Odporúčané videá/dokumenty

Všetko o nekonečnom vesmíre...
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Odporúčané videá/dokumenty

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Teraz čítam jednu veľmi zaujímavú a dobrú knihu pod názvom "Nula" od matematika Charlesa Seifeho, odporúčam prečítať, narazil som na ňu úplne náhodou a aj keď som si originálne chcel kúpiť nejakú o kvantovke v Panta Rhei, chýbajúce financie ma donútili kúpiť si knihu lacnejšie a naozaj to nebola zlá kúpa. Hovorí o všetkom spojenom s nulou, o matematike, geometrii, dekriptíve, fyzike... Nepojednáva len o čísle nula, ale aj o nekonečne. Možno skúsení a pokročilí matematici sa z nej nedozvedia nič nové, každopádne ale poskytuje aspoň zaujímavý historický prehľad a je veľmi dobrá pre "amatérov" a začiatočníkov s "vyššou matematikou". :)

tak isto by som sa chcel spýtať, či niekto nepozná v okolí BA kníhkupectvo, ktoré by sa viac zameriavalo na knihy o prírodných vedách, pretože výber kníh danej tématike v Panta Rhei je veľmi žalostný
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Odporúčané videá/dokumenty

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Asi rada ako nič ale tak z netu to nie je lepšie ?
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
patro16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2729
Dátum registrácie: Ne 12. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín<okolie

Re: Odporúčané videá/dokumenty

Príspevok od používateľa patro16 »

The Revelation of the Pyramids(2011) velmi dobry dokument asi najlepsi co som zatial ohladom nich videl
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz
Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1
MB: MSI Z97 PC Mate
RAM: Kingston HyperX Fury Black 1866Mhz CL10 16GB kit
GPU: iGPU
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000 QUIET DRIVE
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready)
PSU: Enermax Platimax 500W
Case: Corsair Vengeance C70 Military Green
+outtake: Noctua NF-A15 PWM + NF-S12A PWM, intake: 2x Noctua NF-S12A PWM
Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i
Periferie: Microsoft Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK
Printer: HP LaserJet 1018
NB: ACER TravelMate 5760G >CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB 1600MHz, GPU: HD3000 + Nvidia Optimus GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB
Mobile: Samsung Galaxy A52 5G
Car: KIA Ceed HB MY22 LUNAR
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Odporúčané videá/dokumenty

Príspevok od používateľa Ondro1 »

16cmfan napísal:Asi rada ako nič ale tak z netu to nie je lepšie ?
Je, ak vieš, čo chceš. Ale keď nevieš presný titul, len sa chceš ísť pozrieť na niečo zaujímavé, tak je dobré si tam pobudnúť tak hodinku, prelistovať si knihu, prečítať si pár strán... V tomto je Panta Rhei v Eurovei veľmi dobrá, môžeš tam prísť, prelistovať si, niečo si prečítať, dokonca majú priamo v kníhkupectve kaviareň... A keď sa ti kniha páči, tak si ju kúpiš. :) Ale je smutné, že prírodných vied tam majú iba dve rožné regály, tak 20 titulov max., z čoho je polovica encyklopédie o Galileovi, hviezdach a všetkých ostatných vedách ako geológia, oceánografia, seizmológia a pod. a o fyzike a matematike tam majú dve police a ani nie desať titulov.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Odporúčané videá/dokumenty

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Не понимаю?!
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Odporúčané videá/dokumenty

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Je to SPAMbot :)
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Odporúčané videá/dokumenty

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Mi je jasné, ale ten obrázok "hlasuj za mohutnejšieho"? To nie je, čo normálny spambot robí, ktorý postuje linky...
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Odporúčané videá/dokumenty

Príspevok od používateľa RP »

Ondro1 napísal:Teraz čítam jednu veľmi zaujímavú a dobrú knihu pod názvom "Nula" od matematika Charlesa Seifeho, odporúčam prečítať, ...
Nulu som cital. Dobra, kniha. Z matematickych ma, ale viac zaujala Velka Fermatova Veta od Simona Sighta.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Odporúčané videá/dokumenty

Príspevok od používateľa Ondro1 »

A vieš, že som sa rozhodoval medzi týmito dvoma a nevedel som sa rozhodnúť? :) Nabudúce, keď pôjdem do kníhkupectva je na rade.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Odporúčané videá/dokumenty

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Teda, musím povedať, že kniha to bola veľmi zaujímavá, ale aj vyčerpávajúca. Ponúka krásny historický výčet udalostí a matematických osobností a ich stručné životopisy. Páčila sa mi.
Tak isto môžem odporúčať knihu "Za hranicemi nanosvěta" od Hansa Güntera Doscha. Je napísaná síce trošku zložitejším spôsobom a je náročná na premýšľanie, ale čo som porovnával s inými knihami, je to jednoznačne najlepšia kniha v kníhkupectvách o kvantovej fyzike pre ľudí, ktorí sú ochotní sa nej venovať hlbšie než väčšina ľudí, ktorým už nestačí jednoduché vysvetlenie uvádzané v niektorých knihách a dokumentoch a chcú porozumieť časticiam viac a v kontexte. U kníh je to lepšie, ale u populárnonáučných článkoch a filmoch totiž predkladajú človeku teórie a fakty vytrhnuté z kontextu. Po prečítaní tejto knihy môžem povedať, že niektoré problémy po poznaní historického a teoretického kontextu vedúce k ich objavom a teoretickému pozadiu, ceste, ktorá viedla k vzniku týchto teórií tieto teórie sa dajú lepšie pochopiť. Autor však príliš nevysvetľuje dostatočne podrobne fungovanie a podstatu interakcií, čo by človek očakával, ale v podstate ich iba prezentuje v historickom kontexte a popisuje, čo z nich vyplýva. Dá sa teda hovoriť o takom "in medias res" uvedení niektorých teórií bez "zbytočného" obkecu, ktorý podľa mňa však kniha mohla obsahovať. Osobne mi to ale príliš nevadí, keďže mechaniku niektorých interakcií a podstatu teórií ako-tak poznám, ale pri niektorých som si musel vypomôcť internetom. Inak kniha oplýva hojným počtom dodatkov ako je "slovníček", /kde autor vysvetľuje rôzne pojmy ako baryon, bozon, lepton.../ zoznam nositeľov nobelovej ceny a prehľad fyzikálnych jednotiek a ich prevody. Celkovo ju hodnotím ako dobré čítanie a naozaj ako jednu z jediných kníh, ktorá poskytuje ucelený pohľad na situáciu bez nejakých "hlupučkých" metafor a prirovnaní.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Odporúčané videá/dokumenty

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Sa divím stále viac a viac, prečo nechceš napr. len tak na skúšku napísať recku na knižku? :)
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Odporúčané videá/dokumenty

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Možno...
Aktuálne ale čítam Teslov životopis od Marca Seifera, ale nie som spokojný. Autor sa zaoberá prílišným opisom pozadia a zoznamuje čitateľa s takým množstvom mien, že čitateľovi ide z toho hlava kólom dokola. Čo riadok, to nové meno, naviac, väčšina z nich je sebe tak podobných, že sa čitateľ stráca(napríklad Brownov spomína aspoň dvoch). Súčasne vykresľuje stručné charakteristiky týchto ľudí a stáva sa, že to spôsobuje skákanie v čase. Už som sa tešil, keď som sa po namáhavých sto stranách dostal do roku 1898, keď tu zrazu autor v novom odstavci skočil späť do 1888... Autor tiež nemá dostatočné znalosti fyziky a o jeho vynálezy opisuje veľmi okrajovo, čo je ďalšia slabina. Namiesto vynálezov však bezchybne opisuje korporátne prostredia a machinácie, ktoré by však podľa mňa až tak detailne rozpísané byť nemali a malo by sa viac venovať technickým podrobnostiam(po pravde, kto si to kedy zapamätá?) a vysvetľovať aspoň základné princípy. Najmätúcejšia časť, na ktorú som zatiaľ narazil je, keď autor opisoval Teslovu prednášku pred AIEE, kde spomína vynálezy, ktoré ešte v knihe nespomenul, iba okrajovo poznamenal, že sa nejakému takému výskumu venoval. Plus, kniha obsahuje mnoho nepravdivých tvrdení ako "všetci Slovania hovoria tým istým jazykom" alebo označenie alternátora "dynamom na striedavý prúd" :wallbash: a zároveň sa zmieňuje o "alternátoroch s komutátorom" :facepalm:
Tak isto český prekladateľ bol asi poriadny nacionalista, z ktorého dôvodu "preložil" mená miest do češtiny, z čoho sa vyvinulo, že Graz je Štýrský Hradec, Wroclav je Vratislava a pod., je to mätúce a nech mi nikto nehovorí, že Česi poznajú mestá pod takýmito archaickými označeniami.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Odporúčané videá/dokumenty

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Grygar, Kováčik a moj spolubyvajuci, spolustudujuci Noro z UPJS, ktory to kukam aj niekam dotiahol :D
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Odporúčané videá/dokumenty

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Návrat na "Vesmír"