Čas?!

Všetko o fyzike a fyzikálnych (ne)zákonoch...
Užívateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Čas?!

Príspevok od užívateľa Ondro1 » Po 25. Mar, 2013, 02:02

Celkom zaujímavá teória, vŕtalo mi to hlavou už dlhšiu dobu... Nie je to nový koncept
http://www.national-geographic.cz/detai ... zik-30808/
Ide o otázku, či jestvuje vôbec čas? Čas je iný, síce sa považuje v OTR za štvrtý rozmer, ale štvrtým rozmerom nie je tak celkom. Transformuje sa trocha inak ako klasické priestorové rozmery a tiež je tu taký paradox, že zmena polohy sa môže diať len s časom. Z toho plynie, že v čase sa pohybovať nedá tak, ako sa dá pohybovať v ostatných troch rozmeroch. Tak isto pohyb v čase inak ako "dopredu" zabraňujú naše ktrásne jednoduchučké zákony zachovania, či už to je energie, hmoty, hybnosti, náboja alebo v podstate čohokoľvek, čo je všeobecne platné. Už som o tom písal, nebudem to ďalej rozoberať. Ten článok hore je zle napísaný, analógia je zlá, pretože sa snaží vysvetliť "rozsekanie" niečoho spojitého na diskrétne hodnoty, čo vieme, že rozsekaním akokoľvek krátkeho intervalu na diskrétne hodnoty by sme dostali nekonečno bodov, čo by som povedal, že existencia nejakého priestoru bez času je ľahšie predstaviteľná než nekonečné množstvo časových vrstiev "nyní".
No ale chcel som tým trochu zabrdnúť do diskusie v skôr hypotetickej, filozofickej sfére a možno aj trocha šialenej, keď prehlásim, že mi to dáva zmysel a moja myšlienka posledné dva mesiace bola asi taká, že čo ak čas naozaj nejestvuje a iba my ho sme našimi zmyslami schopní vnímať ako niečo lineárne. V podstate naše vedomie jestvuje v istom vymedzenom priestore súčasne a zároveň, pričom ale my sme schopní vnímať iba časť z neho, ale jestvujú aj fluktuácie/anomálie, ktoré v určitých momentoch nám dokážu "odomknúť" celý interval a "nahliadnuť" "do budúcnosti", čo v podstate definujeme ako momenty, ktoré Dežo pozná(deja vu-Deža ví :D ). Znie to šialene, ale keď sa nad tým trocha zamyslíme, tak máme na podporu v kvantovej mechanike zaujímavý argument, čím je CPT symetria, špeciálne T-symetria, časová symetria, ktorá hovorí, že t=-t pri určitých fyzikálnych zákonoch. Síce sú niektoré zákony asymetrické podľa času, čo treba ešte premyslieť...
We'll bang, ok?

Užívateľov profilový obrázok
mixal1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 423
Dátum registrácie: So 01. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Kosice

Re: Čas?!

Príspevok od užívateľa mixal1 » Po 25. Mar, 2013, 08:55

Dal som si tu namahu a precital som si ten dlhy clanok.

Jednoducho, citat to je strata casu.
i7 7700k@5,1ghz, asus maximus 9 hero, GTX1080Ti Aorus extreme 2100/12000, 512 M.2 samsung pro, 32gb ddr4, 38" LG 38UC99 Curved Ultrawide

Užívateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Čas?!

Príspevok od užívateľa Ondro1 » Ut 26. Mar, 2013, 02:12

Hehe. :D Ako by povedal Rytmaus, za tú odpoveď ťa uznávam :good: :D
We'll bang, ok?

Užívateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3072
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Čas?!

Príspevok od užívateľa 16cmfan » Ut 26. Mar, 2013, 11:36

Aj ja si myslím, že článok je zle interpretovaný. A čo sa týka samotného času, treba o ňom uvažovať ako o intervale, niečo ako potenciál v elektromagnetizme, existuje len za určitých podmienok - je reálny ale nie sám o sebe...

A z kvantovej mechaniky zase poznáme dualitu častíc, pradepodobnosť atp. čiže môžme povedať, že všetky možné vetvy nejakej verzie reality staly a mi sme v jednej z nich.. to sa dá potom povedať, že všade je "teraz," minulosť neexistuje...
#Igorjespasa

Užívateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3143
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Čas?!

Príspevok od užívateľa Shatterhand » Ut 26. Mar, 2013, 17:34

No...inak ako všade je teraz ani povedať nemôžeš :D Lebo teraz je jediné pravdívé. Pretože teraz je teraz a minulosť bola. Takže toto je filozofické.

Ja si tiež myslím že čas je ako veličina diskutabilný, napriek tomu to s ním všetko sedí :)
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push

Užívateľov profilový obrázok
prepelica
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 434
Dátum registrácie: So 28. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Piešťany
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čas?!

Príspevok od užívateľa prepelica » Pi 16. Aug, 2013, 15:45

-s
Naposledy upravil/-a prepelica v Št 21. Nov, 2019, 21:56, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Broslowski
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 11368
Dátum registrácie: Ut 24. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (30)

Re: Čas?!

Príspevok od užívateľa Broslowski » St 08. Jan, 2014, 04:59

Čas je absolútne imaginárna veličina, ktorú vymyslel človek a akosi sme sa s ňou naučili žiť, vlastne ju vymyslel teraz (a existuje len prítomnosť )a samozrejme že s ním všetko sedí nakoľko je to akási bulharská konštanta, ktorá nedáva reálny zmysel.

V podstate ak vypočítaš, že sa bude teleso pri určitej rýchlosti nachádzať v bode x v čase y nevypočítal si nič, len si dokázal, že pri dodržaní týchto podmienok v našom časom ovládnutom svete nastane takýto fakt. Predpovedal si tým teda budúcnosť? Nie. jednoducho si len dokázal, že pri zachovaní týchto podmienok bude TERAZ teleso v bode x, čo je predsa pravda nie? Existuje len teraz (prítomnosť). Minulosť existuje len vďaka pamäti a záznamu udalostí, ktoré sa dejú teraz pri nastolení iných podmienok reality. Existuje budúcnosť? čo je to budúcnosť? Niečo čo sa eštelen stane? Je budúcnosť to že sa bude auto nachádzať pri určitej rýchlosti v bode x práve v čase y? Nie, je to len fakt, ktorý vraví o tom, že ak nastavíme podmienky takto TERAZ bude auto v bode x. A to sa predsa stane nie?

Zamyslime sa. AK sa niečo stalo v minulosti, povedzme dvojičky, je to minulosť áno? No dobre ale keby nastolíme úplne rovnaké podmienky, znova postavíme dvojičky, poriešime lietadlá a podmienky budú identické, stane sa predsa to isté nie? Tým pádom sme sa akože vrátili v čase len preto, lebo sme nastolili rovnaké podmienky na základe uvedomelosti faktu(záznam udalosti v pamäti), že ak nastolíme takéto podmienky toto sa stane?

(trocha filozofia a skôr nevážne ale skúste sa nad tým zamyslieť :) )

Užívateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Čas?!

Príspevok od užívateľa Ondro1 » St 08. Jan, 2014, 08:50

Broslowski napísal:Zamyslime sa. AK sa niečo stalo v minulosti, povedzme dvojičky, je to minulosť áno? No dobre ale keby nastolíme úplne rovnaké podmienky, znova postavíme dvojičky, poriešime lietadlá a podmienky budú identické, stane sa predsa to isté nie? Tým pádom sme sa akože vrátili v čase len preto, lebo sme nastolili rovnaké podmienky na základe uvedomelosti faktu(záznam udalosti v pamäti), že ak nastolíme takéto podmienky toto sa stane?
No zrovna toto si myslím, že je zlý príklad, pretože táto udalosť je závislá na ľudskom faktore, ktorý už neexistuje a aby sme nastolili rovnaké podmienky, navyše by sme ich museli nastoliť "globálne", resp. pre celú ameriku, čo je dosť obtiažne. Pri ľudskom faktore je zas problém, že ak niečo ovplyvňuje, tak jeden z práve tých parametrov, ktoré ovplyvňujú udalosť je stav charakteru daných ľudí. Tu je skôr otázka že čo je s čím nakoľko zviazané a či by vytvoriť ronvaké podmienky bolo vôbec možné.
We'll bang, ok?

Užívateľov profilový obrázok
Broslowski
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 11368
Dátum registrácie: Ut 24. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (30)

Re: Čas?!

Príspevok od užívateľa Broslowski » St 08. Jan, 2014, 13:02

Ak nastolíš rovnaké podmienky globálne pre celý vesmír (nie len pre ameriku podmienky musia byť globálne pre celý vesmír), stane sa to či nie? (Ľudský faktor je opäť len a znova len podmienka na splnenie udalosti) :) (ono neuvažujme že je to fyz. nemožné, pokojne si predstavme že máme na chalupe stodolu, ktorú mi do rána zvalí silná víchrica, ak ju cez deň dám do kopy a v noci nastanú identické podmienky stane sa to znova presne a úplne tak isto?) Trocha sa treba odosobniť od toho že je to povedzme z hladiska možností nemožné, pretože pri zjednodušení problému tento problém predsa odpadá nie? :)

Myslím že o tejto teórii pojednáva aj filozofia zenu.

Videl si film Truman Show? :D také niečo mám na mysli akurát že v globálnom aspekte pre celý vesmír.

K tej poslednej otázke. No čo je s čím zviazané? Podľa môjho názoru sme ako entita/ľudská bytosť, zviazaný s celým vesmírom za pomoci priestoru. Veď predsa ten vypĺňa všetko tam, kde nie je nič "hmotné". V podstate nemusí vôbec platiť, že objekty vytvárajú priestor, ale že priestor vytvára objekty. Veda sa práveže zameriava na tú zanedbateľnú časť 0,00blabla% hmotného sveta, a ignoruje jeho kvázi nehmotnú výplň (priestor vypĺňa 99,9blabla% celého kvázi nekonečného objemu vesmíru, povedzme), ktorá nás spája ako ľudí medzi sebou, s rastlinami, živými i neživými organizmami, planétami, galaxiami, a celým vesmírom.

Nestalo sa ti nikdy, že si dlho dumal nad určitým problémom, a nevedel si ho vyriešiť. A kde tu z jasného neba ta osvietilo absolútne dokonalé riešenie daného problému, ktoré ti len tak vyskočilo pred očami pritom sa to riešenie opiera o fakty, o ktorých si nikdy nevedel, nečítal, nevidel ich a nechápal? Mne sa toto stáva pomerne často a sakra, keby to vedel niekto vysvetliť alebo dokonca ovládať, no to by bolo niečo geniálne :)

Užívateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Čas?!

Príspevok od užívateľa Ondro1 » Št 09. Jan, 2014, 00:33

Odpoviem ti otázkou(na ktorú určite smeruješ). Ak by sa udalosť stala znova, ale nikto by si nepamätal, že sa už stala, naozaj by to znamenalo, že sa už stala? :) Rozumiem tomu, to je jedna z tých slávnych filozofických diliem, ktoré sa pripisujú(aj) Einsteinovi: Ak by v lese spadol strom a nikto by tam nebol, aby ho spozorovali, vydal by ten strom zvuk? Všakže. Osobne viem kam smeruješ a tiež si myslím, že máš pravdu a keďže som determinista verím, že keby sme zopakovali tie isté podmienky, stalo by sa to isté. Dáva to zmysel, že nedokážeme s časom nič spraviť, pretože je to vymyslený parameter. Vo veľa rovniciach si robíme s časom čo chceme, vypíname ho, zapíname, posielame do nekonečna, do nuly, môžeme si voliť počiatky, ...
We'll bang, ok?

Užívateľov profilový obrázok
Broslowski
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 11368
Dátum registrácie: Ut 24. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (30)

Re: Čas?!

Príspevok od užívateľa Broslowski » Št 09. Jan, 2014, 02:00

vidím že sa chápeme :) to som rád !

k tvojej otázky: dá sa zodpovedať myslím celkom presne zapojením teórie Nassim Harameina http://resonance.is/ . Študujem to už nejakú tú dobu, pomerne zaujímavé. V Skratke, nič sa nestane bez toho aby si to nik nepamatal, vždy si to bude pamätať vesmír, s ktorým sme samozrejme absolútne spätý, a každá jedna entita/človek/strom/ryba/planéta/galaxia/celý vesmír má k tejto udalosti prístup z hocakého miesta (dá sa to napísať krajšie aj popísať - lepšie je však vzhliadnuť jeho jednu prednášku napr: http://www.veoh.com/watch/v211655826NC9 ... lack+Whole+(2011 )

Užívateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3143
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Čas?!

Príspevok od užívateľa Shatterhand » Št 09. Jan, 2014, 12:53

Ja len tak pomimo: Všeobecné pravidlá fóra > 2.6 Citácie: Je zakázané citovať predchádzajúci príspevok :red:
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push

Užívateľov profilový obrázok
Broslowski
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 11368
Dátum registrácie: Ut 24. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (30)

Re: Čas?!

Príspevok od užívateľa Broslowski » Št 09. Jan, 2014, 12:56

Štv Jan 09, 2014 1:00 am :hysterical: :red:

Užívateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3143
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Čas?!

Príspevok od užívateľa Shatterhand » Št 09. Jan, 2014, 12:57

Aj tak je to celé divné - ak je taká hustota vákua, malo by okamžite všetko priťahovať.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push

Užívateľov profilový obrázok
Broslowski
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 11368
Dátum registrácie: Ut 24. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (30)

Re: Čas?!

Príspevok od užívateľa Broslowski » Št 09. Jan, 2014, 13:10

Skús vysvetliť prečo :)

Napísať odpoveď

Návrat na "Fyzika, vážne a nevážne"