Čo zaujímavé nás čaká v kozmickom výskume v roku 2012?

Všetko o nekonečnom vesmíre...
Užívateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2650
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Čo zaujímavé nás čaká v kozmickom výskume v roku 2012?

Príspevok od užívateľa RP » So 24. Dec, 2011, 16:43

Kozmický kalendár 2012

Čo nás čaká budúci rok v prieskume kozmu? Čoho najzaujímavejšieho sa dočkáme?

Samozrejme, prídu neočakávané objavy, čo je jedna z krásnych vecí na vede. Avšak, sú vecí kde napäto očakávame čo prinesú. Ktoré sú tie naj?


Inauguračný let nosiča Vega 26. januára 2012

Prvý štart novej rakety je vždy udalosť pri ktorej sa oplatí pozastaviť. ESA dopĺňa Vegou svoj rad nosičov o ľahký nosič (kapacita 300 až 2000 kg na nízku orbitu Zeme).


Falcon 9 a Dragon C2 odštartuje k ISS 7 alebo 8 februára 2012

Po prvý raz v histórii súkromná kozmická loď pristane pri orbitálnej kozmickej stanici, po prvý raz teda prevedie približovací a dokovací (spájací) manéver.

Niekedy vo februári by mal odštartovať na svoj inauguračný let aj nosič a kozmická loď ďalšej súkromnej spoločnosti, Orbital Sciences predstaví svoj Antares na palube s kozmickou loďou Cygnus. 28. apríla odštartuje druhý Antares s Cygnusom, ktorý by sa tiež mal spojiť s ISS.

Február bude v znamení súkromného vesmíru.


NuSTAR misia

Nuclear Spectroscopic Telescope Array je teleskop NASA na sledovanie vesmíru v rontgenovej oblasti spektra. Po dlhšom čase nový teleskop tohto typu (Chandra štartovala v roku 1999 rovnako ako misia ESA XMM Newton). NuStar bude sledovať vesmír vo vyšších energiách ako predchádzajúce misie. NuSTAR sa pozrie na to ako sú po vesmíre rozhodené čierne diery a čo je zdroojom energie najaktívnejších galaxií. Štart sa predpokladá na 16. marec 2012.


X-37 pristane po svojej rekordne dlhej misii

Tipneme si, že to bude počas prvého štvrťroku 2012


Číňania na svojej vesmírnej stanici

V roku 2012 je naplánovaný štart pilotovaných kozmických lodí Shenzhou 9 a 10 k vesmírnej stanici Tiangong 1. Čína sa tak zaradí do exkluzívneho klubu krajín s vlastnou ľudmi obývanou kozmickou stanicou. Štart Shenzou 9 je predbežne naplánovaný na marec alebo apríl roku 2012Pristátie Mars Science Laboratory na Marse 5. augusta 2012

Udalosť predznamená misiu s veľký potenciálom. 5. august si určite zapíšte do svojho kalendára. Ak rover Curiosity úspešne pristane, tak budeme čakať či nájde mimozemský život. Tu je na stole jedna z najväčších otázok nášho druhu.

Štart misie sme sledovali v článku http://pc.zoznam.sk/novinka/misia-msl-j ... arse-zivot
Dočkáme sa v roku 2012?

AMS-02 prinesie prvé výsledky. Po odhadovanom čase pol roka po štarte na kalibráciu detektora, je možné prvé publikované výsledky očakávať ešte v roku 2012.

Kozmická turistika

Vesmírny prístav Amerika (Spaceport America) z ktorého budú prvé turistické suborbitálne lety s turistami štartovať je hotový (oficálne bol otvorený 18. októbra 2011). Začnú lietať už v roku 2012. Možno, uvidíme.

Kepler nájde druhú Zem

Misia Kepler nájde planétu pri inej hviezde, ktorá má podmienky vhodné pre život.


Na čo som podľa vás zabudol?

Napísať odpoveď

Návrat na "Vesmír"