Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Pomaly sa zacinaju velke mesta zatvarat tymto autam.Na navsetvu do niktorych miest v EU si uz potrebujete vybavit povolenie.
Mam EURO 5 a zacinam mat divny pocit z toho,ze to auto este 3 roky budem splacat a uz teraz sa objavuju taketo spravy.
To ze euro normy su napr pre benzin co sa tyka CO2 2x vacsie nikoho netrapi ?

tu sa tvrdi ze sa este netrerba bat
https://plus7dni.pluska.sk/Auto-a-Hi-te ... pit-diesel
tazko ale verit to mu co je dnes napisane

Preto ma zaujimaju viac nazory obycajneho cloveka.
Co vy na to teda ?
Používateľov profilový obrázok
DC9-32
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Po 25. Feb, 2013, 20:12
Bydlisko: NR

Re: Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Príspevok od používateľa DC9-32 »

Ak rátame s tým že auto je spoterbný tovar a jeho životnosť je ohraničený dobou záruky (+/- 4roky)
Ma dnes zmysel kupovat naftovy motor ?
Ano
Ma v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?
Nie.


Skôr by som šiel do hybridnej auris pripadne IONIQ aksa bavíme o buducnosti cca 5rokov
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Príspevok od používateľa Snake »

Ohranicenu zivotnost tu mas po financnej krize takze viac nez desatrocie, dobre ranko. Diesle sa oplatia ako vzdy tomu kto vela jazdi, hybridy nech zneju akokolvek dobre, pochovava ich cena baterii a dojazd





.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1928
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Príspevok od používateľa maniak »

Motorov s Euro5/6 by som sa nebal. V aprili uvidis, ako sa bude situacia vyvyjat, tusim Hamburg bude rozhodovat o zakaze vjazdu.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
DC9-32
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Po 25. Feb, 2013, 20:12
Bydlisko: NR

Re: Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Príspevok od používateľa DC9-32 »

Snake napísal: St 28. Feb, 2018, 15:33 Diesle sa oplatia ako vzdy tomu kto vela jazdi
predpokladal som o štandardnom využiti auta, teda doprava v ramci mesta, 2x do roka vylet nie o tom že podnikateľ jazdi 1000km denne
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8531
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Príspevok od používateľa shiro »

Potom ti netreba diesel. Do mesta je to maximalne neefektivne.
Ze urobis par krat do roka 500km trasu nieje dovod na diesel.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

samozrejme dizel po meste nie..drzme sa ale temy :)
maniak napísal: St 28. Feb, 2018, 15:43 Motorov s Euro5/6 by som sa nebal. V aprili uvidis, ako sa bude situacia vyvyjat, tusim Hamburg bude rozhodovat o zakaze vjazdu.
Hamburg je len jedno z miest..vcera som cital napr o Parizi od roku 2024
Hlavne ked benzin priamovstrek ma 2x vyssie emisie CO2..Tieto zakazy su len populisticke kktiny. Ovce uveria kazdej hovadine sa mi zda
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1928
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Príspevok od používateľa maniak »

Per: porovnavas neporovnatelne. Diesle sa zakazuju kvoli NOx emisiam, tieto preukazatelne skodia zdraviu (plucne ochorenia). Kdezto CO2 je v principe pre ludi neskodny (ak neratame do uvahy velmi dlhodobe dosledky prostrednictvom klimatickych zmien). Z toho vyplyva, ze je v zaujme velkych miest obmedzovat diesle kvoli kvalite ovzdusia (smog).
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
DC9-32
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Po 25. Feb, 2013, 20:12
Bydlisko: NR

Re: Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Príspevok od používateľa DC9-32 »

Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

maniak napísal: St 28. Feb, 2018, 16:05 Per: porovnavas neporovnatelne. Diesle sa zakazuju kvoli NOx emisiam, tieto preukazatelne skodia zdraviu (plucne ochorenia). Kdezto CO2 je v principe pre ludi neskodny (ak neratame do uvahy velmi dlhodobe dosledky prostrednictvom klimatickych zmien). Z toho vyplyva, ze je v zaujme velkych miest obmedzovat diesle kvoli kvalite ovzdusia (smog).
vies o tom ze aj benzinovy motor emituje NOx ? sice menej..ale euro 6 normy su takmer rovnake pre oba motory (0,08 vs 0,06 g/km )
rovnako tak pevne castice..uz sa zacali montovat DPF aj do benzinovych motorov
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5275
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Príspevok od používateľa SKiLEX »

donedavna sa vsade tlacil cisty vonavucky dizel, rozne sa dotoval a neviem co, lebo menej CO2
odrazu ludom prepro a 3rocne Euro5 auta ktore predtym boli dotovane odrazu treba odstranit...



cele je to na hlavu, a mam pocit ze dizlami to iba zacina :)
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5789
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Príspevok od používateľa wingo »

SKILEX, práveže konečne sa zase začali zameriavať na skutočné škodliviny a nie CO2 ktoré v globále aj tak nič dokopy nezmení, lebo tie rozdiely medzi autami sú prd vo vetre vzhľadom k ostatným zdrojom CO2 a CO2 je zdraviu neškodné. Ale už také NOx či pevné častice sú dosť prúser keď to má človek dýchať v mestách kde sa to koncentruje kvôli koncentrácii dopravy...
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1928
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Príspevok od používateľa maniak »

per: viem. A vies, ze hoci maju priamovstrekove benziny produkciu NOx castic, tak je stale mensia nez bezne nafty? Napr. tu mas pekne zhrnutie realnych emisii: https://www.toi.no/getfile.php/1332421/ ... 13-sum.pdf
Okrem toho, DPF v benzinakoch je vyrazne menej problematickejsia suciastka, nakolko sa bude vypalovat v podstate trvale.

skilex: jj, zacina, podla progresu v poslednych rokoch, tlakov na emisie a roznych dotacii to vidim na tlak na rozbehnutie elektromobilov vo vacsom. Je tam vela prekazok, ale ono sa to podda.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Príspevok od používateľa Snake »

DC9-32 napísal: St 28. Feb, 2018, 15:44
Snake napísal: St 28. Feb, 2018, 15:33 Diesle sa oplatia ako vzdy tomu kto vela jazdi
predpokladal som o štandardnom využiti auta, teda doprava v ramci mesta, 2x do roka vylet nie o tom že podnikateľ jazdi 1000km denne
Odkedy je jazda po meste standardne vyuzitie auta, skusal si zdvihnut prdel a ist niekam aj peso? Predstav si ze ani v roku 2018 nie je standardne vyuzitie auta najazd 20km denne mestskou jazdou, prave naopak





.
Používateľov profilový obrázok
DC9-32
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Po 25. Feb, 2013, 20:12
Bydlisko: NR

Re: Ma dnes a v najblizsej buducnosti zmysel kupovat naftovy motor ?

Príspevok od používateľa DC9-32 »

ano pravidelne predstav si. A nemal by isť Admin prikladom a vyjadrovať sa k téme a svoje dojmy a pocity si nechať pre seba? ;)

Na margo temy (narozdiel od teba) dodám že ak niekto býva v meste -> Bratislava alebo jej periferie ako Dunajská Lužná alebo iné -> a dohcádza denne do práce a z nejakého dôvodu nepoužije MHD (kedže je lacnejšia) tak EV prípadne hybrid oplatilo. A ako bonus faktor to že možno do 5 rokov už by sa s dizlom do mesta ani nedostal -> pôvodný zmysel tejto temy (nie to či ja niekde idem alebo nejdem pešo. Vôbec nechápem ako ťa taká somarina mohla napadnúť, a ako si na to vôbec prišiel kedže tema nieje vôbec o mne)

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"