Strana 1 z 1

Mal ranny vesmir len jednu dimenziu?

Napísané: Ut 26. Apr, 2011, 08:40
od užívateľa RP
Nova teoria aktualne publikovana v Physical Review Letters autormi Dejanom Stojkovicom a Jonasom Mureikom uvadza koncept ranneho vesmiru expandujuceho a existujuceho len v jedinom rozmere. Druha a tretia dimenzia sa rozvinuli v neskorsich stadiach existencie vesmiru. Ponuka aj moznost experimentalneho overenia. Pripravovany experiment LISA (http://lisa.nasa.gov/) by z rannych faz vesmitu, podla tejto teorie, nemal zachytit ziadne gravitacne vlny.

Ak je koncept jednorozmerneho zaciatku existencie vesmiru spravny, pomoze riesit fundamentalne problemy nad ktorymi si fyzika lame hlavu uz desatrocia, ako :
- (ne)kompaktibilita medzi teoriou relativity a kvantovou mechanikou
- zrychlovanie expanzie vesmiru
- urcenie hmotnosti Higgsovho bozonu

Viac na :
http://www.spacedaily.com/reports/Did_t ... n_999.html

Re: Mal ranny vesmir len jednu dimenziu?

Napísané: Ut 26. Apr, 2011, 10:03
od užívateľa shiro
ked to malo len 1 rozmer, tak kde potom boli vsetky atomy a podobne veci hned po jeho vzdniku? to by muselo byt vsetko v jednom bode, co sa mi zda mierne hlupe....

Re: Mal ranny vesmir len jednu dimenziu?

Napísané: Ut 26. Apr, 2011, 10:51
od užívateľa Ondro1
V jednej čiare. Nie bode.

Re: Mal ranny vesmir len jednu dimenziu?

Napísané: Ut 26. Apr, 2011, 11:00
od užívateľa shiro
myslim ze na ciaru potrebujes dva rozmery, inac by si ju nevidel, nakolko musi mat nejaku hrubku, aspon 1 atom. Dva rozmery su stvorec, tri rozmery su kocka.

Re: Mal ranny vesmir len jednu dimenziu?

Napísané: Ut 26. Apr, 2011, 11:14
od užívateľa Ondro1
Ty si asi nematuroval z matiky, čo? Základom je bod, ktorý je bezrozmerný. Potom je jednorozmerný priestor, ktorý má jednu súradnicu, jednu os, je to priamka. Ďalej nasleduje rovina, ktorá má dve súradnice, dve osi. Proste jeden rozmer je priamka, pri ktorej neuvažujeme po grafickom znázornení jej hrúbku. A nemôžeš povedať, že je to štvorec. môže to byť kľudne kružnica alebo útvar zloženého tvaru, ale priamka, rovina sú nekonečné, nemôžeš vymedziť, tu je koniec roviny, tu je koniec priamky, tak isto, ako nemôžeš vymedziť tu je koniec priestoru. Problémom je,že ty si nedokážeš predstaviť nula, jeden rozmer, pretože každý graficky znázornený útvar má aj hrúbku, aj dĺžku: bod má dva rozmery, priamka má dva rozmery. A taktiež si nedokážeš predstaviť život v dvoch rozmeroch.

Re: Mal ranny vesmir len jednu dimenziu?

Napísané: Ut 26. Apr, 2011, 15:35
od užívateľa shiro
mas pravdu nematuroval :-)
ale dik za vysvetlenie.

Re: Mal ranny vesmir len jednu dimenziu?

Napísané: Pi 19. Aug, 2011, 13:54
od užívateľa Tomasjerry
Vizera to zaujimavo, ale ako by sa mohol vesmir rozpinat? Uz len rozpinanie (ciste beriem iba to slovo), tak hned ako sa zacal rozpinat tak nadobudol dalsi rozmer, alebo sa mylim.