hmota a energia

Všetko o fyzike a fyzikálnych (ne)zákonoch...
Používateľov profilový obrázok
butcher
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 17. Jún, 2013, 13:04
Bydlisko: Trebišov

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa butcher »

neviem, ci ste niekto cez vikend zachytili:
http://tech.sme.sk/c/7315550/nasa-uspes ... mozny.html
marosko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št 19. Jún, 2014, 19:56

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa marosko »

pripájam sa k mnohým diskutujúcim že je to chyba merania, pretože ak by to bola pravda ako pri meraní rýchlosti neutrín tak ako je možné že slabá interakcia mohla reagovať na rýchlosť svetla vyššiu ako vo vákuu. mala tá rýchlosť neutrína parabolicky priebeh? no vieme ako dosiahlo meranie neslávne. osobne by ma tiež zaujímala odpoveď na meranie fázovej rýchlosti svetla. tá by mala byť nekonečná, doteraz bolo podľa viki nameraná až 300 x väčšia ako c. výpočty a animácie súhlasia ale postup merania nie je zverejnený.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa Ondro1 »

http://osel.cz/index.php?clanek=7714
Z diskusie:
"V Eagleworks proklepli dvě verze kannského pohonu, standardní a kontrolní, přičemž u obou dvou verzí naměřili tah. Nejprve to způsobilo zmatek a experiment s kannským pohonem ihned odsoudili jako propadák, prý to tak ale vyjít mělo a tah u kontrolní verze byl správně."

V skutocnej vede sa experimentalne vysledky protireciace predpovediam povazuju za vyvratenie hypotezy.
Vysledna sila vysla tisicnasobne nizsia, nez bola ocakavana, a kontrolny objekt nemal podla povodnych predpovedi vykazovat tah. Ked sa niekto snazi dotatocne ohnut hypotezyu s nespravnymi predpovedami, zavana to sarlatanstvom.

Ako to asi bolo: omylom bol tento konspiracny "vyskum" schvaleny v institucii, ako je NASA. Experiment nejspis zmrvili, ale boli plateni za publikovanie, tak opublikovali "senzaciu"...

Ako bude pokracovanie? Asi ticho po pesine, pripadne nejake to ospravedlnenie ako v pripade nadsvetelnych neutrin.
We'll bang, ok?
marosko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št 19. Jún, 2014, 19:56

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa marosko »

som toho istého názoru ale zaujímalo by ma hlavne meranie fázovej rýchlosti svetla, keďže sa píše o jej zmeraných hodnotách ale nikde nie je zmienka o meraní, (ako sa meria.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa Ondro1 »

jednoducho, zmeráš napr. index lomu vzhľadom k niečomu, čo už poznáš, napr. ku vzduchu a vieš, že index lomu je pomer fázových rýchlostí a rýchlosť svetla vo vzduchu je všeobecne známa(index lomu vzduchu na rozhraní vzduch-vákuum je niečo okolo 1,003 alebo tak nejak, meral som, ale zabudol), index lomu meriaš refraktomerom - v podstate pustíš laser cez rozhranie a pozeráš sa o koľko stupňov sa ti vychýli. Jednoduché ako facka :)
We'll bang, ok?
marosko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št 19. Jún, 2014, 19:56

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa marosko »

potom vlastne fázová rýchlosť je tým väčšia čím je vlna kratšia a amplitúda vysoká ak to dobre chápem. mal by som dotaz na rýchlosť ohľadom relativistických rýchlostí. s lorentzovej transformácii môžme si odvodiť faktor gama, ktorý potom môžeme použiť pri transformácii času a vzdialenosti v závislosti od rýchlosti. pri LHC nám protóny letia zatiaľ asi 0,9c ak mám správne informácie. ako môžme pretransformovať vzájomnú rýchlosť protónov ktoré letia oproti sebe. transformácia rýchlosti je gama*v. môžete my to vysvetliť. protón má aj vlnové vlastnosti predpokladám že pri rýchlosti sa jeho vlnová dĺžka predlžuje a musíme počítať s rýchlosťou nábehovej hrany vlny.
marosko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št 19. Jún, 2014, 19:56

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa marosko »

fázová rýchlosť má vzorec vp=c^2/v. to potom by znamenalo najväčšia fázová rýchlosť je tá kde sa na prechode vlna zníži rýchlosť. čím bude rýchlosť pomalšia tak fázová rýchlosť bude väčšia.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa Ondro1 »

marosko napísal: transformácia rýchlosti je gama*v.
Nie, nie je, tu máš transformáciu rýchlosti aj odvodenú: http://tomas.pumprla.net/STR/lorentzova ... -rychlosti
marosko napísal:potom vlastne fázová rýchlosť je tým väčšia čím je vlna kratšia a amplitúda vysoká ak to dobre chápem.
Nie, amplitúda nemá na nič vplyv.
marosko napísal:pri LHC nám protóny letia zatiaľ asi 0,9c
0,999999991c, tých 9 je tam 8.
marosko napísal:protón má aj vlnové vlastnosti predpokladám že pri rýchlosti sa jeho vlnová dĺžka predlžuje
Podľa toho pre akého pozorovateľa. Ale áno.
marosko napísal:a musíme počítať s rýchlosťou nábehovej hrany vlny.
To je čo? A nie, elektrón, fotón alebo čokoľvek iné, ak si povieme, že je to vlna, tak sa tomu nemení rýchlosť podľa toho, či si v "strede vlny" alebo "na začiatku vlny" alebo "na konci vlny". A ak chceš narážať na relativistickú toriu elasticity, tak tá je, ale je zložitá, pozri si ju na nete, osobne som ju neštudoval.
marosko napísal:fázová rýchlosť má vzorec vp=c^2/v
Nie. Fázová rýchlosť je v=c/n=c*v/c=v. Neviem, čo tam to tvoje vp a v je, ale určite nie.
marosko napísal:. to potom by znamenalo najväčšia fázová rýchlosť je tá kde sa na prechode vlna zníži rýchlosť. čím bude rýchlosť pomalšia tak fázová rýchlosť bude väčšia.
To nedáva zmysel.
We'll bang, ok?
marosko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št 19. Jún, 2014, 19:56

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa marosko »

ďakujem za odpovede. pri skladaní relativistických rýchlosti sa musia používať transformované hodnoty vzdialenosti a času pre rýchlosť u. musím transformovať rýchlosť u?
marosko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št 19. Jún, 2014, 19:56

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa marosko »

opravím musíme rýchlosť u´ transformovať keď má zaujíma iba ich rýchlosť s ktorou sa budú približovať (kedy uvidí protón oproti letiaci foton, resp akou rýchlosťou sa budú míňať.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Ak máš zrážku protón-protón, tak z pohľadu jedného protóna, ktorý letí vzhľadom k LHC rýchlosťou 99,9999991% rýchlosti svetla musíš transformovať rýchlosť druhého protónu, takto:
Z pohľadu LHC sa oba protóny pohybujú tak isto rýchlo iba idú opačným smerom. Z pohľadu jedného z protónov sa pohybuje LHC rýchlosťou v, čo je rýchlosť v podstate tvojej vzťažnej sústavy. Vieme, že oproti letiaci protón sa pohybuje rýchlosťou u, ktorá je rýchlosť voči LHC, ktoré sa ale z tvojho pohľadu pohybuje rýchlosťou v. Teda musíme pretransformovať rýchlosť u na rýchlosť u'.
We'll bang, ok?
marosko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št 19. Jún, 2014, 19:56

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa marosko »

pri lontzových transformáciach pre sústavu S platí x´=k*(x-v*t), y´=y, y´=z, t´=k*(t-(v*x)/c^2). spätne pre sústavu S´platí x=k(x´+v*t´). ostane rovnice neuvádzam. s týchto rovníc nám vychádza že x na sústave S´sa nerovná x na sústave S. pretože v*t sa nerovná v*t´. môžete mi vysvetliť tieto rovnice?
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa Ondro1 »

no áno, x != x', to je jasné, nie? Čo ti na tom nie je jasné, že potrebuješ vysvetliť? Vieš, ako by to bolo v Galileovej transformácii? Rozumieš pojmu transformácia súradníc? Lebo ak tieto rovnice nechápeš, tak je treba si pozrieť niečo o transf. súradníc všeobecne, pretože táto transformácia nie je ničím odlišná od bežnej transformácie, možno len to, že metrika, resp. pseudometrika, nie je pozitívne definitná. Je to v podstate rotácia v Minkowského priestore... inak myslím, že to druhé nie je t, ale ct.
We'll bang, ok?
marosko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Št 19. Jún, 2014, 19:56

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa marosko »

no čo mi nebolo jasné, x´=k*(x-v*t) rozpočítam c*t´=(k*c*t)-(k*v*t). dosadím pre x, c*t=k*((k*c*t)-(k*v*t)+(k*v*t´). v druhej rovnici pravu čast rovnice som pocital ako ((k*c*t)-(k*v*t)+k*v*t´). nebolo mi jasné t≠t´. myslím že chybu som urobil ((k*c*t)-(k*v*t) miesto
k^2*((c*t)-(v*t)) som počítal k*(c*t-v*t). pretože tam je k*x´to ma pomýlilo.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: hmota a energia

Príspevok od používateľa Ondro1 »

no veď áno, t != t', to je tiež jasné už len z rovníc, za druhé - predsa dilatácia času :) A inak tie rovnice sú správne, keď sa s nimi pohráš, tak musíš dostať t=t, x=x a pod. Keby nie, tak by boli už len matematicky nesprávne, nie len fyzikálne. Keď si to dáš do matice a prenásobíš inverznú a normálnu transformáciu, tak musíš dostať 1, nie je možné, aby nie a keď nie, tak si spravil niekde chybu.
We'll bang, ok?

Návrat na "Fyzika, vážne a nevážne"