Teória relativity - Otázky

Všetko o fyzike a fyzikálnych (ne)zákonoch...
Užívateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3118
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Teória relativity - Otázky

Príspevok od užívateľa 16cmfan » St 30. Nov, 2011, 17:21

Ahojte, takže mám pár otázok, prvá:

1) Princíp ekvivalencie

Máme Dva sústavy K, ktorá stojí (Zem) a K' ktorá padá voľným pádom smerom k Zemi. A máme ešte človeka vnútri kabínky bez okien L.

Nech v sústave L, ktorá je následkom voľného pádu zároveň aj v LIS pre K' vystrelí laserový paprsok z ľavej strany steny do pravej, v horizontálnom smere a predpokladajme homogenné gravitačné pole Zeme. Čo uvidí pozorovateľ na Zemi (K) a čo uvidí pozorovateľ (L) ? Obidvaja uvidia zakrivený paprsok svetla pre gravitačné pôsobenie Zeme ? Akurát že L bez okien vo voľnom páde nevie, či je vo vesmíre alebo padá k Zemi.

Teraz máme tú istú situáciu vo vesmíre bez Zeme. Voľný pád kabínky (čiže LIS). Opeť pokus s laserom - teraz by sa zakriviť nemal, nie ? Zakriví sa až pri akcelerácii. Ja sa ale pýtam, to čo pocíti pozorovateľ L v K' v kabínke (tlak podlahy, zakrivený paprsok) si vysvetlí tak, že naňho pôsobí gravitácia Zeme - povie si, že jednoducho pristál. Ale vonkajší pozorovateľ (K) je v LIS spolu s kabínkou (Ale aj nemusí - môže byť v LIS s L) ale vidí, že kozmonaut L vnútri sa hýbe voči podlahe alebo resp. naopak, že podlaha sa hýbe a L stojí (záleží od vzťažnej sústavy). A ja sa pýtam - uvidí vonkajší pozorovateľ zakrivenie pri tom momente akcelerácii ?
#onetimeceloplosnetesty
#nexttimelockdown

Užívateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3118
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Teória relativity - Otázky

Príspevok od užívateľa 16cmfan » Pi 02. Dec, 2011, 16:01

Tak problém vysvetlený - až na jednu moju blbú predstavu som to myslel správne a chlapci na Aldebarane mi to dovysvetlili.

A najviac mi pomohlo toto: http://astronuklfyzika.cz/Gravitace2-1.htm :good:
Naposledy upravil/-a 16cmfan v Po 19. Dec, 2011, 00:03, upravené celkom 1 krát.
#onetimeceloplosnetesty
#nexttimelockdown

Užívateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3118
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Teória relativity - Otázky

Príspevok od užívateľa 16cmfan » Pi 02. Dec, 2011, 18:40

16cmfan napísal: Celý výraz relativistickej hmotnosti je podľa mňa trošku zavádzajúci. A pritom prostým nahradením slova hmotnosti za energiu sa dá vyhnúť občas dosť chybným interpretáciám a zdanlivým paradoxom.
Trošku som študoval problematiku - ono je to vlastne čistá kinematická záležitosť.
Tvrdiť, že pri zrýchľovaní narastá hmotnosť je fakt blbosť, pretože by sme tu mali všade čierne diery.

1) prvý argument o tom, že vo vhodne zvolenej sústave nič také pozorovať nemusíme som už napísal vyššie (platí pre LIS - ktorú chceme postrknúť akceleráciou na v=c)
2) ale aby som vysvetlil ten kinematický dôvod: Zrýchľujucemu teelsu beží čas voči stojacemu pozorovateľovi pomalšie (a čím rýchlejšie ide, tým sa čas viac dilatuje). Čiže nám sa zdá, že teleso je stále problém viac a viac urýchliť, v skutočnosti to len vidíme spomalene a vlastne to môžeme pozorovať nekonečne dlho (istá paralela o pádu do čiernej diery tu je).

Pozorovateľ vonku si myslí, že sa zvyšuje hmotnosť telesa a preto ho je ťažšie urýchliť, ale nie je to pravda, pretože v skutočnosti mu dilatuje čas. Toť vše. A čo by dialo pre pozorovateľa vnútri rakety ?

Zdalo by sa mu, že prekonáva "nadsvetelné" rýchlosti - všetko by videl ako zrýchlené premietanie nejakého filmu - čím viac by pridával, tým viac by sa mu zdalo, že ide rýchlejšie ale nikdy v konečnom čase (vlastnom) nedosiahne rýchlosť svetla. Ale týmto druhým popisom si nie som istý na 100%.

No a môžme si nájsť aj ďalší dôvod prečo sa teleso nedá urýchliť na rýchlosť svetla - už len preto, že sa so samotným fotónom letiacim v=c nedá spojiť žiadna sústava. Elektromagnetickú vlnu proste nedobehneme nikdy, stále je rýchlosť svetla konštantná - nám len beží čas inák a tak sa stále zhodneme na rýchlosti svetla vo vákuu.

No ale mám taký pocit, že nikoho to tu asi nezaujíma :laugh:
#onetimeceloplosnetesty
#nexttimelockdown

Napísať odpoveď

Návrat na "Fyzika, vážne a nevážne"