Čierne diery

Všetko o nekonečnom vesmíre...
Používateľov profilový obrázok
kramer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1437
Dátum registrácie: Ne 07. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Rožňava

Re: Čierne diery

Príspevok od používateľa kramer »

+vladimir prosím ťa nespamuj tu už podlož svoje tvrdenia faktami, inak buď radšej tiško a šuchaj nôžkamy keby tam nebolo fakt nič hmotné tak by sa hviezdy rozleteli ako sedačky kolotoču ktorým by sa utrhli retiazky kusa rozdumuj more bo me z tebe poraži. :facepalm:
CPU: AMD FX 8370 BE @4,5GHz + Thermalright Ultra-120 Extreme, MB: ASUS Crosshair V Formula-Z (AM3+), RAM: 2x Crucial 8GB KIT DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical, PSU: Corsair TX650W, VGA: ASRock Radeon RX580 8G + ARCTIC Accelero Xtreme IV, LCD: ACER ED 273, DISKY: ADATA Ultimate SU650 SSD 240 GB, WD Blue 3D SSD NAND 1TB, HDD 500GB WD5003AZEX 64MB, WD Gold 2 TB , NoteBook: Acer Nitro 5 Shale Black
WOT - YouTube - Twitch - NoteBook
+vladimir
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Po 26. Nov, 2012, 10:13

Re: Čierne diery

Príspevok od používateľa +vladimir »

Vy ste ešte nevideli rotovať prachové častice vo vzdušnom víre? Ak by na tieto prachové častice nepôsobila gravitácia Zeme, zostali by vo vzduchu rotovať podobne, ako rotujú hviezdy okolo čiernej diery. Ak na hviezdy nepôsobí gravitácia čiernej diery, potom sú tieto hviezdy v bezváhovom stave. Môže mi niekto vypočítať, aká odstredivá sila bude pôsobiť na teleso, ktoré je v bezváhovom stave? Polomer a obvodovú rýchlosť si môže každý určiť sám.
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Čierne diery

Príspevok od používateľa Shatterhand »

+vladimir napísal:Vy ste ešte nevideli rotovať prachové častice vo vzdušnom víre? Ak by na tieto prachové častice nepôsobila gravitácia Zeme, zostali by vo vzduchu rotovať podobne, ako rotujú hviezdy okolo čiernej diery. Ak na hviezdy nepôsobí gravitácia čiernej diery, potom sú tieto hviezdy v bezváhovom stave. Môže mi niekto vypočítať, aká odstredivá sila bude pôsobiť na teleso, ktoré je v bezváhovom stave? Polomer a obvodovú rýchlosť si môže každý určiť sám.
Ty v tom máš taký strašný guláš synak :facepalm:
Najprv mi vysvetli čo je to "bezváhový stav" - ja netuším čo to je. Váha je ináč zariadenie na meranie hmotnosti.
A počítaj už aspoň raz aj ty, lebo stále a sústavne len tliachaš.
A zasa ten príspevok nemá vôbec zmysel - najprv teda hviezdy rotujú okolo čiernej diery, potom zas trepeš o akomsi bezváhovom stave(ja viem len o beztiažovom), a potom chceš zas počítať dajakú odstredivú silu telesa v bezváhovom stave?! WTF? Mne to jaksi nejde dokopy.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
+vladimir
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Po 26. Nov, 2012, 10:13

Re: Čierne diery

Príspevok od používateľa +vladimir »

Shatterhand -môžeš mi vysvetliť, aký je rozdiel medzi bezváhovým a beztiažovým stavom?
Podľa vysokoškolského pedagóga Doc. RNDr. Martina Mojžiša, je bezváhový stav vtedy, keď na teleso nepôsobí žiadna gravitácia. Ak na hviezdy nepôsobí gravitácia čiernej diery, potom sú tieto hviezdy v bezváhovom stave. Ak je hviezda, ktorá obieha okolo čiernej diery v bezváhovom stave, nebude na ňu pôsobiť žiadna odstredivá sila.
Kramer - toto sa nedá porovnávať z kolotočom, ktorý sa nachádza v gravitačnom poli Zeme.
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Čierne diery

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

bezvaha= beztiaz ok..moze byt
ale ak tvrdis, ze hviezda je v bezvahovom,teda beztiazovom stave a zaroven obieha okolo ciernej diery..tak preco obieha ked na nu neposobi jej tiaz ?
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Čierne diery

Príspevok od používateľa Shatterhand »

+vladimir napísal:Shatterhand -môžeš mi vysvetliť, aký je rozdiel medzi bezváhovým a beztiažovým stavom?
Podľa vysokoškolského pedagóga Doc. RNDr. Martina Mojžiša, je bezváhový stav vtedy, keď na teleso nepôsobí žiadna gravitácia. Ak na hviezdy nepôsobí gravitácia čiernej diery, potom sú tieto hviezdy v bezváhovom stave. Ak je hviezda, ktorá obieha okolo čiernej diery v bezváhovom stave, nebude na ňu pôsobiť žiadna odstredivá sila.
Kramer - toto sa nedá porovnávať z kolotočom, ktorý sa nachádza v gravitačnom poli Zeme.
Pán docent má pravdu, lenže ty zneužívaš a disinterpretuješ jeho tvrdenia na niečo úplne iné môj zlatý. Okrem toho on tým narážal iste na niečo iné. Ide o to, že ak máš teleso na ktoré nepôsobí gravitácia, tak nič "nenavážiš", alias váha nefunguje.

Kto povedal, že ak na hviezdu nepôsobí gravitácia čiernej diery, je táto hviezda v bezváhovom stave? Hm? To je nejaké pravidlo? Maximálne je nejaký stav, kde je pôsobenie iných gravitačných síl veľmi malé.

Okrem toho stále si nepochopil pointu - žiadna hviezda v "bezváhovom" stave rotovať N E B U D E. Kapišto?
Rotuje práve kvôli G R A V I T Á C I I. :furious2: :furious:

So get it right.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
+vladimir
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Po 26. Nov, 2012, 10:13

Re: Čierne diery

Príspevok od používateľa +vladimir »

Shatterhand napísal:Okrem toho stále si nepochopil pointu - žiadna hviezda v "bezváhovom" stave rotovať N E B U D E. Kapišto?
Rotuje práve kvôli G R A V I T Á C I I.
Prečo mesiace, kométy a družice nerotujú okolo vlastnej osi? Mám to chápať, že nemajú vlastnú gravitáciu? Mesiace, ktoré majú viazanú rotáciu, rotujú iba vďaka rotácii planéty, okolo ktorej obiehajú.
Gravitácia pôsobí iba príťažlivou silou a z rotáciou hviezd a planét nemá nič spoločné.
Planéty rotujú vďaka ampérovej sile, ktorá vzniká medzi magnetickým polom planéty a nabitými časticami slnečného vetra. Žiadne teleso, ktoré nemá vlastné magnetické pole, vo vesmíre nebude rotovať okolo vlastnej osi. Telesá bez magnetického poľa môžu iba obiehať , okolo iného telesa.
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Čierne diery

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Pokúsim sa reagovať kľudne :furious2: :-)

Ja som nehovoril o rotácii okolo vlastnej osi, ale okolo nejakého telesa napr. ako planéty našej slnečnej sústavy. Takže stále platí, že to podľa mňa s rotáciou okolo vlastnej osi nesúvisí. Chceš na to link? Je tak ťažké použiť google? Alebo sa spýtať rovno docenta Mojžiša?

A s tou ampérovou silou choď už vieš kam...povedz, skadiaľ čerpáš všetky tieto veci?
Z vlastnej hlavy to nemáš...nebude to od pána GrSc. Járaya? :laugh: :rofl: :hysterical:

Daj už prosím ťa pokoj...neviem jak si starý, či ešte chodíš na strednú alebo čo, ale ja by som ťa garantovane nechal prepadnúť a za neustále šírenie nezmyslov a kazenie zdravého rozumu ostatných žiakov aj vyhodil zo školy.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
+vladimir
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Po 26. Nov, 2012, 10:13

Re: Čierne diery

Príspevok od používateľa +vladimir »

Môžeš mi vysvetliť, aká sila rozhoduje o smere a rýchlosti rotácie planét?
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Čierne diery

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Akej rotácie? Okolo vlastnej osi, či?
Lebo to druhé som už vysvetlil a ďalej to už vysvetlovať odmietam, pretože si to ani dať vysvetliť nechceš.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
+vladimir
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Po 26. Nov, 2012, 10:13

Re: Čierne diery

Príspevok od používateľa +vladimir »

Myslel som na energiu, ktorá rozhoduje o rýchlosti a smere rotácie planét, okolo vlastnej osi.
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Čierne diery

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Nuž na to je dosť zložité odpovedať, ale uisťujem ťa, že ampérova sila to nie je.
Pravdepodobne je to ešte pozostatok z tvorenia/kolapsu hviezd a z interakcií veľkých mrakov prachu.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Čierne diery

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

placem :D
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1066
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: Čierne diery

Príspevok od používateľa Hrochy »

Pekna diskusia v teme "vypravani o fyzice". Pridam svoje otazky.
"Energia vzduchu" priestore, ktory obsahuje minimum castic a je skoro dokonalym vakuom, tak to su silne kombinacie aj na mna.

Gravitacia, resp. zhustenie priestoru v gulovitom tvare okolo telesa ma nekonecne posobenie. Ak by sme takto vo volnom priestore nechali na seba posobit 2 telesa vzdialene od seba veeeeelmi vela a pre porovnanie "menej vela" :D. Aka by bola maximalna rychlost oboch telies pri ich zrazke? Je mozne, aby suma rychlosti pohybu oboch telies (2 opacne orientovane vektory) bola na urovni rychlosti svetla vo vakuu? Existuje maximalna rychlost, s ktorou sa mozu stretnut? Uvazujme rychlosti telies meranu v blizkom okoli tychto telies, kde je "hustejsi priestor" resp. 3D mriezka ma z pohladu pozorovatela vonku mensie kocky, ktore su vsak rovnako dlhe ako tie, ktore su daleko od telesa.
Je zname, ze pohybom telesa v priestore sa zvysuje hmotnost telesa, tak ake budu mat "hmotnisti" takychto 2 telies?

Ak je v nekonecnom priestore jedno teleso a zacne sa hybat nejakym smerom. Ako vieme, ze sa hybe? Voci comu bude pocitana rychlost a bude sa menit aj hmotnost telesa? Rychlost sa v mechanike pocita totiz vzdy vzhladom na nieco.

Ak sa teleso hybe a jeho hmotnost rychlostou narasta, musi sa zvacsovat aj gravitacna sila resp. deformacia guloveho priestoru?

Ak sa teleso pohybuje skoro rychlostou svetla a jeho hmotnost je velmi vysoka, potom aj deformacia priestoru je vacsia. Ak by sa jeho rychost limitne blizila k rychlosti svetla a jeho hmtnost k nekonecnu, vznikla by tak cierna diera?

Deformacia priestoru gravitaciou sa pohybom telesa siri maximalne rychlostou svetla? Je teda mozne, aby tuto deformaciu dobiehalo teleso, ktore sa siri rychlostou svetla?

Pre moju obhajobu: fyzika je u mna len rozpravanie, a nie vzorce, nie som fyzik - vidno z otazok :laugh:
Spoiler: ukázať
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Čierne diery

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Tak za prve, nic nemoze dosiahnut rychlost svetla, trvalo by to nekonecne dlhu dobu.

Ak sa hybe teleso tak nenarasta jeho hmotnost ani gravitacne posobenie, je to relativny efekt. Pri zrychlovani zasa moze dochadzat tak max. k strhavaniu casopriestoru, takze tam by sa dali "detekovat" grav. vlny resp. vyssia gravitacia ale opat to nemeni nic na fakte, ze pokojova hmotnost telesa sa nemeni, je to len kineticka energia.

Cize tvoje uvahy o rychlosti telesa v=c su chybne, vzdy je lepsie navrhovat myslienkovy experiment alebo aspon otazku tak, aby bola v principe mozna. Ale odpoved je, ze nevznikne cierna diera, ak by sa nejake teleso pohybovalo v=c.
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435

Návrat na "Vesmír"