hmota a energia

Všetko o fyzike a fyzikálnych (ne)zákonoch...
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Nie som v tomto až tak zbehnutý, to som zabudol, ako som spravil skúšku z fyziky 4, ale v orbitále podľa mňa môže byť viac, ako 2 elektróny. Orbital je napr. 2s. Značí sa to ako číslo+písmeno, pre hlavné a vedľajšie kvantové číslo. Hlavné kv. č., číslo v označení, značí energetickú hladinu, vedľajšie, písmeno, značí tvar - priestorové rozloženie a počet elektrónov v orbitale určuje vedľajšie kvantové číslo - s má 2, p má 6, d má 10, f má 14, ... "Slupky" zas určuje iba hlavné číslo, teda v K slupce je všetko na energetickej hladine n=1, teda 1s, v L je všetko na hladine 2, teda 2s 2p, v M je všetko na hladine 3, teda 3s 3p 3d atď. Inak každý atóm má všetky orbitály, teda nekonečne mnoho orbitálov má i nikel, i kobalt, ale iba niektoré sú obsadené elektrónami. :) Ak sa pýtaš ktoré, tak to by si si mohol vypočítať. Alebo zobrať túto tabuľku
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... bitals.svg
a pozrieť, koľko má kobalt a nikel elektrónov a pozrieť do tabuľky a dolný riadok je obsadenie orbitálov elektrónmi po 118 elektrónov, čo je v podstate Ununoktium alebo ako sa tomu nadáva, ktoré ale asi nebolo pozorované v tejto forme, keďže väčšinou tieto superťažké umelé prvky žijú krátko a asi nemajú dosť času, aby po výrobe zachytili elektrón na neobsadenú hladinu. Každý orbitál má pred sebou horné číslo, koľko el. sa v ňom nachádza a dolné súčet el. v jeho a predchádzajúcich orbitáloch. :)
We'll bang, ok?
marosko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št 19. Jún, 2014, 19:56

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa marosko »

dík za odpoveď pohľadal som to a našiel resp odpovedal železo má voľné orbitáli 3d6 na hladine 4s2. tzn že sú 4 orbitáli nie úplne obsadené a voľné orbitály si vytiahnú jeden elektrón z hladiny s a vtedy pri preskokoch vznikajú elementárne prúdy ktoré medzi dvoma atómami vytvoria mg moment. resp. natočia sa dva domény do jedného smeru. nie som si istý či tie elektróny neskáču na hladinu 4s z 3d pretože táto hladina je bližšie k jadru
marosko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št 19. Jún, 2014, 19:56

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa marosko »

plancková konštanta nám určuje aj vzťah medzi energiou a vlnovou dĺžkou. E=ħ*ω, E=ħ*c/λ.
Naposledy upravil/-a marosko v St 15. Apr, 2015, 10:07, upravené celkom 1 krát.
marosko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št 19. Jún, 2014, 19:56

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa marosko »

chcem napísať novú tému do toho istého vlákna.
Naposledy upravil/-a marosko v St 15. Apr, 2015, 10:05, upravené celkom 1 krát.

Návrat na "Fyzika, vážne a nevážne"