DirectX Video Acceleration

Všetko o digitálnych videách, kodekoch, kamerách, programoch na strih, a problémoch s nimi...
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

DirectX Video Acceleration

Príspevok od používateľa Snake »

Dnešné moderné grafické karty dokážu akcelerovať prehrávanie formátov za účelom zníženia zaťaženia procesora, toto sa hlavne hodí v HTPC kde stačí kúpiť to najslabšie CPU (za účelom tichého chladenia a nízkej spotreby). Štandard ktorý na to používajú sa nazýva DXVA, DirectX Video Acceleration. U grafických kariet spoločnosti ATi sa táto technológia nazýva Unified Video Decoder (UVD). UVD podporuje dekódovanie MPEG-4/H264 a WVC1 formátov a sú podporované nasledujúce grafické karty:

  • - Radeon HD2XXX/HD3XXX/HD4XXX/HD5XXX
    - Mobility Radeon HD2XXX/HD3XXX/HD4XXX


U nVidie nájdeme technológiu zvanú nVidia PureVideo. PV vie dekódovať všetky formáty Blu-Ray videa (MPEG-2, MPEG-4/H264 a WVC1). Podporované sú nasledujúce grafické karty:
  • - GeForce 8XXX/9XXX/GTYXXX a aj staršie verzie GeForce 7XXX/6XXX avšak s obmedzenou podporou formátov.
Takže čo je potrebné pre korektné fungovanie DXVA? Osobne používam kombináciu Radeon + MPC HC, takže budem písať návod na túto kombináciu. Možno to znie dosť ľahko, ale DXVA vie byť veľmi vyberavé, stačí niečo nedodržať, a hneď je to v pytli. Predpokladám že požiadavky spĺňate, takže ideme na samotné nastavenie. Ako prvé musíme vylúčiť aby DXVA dekodér a driverové API bol vložený akýkoľvek DirectShow/Media Foundation filter, a aby bol použitý korektný video renderer.

V MPC-HC pôjdeme do Options (O) > Output. Uživatelia Windows XP vyberú VMR9 video renderer. Vista/Seven užívatelia zas EVR (Enhanced Video Renderer [Media Foundation]):
Obrázok

Ďalej musíme zabezpečiť aby DirectShow / Media Foundation prevzal interný DXVA filter v MPC-HC. To znamená že musíme zapnúť interné filtre v MPC-HC pre DXVA mód, podstatné sú H264 (DXVA) a VC-1 (DXVA), ffmpeg verzie necháme na ffdshow alebo CoreAVC (ak máte zakúpený), alebo hocijaký DS/MF filter.
Obrázok

Pustíme videosúbor ktorý by "mal podporovať DXVA" a skontrolujeme či nám DXVA beží:
Obrázok
Ide? Fajn. Ak nie, zopakujte horné kroky, ak nejde ani vtedy, tak súbor nie je DXVA compilant (vravel som, je to veľmi vyberavé).





.
Používateľov profilový obrázok
KocuR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1085
Dátum registrácie: Ne 16. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: DirectX Video Acceleration

Príspevok od používateľa KocuR »

také menšie doplnenia...
Grafické karty GeForce s jadrom G80 (8800 GTX/GTS/Ultra) majú starú verziu PureVideo, takže dekódovanie H.264 a iné formáty spojené s HD videom nepodporujú.

U grafických kariet ATi/AMD Radeon som mal problém s dekódovaním L5.1, jedna verzia ovládačov to podporovala, novšie potom nie. L5.1 je najvyšší používaný profil u H.264/MPEG-4, napr. pre 1920x1080@120Hz, alebo pre 2160p. Majitelia Radeonov, skúste či vám najnovší ovládač umožní plynule prehrať napr. Samsung Oceanic Demo (40Mbps v priemere, len tak na okraj). s nVidiou s týmto nebol problém, skúšal som to na mobilnej G105m, čo je slabučké jadro. Len vyššie bitraty (Ducks Take Off @1080p/2160p (238Mbps, uznajte, celkom dosť :-D ) to už potom nestíhalo.

Ďalej k programom... Podľa všetkého by DXVA mali defaultne podporovať aj Windows Media Player a Windows Media Center, neskúšal som, neviem, tiež používam MPC:HC. Kodek (osobitne stiahnuteľný) pre DXVA z neho sa dá použiť aj v KM Playeri, takže nie je problém prehrávať HD ani v ňom (len to treba nastaviť). Ďalším SW prehrávačom čo podporuje využitie grafickej karty je VLC, to ale neviem či využíva práve DXVA, alebo má na to vlastnú metódu.

Inak s nVidiou som zatiaľ pri žiadnom HD videu (okrem 2160p, zrejme kvôli nedostatočnému výkonu jadra) nepostrehol nekompatibilitu, akcelerovala mi zatiaľ všetko, bez toho aby som akokoľvek menil defaultné nastavenia MPC.
Spoiler: ukázať
i7 4770k+HE-02/Z87 Plus/4x4GB DDR3/RX5700XT Strix/250GB EVO840/1TB QVO/Define R4+4xA14/P-660/Essence STX/U2718Q/K70Mk.2 LP/G500s
Onkyo A9010/custom JPA100SE amp, custom speakers (SPH165KEP+DT350NF), AR5BT
Onkyo TX-RZ740, custom speakers (Dayton ND105/ND91+Peerless NE25VTS-04/Dayton ND25FA), custom sub (Dayton UM10 + Monacor SAM500D)
Synology DS418 + 4x4TB Red, Mikrotik hAP AC, 1Gb Antik
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: DirectX Video Acceleration

Príspevok od používateľa valistar »

ano, nove verzie VLC uz podporuju DXVA ale stale mi pride ze v MPC:HC to ide dost jednoduchsie rozbehat :)

pre majitelov HTPC s nainstalovanym XBMC je dobra sprava ze s najnovsou verziou (10.0 “Dharma”) uz plne funguje DXVA bez akychkolvek tweakov a babrani sa s blbostami - staci zaskrnut v nastaveniach jednu polozku a frci to pekne. testovane u mna na nVidii :-)
Používateľov profilový obrázok
patro16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2729
Dátum registrácie: Ne 12. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín<okolie

Re: DirectX Video Acceleration

Príspevok od používateľa patro16 »

tak som dnes vyskusal Windows Media Center na W7 a bezproblemov akceleruje cez gpu (testovana Nvidia) a dokonca aj zive vysielanie DVB-T a analogu z TV karty
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz
Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1
MB: MSI Z97 PC Mate
RAM: Kingston HyperX Fury Black 1866Mhz CL10 16GB kit
GPU: iGPU
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000 QUIET DRIVE
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready)
PSU: Enermax Platimax 500W
Case: Corsair Vengeance C70 Military Green
+outtake: Noctua NF-A15 PWM + NF-S12A PWM, intake: 2x Noctua NF-S12A PWM
Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i
Periferie: Microsoft Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK
Printer: HP LaserJet 1018
NB: ACER TravelMate 5760G >CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB 1600MHz, GPU: HD3000 + Nvidia Optimus GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB
Mobile: Samsung Galaxy A52 5G
Car: KIA Ceed HB MY22 LUNAR
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: DirectX Video Acceleration

Príspevok od používateľa CageJ »

KocuR napísal:také menšie doplnenia...
Grafické karty GeForce s jadrom G80 (8800 GTX/GTS/Ultra) majú starú verziu PureVideo, takže dekódovanie H.264 a iné formáty spojené s HD videom nepodporujú.

U grafických kariet ATi/AMD Radeon som mal problém s dekódovaním L5.1, jedna verzia ovládačov to podporovala, novšie potom nie. L5.1 je najvyšší používaný profil u H.264/MPEG-4, napr. pre 1920x1080@120Hz, alebo pre 2160p. Majitelia Radeonov, skúste či vám najnovší ovládač umožní plynule prehrať napr. Samsung Oceanic Demo (40Mbps v priemere, len tak na okraj). s nVidiou s týmto nebol problém, skúšal som to na mobilnej G105m, čo je slabučké jadro. Len vyššie bitraty (Ducks Take Off @1080p/2160p (238Mbps, uznajte, celkom dosť :-D ) to už potom nestíhalo.

Ďalej k programom... Podľa všetkého by DXVA mali defaultne podporovať aj Windows Media Player a Windows Media Center, neskúšal som, neviem, tiež používam MPC:HC. Kodek (osobitne stiahnuteľný) pre DXVA z neho sa dá použiť aj v KM Playeri, takže nie je problém prehrávať HD ani v ňom (len to treba nastaviť). Ďalším SW prehrávačom čo podporuje využitie grafickej karty je VLC, to ale neviem či využíva práve DXVA, alebo má na to vlastnú metódu.

Inak s nVidiou som zatiaľ pri žiadnom HD videu (okrem 2160p, zrejme kvôli nedostatočnému výkonu jadra) nepostrehol nekompatibilitu, akcelerovala mi zatiaľ všetko, bez toho aby som akokoľvek menil defaultné nastavenia MPC.

ATI akceleruje aj MPEG2, ci je to UVD ci UVD 3.0. Ja pouzivam VLC a tam ta akceleracia ide aj ked je to stale BETA.
Uprava - vyskusane video

Akceleruje to video od Samsungu bez problemov na VLCcku, ziadne upravy, iba zapnute experimentalna akceleracia. Na mojej zostave, vid. nizsie je zataz procesora cca 10%.
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: DirectX Video Acceleration

Príspevok od používateľa valistar »

odskusane aj na ati 5450 a krasne to zvlada.. do htpc ideal.
Veyron
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Ne 18. Okt, 2009, 02:11

Re: DirectX Video Acceleration

Príspevok od používateľa Veyron »

S MPC HC mám ja osobne problém ohľadom zvuku, zatiaľ čo vo VLC to funguje bez problémov a hladko.

Konkrétne v MPC HC mi na AMD E-450 zvuk blbne tak, že počuť iba nejaký vedľajší zvuk, ale nič iné. Video ide bez problémov, aj bez akéhokoľvek prezerania nastavení.

Na desktope mi ale najviac vyhovuje KMP, kde akceleráciu nepotrebujem a na laptope ešte nemám otestované, ale práve som si to našiel, že treba povoliť "superspeed mode" v general->playback->work priority a nemám po ruke práve nič lepšie než HDTV 720p, ale vypadá, že to akceleruje bez problémov.

PS: To čo zatiaľ neviem vyriešiť je hladké akcelerovanie HD videa na internete (napr. youtube) - http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... 1#p1001561

Návrat na "Digitálne Video"