Autožiarovky

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Autožiarovky

Príspevok od používateľa STENLY »

Potreboval by som poradiť pri výbere žiaroviek do stretávacích, diaľkových a hmlových svetiel. Skúsenosti mám iba s H4 Osram NBR, s ktorými som bol vo Felde veľmi spokojný.

Jazdím trasu popri rieke Váh a Orava, kde je častý výskyt hmly a zvery a preto by sa zišlo viac svetla. Do stretávacích svetiel potrebujem H11 ako aj do hmloviek a do diaľkových HB3. Do hmlovky sú vraj dobré žiarovky so žltým nádychom, prípadne žlto-fialovým.

Neviem, či ostať verný NBR alebo vyskúšať niečo od Philips či Narva, prípadne niečo iné. Recenzie sú jedna vec a skúsenosti užívateľov vec druhá.
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1960
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Autožiarovky

Príspevok od používateľa Gumkac »

ohladom H11 neporadim, no do Narvy by som sa nebál ísť. mal som na mojom aute obycajne ziarovky, a bolo to dost zle. potom som pouzil z lidlu 50%+, no boli kaput po asi 4 mesiacoch. (obe v rovnaky tyzden) Teraz mam Narvy - RP120, a uplna spokojnost. velmi silne svetlo, belsie ako obycajne. Osram NBR co som pocul su velmi dobre, no kvoli cene som sa rozdohol skusit Narvy.
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 2x16 GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Autožiarovky

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Philips s tou zvysenou svietivostou o 90% ci kolko je drahsi ako Osramy NájtBrejkre, takze nevidim moc dovod na preferovanie Philipsu. NBR maju podla ceskeho testu (velmi precizneho !) o kusok vyssiu svietivost a dosah, avsak treba jednym dychom povedat ze Osram NightBraker plus a Philis [neviem typ, 55W so svietivostou zvysenou o 90%] spolocne ten test vyhrali. Velmi rad by som ten test odfotil ale casopis uz nemam, myslim vsak ze som to uz na tomto fore niekde praskol.

Nemam nic proti Narvam, avsak usetrit na zakupeni ziaroviek sa prilis neda.

Fialove svetlo do hmly neber ani nahodou. Bez nejakej vaznejsej debaty, to je jednoducha fyzika. Nikdy ziadne auta nemali fialove hmlovky, zato francuzske auta mali desatrocia ZLTE SVETLA ako standard. A bolo to presne kvoli hmlam.


Tie hmlove svetielka co mame na autickach su taka parodia na tragediu alebo tragedia z parodie.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v So 21. Nov, 2015, 19:19, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Autožiarovky

Príspevok od používateľa STENLY »

tvojho príspevku som sa obával... :D
názov témy je jasný, takže tu nechcem vidieť žiadnu debatu a rady ohľadom prídavných svetiel ;)
auto je nové, takže externý zásah nehrozí, výmena žiarovky sa na záruku nevzťahuje :)

osobne som rozhodnutý do stretávačiek a dialkáčov pre NBR a do hmlovky dať nejakú žltú žiarovku, len som chcel počuť, či je niečo lepšie, čo stojí za vyskúšanie

dôležitý faktor je pre mna aj to, aby som za ďažda niečo videl, pretože som mal lacné "xenon lúúk" žiarovky a bolo vidno prd
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Autožiarovky

Príspevok od používateľa mp3turbo »

a pri domontovani niecoho na voz nestracas zaruku na cely voz, iba na vec ktoru si zasiahol svojou neuvazenou cinnostou. Cize v tomto pripade by to mohlo byt... cojaviem... na svorku na baterii ku ktorej si pripojil externe PARADNE svetla.

Alebo nebudes mat zaruku na dierku v plastovom narazniku kde svetla uchytis.

Big deal takato vec, ti poviem !! Radsej niekoho v tej hmle zrasovat, aby nahodou nepadla zaruka a nechat sa zavret na par rokov.

No nic, idem ja zmenit prispevok hore.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1960
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Autožiarovky

Príspevok od používateľa Gumkac »

mp3turbo napísal: Big deal takato vec, ti poviem !! Radsej niekoho v tej hmle zrasovat, aby nahodou nepadla zaruka a nechat sa zavret na par rokov.
Nie, tak radšej používať nelegálne svetlá, ktoré oslepia vodiča oproti, a ten to napáli pod kamion zamnou. :) paráda. Ked je hmla, predpokladám Že aj tuto Stenly ide pomalšie, a ostražitejšie, a len sa pýtal, aké žiarovky sú na to najlepšie, nemusíš hneď dávať jak keby mal dakoho zraziť.
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 2x16 GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 970 evo plus 1TB
LG UltraGear 27GP850-B | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Autožiarovky

Príspevok od používateľa mp3turbo »

prave preto som direkt upozornoval - mam zopar kamaratov ktori jazdia po "cestach" kde fakt nieco navyse potrebuju a pritom tam za cely rok nestretli nikoho v protismere. A hadam je jasne ze nenechas na beznych komunikaciach druhej ci tretej ci ktorej to mame triedy medzi dedinami zapnute megaostre veci ked ide niekto v protismere - rovnako nenechavas zapnute ani normalne dialkove svetla hadam... takze zdravy rozum je treba, tak ako vsade.

Poznamka : pri spravnom nastaveni na regloskope su taketo pridavne svetla nelegalne VYHRADNE kvoli nepritomnosti cistiaceho zariadenia (kedze maju vykon vacsi ako XY lm) a podla montaze kvoli moznosti samostatneho zapnutia bez hlavnych svetiel (tento argument nema zmysel v beznej premavke kedze svietenie je u nas povinne). Doteraz nespomenuta vyhoda pracovnych svetiel je ze mozu byt nasmerovane akokolvek. Ziadne obmedzenie tam neplati.

No dobre, nerad by som totok - konkretne ziarovky boli poradene. O zltych ziarovkach do hmlovych svetiel tiez nie som presvedceny ze su legalne. Mam dojem ze vsetko zlte nie je povolene.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1796
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Autožiarovky

Príspevok od používateľa Ivko »

STENLY napísal:...dôležitý faktor je pre mna aj to, aby som za ďažda niečo videl, pretože som mal lacné "xenon lúúk" žiarovky a bolo vidno prd
Prd si videl preto, lebo čím bielejšie svetlo tým ho mokrá čierna cesta viac pohlcuje.

Treba sa rozhodnúť či si dáš Nightbreaker a budeš vidieť lepšie za sucha, kedy nevidíš až tak zle, alebo tam buchneš značkové žiarovky základnej rady s nádychom do žlta a budeš vidieť lepšie na mokrú vozovku za tmy kedy to potrebuješ najviac
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Autožiarovky

Príspevok od používateľa STENLY »

nechcem sa rozhodovať sám, na základe vlastných skúseností, ktoré ako som písal mám iba jednu dobrú a jednu zlú...
preto som založil túto tému, kde by mi bolo poradené kde akú žiarovku dať, počuť názor ludí čo už experimentovali so žiarovkami a zistili vhodnú kombináciu...

trasu, ktorú jazdím, je minimum policajtov, minimum chodcov a minimum premávky, takže veľmi dobré svetlo potrebujem do dialkových a hmlových svetiel a v stretávačkách by kludne mohli byť aj NBR, no rád si nechám poradiť...

našiel som niečo takéto do dialkových, boli by fajn?
http://www.svetziaroviek.sk/svetziarovi ... ro-12V-60W

na fore sa žiarovky tuším dávnejšie rozoberali, no je to v tej "bordel" téme s milion stranami a boli tam spomínené nejaké americké žlté nokye, ktoré sa u nás nepredávajú, takže k tejto možnosti nie som moc naklonený...

osobne si myslím, že je dôležité mať auto pripravené čo sa týka žiaroviek na jesen, zimu a jar, kedy je hnusné premenlivé počasie a v lete si človek vystačí s denným svietením, prípadne obyčajnými žiarovkami...
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Autožiarovky

Príspevok od používateľa mp3turbo »

no ty proste to zltoFIALOVE chces a musis ho mat... tak si ho kup. Inak mam dojem ze Azurooo uz bolo vyradene z ponuky, na nemeckych strankach ho nenajdes. Neviem preco to je tak, len hovorim.

edit : trosku rozmyslam ako chlapci dosiahli farby z protilahlych casti spektra, zlta je naspodku, fialova navrchu, medzitym biela/bielomodra. Ved poznas tie xenonikove grafiky a farebne pasiky. Aby to nebol taky kočkopesoveveričkomorčiatko.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1796
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Autožiarovky

Príspevok od používateľa Ivko »

Sa mi tam páči v popise tej žiarovky "Vyrobené v Nemecku"
To má akože u zákazníka nabudiť dojem kvality?

Neviem čo od toho očakávaš ale ty ideš za iba imidžom. Kúpu nových žiaroviek obhajušeš samými blbosťami. Nehovor mi že na dlhých svetlách slabo vidíš, problém je vždy len na stretávačkách, ktoré tak svietiť musia aby si neoslnoval , dialkové môžu svietiť podstatne dalej a vyššie. Teda nasilu riešiš problém tam kde žiaden nie je
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Autožiarovky

Príspevok od používateľa STENLY »

koľko žiaroviek si už v aute vyskúšal? máš s nejakými skúsenosti? biele, modré, žlté - ktoré svietili ako?
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3634
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Autožiarovky

Príspevok od používateľa fobos »

no ja mam aktualne Night Breaker Unlimited a moc som s nimi neni spokojny. Predosle MTEC Superwhite sa mi pacili viac (svietia na bielo, NBU na zlto). Na vode ale su ale tie NBU omnoho lepsie ako Mtecy. V mojom pripade sa jedena o paticu H7. Takze kto chce coolovejsie svetla aj ked na ukor svietenia na dazdi, odporucam Mtecz Superwhite, kto chce vidiet na mokrej ceste tak potom NBU.
Xbox Series X...
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Autožiarovky

Príspevok od používateľa STENLY »

vdaka za reakciu :good:
väčšia viditelnosť za dažda je len a len pozitívum ;)
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3634
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Autožiarovky

Príspevok od používateľa fobos »

tak potom v tvojom pripade nie je o čom, tie Mtecy su na daždi skutočne shit ...
Xbox Series X...

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"