Otazka Windows Server 2012 std R2

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
ashe
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Po 21. Jún, 2010, 09:16

Otazka Windows Server 2012 std R2

Príspevok od používateľa ashe »

Zdravim

Potrebujem kupit do firmy Windows Server 2012 std R2 na novy server ktory ma sluzit vylucne na robenie virtualiek Hyper-V.
Otazka znie...
Treba mi kupovat nejake CAL licencie pre server ak bude sluzit iba na Virtualizaciu?

ps: Viem ze mozem na virtualizaciu pouzit samotnu Hyper-V platformu bez Windows servera avsak poziadavka je prave na Windows server a na nom Hyper-V

Dakujem za info
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Otazka Windows Server 2012 std R2

Príspevok od používateľa Chris »

1. HyperV 2012r2 je free, ale licencie do VM si musis zacvakat sam, alebo pouzivat na test evaluation
2. pri Standard mas v tom zahrnute licencie len na 2VM a na hoste by si nemal mat nic ine
3. Datacenter ma zahrnute aj licencie VM a je neobmedzene
4. na kazdeho usera/device potrebujes CAL.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
ashe
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Po 21. Jún, 2010, 09:16

Re: Otazka Windows Server 2012 std R2

Príspevok od používateľa ashe »

Chris napísal:1. HyperV 2012r2 je free, ale licencie do VM si musis zacvakat sam, alebo pouzivat na test evaluation
2. pri Standard mas v tom zahrnute licencie len na 2VM a na hoste by si nemal mat nic ine
3. Datacenter ma zahrnute aj licencie VM a je neobmedzene
4. na kazdeho usera/device potrebujes CAL.

Na Windows Server hoste nebude nic ine bezat len IIS a Hyper-V a nom budu virtualky vylucne Linuxu maximalne jeden virtual Windows Server cisto na pripojenie sa na inu VPN a softwarovy prevod hodnot z jedneho monitorovacieho protokolu do ineho.
Uzivatel bude iba default administrator ziadny iny.
Nebude tam bezat ani AD ani nic podobne v tomto pripade mi ziadne CAL licencie netreba spravne?
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Otazka Windows Server 2012 std R2

Príspevok od používateľa Chris »

ak tam nepouzijete to IIS. Tak mozes pouzit free HyperV 2k12R2
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Otazka Windows Server 2012 std R2

Príspevok od používateľa Snake »

ashe napísal:Na Windows Server hoste nebude nic ine bezat len IIS a Hyper-V a nom budu virtualky vylucne Linuxu maximalne jeden virtual Windows Server cisto na pripojenie sa na inu VPN a softwarovy prevod hodnot z jedneho monitorovacieho protokolu do ineho.
Uzivatel bude iba default administrator ziadny iny.
Nebude tam bezat ani AD ani nic podobne v tomto pripade mi ziadne CAL licencie netreba spravne?

V momente jak sa bude priamo alebo nepriamo pristupovat k beziacej instancii Windows Serveru, a pouzivatel je rozlisitelny, je treba CAL.
Chris napísal:1. HyperV 2012r2 je free, ale licencie do VM si musis zacvakat sam, alebo pouzivat na test evaluation
2. pri Standard mas v tom zahrnute licencie len na 2VM a na hoste by si nemal mat nic ine
3. Datacenter ma zahrnute aj licencie VM a je neobmedzene
4. na kazdeho usera/device potrebujes CAL.
1. ziadny evaluation nie je, precitaj si MSLT
2. 2x VOSE, POSE len na spravu VOSE
3. Nie je, licencuje sa na CPU, takze neplati server = neobmedzene virtualok, treba ratat CPU.
4. neni pravda, ak user nie je jednoznacne identifikovatelny, CAL netreba, napriklad k IIS CAL netreba, ak vsak bude pristupovat do hocijakej DB, CAL treba.





.
ashe
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Po 21. Jún, 2010, 09:16

Re: Otazka Windows Server 2012 std R2

Príspevok od používateľa ashe »

V poriadku ale ak mi bezi na Windows Servery Hyper-V a v Hyper-V mi bezi virtualka s linuxom a v tom linuxne mi bezi monitoring kde je aj v tom samom linuxe priklad MySQL kvoli monitoringu a pre vystavbu webu ktory takisto cely bezi v tom linuxe tak ajtak mi treba CAL dev/usr ?
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Otazka Windows Server 2012 std R2

Príspevok od používateľa Chris »

1. myslel som ak to chce na evaluation, teda test tak ma 90 dni kym to musi aktivovat http://technet.microsoft.com/en-US/eval ... =200142594
2. ved si napisal to iste
3. ved ma neobmedzene mnozstvo licencii VM, obmedzenie na CPU je ale na HW CPU
4. co je podla teba user nie je jednoznacne identifikovatelny ?
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Otazka Windows Server 2012 std R2

Príspevok od používateľa Snake »

ashe napísal:V poriadku ale ak mi bezi na Windows Servery Hyper-V a v Hyper-V mi bezi virtualka s linuxom a v tom linuxne mi bezi monitoring kde je aj v tom samom linuxe priklad MySQL kvoli monitoringu a pre vystavbu webu ktory takisto cely bezi v tom linuxe tak ajtak mi treba CAL dev/usr ?
Hyper-V je platforma, s Windows Serverom to nema nic, nepouzivajme preto vobec pojem Windows Server.

Ak bezi Hyper-V, a na nom linuxy, tak ziadny CAL netreba, je ale blbost kupovat licenciu Windows Serveru na nieco co je free (Hyper-V). Ked ten web bude bezat na IIS v nejakom WinServeri, a to IIS si bude tahat data z MySQL a podla neho bude rozlisovat userov, na ten WinSrv CAL treba, ak ich je vela a nevies ich zratat, potrebujes connector (iba externi! nie interni!). Radsej sem daj schemicku ako to chces, lebo je mozne ze tam bude multiplexing, a ten nie je povoleny, takze aby som ti napisal co vo finale potrebujes kupit.
Chris napísal:1. myslel som ak to chce na evaluation, teda test tak ma 90 dni kym to musi aktivovat http://technet.microsoft.com/en-US/eval ... 0142594<br abp="748">2. ved si napisal to iste<br abp="749">3. ved ma neobmedzene mnozstvo licencii VM, obmedzenie na CPU je ale na HW CPU<br abp="750">4. co je podla teba user nie je jednoznacne identifikovatelny ?
On riesi licence veci, neviem co sem tahas technet, technet sa tiez predplaca, takze evaluation neexistuje, ako vravim, precitaj si MSLT, a hlavne veci o priradovani licencie pred spustenim instancie Windows Server.

2. so?
4. PUR a PL, tam to najdes s presnou definiciou :)





.
ashe
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Po 21. Jún, 2010, 09:16

Re: Otazka Windows Server 2012 std R2

Príspevok od používateľa ashe »

Obrázok

Mne by s pohladu funkcnosti stacil mat na tych virtual win serveroch aj Windows XP.
Je mozne ho tam pouzit bez licencovania kedze je XPcko uz mrtve?
(pouzite tam bude asi iba Cisco VPN client a convertovaci software na prevod medzi monitorovacimi protokolmi)

Dalsia vec je ta, ze ci je mozne na samostatne beziacej free Hyper-V platforme sprevadzokvat popripade aj FailOver Clustering.

Návrat na "Operačné Systémy"