Kúpa Alfa Romeo 159

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Tracer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 503
Dátum registrácie: Št 10. Okt, 2013, 14:14

Kúpa Alfa Romeo 159

Príspevok od používateľa Tracer »

Zdravím ako svoje prvé auto(už 2 roky jazdím na Octavi ale vypovedá službu) by som chel Alfa Romeo 159 a asi by ostalo navždy moje :D

Ale počul som že je náročné na Servis a má aj veľkú poruchovosť máťe nejaké skúsenosti ?????

Ďakujem za každú odpoveď :)
NoobszDJ
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: Ne 01. Mar, 2009, 02:21
Bydlisko: Pezinok

Re: Kúpa Alfa Romeo 159

Príspevok od používateľa NoobszDJ »

Tracer napísal:...počul som že je náročné na Servis a má aj veľkú poruchovosť...
Ak ti takéto niečo povie človek, ktorý vlastnil aspoň jedno auto od Alfa Romeo, tak je to OK. Ale ak si to len počul od kto vie akého "odborníka" v oblasti auto-moto, tak to nestojí ani za reč.

Ale k veci. Čo sa servisu týka, auto na servis nie je náročné. Pokiaľ dodržuješ pravidelný servis, predpísanú výmenu rozvodov, vodnej pumpy atď... tak ti nehrozí nejaký náročný servis. Podvozok, spojku, brzdy beriem ako spotrebný materiál. Toto sa servisuje závisle na tom, ako sa k autu chováš na ceste. Ak ti je jedno, že na slovenskom tankodrome mrdneš každú jamu, tak nečakaj nekonečnú výdrž komponentov podvozku. Ak máš záujem o AR 159 s naftovým motorom, nezabudni hneď od začiatku (ešte keď je studený motor a prevádzkové kvapaliny) až po samotný koniec vytáčať motor, a potom ho vypnúť bez dostatočného vychladnutia. Garantujem ti, že ak by si takto s naftovým motorom na AR 159 zaobchádzal, turbo nebude mať väčšiu životnosť ako cca 50000 km. Poruchovosť je v prvom rade následok nedostatočnej/zanedbanej pravidelnej údržby auta. Problém pri naftových motoroch JTDm spôsobujú hlavne vírivé klapky, ktoré sa lúbia zaseknúť. Ich servis je drahý, preto sa majitelia rozhodnú pre ich odstránenie a zablokovanie v riadiacej jednotke auta. Problém ešte môže spôsobovať DPF filter, čo je taktiež drahá položka pri servise. Tiež som sa stretol s jeho odstránením a zablokovaním v riadiacej jednotke. To isté platí aj pri EGR ventile. Čo sa týka elektroniky ako takej, všetko sú to čidla, ktoré vedia človeku zdvihnúť krvný tlak. A poruchovosť elektroniky ako takej, nie je výsadou len AR. Trpia tým veľa áut (rôznych značiek), keďže tie čidla vyrába zopár výrobcov, ktorí ich dodávajú automobilkám.

Ja osobne teraz plánujem vymeniť terajšie auto (Rover 75 CDT) za AR Brera JTDm. Osobné skúsenosti zatiaľ s AR nemám, no pár známych má/malo nejaké modely AR. Niektorý boli so svojimi autami nespokojný, iný na ne nedali dopustiť, keďže okrem spotrebných dielov a pravidelného servisu nemali žiadne iné výdavky spojené so servisom auta. Ak chceš naozaj kúpiť AR 159, radšej obzri všetky možné kúsky, a na základe toho sa rozhodni, ktorý bude ten najvhodnejší. Nevezmi prvú AR 159, ktorú pozrieš a zaujme ťa.
CPU: AMD Phenom II X4 965 Black Edition 3,4GHz @ 4,1GHz, Chladenie: Noctua NH-U12F, MB: Asus M5A99X Evo R2.0, RAM: Corsair 8GB KIT 2x4GB DDR3 1600MHz CL9 Vengeance, VGA: Gigabyte GTX 580 SOC, HDD: Intel 530 series 120GB (systémový) + Western Digital Black SATA III 1TB (úložisko), Optická jednotka: Samsung TSSTcorp CDDVDW SH-S203D, Zdroj: Lepa G1000, Case: CoolerMaster HAF 912+, Klávesnica: Saitek Eclipse II, Myš: Mad Catz R.A.T. 3, Monitor: Panasonic TX-L32E5E
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Kúpa Alfa Romeo 159

Príspevok od používateľa lacika »

tak nejak.. k nakladom na servis. AR a hlavne 159 je uz skor talianska premiovka. Cize tomu odpoveda aj cena dielov.
Necakaj ceny ako na octaviu.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Kúpa Alfa Romeo 159

Príspevok od používateľa quicky »

ja som mal dve ar a poviem asi tolko ako u inych aut ked si veci zhanas a neprides do prveho origo servisu tak je to pohoda;) kolega vyssie spomenul spolocne problemy pre dieslove motory a musim suhlasit.inak je ar 159 mimoriadne nadcasove auto!! a brera to iste skoro som kupil 3.2v6;))
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1796
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Kúpa Alfa Romeo 159

Príspevok od používateľa Ivko »

Vždy je to o tom kolko si ochotný akceptovať do servisu.
Také reči akože ked sa staráš nemáš problém nevypovedajú o tom kolko tá starostlivosť stojí.
Ako bolo spomenuté kachlová 1.9 110kW má problém s klapkami v sani, 88kW ich nemá a potom už nastupujú všetky štandardné problémy každého CR diesla, ako DPF, vstrekovače, váhy vzduchu, turbá, dvojhmoty, núdzové režimy kde nikto nevie nájsť príčinu.
Bolesť AR 159 sú aj nápravy, sada ramien čo niečo vydrží nestojí 250€, ale trebárs 500€ + robota...

Takže nie je problém kúpiť auto a fúknúť trebárs na údržbu podvozku 500€, dalších 500€ za dvojhmotu a 300€ za rozvody a pritom je to len bežná údržba "spotrebného materialu"

PS: ale toto nikto nechce počuť, každý by najradšej počul ako je auto skvelé a ako sa nič nakazilo
PS2: ak si fanúšik a nemáš lavé ruky tak si kúp, ale ak si nevieš kopec vecí porobiť sám tak zaplačeš a nielen u tohoto konkrétneho auta, vyžmýkať penaženku vie každý moderný diesel

Z iných for mám skúsenosti, že dookola každý hladá auto, ktoré sa čo najmenej kazí, také čo málo žerie a tiež aby nebolo moc drahé a aby bolo čo najnovšie. Toto nikdy nepôjde dokopy.

Teraz na AB.eu sa našiel pacient čo kúpil A6 2.7TDI a už sa prišlo na to že mu zahrkocú rozvody po štarte, čo koštuje cca 1500€ Môže to človek napísať na forum 1000x, je to užívatel ktorý tam nie je prvý den a aj tak kúpi auto ktoré má daný problém. Prečo? No lebo "lojzo" pri kúpe chcel počuť iba to ako je Audi kvalitné...
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Kúpa Alfa Romeo 159

Príspevok od používateľa quicky »

suhlasim,ale ja len hovorim,ze ak som lavy alebo zahojeny,tak idem do servisu vymenim napravu za 1500eur a potom poviem,ze AR je strasny hajzel lebo stoji nekrestanske peniaze... ked som neni krivy pozriem na internet po znamich,nejake zlavy zjednam a zrazu ma stoji naprava 500... o tom to vsetko je . o nicom inom...

nie kazdy je mechanik,takze praca je logicka vec a normalny vydavok

kazda jedna znacka ma svoje vady,tie klapky filtre maju aj bmw audi atd...vacsina ludi ich vybera resp zaslepuje.dpf vybrakovat a hotovo, proste tak to chodi lebo nikto neda 2tis za opravu tychto veci, ktore realne "nicomu" nepomozu.
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2703
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Kúpa Alfa Romeo 159

Príspevok od používateľa lepermessiah »

no, moj ujo dal za vymenu DPF v BMW 730d "iba" 890 s robotou, OEM diel, celkovo BMWckove DPFka su lacne (napr. oproti KIA aj 4x :D ), s klapkami je to tak, aj BMW aj Audi s tym maju problem. Problem s vyberanim DPF, klapiek, EGR a neviem coho este je ten, ze mechanik ti povie, ze kazdy to dava vyberat, ale uz nik nepovie, ake to ma dosledky pre motor napriklad. a ak na SR pride to co je uz v EU bezne (kontrola pritomnosti DPF) tak vela ludi zaplace. zaklad je pravidelny servis, neignorovanie problemov a spravny vyber motorizacie, potom aj Alfa aj VW Passat s 2.0TDI PD budu spolahlive auta ..
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3246
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Kúpa Alfa Romeo 159

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Keďže má Alfa Romeo rovnaký motor a prevodovku ako Opel, napíšem pár skúseností:

- naj motor je 1,9 8V 88kw
- 1,9 16V 110kw odchádzajú tie klapky prakticky na každom motore.
- bacha na prevodovku M32, zlé ložiská. Treba v nej vymeniť olej, ak hučí, alebo sa hýbe páka, treba ložiská vymeniť.
- neviem ako na AR, ale pri Oploch veľmi rád a často odchádza alternátor, najmä Denso 105A.

Ostatné závisí ako sa auto servisovalo a ako sa s autom jazdilo.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4410
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Kúpa Alfa Romeo 159

Príspevok od používateľa scream »

Benziny od alfy katastrofa, to neber. Ja by som bral nedine 2.4JTD a co najnovsi a najmenej hrdzavy kus. Treba sa pripravit na obcas zahadne problemy talianskych aut.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Kúpa Alfa Romeo 159

Príspevok od používateľa lacika »

Medzicasom uz mu mohla ta alfa aj zhnit :-D

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"