Strana 1 z 1

Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

Napísané: Ut 14. Jún, 2011, 23:33
od užívateľa Ondro1
Zajtra, resp. už DNES, 15.6. bude od nás vidno úplné zatmenie mesiaca! Info:
Z nášho územia môžeme pozorovať takmer celý priebeh: Mesiac u nás vyjde o 20h 30m, teda 7 minút po začiatku úkazu. Slnko zapadne o 20h 46m.
Mesiac zapadne na druhý deň 16. júna ráno o 5hod.04min.
Pozorovateľsky najvýznamnejšou časťou zatmenia je obdobie od začiatku vstupu Mesiaca do tieňa, po koniec výstupu z neho.

Priebeh zatmenia: časové údaje sú uvedené v stredoeurópskom letnom čase.

vstup do polotieňa 19h 25m SELČ
vstup do úplného tieňa 20h 23m( začiatok čiastočného zatmenia )
najväčšia fáza 22h 13m
výstup z úplného tieňa 00h 02m( koniec čiastočného zatmenia )
výstup z polotieňa 01h 01m

Pozorovať môže každý – individuálne, z miesta svojho bydliska, nie sú potrebné ďalekohľady.
Zdroj:
http://hnusta.sk/akcia/2011/06/uplne-za ... 62011-selc

Re: Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

Napísané: St 15. Jún, 2011, 09:38
od užívateľa 16cmfan
Takže dnes to vidím na romantiku s pivom a mesiacom :D

Re: Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

Napísané: Št 16. Jún, 2011, 01:12
od užívateľa Ondro1
Obrázok

Re: Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

Napísané: Ne 03. Feb, 2013, 22:27
od užívateľa +vladimir
Ak Mesiac vznikol z rovnakej hmoty ako Zem, prečo nemá Mesiac magnetické pole?
Prečo mesiac nerotuje podobne ako ostatné planéty, ale má viazanú rotáciu?
Ak na Mesiaci pôsobí 6-krát menšia gravitácia ako na Zemi, mal by mať približne 6-krát menšiu atmosféru. Existuje nejaké logické vysvetlenie, prečo nemá Mesiac atmosféru?

Re: Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

Napísané: Ne 03. Feb, 2013, 23:03
od užívateľa Shatterhand
Počúvaj sem láskavo:

za 1) je to takmer 2 roky stará téma o takmer úplne niečom inom
za 2) pýtaš sa úplne somariny, lebo nevieš základy a nevieš používať google
za 3) prestaň už spamovať celú vedeckú sekciu fóra tvojou "para-normálnou vedou"
za 4) k prvej otázke
k druhej otázke
k tretej otázke

Ak nevieš anglicky, tak žiaľ, američania totiž nie sú tak sprostí ako sa hovorí, oni sú dobrí v niečom a zvyšky čo sú blbé, sú blbé aj u nás.

Re: Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

Napísané: Ne 03. Feb, 2013, 23:23
od užívateľa 16cmfan
Ľudia, s ním nemáme šancu sa nejako rozume dohovoriť... má očividne buď 11 rokov, alebo v blázici majú prístup na internet.

Re: Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

Napísané: Ne 03. Feb, 2013, 23:37
od užívateľa STENLY
+vladimir napísal:Ak Mesiac vznikol z rovnakej hmoty ako Zem
žiadne ak... proste ich stvorila jedna bytosť :-D
netreba potom riešiť blbosti, že prečo... lebo...

Re: Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

Napísané: Ut 05. Feb, 2013, 16:31
od užívateľa +vladimir
Shatterhand – mám to chápať, že ani jednu otázku nedokážeš zodpovedať. Chceš mi tvrdiť, že všetko čo sa dá nájsť na Google je správne?
Vo vesmíre rotujú okolo vlastnej osi iba telesá, ktoré majú magnetické pole. Mesiac magnetické pole nemá a preto nerotuje okolo vlastnej osi. Viazaná rotácia Mesiaca je závislá na rotácii Zeme.
Gravitácia Mesiaca je tvorená opačným elektrickým nábojom, ako gravitácia Zeme. Príťažlivá sila Mesiaca je tvorená záporným elektrickým nábojom, ktorý získal od slnečného vetra. Rovnaký elektrický náboj majú aj plyny, ktorými je vyplnení medziplanetárny priestor. Vďaka rovnakému elektrickému náboju sú tieto plyny od Mesiaca odpudzované a preto Mesiac nemá atmosféru.
Gravitácia Zeme je tvorená kladným elektrickým nábojom jadra Zeme, ktoré vzniklo z neutrónovej hviezdy. Vďaka kladnému náboju jadra Zeme, boli k zemskému povrchu pritiahnuté plyny z medziplanetárneho priestoru, ktoré mali záporný náboj a tak vznikla atmosféra.

Re: Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

Napísané: Ut 05. Feb, 2013, 16:35
od užívateľa 16cmfan
Vladimir, koľko máš rokov ? Inak ti dam BAN.

Re: Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

Napísané: Pi 08. Feb, 2013, 19:07
od užívateľa +vladimir
Mám tvoju vyhrážku chápať, že na tomto fóre majú právo diskutovať iba ľudia, ktorý slepo veria všetkému čo prehlásia vedci? Neviem o čom chcete potom diskutovať, ak tu budú iba ľudia z rovnakým názorom. Ak ti to pomôže, 50-ku som už mal.

Re: Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

Napísané: Pi 08. Feb, 2013, 19:14
od užívateľa 16cmfan
Bola to sranda, BAN za hlúposť sa dať nedá, nie je to v pravidlách a ani nemám právomoc.
+vladimir napísal:Neviem o čom chcete potom diskutovať, ak tu budú iba ľudia z rovnakým názorom.
Takže musíš mať VŽDY iný názor ako my resp. vedecká obec, teórie overené stovkami pokusov atď. pretože podľa Teba je diskusia neprínosná ak sa v nej stále na všetko neopozituje.

Prečo nechceš premýšľať nad argumentami, ktoré Ti tu predkladajú všetci diskutujúci, namiesto toho sa práveže TY snazíš o slepé "pretože ja som prehlásil". Kto je tu potom pokrytec ?

Re: Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

Napísané: So 09. Feb, 2013, 00:57
od užívateľa Per
vladimir,co tak temy,ktre su zatial len vo faze teorii,co tak kozmologia..nemas fantaziu bavit sa o nieco co napriklad este nie je dokazane ?

Re: Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

Napísané: Ne 10. Feb, 2013, 21:32
od užívateľa Shatterhand
+vladimir napísal:Shatterhand – mám to chápať, že ani jednu otázku nedokážeš zodpovedať. Chceš mi tvrdiť, že všetko čo sa dá nájsť na Google je správne?
Vo vesmíre rotujú okolo vlastnej osi iba telesá, ktoré majú magnetické pole. Mesiac magnetické pole nemá a preto nerotuje okolo vlastnej osi. Viazaná rotácia Mesiaca je závislá na rotácii Zeme.
...kraviny...
Nuž tak v tejto téme naposledy... - na všetky tie otázky dokážem odpovedať, lenže pre môj čas je skutočne neekonomické písať 15 minút sám a ručne pekný, uhladený príspevok s diakritikou. Pretože to aj tak vždy odpálkuješ tými tvojimi nábojmi čo je úplny non-sens a nevieš to dokázať a trhliny v tvojich pseudo-teóriach ti tu už kade-kto ukázal.
Netvrdím, že všetko čo tvrdí google je správne, dal som to sem - už som písal v prvom odstavci prečo - aby som nemusel písať sám, a vyberal som len správne veci. Vadí Vám vari tá angličtina? Dnes vedci už bez nej nefungujú.

Druhý citovaný odstavec je somarina. Už som to písal a určite to bolo aj v nejakých linkoch čo som do niektorej témy dával - mesiac - 1) magnetické pole; 2) atmosféru; 3) rotuje okolo vlastnej osi.
Áno viazaná rotácia súvisí s rotáciou zeme. A čo teraz? Vyhľadaj si prečo, ja tu už vypisovať nebudem.

Re: Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

Napísané: Po 11. Feb, 2013, 17:46
od užívateľa +vladimir
Ja nemusím mať vždy pravdu, ale chcem upozorniť, že v prospech niektorých vedeckých teórií neexistujú také jednoznačné dôkazy, ako sa všeobecne prezentuje. Mnohé z vedeckých teórií sú založené iba na ďalších teóriách, bez jediného priameho dôkazu.
Neviem si predstaviť diskusiu o teóriách ktoré sú správne. Budeme si pritakávať, áno, áno, je to tak.
Ak je vedecká teória o gravitácii nesprávna, potom sú nesprávne všetky teórie, ktoré majú niečo spoločné z gravitáciou. Ak sa prednostne venujem týmto teóriám, môže sa niekomu zdať, že chcem všetko spochybňovať, ale tak to nieje.

Re: Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

Napísané: Ut 12. Feb, 2013, 01:58
od užívateľa Ondro1
Kuva, ďalší kojot, čo nechápe rozdiel medzi teóriou a hypotézou. Ľudia, pokiaľ neviete takéto veci, tak sa radšej zahrabte doma pod podlahu a nevyliezajte odtiaľ, pretože to už nie je neznalosť, ale čistá psychická retardácia a mali by ste sa liečiť. Teória, ako opakom praxe, je kvantitatívny a kvalitatívny opis praxe. Ideš hrať na harmoniku, potrebuješ vedieť teóriu, musíš vedieť, čo je to nota, ako sa číta, aké máme stupnice, čo sú to akordy, čo znamenajú tie mriežky a b-čka pred notkami, prečo majú niektoré nožičky a iné nie, ako sa mačkajú tie divné gombíčky a že treba tú harmoniku najprv rozdiahnuť a ako ju roztiahnuť, ako si ju "obliecť"... Inak nič nezahráš. To je teória. Tak isto aj vo vede - máme teóriu, podľa nej spravíme experiment alebo zostrojíme prístroj, ktorý naše kvantitatívne a kvalitatívne poznatky prenesie na prax. Môžeme mať teóriu dokázanú a nedokázanú. Pokiaľ je nedokázaná, nikdy sa nepovažuje za platnú vedeckú teóriu, ale hovorí sa tomu HYPOTÉZA! Existujú iba viac pravdepodobné hypotézy a menej pravdepodobné hypotézy. Pravdepodobnosť hypotézy závisí na mnoho faktoroch, od jej zložitosti, matematickej korektnosti až po schopnosť vysvetliť jestvujúce javy. Ale pokiaľ nie je dokázaná NEJDE NA NEJ NIČ STAVAŤ! Iné je, keď nám hypotéza ponúka matematický aparát, ktorý uľahčuje výpočty aj v iných oblastiach, ale to je MATEMATICKÝ aparát, MATEMATIKA existuje a je JEDNOZNAČNÁ! Matematický svet existuje nezávisle na našom fyzickom, je to abstrakcia vychádzajúca z logiky, ktorá je nevylúčiteľná a nevyvrátiteľná, vidíš tu snáď poletovať vo vzduchu n-dimenzionálne vektorové priestory, kvadratické formy a hermitovské matice? NIE! Nezáleží na tom, či je teória správna, MATEMATIKA v nej je vždy. Preto sa uprednostňujú tie hypotézy, ktoré NAJLEPŠIE matematicky vysvetľujú existujúce javy a podľa nich sa robia EXPERIMENTY. Si skús spraviť experiment bez predpokladu príčiny javu. Nameráš holý k0ko7, lebo nevieš, čo máš namerať. To, že sa HYPOTÉZA a TEÓRIA označujú tým istým slovom môžeme chápať, že a) jedna je podmnožinou tej druhej(platí pre vedecké teórie, ktoré nemôžu byť nikdy v celom rozsahu dokázané, pretože na to by sme potrebovali nekonečné množstvo meraní a to by nám zabralo nekonečné množstvo času), b) náš jazyk je retardovaný(platí pre frázy "neviem, ale mám teóriu" -> "prečo x zabil y"-v detektívke-"neviem, ale mám takú teóriu, že..."-povedal vyšetrovateľ-lepšie by bolo povedať, že má nápad, ideu, tušenie, hypotézu...). Nie som etymológ a naozaj ma to nezaujíma, prečo sa slovom teória označujú pitchoviny ako sú chemtrails a pod. aj keď s prívlastkom "konšpiračná", ale mnoho ľudí vďaka tomu je v presvedčení, že keď sa povie teória, je to nejaká poloimaginárna vymyslená kokodŕbkovina, ktorá nemá s realitou nič spoločné. :rolleyes:

Tie tvoje somariny, ktoré tu drístaš z tej tvojej tvrdohlavej gebule majú byť alternatívy k vedeckým faktom, na ktoré existuje nekonečné množstvo rôznych experimentov, ktoré ti tu už niektoré naznačili a predniesli a tie tvoje hovadiny majú empirické elementárne vady, ktoré si nám NIKDY nevysvetlil. Väčšinu z nich ani nepoznáš, dokonca ani nepoznáš fakty, ktoré vyvraciaš. A ty nám tu chceš povedať, že nie sú overené. Čo si naozaj kríženec čivavy s blbounom nejapným? :furious2: No to ma podrž :facepalm:

Inak predstav si, že tá Newtonovská mechanika, ktorú tu vyvraciaš(okrem iného) vznikla na základe pozorovaní a experimentov, ktoré robili už od Da Vinciho cez Keplera, Galilea, Bruna, Tycha, Koperníka až po samotného Newtona vedci a učenci po STOROČIA. :rolleyes: A ty sa tu snažíš povedať, že na ňu nie je dôkaz... Amen tma. :bye:


Sorry za ostrý príspevok, ale už mi dochádza trpezlivosť jednať slušne s človekom, ktorý sa naváža do vzdelaných ľudí, ignoruje ich argumenty a drísta si tu, akí sme všetci sprostí a pritom ani nevie, aké y/i sa píše v slove fyzika.