Strana 1 z 1

Supersymetria

Napísané: St 25. Apr, 2012, 23:59
od užívateľa Repr0
Ahojte,
som tu nový a toto je tu môj prvý príspevok, tak dúfam že píšem správne,
trápi ma ohľadom fyziky jeden problém a myslím si že vy by ste mi vedeli poradiť najlepšie.

Hľadal som na internete o tom či už preukázali supersymetrii, až na českej wikipédii sa dočítal o konkrétnom dôkaze http://cs.wikipedia.org/wiki/Supersymetrie
Naposledy bylo v urychlovači CMS v CERNu vyrobena částice muon (s-muon, muonium).
ale autor neuvádza zdroj a nikde som nedozvedel či je táto informácia pravdivá, prosim Vás ako to naozaj je?
ďakujem

Re: Supersymetria

Napísané: Št 26. Apr, 2012, 01:14
od užívateľa CageJ
Kedze je to furt len teoria, tak pravdiva byt moze ale nemusi :).. Tak nastuduj si Stephen Hawking-a on sa tym zaobera zrejme cely zivot ale k comu dosiel ? :? A ci k niecomu ? :?:

http://en.wikipedia.org/wiki/Supersymmetry

Ked ti to pomoze, tak tu je to lepsie :)..

Re: Supersymetria

Napísané: Št 26. Apr, 2012, 07:13
od užívateľa 16cmfan
http://profmattstrassler.com/2012/04/24 ... d-out-yet/ Ešte stále nič nie je isté.
V prvom rade je treba zistiť o čo supersymetrii ide aby sa lepšie diskutovalo ;). Skús vyhľadávať na tomto fóre, možno sa tu už niečo napísalo. Ale odporúčam určite internet. Napríklad tu, sú tam symetrie. Neviem či aj Super. http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/

Re: Supersymetria

Napísané: Št 26. Apr, 2012, 11:05
od užívateľa Ondro1
Ako uvádza prof. Hans Güntner Dosch v knihe Za hranicemi nanosvěta, SUSY skladá do jednej symetrie častice s rôznym spinom, čo bolo najprv teoretizované, že nie je možné. Spojuje častice, ktoré sa od seba líšia o spin 1/2. Vysvetľuje "ľahký" Higgsov bozón, pre ktorý nebol dôvod mať hmotnosť menšiu ako Planckova hmotnosť(1,2x10^19GeV), ktorý vkladá do jednej symetrie s ľahšími časticami a vysvetľuje jeho "malú" hmotnosť(vysvetľuje tzv. "problém hierarchie"). Postuluje však superčastice, supersymetrických partnerov známych častíc, ktorých hmotnosti predpovedá v rádoch stoviek GeV.
Tak isto vysvetľuje problém s asymptotickou (ne)voľnosťou elektromagnetickej interakcie, ktorý v podstate spočíval v tom, že pri teórii veľkého zjednotenia sa funkcie väzbových konštánt interakcií museli pri určitej energii/veľkosti stretnúť v jednom bode, čo však v štandardnom modeli nerobili a teória veľkého zjednotenia, ktorá nám hovorí, že všetky interakcie sú si rovné, pochádzajú z jednej jedinej interakcie, sa zdala byť nesprávna. SUSY toto obchádza, jej funkcie sa v jednom bode stretávajú(energetická hladina tohto bodu je ďaleko za našimi technickými možnosťami, čiže sa dá potvrdiť iba matematicky-teoreticky). Je tak vysvetlená asymptotická voľnosť elektromagnetickej interakcie, ktorá má problém ten, že so zmenšujúcou sa vzdialenosťou/zväčšujúcou sa energiou jej sila narastá, pričom pri ostatných interakciách klesá až do určitého bodu(to by malo veľké následky pre čas hneď po Big Bangu a pre určité teórie je to veľký problém).