[HOWTO] Ako rozbehať Internet Printing na SBS2011

Všetko o serverovom operačnom systéme Microsoft Windows Server...
Užívateľov profilový obrázok
Snake
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 14206
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta
Kontaktovať užívateľa:

[HOWTO] Ako rozbehať Internet Printing na SBS2011

Príspevok od užívateľa Snake » Ne 07. Okt, 2012, 17:36

Obrázok
Prologue

To že SBS je hádam jeden z najväčších nepodarkov a bol vydaný po tlaku marketingového oddelenia je hádam každému jasné, SBSko sa dá definovať ako:
"Nabalme 3 produkty do jedného, zoberme zoznam všetkých BPA riešení čo sme kedy vydali a rad za radom každý jeden bod porušme"
Každopádne mám nasadených veľa SBSiek, a niektorí klienti požadujú HA tlač odvšadekiaľ, na toto existuje niekoľko riešení:
  • VPN
  • DirectAccess
  • IP (Internet Printing - Internetová Tlač)
VPN je fajn, aj pomerne ľahké nakonfigurovať cez rolu RRAS, taktiež spĺňa nároky na bezpečnosť keďže je používaný IPsec, SSL, alebo iný spôsob šifrovania (PEAP, IKE, MSCHAPv2 atp). Deploynúť VPN cez GPO/PS tiež nie je žiadna veda, horšie to je už s komfortom, povedať desiatim ľuďom že sem kliknite a dajte connect predtým než budete tlačiť z domu je v pohode, povedať to tristo ľuďom už také v pohode nie je...

DirectAccess je fajn technológia pokiaľ máte WinSrv2012, u 2k8R2 je jeho konfig bez UAG pomerne obtiažny, v podstate je to always-on VPN, takže komfort sa nestráca, technické riešenie, nároky na konfig, a hlavne to že klienti musia mať Enterprise či Ultimate edíciu Windows 7 zatracuje tento spôsob riešenia (To že sa to dá vyriešiť jedným SAčkom veľa klientov počuť nechce, a hlavne nie kvôli takej blbosti ako tlač).

Riešením je teda použiť IIS v kombinácii s PDS (Print and Document Services) a jeho rolou Internet Printing. O IPP si môžete prečítať na Wiki či TechNete.

Inštalácia PDS a IP

Keďže SBSko sa nedá inštalovať v Core režime, junior admini tu nájdu aj pekný obrázkový návod. Začneme teda otvorením Server Managera (servermanager.msc) kde pridáme rolu Print and Document Services, na Core inštaláciách to spravíme cez spustenie PowerShellu, nainštalovaním role a pridaním služby:
Obrázok

Kód: Vybrať všetko

PowerShell 
ipmo ServerManager
add-WindowsFeature Print-Server
add-WindowsFeature Print-Internet -Restart
Obrázok
Obrázok
Na normálnych inštaláciach budete musieť pridať ešte aj IIS, keďže ale tam žiadny problém s funkčnosťou nie je, nebudem ďalej uvádzať ani kroky a ani cmdlety.

Po inštalácii rebootneme server a v Server Manageri sa nám objavila PDS rola:
Obrázok
Je? Fajn. Ešte môžeme skontrolovať či sa nainštalovala aj IP feature. Na službu internetovej tlače sa dostaneme cez https://adresa_servera/Printers. Takže si otvoríme prehliadač (Explorer - o tom potom), prihlásime sa s našimi administrátorskými oprávneniami a v SBSku nájdeme iba 404ku:
Obrázok
Nie, neurobili ste nič zle, problém pri SBS2011 je, že nejakou záhadou sa neprenesú nastavenia z Defaultwebsite poolu do virtuálneho directory v IIS. Pri lokálnom prihlásení zistíme že chýba handler čo by spracoval danú stránku:
Obrázok
Otvoríme si teda IIS Manager (InetMgr.exe) -> Default Web Site -> Printers -> Handler Mappings:
Obrázok
Z obrázku je zjavné, že chýba handler na klasické ASP, takže ho musíme pridať cez Add Module Mapping:
Obrázok
Vyplníme podľa obrázku, nastavíme aj Request Restrictions (invoke na file, handling iba na GET, HEAD, POST a access necháme na script):
Obrázok
Klikneme na OK, potvrdíme výnimku, a reloadneme page:
Obrázok
Teraz nám už len stačí pridať tlačiareň, nazdieľať ju, a v printer wizardovi pridať. Najľahšie sa tlačiareň pridáva cez Internet Explorer, v ňom sa totiž v menu tlačiarne objaví kolonka Connect ktorá predvyplní všetky polia a stačí iba zadať prihlasovacie údaje. Kto môže na tlačiareň tlačiť sa nastavuje v Security tabe vo vlastnostiach tlačiarne.

.

Napísať odpoveď

Návrat na "Windows Server"