Teleportacia - filozoficke pozadie

Všetko o vede...
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

potom je zivy aj ohen,ale to sme uplne OT :) (roten to asi myslel ze z nejakeho vyssieho nadhladu,je zive, nezive vlastne jedno..)
ondro,vobec si nepochopil zmysel diskusie,,tu nejde o nejake vedecke fakty ohladom teleoportu,ale o ten paradox kopirovania "vedomia" co som spomenul na zaciatku
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Ja som tu fakty o teleportácii neuvádzal. Narážam na potrebu definovania vedomia z hľadiska biológie a fyziky. Mimochodom, je to dosť preberaná "krčmová" debata fyzikofanatikov u nás. V tejto debate raz niekto nadhodil názor, že vedomie, či "duša", či ako to chceš nazvať, je energia, energia v bunkách mozgu, ktorá tvorí OS v mozgu. Ak by potom teleport fungoval na bázi rozloženia tvojich častíc na energiu a potom následne zloženia z tej energie, tak by si prakticky nezomrel. Ak by ťa to iba naskenovalo a rozložilo, t.j. zabilo a na druhej strane vytvorilo presnú kópiu, tak asi by si asi zomrel. A ak je to "software" mozgu tvorené niečim iným ako energiou, tak by si zomrel tak, či tak. Tak či tak, nešiel by som do toho.
Tej tvojej druhej vete nerozumiem(z predmin. príspevku). Zomrieť môže iba niečo živé. Ak hmota, častica, zomrie, tak z nej vznikne energia. koniec koncov, všetci sme iba iná forma energie a, ako vieme, energia nemôže zaniknúť, iba sa premeniť na iné formy, to je zákon zachovania energie. Či rozum a vedomie tiež nezomrie, to je iná vec, keďže nevieme, čo to je, ale dosť by to nahralo budhistom či hinduistom, či kto to verí na reinkarnáciu. :)

A prečo by mal byť oheň živý? Oheň nie je molekula, nie je to bunka, je to dej, jav, chemická reakcia. Nereprodukuje sa v biologickom zmysle, nedelí jednu bunku na dve rovnaké. Bola by potom aj jadrová štiepna reakcia živá? To je podobný princíp.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

zivot sa nemusi skladat len z buniek,molekul,atomov...
ad vedomie ako energia nervovej sustavy..mozes to skopirovat,kto potom budes ty ?
Dreamer
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št 20. Nov, 2008, 22:17

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Dreamer »

Ondro1 napísal:
rottenkiwi napísal:Jaky vidite rozdiel medzi masom a tranzistormi v CPU ?
byť živý je stav, ktorý sme si vymysleli, a keď sme si niečo vymysleli, vieme to odlíšiť, popísať a odôvodniť ;)
Stym by som az tak nesuhlasel, nakolko nase vedomie si dokaze vymisliet nieco ine iba na zaklade predosleho poznatku.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Mučo Mačo napísal:zivot sa nemusi skladat len z buniek,molekul,atomov...
ad vedomie ako energia nervovej sustavy..mozes to skopirovat,kto potom budes ty ?
To presne nevieme. Možno áno, možno nie. Potom by však rottenkiwiho otázka a čo je živé a čo neživé bola na mieste. Môj názor je, že život okrem toho v biol. forme založený na uhlíku nie je. Ale je to len môj názor, tak neber, že ti tvoje vyvraciam.
Dreamer napísal:Stym by som az tak nesuhlasel, nakolko nase vedomie si dokaze vymisliet nieco ine iba na zaklade predosleho poznatku.
Prepáč, zle som sa vyjadril, slovo sme si vymyslli, nie stav, preto ten príklad so stromom. Máš pravdu.
We'll bang, ok?
baro44
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Št 22. Okt, 2009, 17:57

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa baro44 »

cpu: amd phenom II 955 BE ram: 4GB kingston hyperX 1600mhz cl9 HDD: wd: 640GB aaks
psu: 450w tracer vga: asus eah 5750 formula case: tracer tro-115+ artic fan f8 pro mb: asus m4a785td-v evo
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Dosť dlho som premýšľal, akú fľašku to chceš škvariť :laugh:
Ale otázka nie je, či budeme mať niekedy možnosť transportu, ale či ho vôbec budeme potrebovať. Technológie idú dopredu exponenciálne a zaletieť si napr. do Londýna, čo bolo kedysi nesmierne drahé dnes pri dobrej akcii first moment/last minute vyjde aj na 20€. S novými technológiami a ich dostupnosťou sa odvážim predpovedať, že konvenčná doprava bude v budúcnosti ešte lacnejšia a ešte rýchlejšia a každý bude môcť mať svoje "lietadlo" - teda ak to budeme ešte môcť nazvať lietadlo. Tipujem, že teleport vynájdeme neskôr než nové typy pohonu, teda, bude nám vôbec teleport treba? Ak by šlo o prúd energie/častíc letiacich rýchlosťou c, tak sa to neoplatí. Teleporty budú veľké a nákladné zprvu a keďže ich nebude mať doma každý, aj dosť finančne nekonkurencieschopné. Naviac, veľa ľudí cestuje lebo radi cestujú/lietajú alebo riadia auto. Prenesenie sa zo Zeme rovno na povrch Mesiaca by bolo pre mňa menej atraktívne než cestovať v "lietadle", "vesmírnej lodi". A pokiaľ ide o prenos materiálu, moja predpoveď je, že na to teleport nebudeme nikdy potrebovať. Podľa mňa ak sa nám podarí zmenšiť dnes obrovské urýchľovače a trošku premyslieť systémy, budeme schopní vytvoriť hmotu z energie(a nie sme až tak ďaleko, častice z energie sme schopní vytvoriť, podľa mňa sme asi vo fáze, keď sme boli pri objavení batérie, nevedeli sme elektrinu využiť, iba vytvoriť a uskladniť, pričom dnes už máme na elektrinu všetko). Čiže nám bude stačiť iba reaktor a "tlačiareň" a budeme schopní si natlačiť čokoľvek. Viem, aké problémy sú pri tomto a viem, že to nepôjde tak ľahko, ale raz to bude, nemyslím si, že by to bolo až tak ďaleko a myslím, že to bude skôr, než sa nám podarí opustiť Slnečnú sústavu(nemyslím strojom, ale že človek v "rakete" bude mimo sústavu, určite to nebude do 5 rokov - Voyager :D ).
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Zatiaľ sa podarilo teleportovať len laserový lúč. Čo je svetlo samotné.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Zas na druhej strane,teleport nemusi fungovat na rozlozeni hmoty na energiu ktora by potom niekam putovala... asi humanejsie by bolo manipulovat z casopriesotorom,nejak ho uhnut..*cervia diera
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3754
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa lezgy »

no ako prenesie teleport myslienky a spomienky?
i ked ten luc uz teleportovany bol
ale je to luc
a dost davno to uz bolo
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Ináč aj tie "zániky" častíc, teda ich premena na energiu, čo tu spomínate - tak také niečo neexistuje. Stále je to len zmena na iné/inú časticu :) Budem sa asi už v rámci témy Veda, Vesmír, Fyzika opakovať - teoretickí fyzici tvrdia, že za čas 10^1500 rokov sa rozložia aj elementárne častice a to na dáke "čudo", ktoré bude pripomínať nejaký železitý popol.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

anihilacia je co podla teba ?
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Anihilácia páru antičastica - častica = vznikne energia v podobe kvánt fotóny alebo aj kľudne kombinácia fotóny + nejaké ťažšie alebo ľahšie častice.
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

ja som sa samozrejme nepytal co je anihilacia :D
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa 16cmfan »

Z teba výjsť :rolleyes:
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435

Návrat na "Veda všeobecne"