Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5770
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

a co to ma spolocne s tym, ze si objednal noveho Karoqa? je to podla vas normalne, aby clovek s VS mal plat pod liter? (to je JEDNO KDE) A dristy typu najdi si lepsie, snaz sa si nechajte. Akby to robil kazdy, tak je x pozicii, kde by ste prisli Vy s nejakou poziadavkou, a za pultom by NIKTO nebol.
Ja robim pre "stat", mam VS, a mam cisty plat ktory nieje 4ciferny. Sice sa k tomu cislu blizi, ale nieje.
A teraz co? Som dement? Mam VS, a absolvoval som x skoleni, mam x certifikatov ktore odomna v praci vyzadovali (bohuzial, opat statne primitivne skolenia). A co, mam odist het, do IT firiem, a budem sa mat lepsie? Ano, a ked to urobi kazdy, kto sa o "vas" postara?

problem je uplne inde. problem je v systeme. Kazda jedna "pozicia" musi byt obsadena niekym, kto sa o "vas" postara. Aj v statnej sprave atd., lebo potom to fungovat nebude. A zaroven, cloveku by mal system aj nieco dopriat. Preco by si clovek nemohol kupit Karoqa, co povazujem za prakticky stale socku auto /co je to +-20k???/. Nic. Co sme dementi, aby sme makali od rana do vecera, nemohli si kupit jedno fuck auto za +-20litrov? A ze setrit? Jasne, cize, skoncim VS, a 10rokov budem zrat suche rozky len preto, aby mi skor banka dala hypoteku na vacsi byt? To co je za zmyslanie?

Problem je v systeme, a poniektori ho vidite v tom, ze clovek chudak chce aj "žiť" a nie ze sa zavre do bytu, zozere dva rozky, bude pit vodu z vodovodu atd..? By Vam psychologia povedali daco na take "rady", ako sa potom clovek ma po 5tich rokoch taketo zivota, z ktoreho nic nema /len bubaky na ucte?/.
Ja si doprajem, kupil som si 2auta za VLASTNE love, nikto mi na nich nedal ani cent. A ze nemam byvanie je problem "systemu", a nie moj. Som podla tabuliek nadpriemerne zarabajuci, a po novych podmienkach mi banka neda na "lowend" 3izbak? Lebo, je to lowend. Premiove byvanie moze byt mezonet, rodinny dom atd. A co, snad je chyba moja, ze aj zijem? Aspon nedavam love na cigy, chlast, ale davam ich do niecoho, co ma bavi. A preco by som zaroven nemal mat narok aj na slusne byvanie?

To ked clovek mavne rukou, zavistou povie: sak co places, kupil si si auto, tak to aj preto po volbach tak vyzera. Preco by si slusne zarabajuci, a poctivo pracujuci clovek nemohol dopriat Karoqa a byt k tomu? Proste, to sme dajaki idioti v porovnani so zapadom?
Tak sa kus uvedomte, s tymi radami, a zavidenim druhym.

Myslim si, ze kazdy co poctivo chodi do roboty by mal mat na "slusnejsie" auto, a aspon ake take byvanie /nie 30r zdemolovany byt s kuchynskou linkou zo sociku/, NEMYSLITE??

Ja uz nechapem, ako moze niekto "auto" povazovat za: vyber si, bud byt alebo auto. A preco by nemohol mat obe, a preco by nemal narok nadavat na system. Ved nieje ziadny zebrak, bezdak, spoluobcan, co nikdy nerobil... a necica system a Vase dane
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7741
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

slusne byvanie sa nemusi nutne rovnat kupenemu bytu.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5770
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

drist. kazdy chce byvat vo vlastnom. kazdy si chce zveladovat VLASTNE BYVANIE a nie byvanie, kde dojde nahodou prenajimatel, a clovekovi zrusi zmluvu...
neviem si predstavit zit cely zivot v cudzom. a ano, myslim si, ze kazdy clovek niekedy pred dochodkom chce dosiahnut, aby to, kde byva, bolo jeho vlastne, splatene.
a nie platit prenajom..

prenajom je prakticky VZDY drahsi, ako hypoteka. preco by som mal pchat love "inemu", ked mozem sam sebe?... preco mi to stat, svojimi dementnymi zakonmi prakticky zakazuje? a ked nie mne (ja tie podmienky splnim, ale nebudem zrat suche rozky..), tak 75% ntam mladych ludi? to je podpora mladych, aby boli deti, aby mal kto robit na dochodky o 30rokov? vazne? seriously?
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7741
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

sebe nemozes lebo na to nemas dostatocny prijem, stale plati ta ista jednoducha rovnica

ohanas sa zapadom ale pozri sa kde je najvyssia miera kupenych nehnutelnosti
https://www.postovabanka.sk/media/87789 ... cnosti.PNG

ja neriesim ci niekto je blby lebo ma maly plat, ale proste mas u nas maly plat nemozes si kupit byt.
Používateľov profilový obrázok
Kimif123
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1582
Dátum registrácie: Pi 13. Máj, 2016, 15:35
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Kimif123 »

Presne som chcel pridať poznámku, že v zahraničí nie je až také bežné vlastniť nehnuteľnosť, u je bežnejšie sa "viazať".

Pridám vlastnú skúsenosť, potreboval som 30 000€ hypo pričom cena 2 izbového bytu ktorý idem kupovať je 92 000€, keďže nás dosť tlačil čas, tak som riešil Prima banku, kde je to rýchle a oni mi to zamietli bez odôvodnenia.. Keď chce človek málo nechcú dať, keď veľa tiež :D Takže teraz čakám na ďalšie 2 banky, akurát ten čas je proti mne no.
CPU: i5 12400f Cooler: NOCTUA NH-U12A Chromax Black MB: ASUS ROG STRIX B660-A GAMING D4 RAM: G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600 MHz CL16 Trident Z RGB GPU: ASUS TUF GeForce RTX 3060 Ti O8G SSD: Samsung 980 PRO 1TB + Kingston KC3000 NVMe 1TB + Crucial MX500 2TB SSD PSU: Corsair RM750x white CASE: Fractal Design Define 7 Compact White TG Mouse: Logitech G403 Prodigy HS: HyperX Cloud I + Microlab FC50 Monitor: Dell S2721DGFA OS: Win 10 64bit
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1935
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa maniak »

Jeden drobny rozdiel by som predsalen videl. Napr. v Rakusku ako vidite je len ca. 57% obyvatelov vlastnikmi bytov. Na druhu stranu, je tu velmi rozvinuty trh s mestskymi bytmi. Byt sice patri mestu, ale v najme ste na dobu neurcitu, mate vlastny nabytok, mozte si robit urcite upravy. Aby ste byt ziskali, casto je potrebny nejaky vklad (napr. 40 tisic pre 3-izbak vo Viedni), mesacny najom byva vo Viedni okolo 600-1000 eur (3i, ~ 75-80 m2). Ak chcete byt vratit, tak dostanete z uvodneho vkladu spat vsetko (minus 1% za kazdy rok byvania, ako amortizacia), ale byt musite vratit v "povodnom stave" = vymalovat, vycistit, ... Okrem toho, Vieden ma napr. pravidlo, ze z kazdej novej bytovky urcita cast bytov pripadne mestu (tusim 20-30%?) a k mestskemu bytu sa dostanete aj s nizkym prijmom aj s prijmom vo vyske ca. 60 000 eur netto/rok (pre dvojicu, pre jednotlivca to je prisnejsie, jednotlivec ale nedostane 3i), ...
Ako, najomne byty (mestske) ano, ale na SK chyba system.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5591
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

System tu je len nie pre ludi :)

Su taketo bytiky a ironicky v najchudobnejsich krajoch, napriklad Kojsov dedina ma taketo mestske byty v ktorych by som s radostou byval.

Sabinov tiez prave neico take stavia.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12224
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HellAngel »

felipe s platom pod 4 cisla chces auto za 20 000 a vlastnu nehnutelnost? Asi tazko
Clovek sa musi rozodovat co v zivote chce a tiez musi svoje prijority prisposobit financnej situacii.
Ja som si vybral dom a rodinu. auto mi staci 10 rocne. Na nove auto za tychto financnych okolnosti nie je priestor
Slovensko ohladne vlastnicva je furt blizsie ku vychodu ako k zapadu, lenze system nehnutelnosti nie je este nastaveny na zapadny model. Tu sa viacej podla mna oplati vlastnit ako byt v prenajme a tiez asi zalezi od kraja, respektive mesta
NB: Asus ROG Zephyrus G14
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15049
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa faugusztin »

felipe25 napísal: St 02. Máj, 2018, 11:35je to podla vas normalne, aby clovek s VS mal plat pod liter? (to je JEDNO KDE) A dristy typu najdi si lepsie, snaz sa si nechajte. Akby to robil kazdy, tak je x pozicii, kde by ste prisli Vy s nejakou poziadavkou, a za pultom by NIKTO nebol.
Ja robim pre "stat", mam VS, a mam cisty plat ktory nieje 4ciferny. Sice sa k tomu cislu blizi, ale nieje.
A teraz co? Som dement? Mam VS, a absolvoval som x skoleni, mam x certifikatov ktore odomna v praci vyzadovali (bohuzial, opat statne primitivne skolenia). A co, mam odist het, do IT firiem, a budem sa mat lepsie? Ano, a ked to urobi kazdy, kto sa o "vas" postara?
Kazdy si vybera podla svojich priorit. Typicka statna sluzba ma vyhodu stability, nizkeho pracovneho zatazenia... Nevyhodou su tabulkove platy z 90 rokov. Ano, s VS v statnej sluzbe za menej nez 1000 euro pracovat je tvoje vlastne rozhodnutie, avsak nie prilis logicke.

Ale kaslat na to, ze preco si sa tak rozhodol, podme cistou matematikou, aj keby boli este 100% hypo, tak ze preco ho realne nedostanes.

Povedzme ze mas cisty plat 950 euro.
Uplne najlacnejsi Karoq, bez akontacie, 231 € mesacne na 4 roky. Si na 719 €.
Tiez ti musi zostat minimalne zivotne minium, co je 200€. Predpokladajme, ze tych 200 euro mesacne ti bude stacit na jedlo. Si na 519€.
Dalsich 150€ je podmienka 20% rozdielu medzi mesacnym prijmom a zivotnym minimom. Si na 369€.
Dalsich 100-200 euro si musis odrata na energie, internet, kablovu televiziu, najomne, vodu atd. A si na 150-250 euro.

40 tisic euro, 30 rokov, 1.75% sadzba = 143 euro mesacne.
70 tisic euro, 30 rokov, 1.75% sadzba = 250 euro mesacne.

To su viacmenej hranicne hypoteky, ktore si pri tom plate mozes dovolit. Otazkou je, ci nieco za tych 40 tisic euro niekde zozenies. Vo vacsine miest za tu sumu nezozenies nic.

Je to hnusna, sprosta matematika. Chces vlastny byt, vypytaj si vyssi plat. Alebo chod pracovat niekde, kde ta zaplatia lepsie. V statnej sprave nikdy dobre platy neboli a ani nebudu.

PS: A to som ani nezaratal take veci ako pohonne hmoty do toho auta ci poistenie domu, auta, zivotne atd. Jednoducho z 1000-ky sa NEDA mat hypoteku aj lizing na auto.
ANONYM_a7

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

felipe to o snazeni sa a najdeni si lepsieho nie su dristy a dokedy to nepochopis budes mat plat pod liter. to ze mas VS ABSOLUTNE NIC NEZNAMENA - dolezite je AKU VS si mal, kolko praxe si v nej pobral, a ci ta nieco naucila (nemyslim osnovu, ucivo, ale to ako sa jedna s ludmi, ako sa riesia problemy, veci, ako si objektinve vypytat lepsie ohodnotenie... )

ked sa chces starat o ostatnych tak sa staraj a maj plat pod liter, alebo sa staraj o seba a svoju rodinu a maj sa dobre, ked teda na to mas ked to tak tvrdis.

Kamarade ja mam MOZNO plat vysoko nad liter, do toho nikoho nic..., no ale noveho Karoqa by som si veru nemohol dovolit. Kupili sme nove ale to auto stalo 13 000e

17. tento mesiac sa stahujeme :) Klaplo nam to :good:
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6216
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa icefire »

Ja este stale hladam v Starom Meste, ale take sracky som este nevidel pekne davno co sa predava teraz. Som prave inak v Izraeli a to ake bytovky za aky peniaz tu stavaju pri ich platoch iba pozeram. Mali by sme sa co ucit. Slnecnice ako najvacsi projekt sa zdaleka nechytaju...
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6750
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

More ty co tolko cestujes?daj brsolo link konecne. Ja mam teraz dobry kolektiv a kopec casu byt s malou. Ale ked ju dmae do skolky v sept tak bude treba asi zamakat poriadne
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5770
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

Ono je trosku rozdiel, byvat a robit na zapade EU, a poberat "iny" plat: https://www.minimalnamzda.sk/priemerna-mzda-v-eu.php a
robit a zit na SR.
Clovek na zapade naozaj nema problem "prezit". Nepotrebuje, doslova nepotrebuje vlastne byvanie, lebo prakticky za cokolvek dostane +-2500€ uplne bezne. A byvanie, tam naozaj nieje tolko krat drahsie, ako je tam vyssi plat.
Byt, ktory stoji 70 000€ nestoji v Nemecku 300 000€, pomer je uplne iny. A je logicke, ze clovek, co zarobi 2500€ nejak byvanie neriesi, a nepotrebuje a nepremysla v 25tich o tom, ze si kupi byt, pretoze ma "ine" vydavky.
Clovek s platom 2500€, + este ak su dvaja moze mat hypoteku taku, ze bude mat splatku 1000€ aj viac, a s prstom v nose si moze natankovat 5x plnu nadrz a xyz inych veci. Pri takej splatke, splati 100 litrov za 100mesiacov. To je, ratam, totalne mega super. Vobec, sa necudujem, ze v zahranici clovek nehnutelnost nevlastni, lebo na to ma vela mladych cas, a prakticky, tak "kratko" jak ja splacam auto, on splaca byvanie. Naco by riesil byt v 20tke, ked to moze zacat riesit v 40tke, a este nebude mat ani 50r a ujz to bude mat splatene. a Vobec nebude zit z vyplaty do vyplaty ako vacsina slovakov, minimalne prve mesiace po vzati hypo /a nebodaj este spotrebaku../


Broslowski - chapem, co tym chces povedat. ano, realne, clovek, co ma plat +-1000€ nema na byvanie, a auto za 20k €. Ja to vsak beriem v idealnom pripade. Mam sice starsi clanok (3r), ale "Menej ako priemerný plat na Slovensku zarába 58% ľudí". 954€ bola priemerna mzda za rok 2017. HRUBA! Pytam sa, to 60% ludi - aj ked, realne pridajme, lebo ak sa bavime o cloveku, co zaraba 1000€ v cistom, ma cca 1250€ hruby plat - taky plat nema podla mna 80% ludi na SR.
Cize, 80% ludi, co poctivo, pravidelne, vacsina "tvrdo" maka, nema narok na to, aby byvala vo vlastnom /ziadny mezonet, nic luxusne/, kupila si lowend karu za +-20k €? To vazne? Je to proste "normalne"?
PS: A potom, odkial maju ludia na to, co vidim na ceste, ked sa na chvilu postavim a sledujem, na akych autach ludia jazdia? :D
Divne..

Ono, to dajak nesedi.. Ja budem vzdy zastanca toho, ze, clovek, co poctivo maka, ano, ma vystudovane viac ako SS, by mal mat "narok" na slusny zivot, NEKRADNE, a mal by mat sancu dovolit kupit si byt za +-80k € /ano, 30r ho bude splacat.., bohuzial, ale s tym je zmiereny/, a mat auto za +-20k €. A co robi stat preto, aby to tak bolo? Nic.. este kladie prekazky....
Mne po tych novych pravidlach, kedze momentalne este mam kreditky, neschvalia viac jak 50k €.. To je normalne? Cize, podla priemerneho platu, kolko % slovakov ma vobec sancu dostat hypoteku na dajaky bezny 2izbak v KE za +-70k €?
Jak som pisal vyssie, toto zahybe cenami bytov smerom nadol.. Som si tym isty. Ked ja, clovek, co je s ca o +-20% nad priemernym platom v SR nedostane hypoteku na smiesnu sumu... tak kto potom...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6750
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

V skratke-dostsnes hypo+spotrebak. To chcu.spotrebaak aby si mal.chcu viac a viac tie banky zarobit. A s trhom bytov to nehne vobec lebo je doba kde ludia minaju a praveze sa stavajy nove a nove projekty. Len tak si cekni v ke kde stary danovy urad idu prerabat a nazyvaju to novostavba sky ci co.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5812
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa wingo »

S cenami bytov moc nepohla ani kríza, vždy sa nájde kapitál keď už nie tu zo šedej ekonomiky tak zo zahraničia čo to vykúpi aj za tie ceny. Bohužiaľ pre nás čo sme tu zostali, kapitál zo zahraničia (či už cudzinci alebo naši pracujúci v zahraničí) nám predražuje bývanie a štát nám vezme polovicu výplaty a ešte vyrúbi vysokú DPH na všetko čo nakúpime, takže nám reálne na výdavky zostane tak 40-50% z toho čo zamestnávateľ platí, podľa výšky príjmu. Teda len nám debilom čo poctivo pracujeme a neojebávame systém...

Ceny sú také aké sú lebo:
1. Korupcia dvíhajúca náklady na výstavbu nového
2. Kapitál prúdiaci zo zahraničia dvíhajúci ceny všetkého
3. Šedá ekonomika dvíhajúca ceny všetkého (Felipe toto je hlavný dôvod prečo ti to vôbec nevychádza s priemerným platom, kto nekradne okráda rodinu tu platí naďalej, koncom komunizmu to neskončilo).

2 a 3 pekne vidno v BB, kde sú dosť slabé možnosti dobre zarobiť ale ceny nehnuteľností tomu absolútne nezodpovedajú...

A k tomu pridáme totálny nezáujem politikov pri kormidle o rozvoj krajiny (Kórea sa dostala tam kde je tým že učitelia dostali nadpriemerne, nie podpriemerne, aby prilákali šikovných učiteľov a ďalšie generácie boli v priemere vzdelanejšie, šikovnejšie, schopnejšie... čiže presný opak toho čo sa deje u nás) a vyplývajú nám z toho aj nízke priemerné platy a štát slúžaci všetkému možnému len nie bežným občanom - prakticky nefungujúce elektronické služby, prebujnená byrokracia, minimálna pomoc mladým rodinám, brutálne vysoké daňovo-odvodové zaťaženie poctivo pracujúcich...
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB

Návrat na "Debata o všetkom"