Teleportacia - filozoficke pozadie

Všetko o vede...
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa RP »

Premiestnene z povodnej temy - prekonvertovane na novu:
Mučo Mačo napísal:mam filozoficku otazku ohladom moznosti existenice teleportovania ludi ..spada to skor do kosmologie :)

otazka je jednoducha..

predstavme si,ze teleport uz mame,a dokazeme teleportovat ludi,ak by to fungovalo nejako tak,

1.ze by to naskenovalo kazdu elementarnu casticu a jej momentalne vlastnoti,
2.ulozilo tento megavzorec do medzipamate
3.rozlozilo by vas to na cistu energiu(vlastne by ste zomreli)
4.podla vzorca by vas to na druhom konci z energie co bola uvolnena znova poskladalo...


takto by to fungovalo v skratke..

ale co ak by sme dodali nejaku externu energiu a ten vzorec v medzipameti by sm,e skopirovali x-krat..cize by vlastne vzniklo X kopii daneho cloveka..

a teraz hlavne otazka..

Ktory clovek z tych X koopii by mal povodne vedomie originalu ?..

samozrejme ze by si kazdy ˇklon myslel ze je On ten pravy...
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7682
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa newmi »

star trek fici? :D Tak keby si ho poriadne pozeral, vedel by si, ze aj take tam uz bolo. Vsetky kopie by boli original, vsetky by boli uplne rovnake. Ked ma pamat neklame, tak sa to stalo komanderovi Riker-ovi. Pri nejakom transporte sa daco posahalo a boli dvaja ale nik o tom vlastne nevedel a prislo sa na to az po rokoch ked sa nahodou stretli a potom aj riesili to, ze kto je original. Joooo nasiel som tu epizodu "Star Trek: The Next Generation" Second Chances (1993) :-D
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15044
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa faugusztin »

Presne tak ako sa to pise, kazdy je original, ale kazdy je aj kopia. Original zomiera prvym vstupom do teleportu. Potom je kazdy iba kopia, aj ked bol vysledkom iba jedna osoba a nie viac.
Používateľov profilový obrázok
dexman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 931
Dátum registrácie: St 04. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Levice

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa dexman »

teleportovanie ma jeden veľký problém s kvantovou mechanikou a princípom neurčitosti. presné znenie si už nepamätám, ale v princípe o čo presnejšie sa snažíš lokalizovať nejakú časticu o to nepresnejšie určíš jej hybnosť. tým pádom nemôžeš dostať to isté na výstupe z teleportu ako pri vstupe. ale kto vie s čím prídeme o pár desatisíce rokov.
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3591
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa 16cmfan »

dexman napísal:teleportovanie ma jeden veľký problém s kvantovou mechanikou a princípom neurčitosti. presné znenie si už nepamätám, ale v princípe o čo presnejšie sa snažíš lokalizovať nejakú časticu o to nepresnejšie určíš jej hybnosť. tým pádom nemôžeš dostať to isté na výstupe z teleportu ako pri vstupe. ale kto vie s čím prídeme o pár desatisíce rokov.
Tak nie je teleportácia kao teleportácia.. je viac konceptov, ten o ktorom hovoríme mi funguej na takzvanom "kvantovom prepletenom stave"... prakticky EPR Paradox. http://sk.wikipedia.org/wiki/Einsteinov ... ov_paradox

Nevýhoda je, že ak tento systém bude funkčný, niekto bude musieť preniesť podsvetelnou rýchlosťou teleport do cieľa destinácie, čož je nevýhoda...
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
dexman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 931
Dátum registrácie: St 04. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Levice

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa dexman »

^^ ten paradox mi príde skôr vhodný pre lag-free komunikáciu bez ohľadu na vzdialenosť. ako teleport si to dosť dobre neviem predstaviť, ale zase nie som fyzik :-) laickou logikou mi to vychádza ako keby ten teleport musel byť hneď od začiatku dizajnovaný pre istého človeka alebo skupiny. teda po jeho zostrojení by ho už žiadny človek, ktorý nie je v "databáze" nemohol použiť.

keď už bola reč o tom star treku, tam to bolo dosť pritiahnuté za vlasy. vystačili si s teleportom len na jednej strane.
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3634
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa fobos »

ja si myslím, že teleportovať živú bytosť nebudeme vedieť nikdy (a to som dosť optimista). Je tam strašne veľa problémov od množstva dát zo "skenovania", ich transportu, až po znovuoživenie človeka na druhej strane. A inak to neviem ako by sa dalo docieliť. To začne srdce len tak samo od seba po "vytlačení novej kópie" biť?? Alebo budú sestričky čakať s defibrilátorom pri dverách teleportu ? :-D
Xbox Series X...
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7682
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa newmi »

pred 100rokmi by ta tiez vysmiali alebo rovno do blazinca zavreli keby si im hovoril o internete a ze cez take sradnovne skatule so svietiacou obrazovkou si pises s kamosmi ;) :D
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

urcite budeme,ale siel by si do toho ,kebyze nevies ci skapes ci co sa stebou udeje ?

... a srdce neprestane bit,pretoze nestalo ani pred rozlozenim,kedze sa po zlozeni absolutne nic nezmeni,co je vlastne najdolezitejsia podmienka teleportacie

/
inak tato tematicka odbocka od pc fora vytvorena RP je fajn :-)
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7682
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa newmi »

ved hadam to najprv otestuju, nie? :-)
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

no ja by som do toho teda nesiel,kedze logicky mi to vychadza, ze moje vedomie by skoncilo..cize ja by som zomrel,ale zas "ja" s uz nie mojim vedomim, by tu dalej pobehovalo a tvarilo sa, ze ten vynalez funguje dokonale :D
Používateľov profilový obrázok
Shoty
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1044
Dátum registrácie: Pi 07. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Myjava

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Shoty »

na začiatok by úplne stačilo teleportovať najprv hmotné veci aspoň na vzdialenosť 1 metra.
Cpu: i7-2600K OC 4.7Ghz , Cooler: Scythe SCMG-5PCGH Mugen 5 , Mainboard: Gigabyte Z68X UD4 B3 , Ram: Kingston 4x4GB 1333Mhz , Gpu: GT 440 2GB , SSD: Samsung 850 EVO 250GB , HDD: 2x500GB Western Digital green power , Zdroj: Corsair HX650w , Monitor: Zatiaľ HP 22" w2207h
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Mučo Mačo napísal:no ja by som do toho teda nesiel,kedze logicky mi to vychadza, ze moje vedomie by skoncilo..cize ja by som zomrel,ale zas "ja" s uz nie mojim vedomim, by tu dalej pobehovalo a tvarilo sa, ze ten vynalez funguje dokonale :D
Ako vieš? Táto debata sa mi príliš nepáči, pretože sa pýta čo je to vedomie a podobne, to už prestáva byť veda. Problémom je, že ani nevieme, ako vlastne funguje presne mozog.

Problémom teleportácie je, že vlastne naozaj nevieme, ako funguje človek zo "softwareového" hľadiska(správna debata na fóre pc.sk). Takže aj keby naskenoval prístroj na jednej strane všetky parametre a vytvoril presnú kópiu, naozaj by ten dotyčný žil? Tu je ten problém, že so súčasnými znalosťami by sme s primeranou technológiou vedeli sčasti vytvoriť hardware, len problémom je, ako tam dostať ten software v podobe toho, čo voláme vedomie.
Aj ten hardware je len z časti. Vráťme sa k nemu na chvíľu. Ako naštartovať mozog, aby začal pracovať? Môžeš doň skúsiť pustiť elektrinu, ale mozog predsa nie je harddisk, nefunguje automaticky po zapnutí do zásuvky. Nevieme ako mozog naštartovať(keby sme vedeli, nebolo by toľko ľudí v kóme a na jip by sa neodpájali po zmiznutí EEG impulzov, aj keď srdce bije). A druhá vec, ktorú som už spomínal, pokiaľ by sme aj mozog naštartovali, pracoval by? Nebola by to len prázdna schránka? Netreba aj ten "software" aby fungoval?
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Ondro1 napísal:
Mučo Mačo napísal: to už prestáva byť veda.
a kedy zacala?
rottenkiwi napísal: Preco si myslite, ze clovek pri teleportacii zomrie ? Jak moze neziva hmota zomriet ?
z hladiska z vesmiru nic nezomrie,len sa zmenia jeho suradnice v priestore...

z hladiska "ja"....som pred teleportaciou ranajkoval naposledy :)
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Teleportacia - filozoficke pozadie

Príspevok od používateľa Ondro1 »

rottenkiwi napísal:Jaky vidite rozdiel medzi masom a tranzistormi v CPU ?
Mne sa ešte, nanešťastie, tranzistory rozmnožovať nezačli, pokiaľ začnú, tak budem uvažovať o tom, že ich prehlásim za živé. :D
byť živý je stav, ktorý sme si vymysleli, a keď sme si niečo vymysleli, vieme to odlíšiť, popísať a odôvodniť ;)
tak isto ako strom je strom, vieme definovať čo je živé
http://en.wikipedia.org/wiki/Life
Si živý, ak sa dokážeš reprodukovať a metabolizovať. Počítače to, zatiaľ, nedokážu. Tak isto sa nedokážu samé rozhodovať, čo človek môže. Tak isto vieme definovať, čo je vedomie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Consciousness
We'll bang, ok?

Návrat na "Veda všeobecne"