Strana 1 z 1

Gravitácia

Napísané: Pi 27. Máj, 2016, 21:00
od užívateľa Iveta123
Dobrý deň, sledovala som dokument o všeobecnej teórii relativity a veľmi ma zaujal. Hovorilo sa v ňom, že podľa Einsteina je gravitácia spôsobená zakrivením priestoročasu. Zem zakriví priestor okolo seba a ten tlačí predmet k zemi. Doslova v ňom bolo povedané, že Newton sa mýlil, keď vysvetlil gravitáciu ako ťah. (Bolo spomenuté i to, že Newton si sám bol vedomý toho, že presne nevie, čo gravitáciu spôsobuje).
Na základe toho dokumentu, to teda chápem tak, že keď pustím kameň, spadne nie preto, že naňho pôsobí nejaká gravitačná sila, ale preto, že zakrivil priestor okolo seba a ten ho ťahá k zemi.
Lenže zároveň som sa dočítala, že všetky hmotné telesá sú k sebe navzájom priťahované gravitačnou silou. A k tomu ešte, že Newtonove teórie sú predsa len správne.
Keď som sa na to pýtala človeka z miestnej hvezdárne, odpovedal mi, že i Newton mal pravdu, i Einstein mal pravdu, a tak už tomu nerozumiem vôbec.
Vrátim sa k hore spomenutému dokumentu, v ktorom sa hovorí: „Newton sa mýlil. Nič také, ako gravitačný ťah neexistuje. Priestor je zakrivený a tlačí predmety k zemi.“
Ako teda môže byť správna i Newtonova i Einsteinova teória súčasne? Pokiaľ pád predmetu na zem spôsobuje gravitačná sila, načo si to vysvetľovať ako zakrivený priestoročas a ak pád predmetu na zem spôsobuje zakrivený priestoročas, načo si to vysvetľovať ako gravitačnú silu? (Čítala som i to, že pre slabé gravitačné pole sa používa Newtonov gravitačný zákon a Einsteinov pre planéty a vesmír. Nerozumiem. Keď raz gravitačný ťah neexistuje, nemôže byť predsa používaný ani pre slabé gravitačné pole!). Mám v tom miš-maš. Ďakujem za vysvetlenie!

Re: Gravitácia

Napísané: So 28. Máj, 2016, 11:46
od užívateľa Monk
Dobrý deň.
Gravitácia je pozorovateľný fenomén, ktorý každá teória definuje po svojom. Keď sa zameriavate na (približnú) Newtonovu teóriu, pracuje sa s pojmom gravitačná sila. Keď operujete vo všeobecnej teórii relativity, tak gravitácia je pohyb spôsobený zakrivením priestoročasu. Niekto môže napadnúť, že gravitácia nerovná sa pohyb, ale sama definuje, ako sa majú telesá v priestore hýbať.

Newton poskytol rovnice, ktoré boli presné do istej miery. Einstein následne poskytol ich úplnú formu. Ich platnosť sa potvrdila pri jemných experimentoch, kde Newtonova teória nesiaha.

Re: Gravitácia

Napísané: So 28. Máj, 2016, 15:13
od užívateľa Iveta123
Ďakujem!! (Poslala som Vám SS)

Re: Gravitácia

Napísané: Ne 29. Máj, 2016, 03:22
od užívateľa nimh
Ono je to dost zvlastne no skor sa da povedat ze gravitacia je vlastne pád. Je lepsie si predstavit lievik a don spustit gulvocku kde stred teda hrdlo lievika je nasa planeta. Proste sklzne "spadne" do stredu. Zakrivenie priestoru tak objemneho ako je nasa planeta v 3d + cas je pre niekoho priam nevstrebatelne. Ale strucne povedane sa jedna o volny pad.

Re: Gravitácia

Napísané: Ne 29. Máj, 2016, 09:23
od užívateľa 16cmfan
Este dodam, ze v skutocnosti vsetky telesa sa VZDY pohybuju po tej najpriamejsej rovnociarej trajektorii - cize vzdy len "kopiruju" to ohnutie casopriestoru a tak pre pozorovatela v inej inercialnej sustave sa zda ze sa hybe/pada rychlejsie a podobne.

Najfascinujucejsie na gravitacnej "sile" je jej nelokalnost - to je jej najkrasia vlastnost. A tiez dovod, preco jej skutocne do zakladov rozumie len par ludi :-)

Inak som rad, ze niekto po dlhej dobe dal aj normalnu otazku a zalozil zmysluplnu diskusiu

Re: Gravitácia

Napísané: Ne 29. Máj, 2016, 13:39
od užívateľa felipe25
a ked plati: "Priestor je zakrivený a tlačí predmety k zemi.“"

preco na marse potom predmety padaju pomalsie, ak vobec? :D /ja viem preco, ale schvalne sa pytam, lebo ta veta potom funguje vsade inac/ ci, tu mam chapat slovicko k zemi ze to sa viaze len na zem? na marse bude veta k "marsu"? :D

Re: Gravitácia

Napísané: Ne 29. Máj, 2016, 21:56
od užívateľa nimh
Teleso objekt ci zem? Vcul? A co tak tiazove zrychlenie? ale dobre poznamenane. :good:

Re: Gravitácia

Napísané: Ne 29. Máj, 2016, 22:20
od užívateľa felipe25
nieje jednoduchsie vysvetlenie:

Gravitácia je príťažlivá sila pôsobiaca medzi hmotnými telesami. Sila, ktorou sa telesá priťahujú, je priamo úmerná súčinu hmotností telies a nepriamo úmerná štvorcu vzdialenosti medzi telesami.

?
to plati aj na marse, aj na mesiaci.

Lebo vseobecne pouzitelna veta na zemi na marse neplati /ano, ked sa povie telesa su pritahovane to plati, ale uz nie rovnakou silou/. Takze, ak je vzorec pre vypocet gravitacnej sily na zemi, na marse ani nikde inde uz nemoze logicky platit, kedze tam je ina gravitacia. takze veta:

"podľa Einsteina je gravitácia spôsobená zakrivením priestoročasu. Zem zakriví priestor okolo seba a ten tlačí predmet k zemi. Doslova v ňom bolo povedané, že Newton sa mýlil, keď vysvetlil gravitáciu ako ťah. "

je nezmysel, lebo ked na marse je slabsia gravitacia, potom je tam ine zakryvenie priestorocasu?

Alebo tu vetu treba iba chapat vseobecne, neriesit silu len to, ze predmet je tlaceny k zemi /k marsu/ bezohladu na to, ze to bude inou silou?

Re: Gravitácia

Napísané: Ne 29. Máj, 2016, 22:34
od užívateľa 16cmfan
Tak vseobecne, Vsade mas ine gravitacne zrychlenie.