Koľko má vesmír rozmerov?

Všetko o vede...
rottenkiwi
Používateľ
Používateľ
Dátum registrácie: Pi 11. Máj, 2007, 08:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Koľko má vesmír rozmerov?

Príspevok od užívateľa rottenkiwi » St 28. Jan, 2015, 18:46

Lenže mi to nakresli, kde ten "lievik" smeruje, ak máme "priestor" rovinu ?
A keď tam budú 3 lieviky, spoja sa ? A ak tá rovina bude zakrivená na sféru,
kde pojdu tie lieviky, do vnútra či vonku zo sféry ?
A kde pojdu v 4, 11, 27, ... roznernom kompaktifikovatelnom ekpyrotickom modeli ?

Užívateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00

Re: Koľko má vesmír rozmerov?

Príspevok od užívateľa Ondro1 » St 28. Jan, 2015, 20:08

Moja odpoveď by bola sa spýtať odborníka na teóriu strún. Môžem ti odporúčať dr. Motla, ktorý je autorom maticovej strunovej teórie. Vo všeobecnosti lievik neexistuje, pretože v relativite existenciu 4. rozmeru nepredpokladáme a rozmery si pridávame kvôli lepšej vizualizácii. Pri plochom vesmíre by bolo asi jedno, kam smerujú lieviky(ak by vôbec 4. priestorový rozmer existoval a nebol kompaktifikovaný), pretože vždy dokážeš nájsť izomorfizmus, ktorý ti prevedie jeden prípad na druhý(to je ako definovať i=+sqrt(-1) a i=-sqrt(-1), dostaneš to isté, akurát s iným znamienkom). Je ale veľmi reálne, že by priestor bol deformovaný(zakrivený) "vnútri samého seba", že by sme nepotrebovali 4. rozmer(priestorový). Lenže to je na predstavu zložité, pretože sa tu pracuje s matematickými vyjadreniami metriky a nie s "predstavou", že niečo "vyčnieva". Dá sa to vysvetliť, napr. ako teplota, tiež neexistuje 4. priestorový rozmer s teplotami, kde sú kopce a doliny podľa toho, kde máš akú teplotu. Proste existuje nejaká hodnota teploty v istom mieste na Zemi a tú môžeme merať a táto teplota sa môže meniť, teplota je funkciou niečoho. V prípade "krivosti priestoru" je iná "veličina" funkciou niečoho a tou je metrika, ktorá ale udáva vzdialenosti a uhly, teda môžeme hovoriť, že náš "priestor je krivý".
V prípade ne-plochého vesmíru by záležalo na tom, či žijeme na vonkajšej alebo vnútornej strane "sféry" alebo akéhokoľvek objektu. V podstate by smerovali vždy "dolu", pod našu stranu, kde žijeme, lebo existuje len jeden gravitačný náboj a aby sme sa z lieviku dostali, tak musíme ísť "do kopca", vynaložiť energiu, ale veľmi pravdepodobne neexistuje štvrtý rozmer, kam by niečo vyčnievalo.
V prípade kompaktifikácie rozmerov ti odpovedať fundovane ozaj neviem, na to by bolo treba sa spýtať fakt odborníka, myslím, že tuto zasahuješ v podstate podstatu veci a snažíš sa pýtať na kvantovú gravitáciu, resp. gravitáciu v teórii strún, čo je dosť netriviálna otázka. ;)

K spájaniu lievikov - pýtaš sa na červie diery, čo? Je dokázané, že existuje mechanizmus(teoreticky), ktorý by dovoľoval "lievikom" sa "spojiť". Je však tiež dokázané, že ak by sa lieviky spojili, tak by sa veľmi rýchlo rozpojili. :) Otázka, či sa môžu spojiť tri lieviky je dobrá, ale na to ti neodpoviem, podľa mňa by to viedlo k paradoxom a keďže viem, že mechanizmus "spájania" lievikov je dosť zložitý, tak možno nie, ale neviem, nie som odborník. Ale v rámci "quantum foam" by som povedal, že prečo nie.

P.S. Ak by si mal jedno teleso nekonečnej hmotnosti, tak by si mal jeden nekonečne široký a nekonečne hlboký lievik, tam rozmýšľať o 2,3,4,... spočetne mnoho nekonečných lievikov je bezpredmetné, pretože sa stále bavíme len o tom istom.
We'll bang, ok?

Napísať odpoveď

Návrat na "Veda všeobecne"