to nieje take lahke.


a k tej skode z PZP:
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-163604.html
"Pokiaľ si bol Políciou určený ako vinník DN, poškodenie svojho vozidla si môžeš dať uhradiť svojim havarijným poistením (ak ho máš) po odčítaní amortizácie a spoluúčasti. Ostatok si doplatíš z vlastného. Škoda na cudzom vozidle bude poškodenému uhradená z tvojho PZP, taktiež po odčítaní amortizácie a spoluúčasti. Poškodený má plné právo od teba vyžadovať zvyšok. "


Dokonca som cital taky prispevok, kde sa typek stazoval, ze nejaky iny sofer ho zastavil, lebo mu odlel kamen spod jeho auta... Typek mu podpisal papier o vine, lenze poistovna to poskodenemu nepreplatila. A ten na zaklade papieru o vine ziadal sudnou cestu uhradenie opravy. Typek A dobrovolne podpisal, ze kamienok vyletel spod jeho auta /aj ked nemusel/, a typek B ked mu to neuznali sa siel sudit. Proste, akonahle clovek podpise papier o nehody a podpise sa ako vinnik, a PZP robi poskodenemu problemy, moze mat problemy aj ten co ma poistku...

BTW: ak niekto niekomu sposobil skodu a poistovna poskodenemu nestiahla amortizaciu, mozno to bolo prave preto, lebo to neboli original nove diely. proste, ak niekto nabura do 10r auta, a to auto 10r sa ide opravit, a da sa tam novy diel za 1000€ poistovna tych 1000€ nezaplati, ale odrata amortizaciu. Ak tam ale da diel ja neviem za 700€ (nahradne diely ine ako origo, repas, oem), tak ho zaplati cely. Mam znamu v kooperative, a ta ked mi hovorila, ze kde vsade som ukrateny, napriek tomu, ze platim poistku pzp aj havarijnu, mal som chut ich zrusit.
Viete napr, ze pri totalnej skode na Vasom aute mozete dopadnut tak, ze si budete sami predavat vrak vozidla? Clovek by cakal, ze ho poistovna vyplati a ide prec, ale ani nahodou...

/totalna skoda nieje ze auto vyzera ze nikto neprezil, ale to je vtedy, ked oprava auta vyjde viac, ako je jeho sucasna trhova hodnota.., takze ked mate auto co ma hodnotu 2000€, a diely ktore chcete vymenit stoja stoja 2002€, uz je to totalka.../
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"