Detailing

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Cyanide_Power
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Po 14. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice

Detailing

Príspevok od používateľa Cyanide_Power »

Ahojte chlapci, dievčatá a deti všehodruhu za volantom,

keďže sa venujem detailingu (Detailné čistenie a ochrana áut) nejaký ten rok tak ma napadlo, prečo nepomôcť aj iným :)

prichádza nám zima a trebalo by zakonzervovať naše tátoše. Tá hnusná soľ, mráz a všeobecné poveternostné podmienky sú ďaleko horšie na lak než to čo sa deje cez leto. No túto procedúru by človek mohol použiť aj počas Leta pre tak isto výbornú ochranu. Na Leto skôr doporučujem vosky s obsahom carnauby. To sú "prírodné" vosky ktoré vydržia kratší čas no majú hlbší lesk a viac zvýraznia farbu auta.

Prečo mám voskovať auto?
- Ochrana laku auta pred UV (blednutie farby)
- Všeobecná ochrana laku auta proti poveternostným vplyvom (Nie, kamienok to neodrazí :laugh: )
- Ochrana laku auta proti chrobáčikom, muškám a vtáčiemu trusu (Samotný trus dokáže vyžrať farbu ak sa nechá určitý čas pôsobiť)
- Ľahšie čistenie auta a najmä "samočistiace" schopnosti (Nečistoty nepriľnú k laku ale sú odpudzované voskom - niekedy aj obyčajný dážď urobí divy)
- Vizuálne krajšie auto s hlbším leskom, sýtejšou farbou a krajším zrnom metalízy (Ak vosk obsahuje carnaubu)

Ako sa to vlastne robí?

Auto sa dokonale umyje a vysuší. Na vysušené auto sa aplikuje tenká, vyslovene filmová vrstva aplikátorom na vosky. Vosk potrebuje chvíľku "dozrieť". Pri syntetických (dlhšia výdrž) voskoch sa doporučuje cca 15-20minút. Pri prírodných (kratšia výdrž, hlbší lesk a sýtosť farby) voskoch sa to trošku hýbe ale spravidla 30-45 minút. Podľa toho či je teplo alebo zima sa môže čas "tvrdnutia" predĺžiť alebo skrátiť. Spravidla ak vidím že je už nanesený vosk matný tak je pripravený na zotrenie. Ak je teda vosk už pripravený na zotrenie vezmeme micro handričky a doleštíme do brilantného lesku :)

Prípadne:

Doporučuje sa použiť "Claybar" čo je v podstate plastelína ktorá do seba "nasaje" nečistoty z karosérie. Ku claybaru potrebujeme aj lubrikáciu a striekame ju poriadne počas čistenia claybarom. Následne sa použije "leštenka" teda produkt ktorý nám pripraví povrch laku na nanesenie vosku. Leštenka sa aplikuje veľmi podobne ako vosk len nemusí tvrdnúť.

Údržba?
Ak má človek k svojmu autíčku vzťah tak netreba zabudnúť na vyživovanie vosku na aute. (Nieje to vyslovene nutné, syntetika vydrží 5-6 mesiacov aj bez toho) Obvykle sa na to používa detailer. Je to prípravok ktorý zregeneruje samotný vosk a vytvorí jemný ochranný film nad ním. Táto procedúra sa doporučuje robiť mesiac po nanesení vosku po umytí auta. Opakovať to pokojne môžete aj po každom ďalšom nasledujúcom umytí auta. Niektorí jedinci zachádzajú až do "extrému" (Ako ja :) ) a aplikujú aj niekoľko vrstiev vosku. Pri syntetike sa doporučujú 2 vrstvy maximálne 3! No s odstupom minimálne 24 hodín po aplikácii. Pri prírodných voskoch nie ste obmedzení počtom vrstiev (Videl som už aj 9 - 12 vrstvé monštrá ;D ) ale spravidla dávam maximálne 3 vrstvy. V oboch prípadoch predĺžite životnosť vosku na aute.

Ak sú nejaké otázky - pýtajte sa!
Naposledy upravil/-a Cyanide_Power v Po 04. Jún, 2018, 14:52, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Detailing (Aktuálne - zimná príprava)

Príspevok od používateľa molnart »

takze vlastne si robis reklamu, hej?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Cyanide_Power
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Po 14. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice

Re: Detailing (Aktuálne - zimná príprava)

Príspevok od používateľa Cyanide_Power »

Popravde, skôr som chcel detailing priblížiť ľudom čo o tom ani nemajú potuchy. (A keď majú tak že je to moc drahé...) Ale dá sa to aj tak pochopiť :cool:
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1066
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: Detailing (Aktuálne - zimná príprava)

Príspevok od používateľa Hrochy »

Aspon si mi pripomenul, ze ide zima a konecne by som mal dat dolu blatniky a oblast medzi blatniky / podbehy ocistit o hrdze a nanovo nalakovat. Diky.
A tieto info si beriem tiez k sebe :).
Spoiler: ukázať
Používateľov profilový obrázok
Cyanide_Power
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Po 14. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice

Re: Detailing (Aktuálne - zimná príprava)

Príspevok od používateľa Cyanide_Power »

Tak ty to teda beries zostra :D Ale určite to nezabudni ochrániť nejakým voskom keď to už bude nalakované :-) Na také miesta je najideálnejšia syntetika. Osobne doporučujem Collinite 476s :)
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1066
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: Detailing (Aktuálne - zimná príprava)

Príspevok od používateľa Hrochy »

Nastriekam tam gumasfalt. Aj teraz tam je od vyroby. Navyse mi zlieza uz ciry lak. Kedysi som daval turtle wax, ale aj tak to uz raz naruseny lak nezachrani. To co pises je dobre tak na 5 rocne auta.
Spoiler: ukázať
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Detailing (Aktuálne - zimná príprava)

Príspevok od používateľa lacika »

si skusal uz aj nano vosky?

http://autosalon.iprima.cz/videa/co-nej ... rii-auta-i
http://autosalon.iprima.cz/videa/co-nej ... ii-auta-ii (!)

moje auto uz je stare na voskovanie, ale ked bude nove po tejto reportaze mu asi vosk doprajem ;)
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1066
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: Detailing (Aktuálne - zimná príprava)

Príspevok od používateľa Hrochy »

Ak nezmenim job, tak nove auto pre mna nebude nic novsie, ako 7 rocne :laugh:
Spoiler: ukázať
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2220
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Detailing (Aktuálne - zimná príprava)

Príspevok od používateľa mirjak »

Co je bezna - komercna cena za taku zimnu pripravu? Nic extra, t.j. slove detailing s tym nic nema/ Uvazujem dat konecne auto umyt, odstranit asfaltove bodky na na zimu niecim navoskovat (nemyslim teraz nastriekat vosk na rucnej umyvarke)... tu lokalne ma niekto na zlavovom webe cenu za umytie vratanie voskovania tvrdenym voskom 30e (akoze povodna cena 65e)
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Detailing (Aktuálne - zimná príprava)

Príspevok od používateľa Snake »

viem ze stare, a po zime, ale infa nie je nikdy dost. za 30e ti tak niekto to auto pekne posere :). Pytat sa na cenu nie je adekvatne, nakolko nikto nevie, v akom stave je tvoj lak.

PS pre autora: naozaj mi nedava vyznam voskovanie auta bez clayovania, a bez nejakeho lokalneho osetrenia.





.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Detailing (Aktuálne - zimná príprava)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

absolutny suhlas - vidim ze ty si sa v tychto šmrdlačkách nasiel, rovnako ako ja pred nejakymi tromi-styrmi rokmi. A nasa fasa vyhoda ze mame na to prachy a neriesime Turtle Vaks z pumpy za tri eura.

Inak si reagoval na temu spred 3/4roka, ale to urcite vies kedze sa bavilo o zime. Clay je vynikajuca vec, takmer nikto to nepoznal ked sme s tym zacali na Slovensku. Namiesto hlina sme tomu nadavali plastelina, prislo nam to vystiznejsie - hlinou sme to nazyvali len po tretom vyvalani v prachu :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Detailing (Aktuálne - zimná príprava)

Príspevok od používateľa shajek »

dosť ma zaujali tie nanovosky. Má s tým niekto skúsenosti? resp. aj nejakú tu múdru vetu k tomu ? lebo pozerám, klikám, listujem, čítam a fakt ma každý iný názor a každý má skúsenosť s niečim iným. Ale tie videá na nanovosk su celkom krásne podložené dokumentáciou. Čím viac o tom čítam a študujem, som vo väčšom a väčšom smútku. Lebo ako všetko výjde ako má, kupujem 20ročné auto ktoré je kasňovom top stave, vyvarené prahy a komplet po celolaku. Tak keď už sa investovalo 1800 do vonkajšku a nie malé peniaze aj do motora tak už chcem nech to vydrží veru čosi. I keď by som mal mať kolesá AC Schnizer Type II r18 (ktore idú na ebay za 2000$ a viac) tak už bolo v druhej téme poradené starostlivosť o ne. Ale vzhľadom na to, že na slovensku sme žebráci (neklamme si, je to tak) Oplatia sa tie kolesá vôbec ? ani sa nebavím ohľadom kradnutia, ako o rentabilite daných kolies, sú originály nezvárane nedokrivené, či sú mi ti slováci ochotný zaplatiť pri budúcom predaji
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Detailing (Aktuálne - zimná príprava)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

samozrejme ze nie - kolko poznas fesakov co maju 2k kolesa na 20+ year old vehikli ?

Takto, nikto nehovori ze kolesa niekedy nejako nepredas a nikto nehovori ze sa nedaju predat cez íbej do Japonska. Ale...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Detailing (Aktuálne - zimná príprava)

Príspevok od používateľa shajek »

nie nie veru, zahranicie nikdy nebudem riesit. Nechce sa mi veru ani neviem ako takze tak nejak ... No slovaci mi to zaplatia samozrjeme, ohodnotia mi to na krasnych 700e a este sa budu buchat ako mi vela davaju za take kolesa.
no tie za 2000 sa uz predali, su tam uz len chromovane za 2200$
a tento jeden kusok za tuto sumu

tak ako ja nemam problem na tom jazdit, len su to nejake peniazteky navyse, a keby ma to omrzelo a chcel by som to predat tak ci su to radsej hodim do garaze a necham vnucencom nech si najdu alebo to predam za nejake decentne peniaze a nikto by nemusel chodit do prace 2mesiace ....
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5169
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Detailing (Aktuálne - zimná príprava)

Príspevok od používateľa Chris »

to ze tam predavaju kolesa na ebay, neznamena automaticky, ze ma taku hodnotu :).

Ved na ebay sa predalo par iphonov 5 s flappy bird za 11-12k. Ale to neznamena, ze maju taku hodnotu. Proste trh raz vyletel, motyka vystrelila a konec :-)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"