Mimozemšťania

Všetko o nekonečnom vesmíre...
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa Ondro1 »

CageJ napísal:'' Nebude mat ziadnu energiu a tym padom ani hmotnost.
To je pravda iba pre častice s nulovou pokojovou hmotnosťou. ;) Napr. už spomínané elektróny majú pokojovú hmotnosť nenulovú.
CageJ napísal:vankuum
Prepáč, ale nedá mi sa nezasmiať nad týmto preklepom :D Um tvoriť vanky... :laugh:
Celkovo to tak ale nie je, totiž neexistuje niečo ako "teplota" častice, síce častica môže mať vnútornú energiu(resp. ako ktorá). V praxi sa konvertuje energia častice na teplotu, ako keď hovoríme, že plazma v Slnečnom jadre má x(nechce sa mi gúgliť) miliónov kelvinov, pričom vieme to kvôli tomu, že energia potrebná na "zapálenie" termonuk. r. je y eV. Ono práve tie experimenty s vlnovými funkciami/vlastnosťami častíc sa dajú robiť aj vo "vzduchu"(tak tie experimenty by sme mali robiť vo vákuu, ak by sme chceli byť presní, aby sa nám zmenšila pravdepodobnosť interakcie častíc, ale keď si vyrobíš vákuum v nádobe v tvojej izbe, kde je 25°C a vložíš do nej teplomer, tak tam nebude teplota blízka abs. nule, lebo ti to "vákuum" "ohrieva" tepelné žiarenie vzduchu v miestnosti, nádoby a ostatných tepelných zdrojov) pri +-tom istom výsledku.

Shatterhand: Pravda, je to možné a súhlasím s tebou. Ono je to celkom zložité, celý mikrosvet je akosi v superpozícii. Tak isto som ten svoj príspevok nemyslel tak, že by som tvrdil, že by sa častice nepohybovali, iba som chcel povedať, že nevieme ako sa pohybujú(a prečo sa tak pohybujú). Môžu sa aj "teleportovať" alebo môžu kľudne "lietať", my to však nevieme. Ja by som to radšej do hĺbky neškrabal a prijal to tak, ako to je, aj keď to je divné. Resp. rozhodne by som to neškrabal na tomto fóre, sú miesta, kde sú ľudia povinní to škrabať :D a podľa mňa je to dosť silná káva na to, aby sa to riešilo na pc fóre medzi laikmi. Vedie to aj k diskusii, čo to vôbec priestor a čas je a to už je silná filozofická debata alebo teda silno hypotetická a zatiaľ nedokázateľná fyzika. :) Pravda je, že vieme určiť presne trajektóriu častice pokiaľ poznáme všetky jej parametre iba tak(a pozor, teraz nastupuje čínština, teda okiaľ nechcete, aby vás bolela hlava, tak nečítať! :D), aby súčin smerodajných odchýliek hybnosti a polohy bol väčší než polovica redukovanej planckovej konštanty. :D Čomu tu asi veľa ľudí nerozumie, ale nevadí. Ja si myslím, že raz niekedy nájdeme vysvetlenie za všetkým týmto, ale v súčasnosti je fyzika mikrosveta ešte stále v plienkach.
Naposledy upravil/-a Ondro1 v Pi 30. Nov, 2012, 14:43, upravené celkom 1 krát.
We'll bang, ok?
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa CageJ »

:hysterical:

opravene:D
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Ondro1 napísal:.....
(a pozor, teraz nastupuje čínština, teda okiaľ nechcete, aby vás bolela hlava, tak nečítať! :D), aby súčin smerodajných odchýliek hybnosti a polohy bol väčší než polovica redukovanej planckovej konštanty. :D Čomu tu asi veľa ľudí nerozumie, ale nevadí. Ja si myslím, že raz niekedy nájdeme vysvetlenie za všetkým týmto, ale v súčasnosti je fyzika mikrosveta ešte stále v plienkach.
No veď to si len povedal matematickú formuláciu Heisenbergovho princípu neurčitosti, ktorý sme si na predmete Fyzika 2 odvádzali z tej imaginárnej vlnovej funkcie (Schrodingerova rovnica) :good:
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa Ondro1 »

No veď. :D To som tvrdil v mojom pred-predchádzajúcom aj predchádzajúcom príspevku, a to tvrdím. Je to, čo tvrdím zlé? :D
Inak, pre nezasvätených, demonštrácia na normálnom rozdelení pravdepodobnosti:
Obrázok
a je dané vzťahom P(x)=1/(sigma.sqrt(2*pi)*exp(-(x-mí)^2/(2*sigma^2))
Obrázok
Čo je hustota pravdepodobnosti. Sigma, to, čo hľadáme, smerodajná odchýlka, je "šírka" toho zvonu. Pozor ale, tá funkcia nie je samotná pravdepodobnosť, je to hustota pravdepodobnosti. Pravdepodobnosť získame jej zintegrovaním. Preto môžeme aj vidieť, že pravdepodobnosť konkrétnej hodnoty je nulová, keďže určitý integrál od A do A je 0(resp. ono to celkovo nedáva trochu zmysel zistiť plochu pod nulovou dĺžkou funkcie).
We'll bang, ok?
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa CageJ »

ah moja oblubena statistika :D
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa Ondro1 »

:D Moja tiež. :D Kedysi som strašne nenávidel pravdepodobnosť a štatistiku, teraz keď vidím niečo také, tak skáčem radosťou po strop, keďže to je to najlahšie. :D
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Preto som robil skúšku na 4 krát :-D
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa CageJ »

ja jediny raz ale predmet som robil 2x
prvykrat som nebol ani na skusku :D
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa Shatterhand »

No ja 2x2. Zápočet bol vždy.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
tasman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 280
Dátum registrácie: So 18. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Filakovo

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa tasman »

Čítali ste Fermiho paradox je to dosť zaujímavé čítanie ohľadom pravdepodobnosti výskytu mimozemských civilizácií podané dosť realisticky odporúčam :cool: .
Naposledy upravil/-a tasman v Ne 18. Aug, 2019, 20:12, upravené celkom 1 krát.
Hardware
Spoiler: ukázať
PC1:CPU: i5 13400F| COOLING:water cooling NAVIS 120 Pro | MB:ASUS TUF GAMING B660| RAM:DDR4 Crucial Ballistix 16 GB | HDD: Kingston M2 500GB NVMe | VGA:ASUS RTX3060 10 GB | POWER:600W FORTRON | FRONT PANEL:Lamptron |MOUSE: Logi MX Master 3 |KEYBOARD: LOGI MX keys | MONITOR:2x28" LCD Samsung U28E590 4K |PC2: MacMini M1 BOOK: MacBook Pro "17" 256GB 8GB, MacBook Pro 13" space grey 256GB 16GB (2020), MacBook Pro 13" silver 256GB 16GB (2015) Tablet: iPad 8 Gen 2022, iPad Air M1 2022
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa Leon »

Vesmírne diaľky sú strašne mindblowing. Akurát neviem kto to vymyslel a prečo sa to uchytilo, ale vôbec nesúhlasím s tým, že to načo sa dívame v noci na oblohu je len ten malý červený kruh (na obrázku v článku) v Mliečnej dráhe. Keďže voľným okom ide vidieť aj Andromeda a tá je od nás cca 2,5 milióna svetelných rokov (o dosť viac než celý priemer mliečnej dráhy - 100 tisíc svetených rokov) a o dosť viac, než ten červený kruh v tom článku. :P

Na Fermiho paradox odporúčam pozrieť videá z tohto kanálu. Je to môj #1 kanál z tých čo followujem.





Na tie diaľky odporúčam pozrieť aj toto. Dosť sa človek z tých videí dozvie a slušne sa potom dá argumentovať s ľudmi, keď sa bavia o mimozemštanoch a podobnych veciach, keď vidno, že nemajú ani šajnu čo je vôbec svetelný rok :D

.
Používateľov profilový obrázok
tasman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 280
Dátum registrácie: So 18. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Filakovo

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa tasman »

Andromeda? ja tam 2.5 miliona LY nevidím teda ak nemyslíš galaxiu andromeda a tú na oblohe uvidíš asi ťažko .
Hardware
Spoiler: ukázať
PC1:CPU: i5 13400F| COOLING:water cooling NAVIS 120 Pro | MB:ASUS TUF GAMING B660| RAM:DDR4 Crucial Ballistix 16 GB | HDD: Kingston M2 500GB NVMe | VGA:ASUS RTX3060 10 GB | POWER:600W FORTRON | FRONT PANEL:Lamptron |MOUSE: Logi MX Master 3 |KEYBOARD: LOGI MX keys | MONITOR:2x28" LCD Samsung U28E590 4K |PC2: MacMini M1 BOOK: MacBook Pro "17" 256GB 8GB, MacBook Pro 13" space grey 256GB 16GB (2020), MacBook Pro 13" silver 256GB 16GB (2015) Tablet: iPad 8 Gen 2022, iPad Air M1 2022
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa Leon »

Nie, vravím o galaxii Andromeda v súhvezdí Andromeda.
Najnápadnejší objekt hlbokého vesmíru v ňom je galaxia Andromeda
Je zo zeme viditeľná voľným okom.

Obrázok
.
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Wau to ja som v 2011 zalozil takuto temu? :D

Ak niekoho zaujima Fermiho paradox a pod., tak mozem velmi odporucit youtube kanal SFIA (Science and Futurism with Isaac Arthur) https://www.youtube.com/channel/UCZFipe ... Ujx6grh54g

Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Famous
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1490
Dátum registrácie: Ut 14. Sep, 2010, 20:24
Bydlisko: HC

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa Famous »

Trochu fikcie s vyuzitim poznatkov z tejto temy:
https://www.csfd.cz/film/636225-ufo/prehled/

Prekvapivo putave a zaujimave. Ak vas tieto temy bavia tak taku oddychovku pozrite urcite.
CPU: R9-5900X Cooler: Kraken X62 MB: x570 TUF PRO (Wi-Fi) GPU: RTX 3080 Ti Suprim X
RAM: GSkill 64GB 3600CL16 SSD OS: Corsair MP600 PRO XT 2TB
SSD: Micron 7400 PRO 3840BG, PNY CS3040 2TB, Kingston KC600 1TB PSU: Corsair HX1000 CASE: Fractal Torrent

Návrat na "Vesmír"