Mimozemšťania

Všetko o nekonečnom vesmíre...
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Mimozemšťania

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Tak som sa konečne odhodlal začať túto tému. Je to tu preto, lebo je to podľa mňa zaujímavá téma a čiastočne by som aj chcel reagovať na to, čím nás kŕmi dnešné sci-fi.

Čo by som tu nechcel rozoberať:
UFO (na to je lepšia samostatná téma)
kruhy v obilí
ako by mohli vyzerať a pod.
abductions, konšpirácie a podobné hlúposti

Čo by som chcel rozoberať:
existencia mimozemského života
dnešné sci-fi a úžasné invázie (myslím si, že je to úplne mimo)
ako by mohol vyzerať prvý kontakt
ako hľadať život vo vesmíre

a možno ďalšie veci. Snáď tu nebudem v téme sám.

Otázka existencie mimozemského života je samozrejme viac otázka viery ako faktov. Vieru by som ale nechal vierou a nahliadol by som na problém z prevažne faktického hľadiska. Niekto by možno zaujal alibistické stanovisko "nevieme", resp. "touto otázkou sa neoplatí zaoberať". To, že nevieme, to je pravda. Každopádne si myslím, že je nesprávne to ignorovať.

Ja si myslím, že niekde tam ďaleko život existuje. Predsalen tá časť vesmíru, čo vidíme, je len veľmi malá. A tiež, ak je pravda, že rýchlosť svetla je absolútna, čo zdá sa, pravda je, by teda žiarenie (=informácie) zo vzdialených objektov, ktoré dostávame, mali byť aj dosť staré. Ak tomu rozumiem zle, tak ma, prosím, opravte. Ak tomu ale rozumiem dobre, tak kým žiarenie z nejakého vzdialeného objektu doputuje k nám, tak v mieste, kde sa objekt nachádza, sa môže už diať niečo úplne iné ako my vidíme. Teda vidíme toho len málo a to, čo vidíme, môže byť pre dané miesto dávno stratená história. Vesmír je nepredstaviteľne veľký...alebo aspoň to si myslíme. Tak nech už vznikol akokoľvek, je pritiahnuté za vlasy myslieť si, že sme v ňom sami.

Prešiel by som k tým filmíčkom a seriálom. Invázie mimozemšťanov na Zem, to je veru dnes populárna téma. Ale je to téma, ktorá nemá žiadne realistické pozadie. Ak by sa aj nejaká invázia Zeme niekedy stala, určite by sa nestala tak, ako ju vo filmoch vidíme. Táto téma je pre filmy dobrá skôr pre super efekty, super hrdinov a občas nejaký priemerný príbeh.

Invázia by určite nevyzerala ako "Európa objavila Ameriku" v modernom kabáte. Teda oni by tu nenabehli medzi nás a nestrieľali by po nás laserovými a kadejakými inými zbraňami (európania s puškami) a my by sme po nich tiež nepálili M4-kami (indiáni so sekerami). Už len fakt, že by nejaká mimozemská rasa prišla k Zemi, znamená, že by boli technologicky o stáročia pred nami a kultúrne pravdepodobne ešte viac. To, že by mali nejakú kultúru, by som bral ako samozrejmosť, pretože to je jedna z vlastností spoločnosti inteligentných živočíchov. Takže vďaka lepšej technológii, ak by sa nás chceli zbaviť, tak by sa nás dokázali zbaviť bez toho, aby museli hocako ohroziť čolen jedného člena svojej populácie a my by sme o tom možno ani nevedeli. Mohli by napríklad vytvoriť najký vírus alebo nás proste odprášiť z diaľky. Vyššia kultúrna úroveň dáva šancu na to, že by tu neprišli s úmyslom nás zlikvidovať. Alebo by mali zásadu nevyhladiť pôvodné obyvateľstvo, nech ide o čokoľvek, pretože by si vážili života. Ak by totiž prišli tu, tak pravdepodobne by už mali slušne preskúmanú nejakú časť vesmíru a možno by sme neboli prví, na koho by narazili. Otázkou taktiež je, či by vôbec o našu planétu mali záujem.

Prvý kontakt je dosť široká téma a to, ako by to všetko vyzeralo, by záležalo na skúsenostiach návštevníkov. Pokiaľ by šlo aj o ich prvý kontakt s mimozemskou rasou, tak by z toho mohla byť celkom katastrofa, lebo by sme si asi veľmi nerozumeli. Tak či onak, myslím si, že prvý kontakt by prebehol skôr s nejakou sondou ako so živým mimozemšťanom. My vysielame sondy, prevažne teda do našej sústavy. Iná civilizácia, nech by bola hocako vyspelá, by robila presne to isté. Len ich sondy by asi vyzerali o niečo inak ako tie naše. Skutočne, to je, myslím si, fakt, ktorý sa nedá poprieť. Prvé, čo by tu prišlo, by bola sonda. Až potom, ako by sa oni dozvedeli, že sonda našla život, by sa tu možno vydali. Nejaký čas by trvalo, kým by sa pripravili na cestu. Vydať by sa tu asi vydali, zo zvedavosti. Dôvodom vysielania sond je zvedavosť (výskum). Ak by už teda sonda nejaký život našla, asi by o ňom chceli vedieť viac.

Myslím si, že je veľmi málo pravdepodobné, aby tu prišla iná civilizácia s cieľom obsadiť planétu alebo zhrabnúť suroviny (tých musí byť vo vesmíre kopec). Už vôbec by nás nezotročili, pretože ich stroje by boli ďaleko efektívnejšie. Taktiež je podľa mňa hlúposť myslieť si, že by tu priamo prišli s úmyslom nás zlikvidovať alebo nám ublížiť. Jednoducho by na to nemali dôvod a nemalo by to pre nich význam. Taktiež je otázkou, či by dokázali vôbec na Zemi prežiť. Či už by šlo o základné prírodné podmienky, alebo o naše mikroorganizmy a vírusy. Skôr by boli zvedaví, ako vyzeráme, ako to u nás funguje, čo vieme, ako žijeme, a pod. Možno by ani nechceli nadviazať kontakt, pretože by sme boli pre nich príliš primitívni. V prípade, že by nadviazali kontakt, by nám toho veľa nedali. Možno by sme si vymenili nejaké kultúrne bohatstvo a možno by nás trošičku usmernili vo vede, ale nedali by nám, ani by nás nenaučili, ako zostrojiť niečo z ich technológie, čo by sme nemuseli plne zvládať. Pretože všetko môže byť použité ako zbraň a asi by nechceli, aby sme si s tým hrali len tak a pri našom spoločenskom zriadení by ani nevedeli, komu to majú dať.

Otázka komunikácie je, myslím si, celkom jedndouchá. Nie je veľmi čo riešiť. Pre nich by asi nebol problém naučiť sa za krátky čas základnú komunikáciu v jednom z našich jazykov. Takúto vec dokázali vzájomne naši rôznonárodní predkovia, dokonca aj do hĺbky. Verbálna komunikácia by u nich mala existovať, otázkou je len to, či by dokázali vydávať zvuky ako my.


//ešte stále to nie je hotové, dopíšem neskôr, ale diskusia už môže bežať :)
Naposledy upravil/-a M1ch4l v Št 07. Júl, 2011, 15:06, upravené celkom 1 krát.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Veľmi pekná úvaha, kiež by som v Threade o fyzike mal takých ako Ty :D No a teraz vážne:

Rozpísal si sa veľmi dobre a vidieť logický záver, prečo by to nemalo byť tak ale inak, samozrejme s určitou pravdepodobnostnou % odchýlkou. Ja by som dodal, že možno má takáto rasa prostriedky, ako prekonať nadsvetelné vzdialenosti rýchlejšie ako my cestu k mesiacu. Jedna vec sa mi na Star Trek páči, majú tam určitú smernicu, tj. že nemajú zasahovať do prirodzeného vývoja nejakej civilizácie, a až potom, čo dosiahnu WARP (so skutočným Warpom to má spoločný len názov) pohon technológiu, pokúsia sa o prvý kontakt (to znamená, že už ich nejaký ten čas sledovali). Takže ešte možno niesme dostatočne vyvinutý - máme rasové predsudky voči našemu vlastnému druhu, takže neviem, akoby sme brali mimoženšťana... a ktomu technológie, človek musí byť aj intelektuálne a emočne viac vyvinutý, keby sme sa vrátili v čase do stredoveku a mávali tam pištoľkami, tak by sme tiež zasiahli, je nám jasné, že by to nebolo správne.
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
Return
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 697
Dátum registrácie: Pi 24. Sep, 2010, 18:01
Bydlisko: okr. Lučenec

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa Return »

A co by tu ako robili? Otrokov asi nechcu, spojenci z nas nebudu, a ak im ide o zachranu planety by fakt asi vyvinuli nejaky vyrus takze by sme sa otom ani nedozvedeli
//sry asi konspiracna teoria, ale virus HIV zabija len ludi cize ak chces planetu a nechces ludi je to dokonale Rovnako postupovali aj amici, zajali indiana nakazili ho pre belochov lahko liecitelnou chorobou a pustili ho, on sa vratil medzi svojich a zabil cely kmen, minimalne naklady, ziadne straty vlastnych a vysoka ucinnost .
Rest in Pieces
Spoiler: ukázať
CPU: AMD Athlon II x3 455 3.3 @ 3.6Ghz
Cooler: Scythe Ninja Plus rev. B
MB: MSI 870 - C45
RAM: 2 x 2GB Kingston 1333Mhz
GPU: Sapphire HD5770 850/1200 @ 960/1350Mhz
PSU: Fortron Saga II 500W + Enermax TBS 120mm
HDD: Samsung F3 DT 500GB + WD AAKS 320GB
LCD: Samsung SyncMaster 943BW 19"
Mouse: SideWinder
Audio: Xonar DS / AKG K512 / Creative A320 (na filmy)
NetBook: Asus 1015P (10,1", Atom N450, 2GB DDR2, 250GB HDD, W7 HP)
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa CageJ »

Return napísal:A co by tu ako robili? Otrokov asi nechcu, spojenci z nas nebudu, a ak im ide o zachranu planety by fakt asi vyvinuli nejaky vyrus takze by sme sa otom ani nedozvedeli
//sry asi konspiracna teoria, ale virus HIV zabija len ludi cize ak chces planetu a nechces ludi je to dokonale Rovnako postupovali aj amici, zajali indiana nakazili ho pre belochov lahko liecitelnou chorobou a pustili ho, on sa vratil medzi svojich a zabil cely kmen, minimalne naklady, ziadne straty vlastnych a vysoka ucinnost .
Podla mna otrokov chcu :)...
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa M1ch4l »

dokonceny odstavec, este popisem snad vecer o poslednom bode

otroci by im boli na nic, pokial by chceli nieco na pracu, tak ich stroje by boli lepsie ako my
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa materik »

a mozno sme si neprecitali oznam na nastenke, zajtra odidu delfiny a v sobotu cez nas povedie dialnica :-)

Ale teraz vazne, podla mna urcite niekde existuju. Ale ten vesmir je taky velky, ze je len mala sanca sa s nimi
niekedy stretnut. A to aj keby ze byvaju na druhom konci Mliecnej drahy....

A tiez, mozu niekde zit, ale proste sa vyvinuli len do urcitej formy, napr. ako Ewokovia. A tu je zas mala sanca, ze ich
raketa na drevene brikety vynesie na obeznu drahu.
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Perfektná téma.
Máš úplnú pravdu. Mimozemšťania by ani podľa mňa nezačali inváziu hneď masovým vyvražďovaním. Ak by sa už pokúsili o kontakt, tak naozaj by to bolo sondou, najprv prieskumnou, neskôr aj s komunikačnými schopnosťami. Ak by sa už rozhodli pristáť, tak určite by to vyzeralo nie ako vo filmoch, že mimozemšťan vylezie takmer nahý z lode, ale v niečom podobnom ako naše HAZMAT/MOPP obleky. Problémom totiž sú baktérie, mikroorganizmy, ktoré okolo nás žijú, niekedy aj v symbióze s nami a ani si to neuvedomujeme. Sú proste všade a, ako prieskum jednej lunárnej sondy preukázal, prežijú aj pobyt vo vesmíre. Totižto by stačilo aj iba zle sterilizovať loď/sondu a mohli by vyhubiť temer všetok život na planéte. Pekne túto problematiku ukazuje kniha(a aj film, najnovšie) Vojna svetov od H.G.Wellsa, morálne zásady najlepšie zas ukazuje podľa mňa najlepšia sci-fi vo filme o stretnutí s et životom Deň, kedy sa zastavila Zem. Keď už sme pri porovnávaní scifi filmov.
Proste medziplanetárny kontakt je krehký, nájsť spôsob komunikácie trochu trvá, ale v podstate komunikácia cez počítač by sa dala pomerne jednoducho naučiť ako univerzálny jazyk. Život je ďalej krehký, to je ďalším problémom, kontaminácia, adaptácia... Jediný možný scenár by bol postupne adaptovať sa na pozemské podmienky, čo by ale mohlo trvať tisíce rokov. Na druhú stranu, podľa mňa, by mimozemská rasa schopná medzihviezdneho, možno galaktického, cestovania pravdepodobne nemala záujem o otrokov(predpokladám automatizáciu, resp. robotizáciu na vysokej úrovni), taktiež pravdepodobne nie o prírodné zdroje(ako sa ukazuje, kamenných planét je vo vesmíre veľa a natoľko vyspelí mimozemšťania si, predpokladám, budú vedieť usporiadať atómy do molekúl na vytvorenie akejkoľvek substancie), jedine, že by im šlo o vedu a výskum, totiž pozorovanie rozrastajúcej sa civilizácie môže byť veľmi, veľmi zaujímavé.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Veru tak. Len tá realistická stránka akosi nezapadá do akčných (a často bezduchých) filmov. Nechcem menovať. Samozrejme sú aj výnimky, ale málo.
Deň keď sa zastavila zem si veľmi nepamätám, ani neviem, či som to videl, no asi áno. Myšlienka nejakých "strážcov vesmíru pred nezbedníkmi" je zaujímavá a občas by sme si asi zaslúžili prefackať za to, čo sa tu vo svete deje.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa Ondro1 »

M1ch4l napísal:Nechcem menovať. Samozrejme sú aj výnimky, ale málo.
Ani radšej nemenuj, to by sme tu boli do polnoci(schválne to napíšem, aj keď je polnoc) :D
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

ja myslim ze ak sa k nam uz dostanu,budu tak nad,tak ini,ze si nas,ani planetu,ani jej zdroje ani nevsimnu,budeme nezaujimavi...nieco ako ked si nevsimnete mravca na ceste
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa shiro »

bud budu kolonizacni, alebo priatelski.
Pricom ak budu kolonizacni:
- bud vyvrazdia nas a planetu zaberu
- alebo zaberu planetu a pouziju nas ako otrokov na tazbu surovin alebo ine prace. naco riesit robota do bane ked clovek s krompacom dokaze to iste? zaroven im to pomoze vo vyvrazdovani rasy. Nejake pokrocile postupy nas isto ucit nebudu, dopadli by mozno podobne ako vo filme Bojisko Zem.

A ak budu priatelski:
- nechaju nas tak
- alebo budu nas sledovat
- alebo nas kontaktuju. Vymena informacii potom uz pobezi sama.

Kazdopadne nemusia byt vobec nejako extra vyspeli, ani fyzicky ani dusevne. Ludia o napr. 400 rokov tiez nebudu telepati a nebudu ani nejake energeticke bytosti bez hmotneho tela. Za 400r hadam vymyslime nejaky rychly sposob pohonu, to je prakticky to jedine, co nam brani v kolonizacii vesmiru. Postavit skatulu okolo motora dokaze hocikto. 90% infa o vzdialenych planetach su ciste dohady...astronomovia daco vidia, a povedia si ze "takto to asi je"...ale ked doletime s novym pohonom za den k alfa centauri, potom to bude poriadny prieskum, nie tie dohady co tu mame dnes.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa M1ch4l »

veru tak, prave analyza dat je minimalne tak dolezita ako aj data samotne, ak nie viac
s tym pohonom mas pravdu, no samotna kolonizacia nejakej planety by bol o dost zlozitejsi proces ako len priletiet a pristat
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa shiro »

to hej, terraforming je beh na dlhu trat.
Keby sme mali poriadny pohon (anigravitacny system na lietanie nad planetami a mimo planet nejaku formu medzihviezdneho warp pohonu), tak neni problem postavit 500m lod a do tej natrepes komplet vybavenie malej kolonie. Za par minut si na mesiaci a mozes stavat. Podobne aj na inych planetach, ci uz maju dychatelnu atmosferu alebo nie.

Este dost realny scenar mi prisiel vo filme Battle LA, kde bola tiez mimozemska invazia. Ked uz by nas napadli, tak neboli az tak technologicky odlisni, nemali ziadne hyper veci (napr. energeticke stity a podobne) a ich stihace sli v pohode sundat bazukou.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Michal, súhlasím s tebou. Kolonizácia je dlhodobý proces. Podľa mňa je to naviac nanič. Ak by sme potrebovali viac priestoru na bývanie, myslím, že Mesiac a Mars poslúžia dosť dobre a pokiaľ nie, tak nemyslím, že by bol problém postaviť vesmírne mestá na orbite. Ale miesta budeme mať dosť ešte veľmi dlho. Stačí sa pozrieť na hustotu zaľudnenia napr. v takej USA. 300mil ľudí na takom istom území ako Európa, pritom Európa má viac než trištvrte miliardy a stále je tu príroda a rozľahlé neobývané územia. Naviac ak sa american style suburby plné krpatých domčekov na obrovskej ploche premenia na sídliská s činžiakmi, bude ešte viac miesta. A pokiaľ sa už stane, že pevnina bude plne zaľudnená, dá sa stavať aj na mori, plávajúce mestá, podvodné mestá... Ale to podľa mňa bude problémom až za takých 400-500 rokov, ak tu vôbec ešte vtedy nejaké ľudstvo bude. Teda nepredpokladám, že by mimozemšťania kolonizovali kvôli priestoru.
shiro napísal:- alebo zaberu planetu a pouziju nas ako otrokov na tazbu surovin alebo ine prace. naco riesit robota do bane ked clovek s krompacom dokaze to iste?
Robot neodvráva, robot si nevymýšľa plány na útek, robot nepotrebuje spať, robot toho spraví za deň oveľa viac, robot nepotrebuje jesť, robot nepotrebuje mať zažaté pri práci, nepotrebuje kyslík a čerstvý vzduch, nepotrebuje priestor na život, dá sa hodiť do krabice do rohu a stačí mu to, nepotrebuje šaty, nepotrebuje záchod, nepotrebuje jesť, stačí mu energia. Predpokladám, že v budúcnosti budú roboti liezť z dopravníkov ako autá a budú ešte lacnejší. Nejaké tie vzbury sú podľa mňa blbosti, nejaký ten robot v bani nepotrebuje umelú inteligenciu na rozdrvenie skaly. Taktiež nepotrebuje vyzerať humanoidne.
shiro napísal:to hej, terraforming je beh na dlhu trat.
Terraforming a kolonizácia sú dve odlišné veci. Pri kolonizácii osídľuješ planétu, ktorá už má podmienky pre život, pri terraformingu pestuješ tie podmienky, napr. ako plány na terraforming Marsu - rozpustenie vody v polárnych čiapkach, nasadenie rastlín, tvorba ovzdušia...
shiro napísal:Keby sme mali poriadny pohon (anigravitacny system na lietanie nad planetami a mimo planet nejaku formu medzihviezdneho warp pohonu), tak neni problem postavit 500m lod a do tej natrepes komplet vybavenie malej kolonie. Za par minut si na mesiaci a mozes stavat. Podobne aj na inych planetach, ci uz maju dychatelnu atmosferu alebo nie.
Dobre, ale pohon nestačí. Treba ešte vymyslieť pri dlhých letoch spôsob umelej gravitácie, tlmenie zrýchlenia(aj keby sme mali sveteľný pohon na cestu medzi planétami sústavy by bol nepoužiteľný, pretože by musel akcelerovať mesiace). A ako som hovoril problémom sú baktérie, pliesne, vírusy, hmyz, zvieratá a iná organická háveď na neznámej planéte, ktorá by mohla spôsobiť vyhynutie kolonistov, ale aj háveď na našich oblekoch, lodi, potravinách, ktorá by mohla spôsobiť vyhynutie života na kolonizovanej planéte.
shiro napísal:Este dost realny scenar mi prisiel vo filme Battle LA, kde bola tiez mimozemska invazia. Ked uz by nas napadli, tak neboli az tak technologicky odlisni, nemali ziadne hyper veci (napr. energeticke stity a podobne) a ich stihace sli v pohode sundat bazukou.
Podľa mňa to bola blbosť. Ak už majú taký dobrý pohon, že sa dokážu premiestniť takmer všetci tisíce svetelných rokov medzi hviezdami a ešte crash landingovať v oceáne, rozhodne by podľa mňa nešli sumdať bazukou. Mimochodom, pokusy s energetickými štítmi už boli na vesmírnych sondách. Myslím, že išlo o spustenie dostatočne silného magnetického poľa, ktorý by ochránil pred časticami slnečného vetra a podobne.
Ďalej je problém s vesmírnym bordelom v takej rýchlosti...
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Mimozemšťania

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Čo sa týka osídľovania pevniny, nemôžeme ju osídliť úplne na 100 percent. Potrebujeme nejaké rastliny, polia, atď., aj keď na to sa dajú čiastočne využiť strechy budov.

Možno by vyšiel jednoduchšie terraforming ako hľadanie planéty, kde už život je a ktorá by nám vyhovovala. Pri terraformingu by malo odpadnúť to nebezpečenstvo "nekompatibility". A taktiež planét, ktoré by sme mohli terraformovať, bude oveľa viac.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball

Návrat na "Vesmír"