Zvuk pri rozbiehaní

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
ArAsHiT
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 622
Dátum registrácie: St 07. Sep, 2011, 15:06
Bydlisko: Bratislava

Zvuk pri rozbiehaní

Príspevok od používateľa ArAsHiT »

Ahojte, v piatok som si prevzal úplne nový Seat Leon 1.5 TSI. Dnes som si všimol, že keď sa rozbieham z miesta a zároveň mám volant vytočený na (max) pravú alebo ľavú stranu, tak sa ozve taký zvláštny vŕzgajúci zvuk od predných pneumatík.
Je toto normálne? Čítal som, že to je normálny prejav serva a v princípe sa takto nemá pohýňať. Príde mi to ale zvláštne, na svojom starom Hyundai sa mi to nikdy nestalo (alebo som si len nevšimol).
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Zvuk pri rozbiehaní

Príspevok od používateľa Ivko »

Čo by si chcel počuť? Kolesá vytočené na max znamenajú najväčší rozdiel medzi otáčkami pravého vs lavého kolesa. Najviac sa to prieči. Na aute kde sú opotrebené homokinetáky to lupká / šklbe, alebo v prípade prudšej akcelerácie ho úplne utrhne

Ked už teda máš kolesá vytočené na MAX, tak sa rozbiehaj s rozumom, šetríš pohon
Používateľov profilový obrázok
ArAsHiT
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 622
Dátum registrácie: St 07. Sep, 2011, 15:06
Bydlisko: Bratislava

Re: Zvuk pri rozbiehaní

Príspevok od používateľa ArAsHiT »

Čiže chápem tak, že to je normálne hej? Pýtam sa len preto, že ide o úplne nové auto a opotrebené tam nemôže byť nič. Je pravda, že sa to ozýva len keď sa tak rozbieham prudšie, pri pomalom rozbiehaní som si to nevšimol.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4460
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Zvuk pri rozbiehaní

Príspevok od používateľa scream »

Nemalo by nic vrzgat. Samozrejme servo budes pocut ale to uz pri vytoceni volantu na max. bez pohnutia.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8549
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Zvuk pri rozbiehaní

Príspevok od používateľa shiro »

a vzdy mozes ist k predajcovi, nech to posudi on a da ti na papieri ofiko vyjadrenie. auto mas par dni stare, bud je to vlastnost, alebo porucha.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
ArAsHiT
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 622
Dátum registrácie: St 07. Sep, 2011, 15:06
Bydlisko: Bratislava

Re: Zvuk pri rozbiehaní

Príspevok od používateľa ArAsHiT »

Nejde ani o vŕzgavý zvuk. Dnes som sa na to zameral a pôsobí to skôr ako taký gumenný zvuk od pneumatík. Môže sa to takto prejavovať? Mierne sa mi zdalo, že som to cítil aj na volante.
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Zvuk pri rozbiehaní

Príspevok od používateľa Ivko »

Ja myslím že sa zbytočne stresuješ, podla mna to vždy pri vytočených kolesách na doraz bude vydávať nejaký zvuk či trochu vibrovať do volantu
Keby si vedel ako to funguje tak by si sa nečudoval - pochop že pre ten pohon je ideálne ked sa kolesá otáčajú rovnakou rýchlosťou = ked ideš rovno. Akonáhle maš vytočené tak dochádza k rozdielu otáčok kolies, čím viac vytočené tým väčší rozdiel a tým väčšie namáhanie (pnutie) ústrojenstva

Ono je možné že je to ešte moc surové a tiež to potrebuje pár km až si to "sadne", každopádne pri kolesách vytočených na doraz nečakaj že to pôjde úplne dokonale hladko.
Vyskúšaj si z miesta potlačiť auto vlastnou silou a potom to zopakuj s kolesami vytočenými na MAX, je možné že to ani neutlačíš, alebo to pôjde o poznanie ťažšie
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Zvuk pri rozbiehaní

Príspevok od používateľa Chris »

dobra sracka, chod to reklamovat
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4460
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Zvuk pri rozbiehaní

Príspevok od používateľa scream »

Ja neviem, co riesite. Jediny vyraznejsi zvuk od vytocenych kolies pri akceleraciii (lupnutie) som pocul ked bol v prdeli homokinetak. Snad nove auta to nemaju horsie. Tiez pise, ze na starom aute si takehoto pazvuku vedomy nie je. Radsej reklamovat ako keby sa mu to rozpadlo pri 180km/h kvoli vrobnej vade.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
ANONYM_a7

Re: Zvuk pri rozbiehaní

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

zanes to do servisu a zadarmo ti to pozru/vyriesia ak tam je daco zle. Nema zmysel diskutovat o "pazvuku" ked to nemas aspon natocene alebo tak :)
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Zvuk pri rozbiehaní

Príspevok od používateľa Ivko »

To sa nedá porovnávať staré vs nové auto, lebo nové auto má iné riadenie, môže mať rozdielny uhol natočenia kolies, môže tam mať samosvor

Vysvetlil by som to na úplne jednoduchom príklade, v podzemnej garáži pískajú pneu o 100šesť a to tam tomu nikto nenakladá. Jednoducho preto, lebo na tom povrchu sa tie pneu dokážu lahšie šmýknúť ako na klasickom asfalte

Na asfalte ten rozdioel otáčok predných kolies musí vykonať diferencial a či to niekto cíti alebo nie tak sa to deje u každého auta, možno sa stačí len poriadne započúvať

Samozrejme je to vlastnosť, nie vada. U nejakého zadohrabu to neexistuje, pretože predné kolesá nie sú "previazané" diferencialom
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3754
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Re: Zvuk pri rozbiehaní

Príspevok od používateľa lezgy »

u starsich aut to mohlo robit aj to ze si mal ine disky na zimnych-letnych gumach
hoc sedel roztec a pod ale bol disk jednoducho iny
u noveho chod reklamovat.....tu zbytocne nieco riesis
automobilky vedia o nedostatkoch a vedia ci je to rentabilne menit alebo nechat vyzit....
na svk samozrejme nahrady nedavaju, radsej nech ti vada roztrepe napravu
u dolezitejsich zakaznikov-krajin sa necaka ani na oficialnu staznost
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Zvuk pri rozbiehaní

Príspevok od používateľa Snake »

Nikto mu to riesit nebude a uz vobec to nema nic s krajinou, naprava je guma/plast/kov, ked on posunie casti na limity (tyc riadenia je na limite, jej capy, jej manzety, to iste napravy a klby a ich manzety/gumove lozka) a potom sa rozbehne je jasne ze to zvuky vydavat bude. Zvlast ked si kupi auto od hombreovcov. Ked tam s tymto nabehne akurat sa zaradi do kategorie curak zakaznik, nic viac. Na hentom leonikovi podobne ako na ibizach bude riesit este cvakajuce homokinetaky, co je podstatne drahsia vec.

Ak aj s tym predsa pojde do servisu, namazu mu to krytoxom a poslu ho prec, po zime to ma spat. Co si vy chlapci viete niekedy vymyslet cumim :D. Kedysi ludia boli radi ze mali litrovu nadobu do ostrekovacov a teraz si kazdy cavo s 20k mysli ze si kupil rollsa, najlepsi bol typek so superbom co dosiel reklamovat ze po celom dni na slnku mu vrzga pano strecha pri otvarani, nuz v aute 60+ a neroztazne plasty/elastomery este nevyrobili bohuzial :D.





.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8549
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Zvuk pri rozbiehaní

Príspevok od používateľa shiro »

aj rolls bude niekedy vrzgat...pretoze mechanicke veci, ktore si popisal. A nakoniec, auto je vzdy len stroj. Casom sa jazdenim a opotrebenim proste "rozhega". Mam tiez kolegu fajnovkara, pre ktoreho je aj porsche za 70k srajda, akonahle v nom nieco vrzne. A nechce to pochopit :-)
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"