IQ potomka

Všetko o vede...
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3659
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa dendroid »

:facepalm: Nechápem, načo tu riešiš nejaké super mega exaktné štatistické otázky, ja som poriadnu štatistiku nikdy nemal a v tomto prípade ani nie je podstatná ... Fakt je, že IQ 100 zodpovedá hodnota, ktorá je na úrovni 50. percentilu. Teda vieš povedať, že človek s IQ 100 je cca niekde v strede v poradí, to je podstatné. Akú výpovednú hodnotu by malo potom IQ, keď z toho zistím akurát tak toľko, že človek s rozsahom 85 - 115 má rovnakú úroveň rozumových schopností ako 68 percent populácie ? Načo by ti bola akože takáto hodnota ? To by si si predsa všetkých ľudí zaradil do zopár skupín. Je to ako niekoho zmerať metrom a povedať, tento človek má medzi 1.5 a 2 m a jeho výška je teda rovnaká ako výška 90 percent ľudí :D A normálnu distribúciu naštudovanú mám, veľmi dobre viem, o čom tých 68 percent je, myslím, že to je zrejmé aj z toho, čo som napísal vyššie o štandardných odchýlkach. Pre tvoju info sa to rieši tak, že daný percentil sa ráta pre istý rozsah skóre, keď už tu riešiš absolútne nepodstatné detaily. Mám z toho pocit, že utrpelo tvoje ego tým, ako som zrušil tvoje "znalosti" problematiky, tak mi tu kontruješ nezmyslami. Neber si to osobne, ale nemám rád, keď sa niekto sebavedome vyjadruje o niečom, čo nemá poriadne naštudované ... Prípadne bude ešte písať, že psychológovia sú obmedzení ako kolega vyššie.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Pozri: bež niekde na prednášku štatistiky, pretože očividne nevieš, o čom hovoríš. Pletieš percentá a percentil. Percentil znamená, koľko percent ľudí je pod tebou, neudáva sa v percentách. Ty si splietal o tom, že IQ 100 je 50%(polovica čoho? 50% IQ? 50% ľudí má IQ 100? Je to stredná hodnota, os symetrie, ale nie polovica, resp. polovica áno, ale polovica integrálu. To, že 50% je pod tebou, 50% populácie je nad tebou, je pravda, ale nie je to to isté, naviac si to tam doplnil a teraz vyzerám ako hnidopich. Naviac ak nejaký človek má IQ 100, už nie je 50% populácie pod ním a 50% nad ním, pretože v oboch tých "50%" chýba pol človeka a tu sa formálne matematicky aplikuje presne to, že pravdepodobnosť, že niekto má IQ 100 je nulová, o ktorej som hovoril - v diskrétnom prípade to vôbec neplatí, ak máš IQ 100 a IQ 100 je stredná hodnota neznamená to, že 50% ľudí je pod tebou a 50% nad tebou, to platí, ale platí to pre množinu všetkých ľudí mínus množina ľudí s IQ 100, keď už mám byť úplný hnidopich... Proste trepol si nezmysel.). IQ pod 100 má 50% populácie, nie IQ presne rovné 100. Ak by ste nezaokrúhľovali, pravdepodobnosť, že niekto má IQ 100 je presne nulová. Aj percentil aj sigma-symbolika má v štatistike miesto, ak sa pýtaš "a k čomu by ti bolo vedieť, že 68% obyvateľstva má IQ od 85 do 115" to je ako spýtať sa "a k čomu ti je modus, keď máš medián?" treba si uvedomiť, že to sú dve rôzne veličiny/symboliky/formalizmy používané v rôznych situáciách(výpovednú hodnotu to má rovnakú ako percentil, akurát sa to používa v iných situáciách, dokonca sa to dostane rovnako ako percentil - percentil je len integrácia od mínus nekonečna do danej hodnoty...).

Nie, nič moje neutrpelo, ja ti nekomentujem sprostosťami, na mňa si ani neodpovedal. Ja ti tu predkladám základy štatistiky, nie žiadne extra hlboké matematické veci, ale základy, s ktorými by si mal byť TY oboznámený a pracovať s nimi. Očividne nevieš, o čom tu hovorím, nevieš, na čo tá štatistika je a tvoje znalosti sú tak na úrovni strednej školy, čo nie je pomaly ani len prehľad, nie to ešte základ. Prepáč, ale ty sa tu hráš na múdreho, pritom ani nevieš základy. :rolleyes:
To, že ty tu trepneš kravinu a si tak tvrdohlavý, že si nevieš priznať, že si trepol kravinu a obviňuješ ma tu z niečoho, čo nie je pravda, má jediný výsledok, že sa sám seba len zhadzuješ. :rolleyes: A moje príspevky nie sú myslené útočne, len som ťa opravil, tak nabudúce, prosím, dva krát pozri na koho reaguješ, než napíšeš útočný príspevok.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1066
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa Hrochy »

Toto bude uplne OT, ale musim sa ohradit.
dendroid: nie, nebudem si brat servitku pred usta a chapem, ze somnou suhlasis. Psycholog tu nie je na to, aby statisticky spracovaval ludi a delil ich do skupin. Je tu konkretne pre teba, aby teba ohodnotil. Ak to nevie, nema to robit! Su hromady lekarov: zubarov, vseobecnych ci odbornych lekarov, ktorym by som hned odobral atestaciu za ich neschopnosti alebo absolutnu neochotu voci pacientom! Psychologiva nie su vynimikou. Ak das niekde svojich chorych rodicov do nemocnice, daj si sakra pozor na to, co vravia rodicia a nie lekari ci sestricky.

Prave posudok tej zeny psychologicky bol dovod, preco som nesiel na gympel (vtedy bol na skoly naval). Nemala pravdu, mylila sa ako kopec inych a bolo jej to jedno. Mama mi vtedy priamo povedala, ze s vysokou pravdepodobnostou cakala UPLATOK! Nuz, zial, rozhodovat o osudoch ludi na zaklade ani nie hodinoveho odhadu je pofiderne. Nehovoriac o tom uplatku :).
Navyse, kto pretlacil 250e poplatky za navstevu psychologov (alebo psychiatrov) za "jazdu pod vplyvom alkoholu"? Preco na moj osud stacila 1 hodina, ale alkoholizmus nevedia urcit behom jedineho sedenia? :laugh: Za vsetkym hladaj peniaze a / alebo "neodbornost".

Ale som rad, ze som siel na elektrotechniku a nie na gympel. Ulahcilo mi to vysku. Na druhej strane to zase zmeni okolie cloveka, co je este vacsie minus ako lahka vyska.

Vies preco je tu tolko psychologov? Lebo lenive baby (prevazne) idu na psychologiu, kde skor dostanu titul, kedze matike nerozumeju. Jednoducha prax, mas to vsade v mediach. Vtedy nemozes cakat odbornost, ked sa vela psychacov taha o svojich zakaznikov.

Takze sry, ale ak veris lekarovi bez moznosti ohradit sa, tak to je menej nez ubohe. Dokonca v inych krajinach mas tu moznost, tu nie. Prave EQ by ta malo viest k podkopavaniu takej dovery. Standardizovane, spravne, porovnatelne - mozno tak v journaloch, kde testy boli publikovane na vzorkach. Tu ta ma kazdy v pazi.
Spoiler: ukázať
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Hrochy napísal:Prave posudok tej zeny psychologicky bol dovod, preco som nesiel na gympel (vtedy bol na skoly naval).
Presne práve preto som si nikdy nespravil IQ test(ak nerátam tie internetové zadarmo, ktoré som robil len z nudy).
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3659
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa dendroid »

Ondro1 napísal:Pozri: bež niekde na prednášku štatistiky, pretože očividne nevieš, o čom hovoríš. Pletieš percentá a percentil. Percentil znamená, koľko percent ľudí je pod tebou, neudáva sa v percentách. Ty si splietal o tom, že IQ 100 je 50%(polovica čoho? 50% IQ? 50% ľudí má IQ 100? Je to stredná hodnota, os symetrie, ale nie polovica, resp. polovica áno, ale polovica integrálu. To, že 50% je pod tebou, 50% populácie je nad tebou, je pravda, ale nie je to to isté, naviac si to tam doplnil a teraz vyzerám ako hnidopich. Naviac ak nejaký človek má IQ 100, už nie je 50% populácie pod ním a 50% nad ním, pretože v oboch tých "50%" chýba pol človeka a tu sa formálne matematicky aplikuje presne to, že pravdepodobnosť, že niekto má IQ 100 je nulová, o ktorej som hovoril - v diskrétnom prípade to vôbec neplatí, ak máš IQ 100 a IQ 100 je stredná hodnota neznamená to, že 50% ľudí je pod tebou a 50% nad tebou, to platí, ale platí to pre množinu všetkých ľudí mínus množina ľudí s IQ 100, keď už mám byť úplný hnidopich... Proste trepol si nezmysel.). IQ pod 100 má 50% populácie, nie IQ presne rovné 100. Ak by ste nezaokrúhľovali, pravdepodobnosť, že niekto má IQ 100 je presne nulová. Aj percentil aj sigma-symbolika má v štatistike miesto, ak sa pýtaš "a k čomu by ti bolo vedieť, že 68% obyvateľstva má IQ od 85 do 115" to je ako spýtať sa "a k čomu ti je modus, keď máš medián?" treba si uvedomiť, že to sú dve rôzne veličiny/symboliky/formalizmy používané v rôznych situáciách(výpovednú hodnotu to má rovnakú ako percentil, akurát sa to používa v iných situáciách, dokonca sa to dostane rovnako ako percentil - percentil je len integrácia od mínus nekonečna do danej hodnoty...).

Nie, nič moje neutrpelo, ja ti nekomentujem sprostosťami, na mňa si ani neodpovedal. Ja ti tu predkladám základy štatistiky, nie žiadne extra hlboké matematické veci, ale základy, s ktorými by si mal byť TY oboznámený a pracovať s nimi. Očividne nevieš, o čom tu hovorím, nevieš, na čo tá štatistika je a tvoje znalosti sú tak na úrovni strednej školy, čo nie je pomaly ani len prehľad, nie to ešte základ. Prepáč, ale ty sa tu hráš na múdreho, pritom ani nevieš základy. :rolleyes:
To, že ty tu trepneš kravinu a si tak tvrdohlavý, že si nevieš priznať, že si trepol kravinu a obviňuješ ma tu z niečoho, čo nie je pravda, má jediný výsledok, že sa sám seba len zhadzuješ. :rolleyes: A moje príspevky nie sú myslené útočne, len som ťa opravil, tak nabudúce, prosím, dva krát pozri na koho reaguješ, než napíšeš útočný príspevok.
Tvoj problém je asi to, že nevieš čítať medzi riadkami, dvakrát som tam spomenul percentil a jediný raz percento, pretože som sa ponáhľal a nemal som čas si to poriadne prečítať a skontrolovať to. To je aj dôvod, prečo som ten príspevok zeditoval, upravil som v ňom preklepy, to je všetko. Neklam, že som to v tom príspevku zmenil, obsahovo som tam nemenil absolútne nič. Dôkazom je ostatne aj tvoja reakcia , v ktorej si ten môj pôvodný príspevok odcitoval ešte pred tým, než som ho zeditoval a percentil tam už bol spomenutý. Tvoja reakcia, v ktorej je v citácii jasne vidno mnou spomenutý percentil - nedeľa - 22 00, moja editácia príspevku - pondelok - 11 45. Ináč celé toto je žiaľ nedorozumením z mojej strany, za čo sa ti ospravedlňujem. Pomýlil som si ťa s M1ch4lom, na ktorého som pôvodne reagoval a ktorý sa vyjadril. že sa to IQ ráta spôsobom starým 80 rokov. Takže to o egu atď. beriem späť, prepáč. Teraz už rozumiem, že si chcel upresniť tie moje tvrdenia o štatistike. Áno, mám v podstate len základy štatistiky, podrobnosti neviem, ale tie fakt myslím nie sú podstatné. Percentily a tieto základy ovládam, tiež štadardnú odchýlku, atď., rozdiel medzi geometrickým a aritmetickým priemerom a tie veci o integráloch už idú mimo mňa. Ale podstatné to aj tak podľa mňa nie je, obzvlášť keď to vôbec nie je exaktná veda a všetko je to založené v podstate na odhadoch, takže takéto nuansy sú v podstate nepotrebné. Mojim cieľom nebolo presne matematicky popísať, ako funguje normálne rozloženie, ale priblížiť bežným ľuďom to, o čom IQ hodnota je.

EDIT:Teraz už rozumiem, prečo si tam spomínal tých 68 percent, teda beriem späť tú kritiku, ktorá sa toho týkala.
Naposledy upravil/-a dendroid v Po 02. Feb, 2015, 21:38, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3659
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa dendroid »

Hrochy, to s tou psychológiou nie je pravda, v súčasnosti sa tam hlási veľa ľudí, ale aj tak je tam ťažké sa dostať. Psychológov tu vôbec nie je veľa, je ich málo a aj preto je taký veľký problém sa uplatniť v odbore po skončení školy, podobne, ako to je na práve. Peniaze za vyšetrenia berú ľudia, ktorí už majú súkromnú prax a tí študovali ešte v dobe, keď sa bralo na SVK možno 60 ľudí na 3 fakulty a len na jedinú fakultu sa na 20 miest hlásilo 800 ľudí. Problém v tvojom prípade vidím v tom, že si mal jednu zlú skúsenosť a už to zovšeobecňuješ, čo nie je správne.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Áno, percentil si tam spomínal, ale to, čo je po mojej citácii je teraz dôležité, ak to tam bolo už vtedy, tak prepáč za hnidopišstvo, nevšimol som si to.
Ako psychológia možno je založená na tom, ale čítanie medzi riadkami, ak sa bavíme o štatistike alebo inej forme matematiky alebo fyziky jednoducho nejde, preto prosím, exaktne, pretože tam to čítanie medzi riadkami fakt nefunguje. Percentil nie je údávaný v percentách, ale bez jednotiek v rádoch. Preto som ťa opravoval. Ono treba si uvedomiť, že ani teplota v metroch za sekundu nedáva zmysel, preto treba byť v tomto exaktný. Tak, ako si ty hovoril veličina=inteligencia, jednotka=IQ.
Nevadí, že psychológia nie je exaktná veda, akonáhle sa začíname baviť o percentiloch a stredných hodnotách, bavíme sa o matematike a keď sa bavíme o definíciách z matematiky, bavíme sa o definíciách z matematiky(percento, percentil, stredná hodnota, ...), už nie o psychológii.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3659
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: IQ potomka

Príspevok od používateľa dendroid »

Áno, máš 100 percentnú pravdu, ostatne to ilustruje celá naša konverzácia. Ešte raz prepáč.

Návrat na "Veda všeobecne"