Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Všetko o nekonečnom vesmíre...
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Nenazval by si to hype? A čo to je ak nie hype? Predsa Musk na hype zarába. Všetky jeho firmy sú tak žalostne stratové, že keby nevynakladal milióny dolárov na PR a hype, ktorý mu zháňa investorov a štátne dotácie, ktorí do neho neustále lejú peniaze, tak by dávno skrachoval. Prečo asi sú všetky jeho eventy tak neskutočne medializované? Prečo asi Hyperloop One musel robiť obrovskú tlačovku na demonštráciu, že dokázali vyvinúť obyčajný maglev(desaťročia starú technológiu, ktorá už nejakých 20 rokov v Číne prepravuje ľudí na letisko v Šanghaji)? Jemu stačí ukázať pár pekných obrázkov v powerpointovej prezentácii a všetci sa z neho pos... Pritom to je idiot, ktorý rozumie fyzike a inžinierstvu za tými jeho "vynálezmi" asi ako nejaký Vladimir Vladimirovič z najposlednejšej sibírskej dediny, čo doma cucká vodku tabletnaju celý deň, jazdí s pluhom po ceste, kde nič iné nejazdí a živí sa krumplami. Veď už to jeho vyjadrenie "výbuch Falcona 9 nebol výbuch, len rýchly oheň" :facepalm: :facepalm: :facepalm:
Full retard.
Pritom nemá vyriešené základné problémy tých jeho vynálezov - napr. čo s teplotnou rozťažnosťou hyperloopu? Z čoho budú tie rúry, aby udržali 10 tonovú kapsulu(obyčajná centimeter hrubá rúra z oceli neudrží ani sama seba, nie to ešte aby v nej bola 10t kapsula a vákuum)? A podobne.

Mimochodom, keď už sa bavíme o jadrovej energetike vo vesmíre, viete, čo má tá sonda, ktorú má RP na profilovom obrázku ako zdroj energie? Rádioizotopové termoelektrické generátory. Tri. S 33kg plutónia-238, čo je dosť na vytvorenie riadnej špinavej bomby, keby to prdlo v atmosfére...
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5546
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ondro diki, mne sa to vysvetlovat nechcelo.
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Príspevok od používateľa RP »

Povedzme si fakty.

SpaceX nie je v strate. Je v zisku.
SpaceX ma objednavky za priblizne 10 miliard dolarov vid. sucet objednavok na jej flight manifeste. Tj. zakaznici maju o jej sluzby zaujem.

SpaceX dokazala to co ostatne aerospace firmy nedokazali, vratane kolosov ako je Boeing. Dokazala postavit mimoriadny nosic a kozmicku lod za zlomok nakladov beznych firiem. A nejde len o cenu vyvoja, dokazali postavit to co nik iny doteraz nedokazal = lacny vykonny nosic co dokaze motoricky pristat a je na najlepsej ceste byt znovupouzitelny.

To su fakty. To nie je hype :)
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Nie, nie su. Nikde nevidím zdroj. Naviac, nie je to verejná spoločnosť, teda to, že "je v zisku" je aj tak jedna Muskova pani povedala. Fakty sú také, že mu vybuchla raketa s nákladom, ktorý nebol poistený a žaloba sa naňho už chystá. A to, že SpaceX zarobil na US štátnej zakázke a stále zarába na obrovských investíciách od spoločností ako je Alphabet. To sú fakty. Nie, že zarába peniaze. Ale ak by zarábal peniaze legitímnym spôsobom, tak by sa o tom vedelo, lebo firmy v zisku sa svojim ziskom chvália, ale to je, samozrejme, určite len konšpiračná teória, že?
http://www.reuters.com/article/us-space ... SKCN11A0YV
http://www.fool.com/investing/2016/06/2 ... money.aspx
Pravda je taká, že áno, SpaceX má miliardy v kontraktoch
http://www.bloomberg.com/news/articles/ ... oogle-cash
ale nevidíme presné čísla obratov. Prečo? Pretože tie jeho výkriky módy, ako je kolonizácia Marsu, niečo stoja.

Nikto príčetný si pritom nemôže myslieť, že keď dnes každý druhý vzlet rakety je odložený pre nejakú blbosť a pritom ani tá efektivita nevybuchovania rakiet nie je až tak slávna, plus Muskove nosiče ešte stále nie su stopercentne efektívne na znovupristátí na Zemi, resp. lodi, tak že do 6 rokov pošle s touto technológiou niekto niekoho na Mars... A ešte gigantickým znovupoužiteľným nosičom... :rolleyes:

A o ostatných Muskových firmách:
http://www.forbes.com/sites/adamsarhan/ ... be56424ce8
http://www.bloomberg.com/news/articles/ ... -investors
http://fortune.com/2016/09/04/elon-musk ... ding-cuts/
http://time.com/money/4437888/tesla-quarterly-loss/
http://www.latimes.com/business/la-fi-s ... story.html
http://www.technobuffalo.com/2016/07/16 ... -pishevar/

To, čo Musk predvádza, je hype. Musk je rovnaký šarlatán ako Jobbs, zarábajúci na sprostosti bohatých hipsterov, ktorí mu veria len a iba vďaka argumentom z autority. Osobne by som do neho nenalial ani euro, kým niečim(nie nutne s človekom) nepristane aspoň na jednej planéte okrem Zeme(a vybavenie prežije) a nezostrojí prvú reálnu testovaciu dráhu jeho hyperlupu.
Naposledy upravil/-a Ondro1 v Pi 30. Sep, 2016, 22:18, upravené celkom 1 krát.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Príspevok od používateľa RP »

Peniaze od NASA a Alphabet vari nie su peniaze? :)
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Čítal si vôbec, o čom hovorím? Za prvé, peniaze od Alphabetu sú investícia, nie reálny zisk vytvorený predajom produktu. Presne to, čo hovorím, že ryžuje na investoroch a na to potrebuje hype. Peniaze od NASA sú štátna zakázka, čo som tiež spomínal, na tom sa vyzdvihol. Tie sú aspoň reálnym ziskom, ale bez zverejnenia obratu, kde by sa mali ukázať aj náklady na vývoj, nič neznamenajú. Toto nie je vedecký svet, ale korporátny. Tvrdá realita. Tu na konferenciách nejde o prezentovanie nových technológií, ale o hype.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Príspevok od používateľa RP »

Neviem, mne sa Falcon, ktory prave pristal na lodi v Atlantiku nezda byt hype. Mne sa Dragon co zasobuje ISS nezda byt hype.

Asi mi definuj co chapes pod hype :)
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Nie, toto čo si práve vymenoval je argument z autority. ;) Sám by si mal vedieť, že to je logická chyba. ;) A sám by si mal vedieť, že letieť na ISS a pristáť na Zemi a letieť a pristáť na Marse sú absolútne odlišné veci, ako keby sme išli porovnávať interkontinentálny let s letom bratov Wrightovcov...
Hype je definovaný v slovníku http://www.thefreedictionary.com/hype
1. Excessive publicity and the ensuing commotion: the hype surrounding the murder trial.
2. Exaggerated or extravagant claims made especially in advertising or promotional material: "It is pure hype, a gigantic PR job" (Saturday Review).
3. An advertising or promotional ploy: "Some restaurant owners in town are cooking up a $75,000 hype to promote New York as 'Restaurant City, U.S.A.'" (New York).
4. Something deliberately misleading; a deception: "[He] says that there isn't any energy crisis at all, that it's all a hype, to maintain outrageous profits for the oil companies" (Joel Oppenheimer).
We'll bang, ok?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12220
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

akokolvek to znie cudne, ja s Ondrom idem na jednej lodi.

Neda sa odopriet Muskovi dosiahnutie nejakych veci co pred nim nedosiahli ini - ci uz to nevedeli [nezda sa mi] alebo nevideli tu moznost (Tesla). Napriklad pri Tesle sa nejedna o ziadny prevratny technologicky oný, je to sikovny software zlepeny s 16850 baterkami pod podvozkom (ano, treba ich vediet zlepit) ale uprimne : ostatne automobilky sa o tento trh zacali zaujimat az neskoro - a preco ? Lebo maju v pazi. Lebo 50.000 predanych aut a detske choroby s nimi im za to proste nestali, ked vyrabaju MILIONY spalovacich ktore maju nakladovo odladene do posledneho vyrobneho centu, tak proste nechali ineho nech si rozbije papulu). Lebo su flexibini, lebo ich vedu megaschopni Manageris, lebo nedostali styri miliardy dolarov od americkej vlady.


Musk co sa tyka vesmiru dokazal naslubovat NASA to co ini nepovazovali za zaujimave. To co Boeing zarobi na troch akciach s NASOU zarobi Musk za cely zivot. Ze odtial vytiahol zopar najsikovnejsich chlapov, postavili vlastny garazovy startup, realizovali projekty ktore ti chlapci mali rozpracovane uz dekadu je bez debaty. On proste ukradol mozgy z NASY aby ich nasledne NASe predal s patricnym americkym korporatnym ziskom. Nech mi niekto tvrdi ze nie. Ked pracujes v Googli, Microsofte alebo Yahoo v centre cloudoveho diania, denne dostavas ponuky na cloud joby za 400.000$ rocne a viac. Denne mas takych ponuk.


Mne osobne pride obraz taky ako tvrdi Ondro. Moc sikovny chlapik, nazvime ho vizionar, ja takychto volam šarlatán ale pre vela obcanov je to silne slovo. Nepride mi tiez normalne ze ludia nocuju TYZDEN v nejakej zasratej fronte aby zaplatili 1000$ za nejaky telefonik ktory ma az dve jadra, 4.5" displej s rozlisenim 1280x768, 1GB RAM a 5Mpix fotak, kde konkurencia ponuka styri jadra, 2GB RAM, 5.5" fullhd displej a 12Mpix fotak za maximalne polovicnu, skor tretinovu cenu. Pozri si ze az v poslednej generacii Epplu7 seriozne dobiehaju hardware androidakov. Ze mali prepracovany software ktory fungoval a ze Android nefungoval ? Ano aj nie, Android nefungoval 100% kvalitne ako Eppl IOS snad vo verzii 1.x a 2.x, stvorky su dost kruto vycistene a stabilne a proti 5kovej generacii nemozes povedat jedine zle slovo.

Nechapem ten fanatizmus ludi vlastniacich Eppl fony. Nechapem fanatizmus ludi z Muska. Ze Must zaraba len na dovere (nenazval by som to "sprostosti" ako padlo vyssie) bohatej americkej vlady je bez debaty. Ze zaraba na dovere hyperbohatych šarla...vizionarov teda hipsterov, to je tiez pravda. Jejdanenky kolko uz bolo takych pred nim v kazdom priemysle, kolko uz bolo velmi hlasnych buchnuti a padov. Ze Tesla nemoze skrachovat ? Moze. Aj Lehman Brothers a podobne americke sracky boli too big to fail, a pozri co sa stalo v 2007/2008. A predtym. Statom garantovane obchodovane balicky nedobytnych hypotek prekupovane ako cenne papiere bankami a financnymi srackami medzi sebou.

Codopci ? Kazdy kto ma len minimum rozumu, ani netreba ZDRAVEHO rozumu, musi vediet ze horsia hroza neexistuje na financnom trhu. A vsetci sa o to trhali a bili na americkom trhu. Preco sa pytam ? Nie ste normalni ?


Ako som napisal na prvej strane, podla ziadnych principov logiky, financneho vedomia a zdraveho rozumu nemoze Tesla existovat tak sialene dlho v takych sialenych stratach. Vidis, existuje. Nieco je tu zhnite. Nie, nie je to o sikovnosti cloveka. Jeden clovek nerozhoduje, ten iba okolo seba robi hype aby sa vsetci z toho posrali. Toto je korporatna sracka ako Ondro hovori, v plnej miere, v priamom prenose. Peniaze prinasaju technologie, to je cele. Keby tie peniaze mal Boeing, dokazal by to tiez. Lenze oni su takisto velka sracka, pre-procesovana firma, hovoriaca o flexibilite a korporatnej strukture a takychto buzzwordoch nemajuc vobec ponatie o com tie slova vlastne su. Poznamka : ja osobne som mal do cinenia s Airbusom tri roky. Komentar si radsej necham pre seba.


Sputnik ? 100 ton payload ? Pockam si, uvidime. Alebo mozno nie. Nadsenie ? Urcite. Isiel by som sa pozriet keby som mal tu moznost.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Príspevok od používateľa RP »

Toto nie je argumentovanie autoritou, kedze taky argument je citacia niekoho, nejakej autority. Toto je konstatovanie toho co SpaceX naozaj dokazalo, nie to co niekto vravi, ze dokazalo.

Hype to podla definicie, ktoru uvadzas nie je. Nie je kedze Falcon pristavajuci a Dragon dokujuci nie su "Exagerated" ani "deliberately misleading", ale realita :)
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Príspevok od používateľa Ondro1 »

RP, to, že niekto dostane raz nobelovku neznamená, že ju dostane druhý raz. Je to argument z autority. Každý pamätáme Linusa Paulinga, že?
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Príspevok od používateľa RP »

To je tak, ked sa diskusia nevedie pozornym sposobom, ale vagne :)

Preto teda Definicia :
An argumentum ad verecundiam is an argument based on authority. The Latin means "appeal to reverence". (Here, authorities mean people presumed to be experts, as opposed to people holding power over others--ScottJohnson)

Podla tejto definicie "Falcon pristavajuci" nie je ten typ argumentu. "Argument from authority" by som mimochodom do slovenciny prelozil skor ako "argument autoritou (v zmysle autorita osoba)" nez priamo ako "argument z autority".

Ale to je len odbocka od pociatocnej temy. Falcon pristavajuci atd. nie je dokaz toho, ze sa MCT stane realitou. To naozaj nie je, ale to ani nema byt, lebo o tom rec nebola. Ja hovorim, ze to na com Musk zaraba, nie je hype. Zaraba na tom, ze ponukol produkt, ktory je kvalitny a to tak, ze meni trh.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Lacný. Nie kvalitný. Vyzdvihol sa na štátnej zakázke. ;) Ani u jednej z jeho firiem po Paypale sa zatiaľ nedá hovoriť o dychberúcej kvalite. ;) Plus, pristátie Falconu na lodi nie je dôkazom zisku, ale výdajov... ;)
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Príspevok od používateľa RP »

Ano, je lacny. To je klucove, ked sa ma zdynamizovat kozmicky priemysel.

Co sa tyka kvality, je dost kvalitny na to aby konkurenti museli znizovat ceny.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Mars Colonial Transporter : dopravny system SpaceX na kolonizaciu Marsu

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Výraz "je dost kvalitny na to aby konkurenti museli znizovat ceny" nedáva žiaden zmysel. :laugh:
We'll bang, ok?

Návrat na "Vesmír"