Otazka pre elektrikarov

Všetko o fyzike a fyzikálnych (ne)zákonoch...
ANONYM_a7

Re: Otazka pre elektrikarov

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Detto vobec to neriesim nestoji to za opotrebovanie pohyboveho ustrojenstva :D
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Otazka pre elektrikarov

Príspevok od používateľa shiro »

Tiez sa mi to vidi take neprijemne...je to proste vec strcena do 220V, majuca primarnu stranu a sekundarnu, suciastky...a hocijaka z nich moze zblbnut, v extr. pripadoch zacat horiet, atd. Nieco podobne sa mi stalo s nabijackou na AA baterky. Zrazu len pisklavy zvuk, daco tam puklo...a donabijala. Asi vyletel nejaky elyt ci dioda. Dnuka som sa nedostal, lebo podivne trojuholnikove hlavicky skrutiek, na kt. som vtedy nemal sroubovak.

Nejde vobec o nejaku spotrebu, ta je minimalna...ale o to, ze je to nieco do coho tecie prud a tecie vnutri cez sucastky v danej veci. A tie mozu spravit problem.

Preto napr. nic nenechavam nabijat pokial nik nieje doma. Pribehov o horiacich baterkach sme videli dost.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Otazka pre elektrikarov

Príspevok od používateľa Leon »

Ten prúd ktorý do toho tečie, keď to nenabíja je tak 0,00000000001 % oproti tomu keď sa nabíja. Tam nie je šanca aby sa niečo stalo lebo ten odber je doslova nulový. Ľudia vedia konšpiračné vytvoriť z ničoho. Alebo čo si myslíš, že čo tam odoberá energiu?  :D 20 wattov samovoľne vzduch? :D A to tak vyťahuješ aj telku ? radio ? mikrovlnku ? kotol ? kanvicu ? garážové dvere ? snáď vidíš pointu ... 
.
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: Otazka pre elektrikarov

Príspevok od používateľa materik »

Asi som na tom ako @shiro, chapem vsetky argumenty z pohladu fyziky, akurat ten pocit nejako neviem dostat z hlavy.
Nic to, ja ich budem aj nadalej odpajat, len sa zdrzim komentarov... :-)
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Otazka pre elektrikarov

Príspevok od používateľa shiro »

Leon napísal: Po 08. Okt, 2018, 15:55 Ten prúd ktorý do toho tečie, keď to nenabíja je tak 0,00000000001 % oproti tomu keď sa nabíja. Tam nie je šanca aby sa niečo stalo lebo ten odber je doslova nulový. Ľudia vedia konšpiračné vytvoriť z ničoho. Alebo čo si myslíš, že čo tam odoberá energiu?  :D 20 wattov samovoľne vzduch? :D A to tak vyťahuješ aj telku ? radio ? mikrovlnku ? kotol ? kanvicu ? garážové dvere ? snáď vidíš pointu ... 
Z elektrotech. hladiska toto chapem.
Zase pri telke sa mi to zda logicke, pretoze tam su obvody na na standby navrhnute. Podobne aj pc, komplet bez prudu po vypnuti to byvalo v casoch AT zdrojov, kde si spinal vypinacom 220V privod. ATX zdroje maju tiez standby cast pod prudom, aj doska.

Ale v prip. nabijaciek....vies nejak dokazat, ze nabijacka na telefon je tiez takto navrhnuta, akoby na standby?
Ano, zerie to malo...ale tie elektrony sa tam proste premavaju, od 220V zasuvky az po koniec kabla, ktory pichas do fonu.
"opotrebuva" sa to tam, zije to tam....a to je ten iracionalny pocit :-)
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Vlko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2198
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 12:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Otazka pre elektrikarov

Príspevok od používateľa Vlko »

Skladatelná nabíčka od a pre foun LG. Nechával som vždy v elektrine až raz nešla. Odpojitelný usb kabel išiel, ale ta plastová koncovka do zástrčky slabo smrdela po spaleni. Odvtedy vždy po nabití vyberem ...
Intel i7 10700K@5,13Ghz, Scythe Mugen 5 Rev. B, Asus PRIME Z490-P, Kingston Predator + Corsair Vengeance (4x8) 32GB DDR4 @3500Mhz CL16, Sapphire
NITRO+ RX 6800 16GB 2,4/17,2Ghz, SSD Samsung 860 EVO 250GB, Team Group CX2 1TB, Kingston A2000 1TB NVMe, + HDD 320GB WDWD320BEKT, Samsung DVD-RW SH-S183A, A4tech Bloody V7M HoleLess, Seasonic Focus Plus SSR-750FX Gold, Lian Li Lancool 215 White, 32" Samsung LE32B551 RED, Nintendo Switch V2 HWFLY Modchip OC CPU: 1020@1785Mhz, GPU: 768@921Mhz, RAM:@1600MHz
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Otazka pre elektrikarov

Príspevok od používateľa Ondro1 »

shiro napísal: Po 08. Okt, 2018, 19:22 Ale v prip. nabijaciek....vies nejak dokazat, ze nabijacka na telefon je tiez takto navrhnuta, akoby na standby?
Ano, zerie to malo...ale tie elektrony sa tam proste premavaju, od 220V zasuvky az po koniec kabla, ktory pichas do fonu.
"opotrebuva" sa to tam, zije to tam....a to je ten iracionalny pocit :-)


Btw, nie, nič nie je navrhnuté na standby. Nič sa nenavrhuje na standby. Raz máš v tej telke/nabíjačke/hocičom súčiastky na 1A, tak musia vydržať 1A. Bodka. Nie, že "navrhnuté na standby", to je pičovina. Len sa tie súčiastky exponenciálne menej opotrebúvavajú, keď do toho ide nie 1A, ale 0.001mA, čo žerie LEDka, ktorá tam je. Niekedy tam ani tá LEDka nie je. V tom prípade je celkom možné, že tam nejde ani tá nula nula nič prúdu, pretože je celkom možné, že keď je vypojená nabíjačka z mobilu, tak celý obvod je prerušený a je to rovnaký prípad, ako zásuvka, do ktorej nie je nič strčené. Btw, nejaký prúd ide aj cez vypínače, keď sú vypnuté, to tiež nikto nerieši. No a nakoniec, väčšie opotrebovanie fakt spôsobí to, že to zasunieš do zásuvky, o to viac, pokiaľ to zasunieš zaťažené(zapojené do mobilu). Hneď tam máš oblúk a iniciálny pík v prúde.
Mimochodom, to môže spôsobiť práve to vyhorenie pri vkladaní/vyťahovaní zo zásuvky. Je blbosť, že by niečo skákalo na zem a keby aj niečo skočilo na zem, tak je to paráda, lebo to skočí na zem a nie cez môj spotrebič a všetok prúd odíde do zeme. Problém je, keď ten spotrebič nemá žiadnu zem, alebo nemá zem pripojenú. Alebo ked mam doma siet TN-C, kde ziadna zem nie je, ale kolik je pripojeny na nulak(ak clovek byva v panelaku, tak ma na 99% tn-c). Zároveň kvalitný spotrebič by mal byť nejako imúnny voči týmto iniciálnym výkyvom.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Otazka pre elektrikarov

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Btw, medzi zemou a fázou je cca 1.4cm. Vzduch má prierazné napätie(napätie, pri ktorom sa vytvorí oblúk) cca 15-30kV. To som si teraz vytiahol z riti, presné hodnoty závislé na tlaku a vlhkosti dáva Paschenov zákon. 230V fakt nie je dostatočných, aby sa vytvoril na takej vzdialenosti oblúk. Zároveň, dnes som pracoval na jednom superdrahom monitore. Ani nezapol. Odišla kontrolná doska 15x15cm s dvoma čipmi a ešte USB hubom, tak som ho rovno vyradil(s tým sa fakt nebudem zaeeeebať, aby som prepájkovával krpaté SMD pitchoviny na doske, ktorá má všecko proprietárne). Hlavne, že na zdrojovej doske(čo dáva napätie) bol kondík na 450V na napätí 350V, ktorý nemal zapojený vybíjací rezistor na zem(po minúte nabitý stále na 300V). Som ho skratoval a aký oblúk(jasné, že ale na pár mm)... Dávajte si pozor ľudia, lebo vás niečo také zabije!
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

Re: Otazka pre elektrikarov

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

To Leon,
Mas stastie mne sa uz 2 "super-skvele" samsung nabijacky roztopili. Cela miestnost zasmradena + predlzovacka v haji :( . Nastastie to nezacalo horiet. Odvedy ich vytahujem, alebo pouzivam PC na nabijanie (ak ho mam pusteny). Mimochodom, ak mas nonstop takychto spotrebicov viac tak to 90 centov rocne nebude. Po tychto prihodach som zacal vsetko vypinat natvrdo. Mesacny rozdiel oproti predchadzajucemu roku mam 2 ecka mesacne. Nieje to vela, ale vidno to.
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Vypínať, či nevypínať

Príspevok od používateľa materik »

Po rokoch obnovim: Vypínať, či nevypínať?

Tak som rozmyslal, vzhladom na dnesnu dobu a ceny elektriny. Je lepsie poctivo vypinat el. zariadenia, ktore sa nepouzivaju, alebo nechat v idle?
Napr. monitor. Ak locknem WIN, po chvilke sa sam "vypne", zostane blikat len kontrolka (pohyb mysou ho prebudi). Rovnako AMP, viem ho vypnut, ale zvacsa je zapnuty cely den a pekne hreje, aj ked nehra.

Viem, ze zapnutie a vypnutie predstavuju najvacsi napor na elektroniku a teda aj najvacsie opotrebenie. No zatial funguju :D Co je teda lepsie? Nechat to tak, nech si to zerie, alebo hore-dole vypinat? Ano, mozem sadnut a preratat to, ci usetrim na elektrine, alebo na novom zariadeni. ale chcel by som taky triezvy odhad od stola :-)
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5768
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Otazka pre elektrikarov

Príspevok od používateľa wingo »

Ja nevypínam, iba ak idem na viac dní preč z bytu tak vypnem v obývačke kde je TV/router/NAS... :)
A subwoofer som prepol na automatiku aj keď to nie je úplne ideál lebo počuť keď sa zapína/vypína a vypne sa aj počas tichších pasáží, ale keď bol always on tak žral rovnako či išiel zvuk alebo nie :?
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: Otazka pre elektrikarov

Príspevok od používateľa materik »

to ze nikdy som nemeral spotrebu, takze z mojej strany su to len odhady. A monitor, ktory prakticky najcastejsie zapinam/vypinam, zatial bezi (snad mu to aj vydrzi)
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

Re: Otazka pre elektrikarov

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

Tak ja vsetko co nepotrebujem aktualne vypinam. Dovod je jednoduchy. Caste nahodne vypadky prudu v dlzke trvania cca 1 - 2 s. Hlavne ked vela fuka, tak toto sa stava. To, ze usetrim je vec druha, ale uz som takto dosiel o mrazak, video, monitor, domace kino.
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Otazka pre elektrikarov

Príspevok od používateľa shiro »

Caste nahodne vypadky prudu su vec ina, to nema rado ziadne zariadenie. Je to problem na strane elektrarni, moze sa vyskytnut prudovy naraz, napatie moze vybehnut aj nad 230V, co niektore zariadenia nemusia prezit. Kamos mal raz na nejaky cas v zasuvke cez 300V, lebo zblbol rozvadzac pri panelaku. TV, mikrovlnka, miniveza a par ziaroviek mrtvych.

Tiez aj caste vypadavanie napajania vyp-zap-vyp-zap rychlo za sebou moze zariadenie poslat do hrobu. V takom pripade by som drahe zariadenia navesal na nejaku UPS, ktora vykryje taketo kratucke vypadky. Nech radsej umrie UPS za 60e ako telka za 600.

Pokial dodavka elektriny neblbne, nieje nutne zariadenia uplne vypinat. TV, STB, hifi veze, receivery...to vsetko je navrhovane na fungovanie v standby.
U receiveru sa moze stat, ze ked je komplet vypnuty, tak nebude obraz na TV, lebo HDMI z STB/multimed.krabicky ide cez neho :-)
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12170
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Otazka pre elektrikarov

Príspevok od používateľa HellAngel »

Tiez som riesil doma caste vypadky prudu a caste vypnutie/zapnutie niekolkokrat behom par sekund. Taketo vypadky vies vykryt UPSkou. Doma mam asi 4ks UPSiek a citlivejsie spotrebice mam zavesene na nich. Samozrejme mozes sa natahovat s elektrarnami, ze ti odisiel nejaky spottrebic kvoli nim, ale to je na dlhe lakte. Pripadne mat poistku na domacnost a riesit tieto veci cez nu. Mne sa ale nechcelo cakat na vyjadrenie nikoho a radsej som nahadzal UPSky na kriticke miesta a mampokoj
NB: Asus ROG Zephyrus G14

Návrat na "Fyzika, vážne a nevážne"