Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

tak ako vravim, jedine ospravedlnenie najmu je to ,ze clovek casto cestuje koli praci...

my sme neni amerika,kde sa koli praci zoberes do ineho statu zit... tuto ludia bezne aj ked maju domov cestuju denne 100km za pracou a to je pomaly "polka" republiky.
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa lacika »

ako vravis.. nie sme amerika..
ja som myslel, ze pridem do banky a ked ich popytam trapnych 100K, ze bude vsetko OK a do tyzdna ich mam...
:D ale zjavne na slovenske pomery je to slusna cifra :D
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12246
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HellAngel »

pri dnesnej cene hypotek, najom nema zmysel. iba to cestovanie, aj to mozno po isty vek. Z dlhodobeho hladiska podnajom nema zmysel, Ked splatit tie smradlave prachy banke, tak na konci mi ostane nehnutelnost s nejakou hodnoutou.
a ked sme pri zapade, prave amerika sposobila bum hypotek takto ako ich pozname, tam je uplne norlamne niekam prist, kupit dom na hypo a za 5 rokov sa stahovat inde. Dom sa preda, s bankou sa to vybavy a kupuje sa dalsi dom
NB: Asus ROG Zephyrus G14
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7744
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

zapad som myslel skor v ramci europy
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9993
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stiv »

.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> argumentuju zapadom kde su ceny najmu pekne regulovane nie ako u nas, ze zobrat hypo je pomaly lacnejsie ako najom

ako kedy a ako kde. Deformovany trh sa moze spravat iracionalne, ale len kratkodobo. Zasadne suhlasim s Panom Doktorom, zobrat si hypo a mat po polovicke zivota nieco vlastne mi pride vyhodnejsie ako ked mi niekto po polovicke zivota podakuje ze som mu splatil komplet celu nehnutelnost a ze sa hodnota tej nehnutelnosti navyse za tych 20-25 rokov nominalne strojnasobila. No schvalne, pozrite si kolko stali 3izb byty v roku 1995, 2000, 2005, 2010 a 2015. Vyberte si hociake miesto.

Som suverenne odmietal 3izbaky v Bratislave za 1.3 miliona korun, boze keby som ich vtedy kupil aspon desat cize vo vtedajsom cisle 13 milionov korun, mal by som dnes 40 milionov v ruke. A to teda este nie je 25 rokov, dokonca to nie je ani 20 rokov. Keby to vtedy niekto najimal, dnes by bol uplne cisty a mal by v ruke teda 53 milionov korun, 40 mega sucasnu hodnotu a dalsich 13 mega co by boli splatene.

Nech mi niekto povie ze je to uplne rovnaka vec a je proste chuj najvyssieho rangu. Prenajom nikdy nikde nebol DLHODOBO vyhodnejsi ako vlastnictvo. PRENAJOM NEHNUTELNOSTI EXISTUJE LEN PRETO LEBO SU NEHNUTELNOSTI TAK SIALENE DRAHE ZE SI ICH LUDIA NEMOZU DOVOLIT KUPIT. Svajciarsko a Nemecko poznam, velmi zlahka som pricuchol k cenam aj vo Francuzsku.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5772
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

turbo: lenze, v roku 1995 nikto nevedel, ako ceny stupnu..

aj teraz, 2010-2016 - ceny proste su raz vyssie, raz nizsie. bol stav, ked 3i v KE stal min 85 000€, a uz to opat kleslo, a zasa stupa. Teraz na bytoch asi nik nezarobi,mozno prerobi. Jedine co sa mozno oplati /ak na to clovek ma/, je kupit byt na hypo, nebyvat v nom, dat do najmu, a za 20-30r je "tvoj".otazka vsak je, ci ceny prenajmov neklesnu, a miesto "o 20rokov je moj, lebo prenajom mi plati splatku hypo" bude "musim dokladat150e k tomu, co dostanem za prenajom, aby som potiahol splatku hypo".

A tiez mam nazor, ze prenajom nikdy, ani na polroka. Su to peniaze do vzduchu. Bohuzial, ak niekto nema prijem, alebo nieje si isty, ci bude cely rok mat taky prijem aky ma, tak hypoteku nevezme, a po novom mu ju neda ani banka. Ale osobne si myslim, ze ked niekto ma na prenajom /200-300e/, prakticky dokaze mat aj na splatku hypoteky. Akurat to druhe musi mat,neexistuje asi vela moznosti - pockajte 3 mesiace, dam to naraz, teraz nemam. Neviem, ako su banky ohladuplne voci niecomu takemu, a hlavne ak to klient urobi 10x pocas 30rocnej splatnosti...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> turbo: lenze, v roku 1995 nikto nevedel, ako ceny stupnu.. aj teraz, 2010-2016 - ceny proste su raz vyssie, raz nizsie

citat s porozumenim, naschval som napisal Z DLHODOBEHO hladiska. Je pravda ze cloveka znepokojuje ze minuly rok stal byt 90.000eur a teraz stoji 82.000eur lebo lokalna kriza - ale DLHODOBO tie cisla idu hore. Nasi rodicia kupovali byty po 30.000 korun, ze ? To si uz nepamatate. Ale nasi rodicia este ziju a porozpravaju vam to. Potom boli byty za 100.000 korun, ano v Bratislave trojizbaky. A to uz si pamatam ja. Sialene sme sa cudovali ze nemozu v Petrzalke stavat 4izbaky za 800.000 korun ked som studoval vysoku skolu, jaaaaaj boze ved to nepredaju ani jeden.

No tak vidis.




>> A tiez mam nazor, ze prenajom nikdy, ani na polroka. Su to peniaze do vzduchu.

toto je executive summary. Jasne ze ked chces kancelariu 80m2 tak si asi nepostavas administrativny komplex a dokonca ani tych 80m2 si nekupis. Ale tato tema je o bytoch a domoch, takze nie o garazach, kancelarskych priestoroch (mimochodom tu je ROI ukrutne mensia ako pri bytoch, stavaju sa za circa 400e/m2, prenajimaju za 9e/m2/mesiac tak si to zratajte a potom urobte rovnaky prepocet pre byt), dielnach atd.

Byty a domy su vyhodene peniaze na prenajom. Ked niekde idem na polroka, tak cert to tlac. Ale ked vidim ze niekde idem na styri roky, tak si kupim dom a potom ho predam.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Leon »

turbo za tie roky už by si sa konečne mohol naučiť quotovať príspevky :D
.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7744
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

on robi oldschool citovanie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

som quotoval prispevky ked ste vacsina z vas este káčera netahali po dvore :) odprdnem vetu na ktoru priamo reagujem, lepsie to uz hadam nejde.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

bud v klude ja som sa nedavno naucil tu na fore zvyraznovat text a dokonca odkaz z youtube hodit (tak na 5ty raz ale predsa)...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6718
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

zakladny problem je slovenska mentalita, podporovana zo vsetkych stran, napr. mobilita prace je brzdena uz len uradmi, ktory vyzaduju zlozite administrativne ukony pri zmene adresy. dam priklad so svojho zivota:

ked som sa zoznamil so svojou priatelkou, prave kupovala byt. 100% na hypo, dokonca este chcela povodne zobrat aj viac aby mala z coho zariadit. po 2,5 rokoch sme sa zobrali, cakali sme dieta, tak sme si povedali ze potrebujeme nieco vacsie a hlavne inde. tak sme byt predavali, samozrejme aj s poplatkom za predcasne splatenie hypoteky, za to obdobie z istiny hypo neubudla ani tisicka. byt nieco malo nabral na hodnote, ale aj tak to bola cista strata.
bola to dobra investicia? odpoved: nie

ked sme sa nastahovali do noveho bytu, po necelom roku som dostal prilezitost ist pracovat do prahy. aj by som bol zbalil rodinu a sa odstahoval, ale musel by som tam platit najom, doma tahat hypoteku, predaj by bol absolutne nerentabilny, na hladanie podnajomnika som nemal vobec cas (navyse v nasej lokalite mozes nast len podnajomnikov 2. a 3. kategorie kde je vacsia sanca ze s nim budes mat problemy. preco? no predsa lebo ten kto na to ma to vlastni)

teraz po 4 rokoch zvazujeme stavbu domu. samozrejme najlepsie by bolo byt si ponechat, aj by sa to nejako dalo utiahnut, aj hypo je takmer spltaebene, ale zacinaju sa ukazovat chyby v stavbe, popraskane steny, kaziaca sa garazova brana, absolutna nevola susedov navysit mesacne najomne aby sa mohli vyriesit niektore dlhorocne problemy. takze bytu sa chcem zbavit co najskor, budem rad ked to predam za cenu ako som kupil, a to ceny isli dost nahor, aj som dost zainvestoval.

bola to dobra investicia? odpoved: nie

ked si postavim dom, chcem to urobit kvalitne. viem ze su domy stavane za 70-80.000, ale potom sa to plne prejavuje na kvalite, plesen a pod. takze ked si chcem postavit kvalitny dom, vyjde ma to aspon na 250.000 (aj s pozemkom). predam ale neskor dom za takuto cenu na trhu? tazko. lebo na trhu budu vedla domy za 160 - 180 -200 tisc, vo rovnakej lokalite, na rovnako velkom pozemku, s porovnatelnou rozlohou, ale lacnejsie postavene, takze moj barak bude nekonkurencieschopny. a ked dom zanecham detom, pre nich bude mat tiez len nizsiu hodnotu, bude dispozicne zastaraly, jedine co bude mat hodnotu bude pozemok (ak nevypukne vojna, alebo nenastane kontaminacia z dovodu skladky vo vrakuni.

bude to dobra investicia? odpoved: pravdepodobne nie, napriek tomu do toho planujem ist, ak chcem byvat v dome nemam velmi na vyber, najom domu mimo BA velmi nenajdes. dlhodobo vynosy akciovych trhov su 7%-ne, co znamena ze po 10 rokoch dokazes zdvojnasobit hodnotu pociatocnej investicie. narastie ti za 10 rokov hodnota nehnutelnosti na 2x, bez dodatocnych investicii? asi tazko....
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12246
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HellAngel »

tak 1 vec, brat hypo na 100% je malokedy vyhodne, hlavne ak sa planuje predaj po par rokoch, to by si musel kupit naozaj za malo penazi a vediet, ze za 2-3 roky pojdu nehnutelnosti hore.
Pri hypo, aspon ja to tak mam, splatenie z fleku bez poplatokov je kazdych 5 rokov
Kvalitny dom nemusi stat 250t, ale zalizi v akom si kraji a kto ti ten dom stavia. Rychlokvasene stavby poznam aj za par stoviek tisic eur a stoja za prd

Osobne to beriem takto, tak kupim nehnutelnost na 100% hypoteky, tak pri predaji do 10 rokov budem rad, ak si vyplatim hypo v plnej vyske.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

kupoval si v 2007/2008 ked boli ceny najvyssie ? 7% na akciovom trhu mas garantovanych ? Nemoze sa ti stat ze nainvestujes do nejakeho novodobeho Web2.0 alebo Exxon kokotinca ?

Tak vidis... bud taky dobry kukni len cenu akcii HP v priebehu casu.


Pozri, inak vzate : podla vsetkych tvojich vypoctov a skusenosti v principe nikdy na nehnutelnosti zarobit nemozes. Neda sa to. Skoda ze mne sa vsetci kamarati co kupili dva byty teraz smeju ze oni maju polovicku uz zaplatenu a ja nemam ani houno. Mam zopar kamaratov ktori kupili 3izbaky v Bratislave niekde okolo rokov 1997-2000, vtedy stali zhruba milion az milion tristo tisic korun. Preboha to je 15-18 rokov dozadu. Uz ich maju kompletne zaplatene z prenajmu, vacsina z nich uz ich ma aj kompletne rekonstruovane. A maju v ruke 3izbaky v Bratislave, kompletne ciste, co je hodnota asi tak 125.000eur.

Este mame nejake otazky ? Fakt sa neda zarobit ?

Moj brat kupil dva roky dozadu v Raci 4izbak 89m2 za 109.000eur. Skus si dnes otvorit inzeraty prosim. Plus uz zarobil 6.000eur na prenajme. To nie je ze cital som na internete, to je direkt moj brat. Ano, ty si tuto informaciu len cital na internete. Ja ju zijem.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Debata o všetkom"