IQ potomka

Všetko o vede...
wocogo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2015, 19:20

IQ potomka

Príspevok od používateľa wocogo »

Zdravím. Keď napríklad David Duke tvrdí vo svojej knihe - Prebudenie a odkazuje na literatúru, kde sa tým vedci zaoberali, že IQ potomka sa dedí (nezvyšuje sa prostredím počas generácií) a závisí iba na tom, aké veľké ho majú rodičia a potom ho potomok bude mať niekde medzi hodnotami IQ oboch rodičov, teda to najvyššie z oboch rodičov nepresiahne, tak prečo napríklad syn prerastie otca? Dôjde tam k nejakej náhodnej mutácii? A fakt je to tak, že potomok debilov, nemôže byť nikdy génius s iq 150, alebo môže dôjsť k nejakej náhodnej mutácii? Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa lacika »

Priatelka mi tvrdi, ze co sa tyka vysky syna, tak by to malo zniet spravne takto:
Vyska syna je >= ( vyska matky + vyska otca) /2
Vyska dcery je <= ( vyska matky + vyska otca) /2
Ziadne dalsie konstanty tam nie su. Napr. ze sym ma mat prave +10cm z k tomuto priemeru. Len bude proste vyssi ako tento priemer. Ci uz o 1cm alebo 20cm je jedno.
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa M1ch4l »

IQ je tak trosku bullshit, lebo zavisi na veku. Vacsina IQ testov je vraj tiez nic moc. Otestovat realne IQ je tak na par dni so psychologmi.
Vedel som citat, ked som mal 4 roky (ja si to nepamatam ale ze vraj). Nejake priemerne decko sa nauci citat ked ma 6 rokov. Mal som IQ 150?
Po presiahnuti nejakej hranice (30 rokov?) IQ zacne klesat. Mentalne schopnosti uz nerastu (alebo rastu pomalsie ako vek) a vek sa zvysuje.

Mentalne schopnosti urcite nie su len vysledkom genetiky. Urcite tam genetika hra znacnu rolu. Velmi dolezite je ale aj (hlavne) detstvo: rozmanitost podnetov, rozvoj schopnosti, spravne prostredie, atd. Mozog sa vyvija dost dlho a clovek sa prave v detstve uci najlepsie a vela. Cize by som s panom Dukeom nesuhlasil.

Potomok "debilov" pravdepodobne v detstve nema idealne podmienky na rozvoj mentalnych shchopnosti (je rozumne predpokladat blbu financnu situaciu a nic moc starostlivost), a teda je v znacnej nevyhode oproti deckam s lepsimi podmienkami, cize na tom daco je. Potencialne moze mat dobru geneticku vybavu, ale nevyuzije jej potencial. Alebo ma blbu geneticku vybavu a jeho potencial je nizky. Neznamena to vsak prilis vela. Vidim tam problem uz so samotnou korelaciou, o kauzalite ani nehovorim.

Takymito vecami sa tazko zaoberat, pretoze o tom vieme zatial len velmi malo.

Este dodam: Prave som si vygooglil pana Dukea a podla tych par viet, co som na wiki precital som dosiel k nasledujucemu zaveru: je to ko*** a nechapem kto mu dal PhD (hoci aj z historie)
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
wocogo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2015, 19:20

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa wocogo »

Potomok "debilov" pravdepodobne v detstve nema idealne podmienky na rozvoj mentalnych shchopnosti (je rozumne predpokladat blbu financnu situaciu a nic moc starostlivost), a teda je v znacnej nevyhode oproti deckam s lepsimi podmienkami, cize na tom daco je. Potencialne moze mat dobru geneticku vybavu, ale nevyuzije jej potencial. Alebo ma blbu geneticku vybavu a jeho potencial je nizky. Neznamena to vsak prilis vela. Vidim tam problem uz so samotnou korelaciou, o kauzalite ani nehovorim.

Takymito vecami sa tazko zaoberat, pretoze o tom vieme zatial len velmi malo.
Práveže, ak si dobre pamätám, tak tie testy sa robili aj na adoptovaných deťoch debilov, ktoré boli adoptované do dobre situovaných rodín. To isté sa hovorí, že z cigáňa zostane len cigáň a môže žiť aj v kráľovskej rodine. Neviem, aká je pravda. Problém je, že dnes je o určitých veciach zakázané hovoriť. Žijeme v dogmakracii, kde sa o niektorých veciach proste nediskutuje a nespochybňujú sa a dokonca ti hrozí za porušenie basa. Iba za demokratický názor! To sú veci. Takže sa s týmito otázkami ani vedci nezaoberajú. Ďalej Duke argumentoval tak, že prostredie na to nemalo moc veľký vplyv a tým deťom proste iq nevzrástlo, aj keď žili v lepších rodinách a chodili do školy s bielymi a múdrejšími deťami. Tí černosi tam proste v priemere nestíhali. Duke odkazuje vo svojej knihe na kopec starej americkej literatúry (asi 50-60 roky a tak), čo bola v tých rokoch bežná za segregácie, než sa potom počas nanútenej rovnostkárskej éry začala očierňovať a označovať ako "rasistická". Samozrejme spomína aj ten argument/výhovorku liberálov a ľavicovo-marxistických rovnostkárskych inžinierov, že iq sa nedá dobre merať a podobne. Neviem, čo je na to pravdy. Ale on jasne poskytol tabuľky z tých starých kníh, že napríklad bieli majú priemerne vyššie iq než čierni. Napríklad zase ázijci sú z ľudí, čo sa týka iq na tom najlepšie, ale zase nemajú takú kreativitu ako bieli. Čo je zrjemé. Dnes je pekne vidieť, ako Číňania všetko iba kopírujú. Dukeho si treba prečítať celého bez zaujatia a nie iba podľa referencií mainstreamu, že je to rasista, fašista, nacista a bla bla bla. Na to ja nedám. Ja sa nenechám manipulovať! Verejná mienka je sama manipulujúca, lebo vďaka nej sa nerozhodný volič prikloní na tú stranu nie podľa toho, že by zapnul mozog, ale iba podľa toho, čo si myslia iní! Mňa zaujíma, čo človek hovorí a aké argumenty predostrie, nech je pravda akákoľvek, aj zničujúca a nie čo niekto o ňom povedal. Pretože pravda ťa nakoniec oslobodí a pomôže ti prehodnotiť zlé veci, ktoré si robil doteraz! O tom sa ale baviť nechcem. Mňa zaujíma, že ak je u potomka iq dedičná záležitosť a nepresiahne to najvyššie iq rodiča, tak prečo napríklad potomok prerastie otca, toho najvyššieho z oboch rodičov. Pripadá mi to ako docela zaujímavá otázka.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7725
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa LordKJ »

. Mňa zaujíma, že ak je u potomka iq dedičná záležitosť a nepresiahne to najvyššie iq rodiča, tak prečo napríklad potomok prerastie otca, toho najvyššieho z oboch rodičov.
lebo to nie je dedicna zalezitost, i finito :D
wocogo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2015, 19:20

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa wocogo »

LordKJ napísal:
. Mňa zaujíma, že ak je u potomka iq dedičná záležitosť a nepresiahne to najvyššie iq rodiča, tak prečo napríklad potomok prerastie otca, toho najvyššieho z oboch rodičov.
lebo to nie je dedicna zalezitost, i finito :D
Čo teraz myslíš? Tú iq alebo výšku? :D A nejaké dôkazy, fakty, výskumy...? Nič? Chápeš, ja len tak hocičomu neuverím. :D
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1066
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa Hrochy »

IQ sa hlavne musi delit na oblasti. Socialna inteligencia neznamena, ze ten clovek vie nasobilku. Chlapik, ktory nabali akuklokvek k*rvu (oznacenie akejkolvek zeny, ktora sa necha zbalit v bare) ma mozno vycibrenu empatiu tohto aktu - co chce zena pocut, ale to neznamena, ze nema vykradnutu hlavu. To iste plati aj pre "rozhladeneho" cloveka.
IQ testy prevazne zalozene na doplnani postupnosti su bullshit, lebo castokrat je mozne priamo matematikou dospiet k viacerym vysledkom, ale len jeden je spravny. Dovod? Obmedzene IQ psychologa. Su standardizovane testy a tie tiez nie su parve kosher. Kebyze su take vypovedne, nikto by nepotreboval sledovat subjekt svojho zaujmu cele tyzdne az mesiace na rozbor IQ a samozrejme aj v sprievode vlastnosti toho cloveka.
Navyse cisto z osobnej skusenosti nemam rad psychlogov. Ked som chcel ist na gympel, psychlogicka mi povedala, ze ja to v skole daleko nedotiahnem a urcite budem brat drogy. PhD. mam vo vrecku a doc. na dohlad. S drogami este len zacnem :laugh: :laugh:

Logicke testy sa da naucit. Logicke zmyslanie je vecou vnimania sveta ale aj ucenia sa.
Dalsi typ kvazi inteligencie je schopnost robit rychle rozhodnutia do par 100ms.
Spoiler: ukázať
SpQx
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 606
Dátum registrácie: So 09. Feb, 2013, 14:55
Bydlisko: Dunajská Streda

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa SpQx »

Hrochy napísal:IQ sa hlavne musi delit na oblasti. Socialna inteligencia neznamena, ze ten clovek vie nasobilku. Chlapik, ktory nabali akuklokvek k*rvu (oznacenie akejkolvek zeny, ktora sa necha zbalit v bare) ma mozno vycibrenu empatiu tohto aktu - co chce zena pocut, ale to neznamena, ze nema vykradnutu hlavu. To iste plati aj pre "rozhladeneho" cloveka.
IQ testy prevazne zalozene na doplnani postupnosti su bullshit, lebo castokrat je mozne priamo matematikou dospiet k viacerym vysledkom, ale len jeden je spravny. Dovod? Obmedzene IQ psychologa. Su standardizovane testy a tie tiez nie su parve kosher. Kebyze su take vypovedne, nikto by nepotreboval sledovat subjekt svojho zaujmu cele tyzdne az mesiace na rozbor IQ a samozrejme aj v sprievode vlastnosti toho cloveka.
Navyse cisto z osobnej skusenosti nemam rad psychlogov. Ked som chcel ist na gympel, psychlogicka mi povedala, ze ja to v skole daleko nedotiahnem a urcite budem brat drogy. PhD. mam vo vrecku a doc. na dohlad. S drogami este len zacnem :laugh: :laugh:

Logicke testy sa da naucit. Logicke zmyslanie je vecou vnimania sveta ale aj ucenia sa.
Dalsi typ kvazi inteligencie je schopnost robit rychle rozhodnutia do par 100ms.

Cca. Reálny výsledok sa dá dostať po ohodnotení EQ a IQ. Ale IQ je ľahko umelo manipulovateľné, človek, ktorý si rok-10 rokov denne bude cvičiť logické úlohy (dajme tomu od detstve) tak bude mať 15-20x násobne lepšie výsledky ako keby ich necvičil, pretože pre mozog a hlavne v útlom veku je takmer všetko naučiteľné. Určite genetický predpoklad hrá svoju rolu (Geniusom sa stáva človek, ktorý ma perfektné genetické predpoklady a dostatok sebakontroly, tu EQ nehrá rolu, pretože sa génius nerovná automaticky úspešný a bohatý. EQ je najdôležitejšou zložkou v živote "civilnom" na riešenie medziľudských vzťahov a perfentné porozumenie ludskej verbálnej/neverbálnej reči, je to základný stavebný pilier úspechu, najlepší podvodníci (a najbohatší) sú ľudia s veľmi vysokou hodnotou EQ, pretože vedia prečítať ľudí, ale tým, že ich genetika neobdarila vytrvalosťou a sebakotrolou tak sú menej študovaný = nemajú inú možnosť a ak už človek má genetický predpoklad EQ + IQ + sebakontrola tak sa z neho MÔŽE stať (s veĺmi vysokou pravdepodobnosťou) legálne zarábajúci úspešný jedinec. Dnes sú tie pomery oveľa zložitejšie a ťažšie kategorizovateľné, pretože v kapitalizme sa z hocikomo môže stáť milionár aj bez štípki rozumu, stačí mu k tomu šťastie, alebo blbá náhoda. Nieje jednoznačne vysloviteľné a potvrditelné dôležitosť genetiky jedinca, na to by sme potrebovali párstotisíc jedincov v laboratóriách s abaolútne totožnými podmienkami (aj jediné slovo/pohyb môže spôsobiť traumu/motiváciu na celý život), čo je z praktického hľadiska NEUMOŽNITEĽNÉ (ale ani v teoretickej rovine to nie je možné, pretože človek ako entita sa automaticky odlišuje), jediný spôsob ako to dokázať/otestovať je perfektná simulácia, kde musí byť nasimulovaná komplet ľudská podstata bez najmenšej chyby (predpokĺadám náš výpočtový výkon sa na tú úroveň nedostane ešte počas môjho života).
Aj pán DUKE samotný je zaujatý v problemtije a nevidí cel9k, pretože človeka nieje možné skúmať podľa minimálnych odlišností (ano síce čierna pokožka je jav viditeľný a do očí bijúci, ale nie podstatný, pretože 99,999...% ďalších génov máme spoločných) je to od základu chybný postoj, pretože sa takto nedopracuje k riešeniu (dedičnosť inteligencie) problematiky.
Sorry za blbý post, píšem to cez phone a ťažko sa mi takto píše s diakritikou nehovoriac o fakte, že odbila hodina druhá :-D
wocogo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2015, 19:20

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa wocogo »

Genetické rozdiely medzi bielymi a čiernymi sú síce malé, ale to aj medzi prasaťom a človekom alebo iným cicavcom. Neviem, aký je presný genetický rozdiel medzi bielym a čiernym (či to nie je schválne zmanipulované kvôli dnešnej nanútenej rovnostkárskej multi-kulti ideológii), ale povedal by som, že aj ten malý rozdiel môže mať obrovskú váhu. Predsa čierny človek sa nelíši iba farbou, tam je kopec odlišných vlastností, jak duševných, tak fyzických. Si zober len nejakého typického černocha z Afriky, nie týchto tu na západe, čo sú v podstate mulati, ale najakého, čo fakt vypadá jak opica. Mne sa nezdá, že má taký človek niečo so mnou spoločné, rovnako ako nejaký úplne posledný cigáň z osady alebo luníka. Čítal som aj výskumy ohľadom veľkosti mozgu bielych a čiernych ľudí a tam to tiež vychádzalo v prospech bielych. Nebavme sa o iq vo všeobecnosti (ak sa to nedá objektívne merať), zoberme si čisto matematiku, fyziku a takéto prírodné logické vedy. Nenapadá ma jediný známy černoch - fyzik alebo matik. Tam ich tiež bieli porážajú na plnej čiare. Už som tiež spomínal testy, kde čierni boli od mlada s bielymi v rasovo-zmiešanej triede a proste nestíhali. Rovnako aj keď boli čierni od mlada adoptovaní do lepšej rodiny (s podnetmi). Čierni sú dobrí muzikanti, majú cit pre rytmus a improvizačné vlastnosti, ale zase si nespomeniem na žiadneho klasického gitaristu alebo pianistu, čo sa týka týchto ťažkých hudobných žánrov. Mňa len toto zaujímalo, že keď potomok nemôže "presrať" s iq svojich rodičov, lebo vraj genetika nepustí, tak potom prečo ich môže prerásť? No ale ak sa nedá iq presne merať, tak potom je to ťažšie. Vravím, nenapadá ma jeden čierny laureát nobelovej ceny za fyziku. Môže to byť tým, že černosi sa moc fyzikou nezaoberajú (možno vyrastajú v inom prostredí), ale zase to že vyrastajú v inom prostredí a majú iné záujmy a životné priority môže byť dané geneticky.
SpQx
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 606
Dátum registrácie: So 09. Feb, 2013, 14:55
Bydlisko: Dunajská Streda

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa SpQx »

wocogo napísal:Genetické rozdiely medzi bielymi a čiernymi sú síce malé, ale to aj medzi prasaťom a človekom alebo iným cicavcom. Neviem, aký je presný genetický rozdiel medzi bielym a čiernym (či to nie je schválne zmanipulované kvôli dnešnej nanútenej rovnostkárskej multi-kulti ideológii), ale povedal by som, že aj ten malý rozdiel môže mať obrovskú váhu. Predsa čierny človek sa nelíši iba farbou, tam je kopec odlišných vlastností, jak duševných, tak fyzických. Si zober len nejakého typického černocha z Afriky, nie týchto tu na západe, čo sú v podstate mulati, ale najakého, čo fakt vypadá jak opica. Mne sa nezdá, že má taký človek niečo so mnou spoločné, rovnako ako nejaký úplne posledný cigáň z osady alebo luníka. Čítal som aj výskumy ohľadom veľkosti mozgu bielych a čiernych ľudí a tam to tiež vychádzalo v prospech bielych. Nebavme sa o iq vo všeobecnosti (ak sa to nedá objektívne merať), zoberme si čisto matematiku, fyziku a takéto prírodné logické vedy. Nenapadá ma jediný známy černoch - fyzik alebo matik. Tam ich tiež bieli porážajú na plnej čiare. Už som tiež spomínal testy, kde čierni boli od mlada s bielymi v rasovo-zmiešanej triede a proste nestíhali. Rovnako aj keď boli čierni od mlada adoptovaní do lepšej rodiny (s podnetmi). Čierni sú dobrí muzikanti, majú cit pre rytmus a improvizačné vlastnosti, ale zase si nespomeniem na žiadneho klasického gitaristu alebo pianistu, čo sa týka týchto ťažkých hudobných žánrov. Mňa len toto zaujímalo, že keď potomok nemôže "presrať" s iq svojich rodičov, lebo vraj genetika nepustí, tak potom prečo ich môže prerásť? No ale ak sa nedá iq presne merať, tak potom je to ťažšie. Vravím, nenapadá ma jeden čierny laureát nobelovej ceny za fyziku. Môže to byť tým, že černosi sa moc fyzikou nezaoberajú (možno vyrastajú v inom prostredí), ale zase to že vyrastajú v inom prostredí a majú iné záujmy a životné priority môže byť dané geneticky.
Z hľadiska genetického vývoja nie sú bieli o nič lepši, teraz si ľahko človek biely vyskakuje, keď sa všetky kultúrne finty počas pár stoviek rokov odučil od černochov, indov, ryžomilov a od predkov dnes tak nenávidených moslimov.
Ale k tomu čo si napísal, trend posledných pár stoviek rokov majú v ruke jedinci s "bielou" pokožkou, vystihli dobu, Európe sadlo podnebie a okolnosti + pár šikovných prisťahovalcov. ale keď sa.človek pozrie hlbšie tak zistí, že pred tým europania boli hnusný takmer bezkulturna tlupa kmeňov, ktorý ani len o základnej hygiene nesnívali a pritom si na blízkom východe veselo zavlažovali a boli schopný sa aj okúpať. ak bude tvoja "rasa" pár stoviek rokov zotročovaná, uvidíme aký kultúrny a mentálny pokrok budeš schopný spraviť za 50-75 rokov (černoši dnešnej doby). Ja sa sám priznám, nerád vidím v mojom okolí černocha, alebo cigáňa a neviem na to dať racionálne vysvetlenie (aj keď racionalne vysvetlenie existuje, ale ani napriek tomu sa pocitu nedôvery neviem zbaviť) a s týmto nebudem sám. Aj samotný pohľad, môže vyvolať u jedinca traumu na celý život (Scéna: Dospelý beloch sa pozrie na čierne dieťa škaredo) a už to je v cajchu, už začína život handicapom a nemá rovnaké podmienky ako chlapec biely (už len samotný fakt, že niekto musí dokazovať rovnoprávnosť černochov v noch budí neistotu (toto je môj predpoklad) ) Je to úplne zbytočná debata a radšej príspevok dokoncím a upravím poobede, prepracoval som celú noc a už mám mozog v ...
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Takže to, že černoši majú štatisticky priemerne nižšie IQ o pár bodov(tuším do 10) je fakt.
To, že IQ je málo objektívne je tiež fakt.
A nie, nemyslím si, že genetika hrá extrémne vysokú rolu pri IQ, určite tam nejaká bude, ale väčšiu rolu hrá to, čomu hovoríme "mentalita" a sociálne zaradenie. IQ sa dá totiž z veľkej časti natrénovať u zdravých jedincov(keď ti dieťa 10min pri pôrode nedýchalo, lebo ho priškrtila pupočná šnúra a došlo k poškodeniu mozgu, tak už nadpriemerné IQ mať asi nebude). Keď v USA tvoria černosi pracovnú triedu tak nepočítajte, že budú mať obrovské IQ, keď mozog nepoužívajú každodenne a netrénujú si myslenie, pretože nepracujú mozgom, ale rukami. A to, že černosi tvoria pracovnú triedu zasa je tiež dané sociálne - segregáciou v minulosti, zotročovaním a vytŕhaním z prirodzeného prostredia a násilným vhadzovaním ich do našej kultúry. Predsa ich jednoduchá africká kmeňová spoločnosť bola a je na inej úrovni ako naša a keď im Európania násilne narušili ich primitívnu civilizáciu, ktorá nebola rozvinutá tak, ako tá naša, nestihli si vybudovať také hodnoty, ako my(ľudské práva a sloboda je výsada posledných ani nie 300 rokov) a keď odišli, zanechali po sebe rozvrátenú spoločnosť a zbrane, tak to dopadlo zle. Ako je pravda, že IQ tých černochov v afrike možno bolo a je nižšie ako Európanov, ale európania sa už 300 rokov povinne vzdelávajú na školách, učia sa myslieť a počítať.
Ak by platilo, že IQ je celkom dedičné, na svete by nebolo vedcov. Je pravda, že keď máš otca a matku vysokoškolsky vzdelaných, tak na teba a tvoje vzdelanie kladú iné spoločenské nároky ako keď máš otca a matku debilov.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3659
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa dendroid »

M1ch4l napísal:IQ je tak trosku bullshit, lebo zavisi na veku. Vacsina IQ testov je vraj tiez nic moc. Otestovat realne IQ je tak na par dni so psychologmi.
Vedel som citat, ked som mal 4 roky (ja si to nepamatam ale ze vraj). Nejake priemerne decko sa nauci citat ked ma 6 rokov. Mal som IQ 150?
Po presiahnuti nejakej hranice (30 rokov?) IQ zacne klesat. Mentalne schopnosti uz nerastu (alebo rastu pomalsie ako vek) a vek sa zvysuje.

.
Chcelo by to najprv si niečo preštudovať a nie prezentovať vlastné domnienky ako fakty. To, čo tu píšeš o meraní IQ neplatí už tak 80 rokov minimálne práve kvôli tomu, čo píšeš... Zamysli sa nad tým, ak teda inteligencia ostáva rovnaká a vek sa zvyšuje, tak to teda znamená, že budeš mať časom nižšie IQ len preto, lebo si starší ? Pritom tvoje rozumové schopnosti ostávajú rovnaké ? V začiatkoch sa používala rovnica schopnosti/vek a relatívne to fungovalo, pretože sa orientovali prevažne na deti a u nich platí, že sa s vekom rozumové schopnosti zvyšujú. U dospelých sa to ale použiť nedá, práve preto, lebo sa inteligencia nezvyšuje a vek stúpa. Ďalej by bolo vhodné si ujasniť vzťah medzi IQ a inteligenciou, inteligencia je veličina a IQ je jednotka. To sa dostávame k ďalšiemu bodu, čo to vlastne to IQ je. IQ nie je žiadna fyzikálna veličina, takže 150 bodov neznamená 150 jednotiek, ak má niekto IQ 100 a niekto ďalší 150, neznamená to, že druhá osoba je o polovicu inteligentnejšia. Psychológia nie je exaktná veda, akékoľvek výsledky vychádzajú iba z porovnávaní s priemerom. Kto mal štatistiku, skôr pochopí o čom hovorím. Je to dohodnuté, že hodnota 100 zodpovedá priemeru, 15 bodov je 1 štandardná odchýlka. V praxi sa potom postupuje tak, že sa daným testom otestuje veľká populácia ľudí, získajú sa údaje od nej a následne sa potom skóre jednotlivca porovná s distribúciou v populácii a zistí sa, v ktorom percentile si. Takže IQ 100 znamená, že si v priemere, 50 percent, máš vyššie schopnosti ako cca polovica ľudí, ale nižšie ako druhá polovica. IQ 130 znamená, že si o dve štandardné odchýlky vyšší ako priemer, aký percentil tomu zodpovedá už si nepamätám, ale dá sa odvodiť od štandardnej distribúcie. V praxi teda môže byť enormný rozdiel medzi schopnosťami človeka s IQ 100 a IQ 150. Čo sa týka IQ testov, máš pravdu, nie sú to exaktné meracie nástroje ako v prírodných vedách, pretože psychológia nie je exaktná veda a čo to vlastne inteligencia je tiež do značnej miery vecou názoru. Tvrdenie, že otestovať IQ poriadne je na niekoľko dní, je bullshit. Na testovanie IQ jestvuje zopár platných testov. Dôvod je jednoduchý, na to, aby si bol schopný vytvoriť test potrebuješ mať práve normy – referenčné hodnoty populácie, takže daný test musíš najprv otestovať na reprezentatívnej vzorke (čo je tiež problém, finančný), aby si potom vedel porovnať konkrétneho jednotlivca s populáciou. Tým sa dostávame k všetkým stupídnym internetovým testom, ktorých výpovedná hodnota je nulová, teda pokiaľ si niekto myslí, že sa dozvie, aké je jeho IQ. Ďalej sa dostávame pomaly aj k ostatným otázkam. Čo sa týka inteligencie, áno, tá vekom klesá, ale iba fluidná, nechce sa mi to vysvetľovať, prečítajte si niečo, ak vás to zaujíma. Ak sa ale zisťuje IQ, vždy sa to porovnáva s referenčnou skupinou, teda s ľuďmi rovnakého veku. Ak máš 50 rokov, tak stále môžeš mať IQ 150, lebo výsledky testov sa porovnajú so skupinou 50 ročných.
Hrochy napísal:IQ sa hlavne musi delit na oblasti. Socialna inteligencia neznamena, ze ten clovek vie nasobilku. Chlapik, ktory nabali akuklokvek k*rvu (oznacenie akejkolvek zeny, ktora sa necha zbalit v bare) ma mozno vycibrenu empatiu tohto aktu - co chce zena pocut, ale to neznamena, ze nema vykradnutu hlavu. To iste plati aj pre "rozhladeneho" cloveka.
IQ testy prevazne zalozene na doplnani postupnosti su bullshit, lebo castokrat je mozne priamo matematikou dospiet k viacerym vysledkom, ale len jeden je spravny. Dovod? Obmedzene IQ psychologa. Su standardizovane testy a tie tiez nie su parve kosher. Kebyze su take vypovedne, nikto by nepotreboval sledovat subjekt svojho zaujmu cele tyzdne az mesiace na rozbor IQ a samozrejme aj v sprievode vlastnosti toho cloveka.
Navyse cisto z osobnej skusenosti nemam rad psychlogov. Ked som chcel ist na gympel, psychlogicka mi povedala, ze ja to v skole daleko nedotiahnem a urcite budem brat drogy. PhD. mam vo vrecku a doc. na dohlad. S drogami este len zacnem :laugh: :laugh:

Logicke testy sa da naucit. Logicke zmyslanie je vecou vnimania sveta ale aj ucenia sa.
Dalsi typ kvazi inteligencie je schopnost robit rychle rozhodnutia do par 100ms.
Tiež by si si mohol dávať trocha pozor na jazyk, skôr, než niekoho urazíš. Dané tvrdenie svedčí ani nie tak o obmedzenom IQ psychológa ako o tvojich obmedzených znalostiach problematiky. Testy MUSIA byť štandardizované, práve preto, aby si mohol výsledky porovnať s populáciou. Žiadny psychológ, ktorý si robí svoju robotu poriadne ale nepristupuje k testovaniu mechanicky ako stroj. Ak náhodou nájdeš iné riešenie a je správne, tak je to OK. Test je len vodítkom, na základe ktorého sa robia závery . To nie je o meraní výšky metrom, že to, čo si odčítaš je sväté. Čo ti povedala psychologička je jedna vec, na základe čoho sa k tomu dopracovala je vec druhá....Ak ti tvrdila, že budeš brať drogy, problémy zrejme nevidela v tvojej inteligencii ako skôr v niečom inom. A samozrejme, tieto vyšetrenia sa tiež neberú ako písmo sväté, je to len jeden z mnohých záverov, ktoré sa berú do úvahy pri výbere školy a majú charakter odporúčania.
wocogo napísal:
Duke odkazuje vo svojej knihe na kopec starej americkej literatúry (asi 50-60 roky a tak), čo bola v tých rokoch bežná za segregácie, než sa potom počas nanútenej rovnostkárskej éry začala očierňovať a označovať ako "rasistická". Samozrejme spomína aj ten argument/výhovorku liberálov a ľavicovo-marxistických rovnostkárskych inžinierov, že iq sa nedá dobre merať a podobne. Neviem, čo je na to pravdy. Ale on jasne poskytol tabuľky z tých starých kníh, že napríklad bieli majú priemerne vyššie iq než čierni.
Problémom v tomto prípade je to, že sú tie testy ovplyvnené kultúrou. V 50 a 60 rokoch sa na to vôbec nebral ohľad...Preto vychádzali výsledky ľudí z iných rás o toľko horšie...Pokiaľ máš otázky ovplyvnené kultúrou, tak v nej ľudia zlyhávajú preto, lebo v ich kultúre je pohľad odlišný...Čo sa týka tých vedcov a nobelových cien, skús sa nad tým zamyslieť, prečo to tak je... Žiaľ, je to prostredím, väčšina Afroameričanov nemá ani len šancu dosiahnuť také vzdelanie. Ďalej sa tiež stačí nad tým trocha hlbšie zamyslieť, ono aj štatisticky väčšina výskumov sa realizuje na západe, kde sú Černosi menšinou. Takže ak máš nejakú menšinu a navyše daná menšina je výrazne znevýhodnená z hľadiska napríklad prístupu k vzdelaniu ( okrem iného pretože školy sú spoplatnené a prostredie ich nemotivuje), tak logicky veľa Afroameričanov s nobelovkou ani vo vede neuvidíš.
Naposledy upravil/-a dendroid v Po 02. Feb, 2015, 12:45, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa Ondro1 »

dendroid napísal:...hodnota 100 zodpovedá priemeru, 15 bodov je 1 štandardná odchýlka. V praxi sa potom postupuje tak, že sa daným testom otestuje veľká populácia ľudí, získajú sa údaje od nej a následne sa potom skóre jednotlivca porovná s distribúciou v populácii a zistí sa, v ktorom percentile si. Takže IQ 100 znamená, že si v priemere, 50 percent...
Ak sa chceš baviť o štatistike, tak by si mal povedať, že ak máš IQ 85-115(resp interval (µ-σ,µ+σ), kde µ je stredná hodnota, čo je presnejšie ako priemer, aj keď priemer nie je zle, ale priemer sa väčšinou hovorí aritmetickému, menej geometrickému priemeru a predpokladám, že µ=100), tak patríš medzi skupinu 68,2% obyvateľstva ;) A to ešte za predpokladu normálneho rozdelenia.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3659
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa dendroid »

O štatistike sa baviť nechcem, vyjadril som sa jasne, kto si chce tie percentily nájsť, má možnosť. Keď už ma opravuješ, tak vedz, že inteligenica má v populácii normálne rozloženie tak ako výška a podobne. Tých 50 percent, čo som napísal, platí. IQ 100 znamená, že si v strede. Neviem, aký to má súvis s tým, aký rozsah IQ má 68 percent populácie.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Nemá. Pretože normálne rozdelenie je spojitá funkcia a rozdelenie inteligencie medzi obyvateľstvom je diskrétne.
Ak by sme sa bavili o normálnom rozdelení, tak IQ 100 má presne 0% populácie, pretože v štatistike a pravdepodobnosti pravdepodobnosť nájdenia nejakého bodu má zmysel len v nejakom intervale a so zmenšujúcim sa intervalom zmenšuješ pravdepodobnosť nájdenia, ak zmenšíš interval na jeden bod, teda ho nekonečne skrátiš, bude pravdepodobnosť nekonečne malá.
Ak ťa zaujíma, kde som zobral tých 68,2%, tak by si si mal naštudovať niečo o normálnom rozdelení, napr. tu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Normal_distribution
pekne to vysvetľuje tento obrázok
Obrázok
Ide o to, že ak chceš zistiť pravdepodobnosť nájdenia nejakého bodu(jedinca) v nejakom intervale a integrál v intervale 1 štandardnej odchýlky je 0,6827... ;)
We'll bang, ok?

Návrat na "Veda všeobecne"