Strana 1 z 1

Moja nočná úvaha...

Napísané: Ne 01. Jan, 2012, 15:26
od používateľa Timeshifter
Tak som raz v noci rozmýšlal pred spaním, aký by bol vesmír, ak by vznikol z bodu a bol by stredovo symetrický ale tak, ako je symetrická guľa (teda, kedže bod nemá žiadnu dimenziu, tak pri jeho expanzii by v 3D priestore vznikali štruktúry vo forme sústredných guľových sfér). Ak by sme sa na takýto vesmír pozerali zvonku, vedeli by sme, že je 3-dimenzionálny, no z vnútra by nám pripadal jednodimenzionálny, a to dokonca aj s určitým počiatkom (stred symetrie), takže by bol vlastne polpriamkou...
No, a tak som si skúsil spraviť nejakú analógiu s tým, čo dneska vidíme, a napadlo ma, čo ak má vesmír viacero dimenzií, ak sa na neho pozreme zvonku, no my z vnútra vidíme len 3? Čo ak vďaka tým ostatným dimenziám je zabezpečená supersymetria vesmíru, no to, čo my vidíme je len skreslený pohľad? Čo ak napr. spodné obmedzenia fyzikálnych veličín sú spôsobené práve tým, že tieto dimenzie sú iba polpriamkami, pričom niekde majú koniec (nulu)...
Čo vy na to?

Re: Moja nočná úvaha...

Napísané: Ne 01. Jan, 2012, 15:43
od používateľa MaxPayne
tak ti poviem bratmm,radsej si mal vecer vypadnut von a oslavit novy rok :)

Re: Moja nočná úvaha...

Napísané: Ne 01. Jan, 2012, 16:00
od používateľa RP
Timeshifter napísal:Tak som raz v noci rozmýšlal pred spaním, aký by bol vesmír, ak by vznikol z bodu a bol by stredovo symetrický ale tak, ako je symetrická guľa (teda, kedže bod nemá žiadnu dimenziu, tak pri jeho expanzii by v 3D priestore vznikali štruktúry vo forme sústredných guľových sfér). Ak by sme sa na takýto vesmír pozerali zvonku, vedeli by sme, že je 3-dimenzionálny, no z vnútra by nám pripadal jednodimenzionálny, a to dokonca aj s určitým počiatkom (stred symetrie), takže by bol vlastne polpriamkou...
No, a tak som si skúsil spraviť nejakú analógiu s tým, čo dneska vidíme, a napadlo ma, čo ak má vesmír viacero dimenzií, ak sa na neho pozreme zvonku, no my z vnútra vidíme len 3? Čo ak vďaka tým ostatným dimenziám je zabezpečená supersymetria vesmíru, no to, čo my vidíme je len skreslený pohľad? Čo ak napr. spodné obmedzenia fyzikálnych veličín sú spôsobené práve tým, že tieto dimenzie sú iba polpriamkami, pričom niekde majú koniec (nulu)...
Čo vy na to?
Ze si objavil teplu vodu :D

Jasne, ze niektore veliciny maju "koniec" ci skor zaciatok, ako spravnejsie pises nulu, napriklad teplotna stupnica (nie preto, ze vesmir mal bodovy pociatok).
Jasne, ze myslienka viacrozmerneho (3+) vesmiru tu uz bola sto krat, napriklad strunova teoria predpoklada viac rozmerov.

Re: Moja nočná úvaha...

Napísané: Ne 01. Jan, 2012, 16:22
od používateľa Ondro1

je Nový Rok, radšej si užívaj a nerieš.

Ale zaujímavá úvaha.
Veľmi dobrá zjednodušená predstava viacrozmerových teórií. Ale ozaj veľmi dobrá, budem to používať :-D
No ja by som Sa skôr spýtal, ako je možné, aby existovali viaceré rozmery a my by sme boli špeciálny prípad trojrozmerných bytostí, ktoré nevnímajú iné rozmery len naše vlastné tri, keď reálne nejestvujú dvojrozmerné ani jednorozmerné útvary, ktoré by nemali dodatočné 2-3 rozmery, resp. existovať môžu len na monitore počítača. Neznamená to potom, že by sme my mali vedieť rozlíšiť aj ostatné rozmery, ak by jestvovali, vnímať ich, pohybovať sa v nich? respektíve, jediné bezrozmerné telesá - častice ostatné rozmery vnímajú(rozumej, že sa dokážu pohybovať v priestore (a čas pre ne plynie)). Prečo my nie? Respektíve, ďaľšia myšlienka - niektoré teórie predpokladajú, že elementárne častice dokážu interagovať s inými vesmírami a rozmermi - prečo my, ktorí sme z týchto častíc tvorení nedokážeme? A to nie je pokus nič vyvracať, to je otázka do éteru. :)

Re: Moja nočná úvaha...

Napísané: Ne 01. Jan, 2012, 16:48
od používateľa 16cmfan
Timeshifter napísal:aký by bol vesmír, ak by vznikol z bodu a bol by stredovo symetrický ale tak, ako je symetrická guľa (teda, kedže bod nemá žiadnu dimenziu, tak pri jeho expanzii by v 3D priestore vznikali štruktúry vo forme sústredných guľových sfér)


Toto nejak nechápem, formuluj lepšie, pretože hovoríš o guli či je 3D objekt.. aké guľové sféry ? Sféricky symetrické ?
Timeshifter napísal:Ak by sme sa na takýto vesmír pozerali zvonku, vedeli by sme, že je 3-dimenzionálny, no z vnútra by nám pripadal jednodimenzionálny
Áno, toto sa dá predstaviť aj v bežnom živote - planéta Zem, dajme tomu ľudia sa ti zdajú z 10km výšky (ak ich vôbec uvidíš) ako maličké mravčeky (body), tj. 1D. 1D model Ti nedá odpoveď, ako a prečo sa Tie bodky pohybujú - ale ak by si videl človeka bližšie, tak by Ti bolo jasné, že tie bodky sú zložitejšie útvary a že majú nohy, rozum a zvedavý otázky, tj. My :) To je analógia ktorá sa dá preniesť na to, čo vlastne skúma veda. Ak niečo nevieme vysvetliť, tak sa domnievame, že tam niečo bude, ukryté pod hlbšími princípmi/zákonmi - nič nie je vo vesmíre len tak.
Timeshifter napísal:No, a tak som si skúsil spraviť nejakú analógiu s tým, čo dneska vidíme, a napadlo ma, čo ak má vesmír viacero dimenzií, ak sa na neho pozreme zvonku, no my z vnútra vidíme len 3?
No ale vesmír ma 4 dimenzie :D
Timeshifter napísal:Čo ak vďaka tým ostatným dimenziám je zabezpečená supersymetria vesmíru, no to, čo my vidíme je len skreslený pohľad?
Tomu zase nejako nerozumiem - prečo spomínaš práve zákony SUSY (supersymetria) ? Vieš aspoň o čo v nich ide ?
Timeshifter napísal:Čo ak napr. spodné obmedzenia fyzikálnych veličín sú spôsobené práve tým, že tieto dimenzie sú iba polpriamkami, pričom niekde majú koniec (nulu)...
Tu si sa vo formulácii trošku asi stratil ale dobre to chápeš, hľadajú sa limity, obmedzenia atp. Pomocou dvoch teórii môžeš vysvetliť jeden jav ale tá druha môže byť v niektorých limitných prípadoch omnoho presnejšia a dokonca môže dávať správnu predpoveď narozdiel od tej prvej, klasický príklad Newtonová versus Einsteinová teória gravitácie, vlnovo-časticová dualita častíc atp.
Ondro1 napísal:prečo my, ktorí sme z týchto častíc tvorení nedokážeme? A to nie je pokus nič vyvracať, to je otázka do éteru. :)
No to je práve problém toho detektora - častíc, ono sa izolovaná sústava správa inak ako grupa častíc. Naše zmysli sú vytvorené z miliárd miliárd týchto častíc. Tak ako nevysvetlíš nikdy chovanie mora len z jednej molekuly H20 atp.

Re: Moja nočná úvaha...

Napísané: Ne 01. Jan, 2012, 17:02
od používateľa Ondro1
To je pravda, ale ak jedna častica dokáže interagovať s iným rozmerom - rozumej pohybovať sa v ňom - môžu aj dve a viac identických. Aj keď teraz nehovorím, že viem o takej teórii, ktorá by to takto interpretovala(že fermióny sa dokážu pohybovať vo viac než 3 rozmeroch). :D Ono veď to je jasné, že skupina čatíc, naviac rôznych(protón a elektrón a neutrón) sa bude chovať inak, viete čo, dnes nebudem prispievať... radšej :)

Re: Moja nočná úvaha...

Napísané: Ne 01. Jan, 2012, 18:26
od používateľa 16cmfan
Vidím, že som prišiel a zase zabil :D Ono to s viazanými stavmi je ťažšie - drží ich pokope silná sila a EM sila (virtuálne gluóny, fotóny) a celkovo, tá diskusia o dodatočných rozmeroch a to, prečo ich nevidieť je aspon nad moje sily. To nikto nechce kecať o ŠTR ? :P

Re: Moja nočná úvaha...

Napísané: Pi 06. Jan, 2012, 16:43
od používateľa vir2al_i9
podla mna vsetko co existuje ma nekonecne vela rozmerov; bod je len nieco co si vytvoril ludsky mozog a vlastne neexistuje, takze z neho nemohol vzniknut vesmir, podobne ako aj priamka, je to akoby hranica medzi plochami; a aj tie ostatne 1d a 2d utvary tiez vlastne ani neexistuju

Re: Moja nočná úvaha...

Napísané: So 07. Jan, 2012, 14:34
od používateľa 16cmfan
Tak máš pravdu v tom, že sa nedá objektívne povedať, či je práve tá naša realita, ako ju vnímame tá správna. Vlastne takto: Vieme, že už len tým, že ju detekujeme a pozorujeme našimi zmyslami ju skresľuje a taktiež aj naše myslenie, naša interpretácia atď. Je to aj o filozofii myslenia - postupne sa vyvíjame v našich interpretáciách ale nikdy nemôžeme povedať, že vidíme 100% absolútnu realitu, ktorá je tá správna.

Môžeme sa na to pozerať takto, že na inej planéte budú mať Einsteina č.2 ktorí správne vysvetlí, ako gravitácia funguje ale úplne inak. Ale jeho riešenie bude rovnako dobré ako to naše. Preto sa nedá privilegovať aká realita je absolútna a ostatné sú len akési zrkadlové nepresné odrazy tej správnej reality.