50i slowmotion

Všetko o digitálnych videách, kodekoch, kamerách, programoch na strih, a problémoch s nimi...
Používateľov profilový obrázok
sh4d0wko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1354
Dátum registrácie: Ut 08. Dec, 2009, 17:21
Bydlisko: Košice- Darg. Hrdinov

50i slowmotion

Príspevok od používateľa sh4d0wko »

Ahojte,
vie mi niekto objasniť jednu vec?

Na kamere Canon Legria HF G10 mám možnosť nahrávať 25fps progressive alebo 50i prekladane... tocim na 50i lebo je to plynulejšie, ale pred nedavnom som pri strihani skusil spomalit zaber na 50% a cuduj sa svetu, ta mrcha je plynula ako by tam bolo 60fps spomalenych na 30... neviem si to nijak vysvetlit lebo predsa 50i sa rovna 25fps nie?

aj zdrojove subory maju 25fps v properties

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/ ... f008cbb3cd

napr:


nahral som teraz na porovnanie:
Naposledy upravil/-a sh4d0wko v Št 01. Sep, 2016, 12:51, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 50i slowmotion

Príspevok od používateľa Leon »

Veď je to jasne vidno, že to nieje plynulé ako 60fps v spomalenom. 60 fps je niekde úplne inde :)

60 je krásne superultra jemné a plynulé https://www.youtube.com/watch?v=i6lx5XRnNuk
... to hneď vidíš na prvý pohľad.
.
Používateľov profilový obrázok
sh4d0wko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1354
Dátum registrácie: Ut 08. Dec, 2009, 17:21
Bydlisko: Košice- Darg. Hrdinov

Re: 50i slowmotion

Príspevok od používateľa sh4d0wko »

no ale spomal si 25fps na polovicu a porovnaj to s tymto... vid https://www.youtube.com/watch?v=EovO0lu432Y alebo https://www.youtube.com/watch?v=5VopyyWHgJk

ked spomalim zaznam z gopro kde to ide 30fps tak to nie je take plynule ako z tej kamery, 60fps z gopro na 30 je porovnatelne s tym co som dal... alebo to len ja tak vidim?

teraz som si vsimol ze si doplnil... ja nehovorim ze to moje spomalene je plynule ako 60fps video :facepalm: ja hovorim o tom, ze ked spomalim 60fps na polovicu tj 30fps tak dosiahnem nejake plynule slowmo, ked spomalim napr z mobilu 25/30fps video na polovicu tak dostanem sekane slowmo lebo 12,5/15fps co nie je pekne... ale ked spomalim to co natocim na kameru 50i co sa vraj rovna 25fps tak nemam ziadnu sekanicu ale plynule spomaleny zaber
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 50i slowmotion

Príspevok od používateľa Leon »

No tie prvé 2 videá sú spomalené z 30 fps (preto tak sekajú).

To video od Timči bolo spomalené z 60fps, preto je také plynulé po spomalení. Aj to tvoje spomalenie je na 25 fps, len to ešte nieje 15 ako pri tých posledných dvoch videách. Ale určite ti to nemôže ísť plynulo ako na videu ktoré som dal ja. :)

Veď uploadni niekde to video. Na prvý pohľad musíš vidieť rozdiel. Alebo neviem :D Ten rozdiel je znatelný.

60fps https://www.youtube.com/watch?v=u4saaITCD54
30fps https://www.youtube.com/watch?v=0qLNUOpZmWo

edit :

aha už chápem :)
sh4d0wko napísal:ale ked spomalim to co natocim na kameru 50i co sa vraj rovna 25fps tak nemam ziadnu sekanicu ale plynule spomaleny zaber
no tak jasne, že nemáš sekanicu :D 15 fps a 25 je SAKRA rozdiel :D ... veď filmy sú točené v 24 fps. :laugh:
.
Používateľov profilový obrázok
sh4d0wko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1354
Dátum registrácie: Ut 08. Dec, 2009, 17:21
Bydlisko: Košice- Darg. Hrdinov

Re: 50i slowmotion

Príspevok od používateľa sh4d0wko »

Leon to video od timci som tocil prave na tu kameru na 50i, 50i znamena za kamera kazdu pol sekundu nahra len polovicu obrazu, tj ich preklada, potom ich spoji do jedneho obrazku a tym vzinkne 25fps http://t3rfde.com/wp-content/uploads/20 ... rlaced.jpg tj ako som postol link na screenshot hore... ked kliknem na surove video napr aj tu timeu zo spartan gymu a dam vlasnosti tak pise 25fps, detto v premiere pro... tj ked to spomalim tak by to malo mat logicky 12,5fps ...

neviem ci sa chapeme :D lebo mam pocit ze nie :D
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 50i slowmotion

Príspevok od používateľa Leon »

Tak to už vysvetliť neviem :D To už asi skôr nejaký profík :D Naposledy som točil a renderoval videá vo WoWku :D

Možno pri renderingu to robí nejak rovnako, ako postprocessing u natáčania 50i a pamätá si to? Aby ti to išlo plynule po spomalení nieje možné, na 12 fps.

Každopádne si prosím kontakt na Timču :D you lucky bastard ! :D
.
Používateľov profilový obrázok
sh4d0wko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1354
Dátum registrácie: Ut 08. Dec, 2009, 17:21
Bydlisko: Košice- Darg. Hrdinov

Re: 50i slowmotion

Príspevok od používateľa sh4d0wko »

nahral som teraz na porovnanie:


a kontakt na timeu, myslim ze za nejaky financny obnos by sme vedeli daco poriesit :D
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 50i slowmotion

Príspevok od používateľa Leon »

Tak ten rozdiel je jasne viditelný. To spomalenie u Timči je krásne plynulé. To tvoje seká jak ďas :D určite to nieje
ta mrcha je plynula ako by tam bolo 60fps spomalenych na 30
:laugh: :laugh:
.
Používateľov profilový obrázok
sh4d0wko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1354
Dátum registrácie: Ut 08. Dec, 2009, 17:21
Bydlisko: Košice- Darg. Hrdinov

Re: 50i slowmotion

Príspevok od používateľa sh4d0wko »

leon :D kukol si cele video alebo sa len nechapeme? vo videu porovnavam 25p vs 50i, od 1:46 je PRESNE TO ISTE NASTAVENIE ako pri videu s timeou, tj 50i spomalene na 50%, ta ista kamera, ten isty render, software vsetko
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 50i slowmotion

Príspevok od používateľa Leon »

vidíš nekukol :D myslel som, že už to 25fps je spomalené 50i a vypol som :D

si si istý, že to 50i preklada snimky? :D nejde mi to do hlavy nejak
.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: 50i slowmotion

Príspevok od používateľa mp3turbo »

samozrejme ze preklada, ved preto sa vola 50i cize 50INTERLACED.




>> neviem si to nijak vysvetlit lebo predsa 50i sa rovna 25fps nie?

no tak to teda prrrrr bratia a sestry. Tudy cesta nevede.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
sh4d0wko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1354
Dátum registrácie: Ut 08. Dec, 2009, 17:21
Bydlisko: Košice- Darg. Hrdinov

Re: 50i slowmotion

Príspevok od používateľa sh4d0wko »

The "i" in 50i means it's an interlaced format.

It is referred to as 50i because there are 50 interlaced FIELDS per second.
2 interlaced fields make up 1 frame.

So 50i equals 25 frames per second, or fps.
kludne mi to ale objasni, ved preto tu pisem :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: 50i slowmotion

Príspevok od používateľa mp3turbo »

je rozdiel medzi FIELDS a FRAMES. Z dvoch NEKOMPLETNYCH polovičatých POLICOK v 50i formate ti masina musi poskladat jeden OBRAZOK. Ako uz vies, OBRAZKOV potrebujeme zhruba tak minimalne 25 za sekundu na pocit plynulosti (pozor, znovu nezamienat "co v tych obrazkoch je a ako sa tam obrazova informacia dostala"). Do hry vstupuju kompresie (pozri ako funguje h264/h265) a predovsetkym ako si uz zistil rozmazanost pohybu.

50i snimas tak ze kazdu sekundu robis 50 NEKOMPLETNYCH policok. Nikdy v zivote nedas dobre dohromady dynamicke sceny - driftujuce auta, sportovcov, cokolvek co sa hybe, vodu v mori atd. pretoze medzi expoziciou prvej polovicky a druhej polovicky JEDNEHO filmoveho policka predstavujuceho obraz uz proste uplynul nejaky cas. Hotovo. Koniec. Fyzika.

25p alebo akekolvek PROGRESSIVE [p] snimkove frekvencie snimas vzdy kompletne cele policko, vsetkych 1920x1080 bodikov. Kedze sa "cely obraz" snima naraz, z principu NEMOZE dojst k rozostreniu sposobeneho ako popisane vyssie.


Dve Fabie 1.2htp s maximalnou rychlostou 201km/h NEpredbehnu jeden Veyron s maximalkou 401km/h napriek tomu ze 2x 201 = 402


Vo videach sa VZDY snaz snimat progressive a s co najvyssou snimkovou frekvenciou. Napoveda : Sony zrkadlovky, prakticky vsetky modely od ~450eur vyssie, vedia snimat 60p "v americkom" frekvencnom formate pripadne 50p v europskom. Ked chces vo vyslednom videu spomalit pohyb (v akomkolvek pomere a'la driftujuce auto okolo teba, golfovy uder, cica s vyliezajucimi prdelkovymi pologulami zdvihajuca cinky kde chces aby ten jeden zdvih ktory v realite trva 0.6 sekundy isiel na obrazovke styri sekundy), vzdy natacaj 60p. Pre vsetky ostatne pouzitia 50p z titulu lahkosti spracovania a jednoduchosti pouzitia v nasej geografickej sirke. Nic sa nemusi prepocitavat, nic nemusis spekulovat, bum direkt 50p.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Digitálne Video"