opakovana reklamacia a zakon

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

opakovana reklamacia a zakon

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

kamarat ma problem s vyreklamovanim domaceho kina, potreboval by "helfnut" radou znalca zakona

domace kino kupoval niekedy na konci r. 2005
...prva reklamacia v r. 2006 -> vymenena mechanika
...druha reklamacia v r. 2007 -> vymeneny motorcek v mechanike
a teraz sa opakovane objavila treti-krat rovnaka vada na motorceku

v predajni mu povedali, ze reklamacia tejto zavady mala platnost len pól roka od poslednej vymeny a ze nech ide kade lahsie. A toto sa teda mne nezda -> zakonnik vravi nieco o dvojrocnej zarucnej lehote, nie o pólrocnej
...osobne si myslim, ze po vymene akejkolvek suciastky v comkolvek, plati na danu vymenenu suciastu zaruka dva roky. cize i keD skonci zaruka na celu vec, vymienanemu komponentu v nej zaruka trva az do uplynutia dvoch rokov od jeho poslednej vymeny, ci opravy.

...a toto by som potreboval potvrdit, ci vyvratit niekym znalym veci
...plus mam viac nez tusenie, ze pri opakovanej trojnasobnej reklamacii na rovnaku zavadu ma zakaznik pravo na vratenie penazi a odmietnutie opravy

mohol by mi teda niekto "helfnut" s tym, aky paragraf akeho zakona upravuje popisovanu zalezitost


Vopred Dakujem, za kazdy podnet :wink:
Používateľov profilový obrázok
zwARO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2602
Dátum registrácie: So 13. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa zwARO »

tvoje odpovede by mohli byt tu pripadne tam je nejaka poradna...
co sa tyka toho tak mam asi rovnaky nazor ako ty, ze po 3 krat to iste im to moze otrieskat o hlavu + s tou zarukou co ja viem...na baterky na mobil tiez je myslim pol roka,pripadne rok a nie 2.len to je celkom logicke pri tych baterkach. Ale mechanika???ved to musi mat zaruku 2 roky.takze si myslim ze tvoj kamarat ma pravo na plnohodnotnu reklamaciu,lenze podla mojich skusenosti sa niekedy proste berie stale ta 2 rocna lehota aj po oprave pripadne vymene komponentu...takze uz je to vlastne cele po zaruke...tam ide podla mna aj o predajcu aky je seriozny...
dufam ze som aspom trochu pomohol...sak hadam sa vyjadri aj dakto kto to bude vedet naisto ;)
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

kamarat sa uz rozhodol, ze to "praskne" do kosa, vraj to nestoji zato, keDze ho predavajuci uplne odfajc*l ale...
...tento pristup obchodnika sa mne vobec nepozdava - nemam rad podobne "klamstva", takze sa chcem do toho ja riadne "obut"

...verim, ze tam ta dvojrocna zaruka po vymenach prave v tomto pripade je
pockam teda, ci tu niekto neovlada paragrafy
...a az potom SOI
Používateľov profilový obrázok
sm_oOx^
VIP
VIP
Príspevky: 3368
Dátum registrácie: Ut 24. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: nitra

Príspevok od používateľa sm_oOx^ »

...plus mam viac nez tusenie, ze pri opakovanej trojnasobnej reklamacii na rovnaku zavadu ma zakaznik pravo na vratenie penazi a odmietnutie opravy
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default. ... 39&aid=888
...uvedene pravo je spotrebitelom casto upierane, pricom predavajuci sa dovolavaju (je potrebne priznat, ze vseobecne zauzivaneho) argumentu, ze ta ista vada sa musi vyskytnut aspon po jej dvoch predchadzajucich opravach. Taketo zdovodnenie vsak nema vobec oporu v zakone, ktory jednoznacne hovori o "opatovnom vyskytnuti sa vady po oprave" a nepouziva mnozne cislo. Bolo by preto vhodne, aby sa uvedena nezrovnalost medzi praxou a znenim zakona jednoznacnejsie zakotvila v Obcianskom zakonniku. Je vsak jednoznacne pravom spotrebitela odstupit od zmluvy uz pri prvom (opatovnom) vyskytnuti sa vady po jej odstraneni formou opravy veci.
Zarucna doba je 24 mesiacov. Ak je na predavanej veci, jej obale alebo navode k nej pripojenom vyznacena lehota na pouzitie, neskonci sa zarucna doba pred uplynutim tejto lehoty. V praxi to znamena, ze zarucna doba moze byt len dlhsia.
Ak dojde k vymene, zacne plynut zarucna doba znova od prevzatia novej veci. To iste plati, ak dojde k vymene suciastky, na ktoru bola poskytnuta zaruka.
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4576
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Príspevok od používateľa killswitch »

Ak predajca reklamaciu vybavi vymenou veci alebo jej casti, zacina plynut nova zarucna doba (moze sa stat, ze na niektoru cast bude dlhsia zarucna doba, ako na ostatne casti)
http://pravaspotrebitela.sk/index.php?p ... s&itemid=9
Brblosko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 335
Dátum registrácie: Ut 28. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Brblosko »

Takze ste si to tu napisali sami :-)
Ja len pripomeniem, ze zaruka sa predlzuje o tu dobu co bola vec (v tomto pripade DK) v oprave. Na novu vec plati nova zarucna doba, cize ak by mu vymenili cely pristroj, ma novu zaruku (t.j. 2 roky).
Tvoj kamarat mal uz pocas druhej reklamacie napisat, ze ziada penaize naspat a nema doveru ku tomu vyrobku. Vacsinou sa taketo veci dopropisuju, cize mal by dobru sancu aj uspiet.
Lenze zalezi ci to bol znackovy alebo cinan.
Fujitsu Siemens alive...
Ludska blbost je nekonecna...
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

fajn, toto som potreboval vediet
dik moc, chlapci :wink:


naozaj nemam rad "uzasnych" podnikatelov-obchodnikov, co sa snazia nahovorit luDom neznalych veci (a teda tych neznalych je drviva vacsina), ze su len obycajne "cervy" bez akychkolvek prav zakaznika

kamarat je zrovna v skupine ludi, ktorych podobni "biznismeni" velmi polahky zbavia slov
...so mnou to ale take lahke suhaj zbojnik za pultom mat teda nebude
Používateľov profilový obrázok
NuSuey
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 383
Dátum registrácie: So 28. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa NuSuey »

tiez by som to tak riesil.. kruto na nich :)
Case: Silverstone RVZ01B, CPU: Intel Core i3-4130, GPU: EVGA GeForce GTX 750 Ti 2GB, RAM: Crucial Ballistix Tactical 4GB (1 x 4GB) DDR3-1600, MB: Asus H81I-PLUS Mini ITX, HDD: Crucial M500 240GB
Používateľov profilový obrázok
_skrat_
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 690
Dátum registrácie: St 08. Dec, 2004, 14:00
Bydlisko: Piešťany

Príspevok od používateľa _skrat_ »

daj vediet prosim ako si dopadol, ci obchodnik uznal svoju chybu alebo nie...taketo veci vzdy cloveku pomozu, aspon nabere zakaznik sebavedomie ze jeho prava aj platia...dik
P4 2.8 Prsctt*GA-8IK1100*80GB SATA*1,5 GB*SAMSUNG 616E*LG 4160B*Chill 400P2*Leadtek TV2000XP Expert*R9200SE*SB Audigy 2
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Príspevok od používateľa Scorp »

Bikermotyl napísal:naozaj nemam rad "uzasnych" podnikatelov-obchodnikov, co sa snazia nahovorit luDom neznalych veci (a teda tych neznalych je drviva vacsina), ze su len obycajne "cervy" bez akychkolvek prav zakaznika...
Na druhej strane neznalost zakona neospravedlnuje a preco by si obchodnik mal pridavat problemy, ked nemusi... je to cisto vec jeho svedomia, alebo vedomia, co zakaznikovi povie... ak tomu zakaznik uveri, lebo chlapec za pultom povedal, tiez je to jeho vec, alebo skor problem...
Dalsia vec je, ze tie masy, ktore sa daju lahko oblbnut recami su prave ti isti ludia, pre ktorych moze obchodnik urobit cokolvek a oni aj tak nebudu spokojni... takze obchodnik nema vobec ziadnu motivaciu sa im snazit nejak vyhoviet... jedine, ze ma 20 a hlavu plnu idealov o svete plnom cestnom ludi a podobnych nekapitalistickych blbosti...
Myslim, ze bude stacit prist tam, strucne povedat o co sa jedna, v texte spomenut 10x nejake zdruzenia na ochranu spotrebitelov.. ak za pultom nebude nejaky homo erectus, co dokaze predavat cd-cka a uzasne GB pamatove moduly, po troch vetach mu dojde, co ma urobit... a nie tvrdo do nich s brokovnicou a nenavistou voci ludom, co si nechcu robit nadbytocne problemy :)
Me like Pentium
Používateľov profilový obrázok
Tomax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 598
Dátum registrácie: Št 08. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Tomax »

- mal si tvoj kamos vypytat reklamacny poriadok !
- ak ho nemali na viditelnom mieste aby si ho mohol zakaznik precitat, tak uz porusili zakon prvy krat a to nehovorim o tom ze co mu narozpravali...ja som mal minule v obchode SOI-ku a mal som sice reklamacny poriadok, ale nie na viditelnom mieste a uz za to ma doje..li.

OT// kontrovali mi zdroje do PC :8O: //
Spoiler: ukázať
AMD X6 1100T --4GB RAM -- AMD 6950 1GB --
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa quicky »

najhorsie je v dnesnej dobe,ze bezni ludia vobec netusia ake maju prava,a potom sa cuduju,ze ich kazdy klame,zavadza a pod.
urcite si ist tvrdo ak to ma clovek podlozene na papieri
Attilka
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1155
Dátum registrácie: Ut 21. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Komárno

Príspevok od používateľa Attilka »

u mna raz pomohla hrozba ,ze zavolam DU a SOI,hned boli secke prava na mojej strane :lol:
PSKO : dobre ze mi kavu neporobily pocas RMA
NB_1 OMEN by HP 17-an111nc Shadow Black
NB_2 Acer Aspire ES1-512-C2WN
MT Samsung Galaxy Note 10+ 512gb

Návrat na "Debata o všetkom"