Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Kknightley
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: Ut 04. Dec, 2012, 18:01
Bydlisko: BA

Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Príspevok od používateľa Kknightley »

Čaute,

mám takú "debilne záludnú" otázku. Je nejaký problém, ak behám stále na zimných pneumatikách? V zime mi je logicky jasné, že treba mať zimné, aby sa nešmýkalo. Ale je legislatívne nutné mať v lete, letné pneumatiky?

Chcel by som ísť autom do Chorvátska no nemám to prezuté na letné (sú opotrebované a nové som zatiaľ nekupoval) ... takže frčím stále na zimných. Mohol by to byť problém alebo ako to vidíte?

Dík za názory.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Príspevok od používateľa Leon »

So zimnými môžeš behať celý rok.
anonym_a8

Re: Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Len nazor - Legislativne to asi prejde, pokial nebude nehoda a nezacnu skumat vozidlo ako take, jeho technicky stav.
Pocitovo by som si na to vsak netrufol, bol som tam cez vikend, horka su tam ako tu, cesty rozpalene, tie gumy budu ako zuvacky. Jazdne vlastnosti = motorovy cln.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Príspevok od používateľa Snake »

fuh, odkedy sa prilnavost povazuje za minus? :)

Poistovna to nema preco riesit, toto si ziadna poistovna na triko nevezme, opacne ano, lebo je to zakonne podchytene, ale takto ne.





.
Používateľov profilový obrázok
Kknightley
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: Ut 04. Dec, 2012, 18:01
Bydlisko: BA

Re: Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Príspevok od používateľa Kknightley »

Trochu som zaskočený s tých žuvačiek. Behám na tom posledné dni a nepocítil som nejaké horšie jazdné vlastnosti, a zrovna zima teda posledné dni nebola. Jediné čo som si všimol = hrozne pištia do zákrut na hladkom asfalte ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja by som kludne isiel, hodne dlho som jazdil na zimnych pneu cely rok a vidis, som tu, krasny, inteligentny, perspektivny, vzdelany, ucesany, vycikany...

V Juhoslavii som sice na jesenno-jarnych pneumatickach nebol, avsak ci najazdim 90.000km po Bratislave na zimnych alebo ci najazdim 1.543km do Juhoslavie a naspat, to mi zase nepride az taky tragicky rozdiel. Nechod na tom 150 (zahrievanie, moznost roztrhnutia a podobne veci), proste ked pojdes normalne kludne tak by z teba ubudnut nemalo.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Príspevok od používateľa mirjak »

Minuly rok som si to v Chorvatsku v jednom kempe vyslovene vsimal, nebol nic neobvykle najst auta so zimnými pneu v auguste, nemci, taliani, cesi, slovaci. Hlavne si skontroluj tlak. Ak si ich naposledy fukal v zime, aby si nebol prekvapeny, ze su prehustene...
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3754
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Re: Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Príspevok od používateľa lezgy »

mp3turbo napísal:ja by som kludne isiel, hodne dlho som jazdil na zimnych pneu cely rok a vidis, som tu, krasny, inteligentny, perspektivny, vzdelany, ucesany, vycikany...
.
a nic viac? :D

pridam i ja...
zimne nahodene a necitim absolutne ziaden rozdiel
opotrebvanie rovnake, prilnavost cca rovnaka, zalezi od percenta kolko obohacovadla fukne do tej ktorej primes vyrobca zmesky
skor ju roztrepes na nejakom kole ako utopis v asfalte
neboj sa ale vobec nicoho, mas normanu gumu
avysok je PR
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Príspevok od používateľa marfan »

Kknightley napísal:Trochu som zaskočený s tých žuvačiek. Behám na tom posledné dni a nepocítil som nejaké horšie jazdné vlastnosti, a zrovna zima teda posledné dni nebola. Jediné čo som si všimol = hrozne pištia do zákrut na hladkom asfalte ...
Pišťať ti budú aj letne niektoré, ktoré majú dobrú prilnavosť. Raz som išiel na VW Polo z letnými pneu značky Michelin nejaké tie lepšie a každý kruháč, prudšia zákruta pišťali, niekedy sa aj ludia obzreli že jaký debil to ide zas rýchlo.

Doma na Octavii máme už druhú sezonu zimne pneu a myslím že OK.
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
Rasty_sk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 122
Dátum registrácie: Pi 21. Okt, 2011, 12:35
Bydlisko: Bratislava

Re: Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Príspevok od používateľa Rasty_sk »

Problem v tom nebude len asi sa budu horsie spravat na vode a pri brzdeni ako letne podla mna.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

cert vie. Zimne su statisticky maksie, podla mna si tej vody prilis vela neuzije cestou tam a naspak a najdolezitejsie je ako vzdy to brzdenie.

Brzdenie sa da ovplyvnit predovsetkym zdravou hlavou. Mozes mat pneumatiky najlepsie na svete ale ked nemas nadelene do straznej veze tej sedej kory, tak ti ani vitamin nepomoze. Jasne, vzdy sa ti moze niekto pichnut tri centimetre pred voz, ale to nespravis nic ajtak. Napriklad ja osobne som za poslednych no strasne vela rokov nikdy nebrzdil na podlahe, a cuduj sa svete, nikdy - CELY ZIVOT a to teda nemam zrovna dvadsat rokov - som necitil pracovat ABS. Ba vlastne hej, dvakrat, ked sme ho skusali na mokrom. Jazdim skoro vsetko v Bratislave, takze samota sa nekona.

Ako vravim, zdrava hlava...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7750
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Príspevok od používateľa LordKJ »

CELY ZIVOT a to teda nemam zrovna dvadsat rokov - som necitil pracovat ABS.
sranda, ja som za tuto zimu citil ABS az az, dokonca aj pri brzdeni z 25km/h ... toz Tatry su Tatry (a srnky su svine)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ved iste, tu u nas na Dolniakoch mame za desat rokov spolu tolko snehu co u teba za tyzden :)

ani nejdem debatovat ci na snehu zablokovane kolesa spomaluju auto lepsie ako nezablokovane, lebo to je debata ktora nema vitazov. Lebo nie je sneh ako sneh atd. Len pre zaznam, Mato Homola hovori ze najlepsie ABS je vypinatelne a ten chlapec teda nakrutil tym volantom trochu inak ako sme my vsetci co sme tu dohromady.

A zase v kontexte situacie, predpokladam ze prilis vela snehu teraz autor temy na ceste do Juhoslavie nestretne. A keby aj stretol, tak zrovna tam sa mu tie zimne pneumatiky hodia viac ako letne :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Príspevok od používateľa Bird »

mp3turbo napísal: Len pre zaznam, Mato Homola hovori ze najlepsie ABS je vypinatelne a ten chlapec teda nakrutil tym volantom trochu inak ako sme my vsetci co sme tu dohromady.
na druhej strane Robert Šenkýř, ktory jazdi trochu inu kategoriu ako Homola, povedal že ABS, je prítomné a potrebné aj v závodných autách, dokonca v niektorých kategóriách musí byť aj aktívna trakčná kontrola - čo je systém nad ktorým sa rozhoňuje každý samozvaný moto novinár, keď nejde vypnúť. (samozrejme, v závodných autách nie je to nastavenie také ako v klasických, no ty si vytiahol výrok závodníka :D )
http://www.youtube.com/watch?v=eOb5K3Kc3k8&t=7m45s
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Chorvátsko na zimných pneumatikách?

Príspevok od používateľa Snake »

mp3turbo napísal: Len pre zaznam, Mato Homola hovori ze najlepsie ABS je vypinatelne a ten chlapec teda nakrutil tym volantom trochu inak ako sme my vsetci co sme tu dohromady.
Srandista...

Pozri si este raz kto a aku historiu ma Mato Homola, a je dost mozne, ze niekto z tvojho okolia ma vacsie skusenosti ako on...

Hajp je svina





.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"