COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5352
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa SKiLEX »

HellAngel napísal: St 13. Okt, 2021, 22:18 skilex: toto co si napisal je teda mudrost hodna 15 rocneho. Sorry
Nehadam sa, bez sirsieho kontextu z ineho fora to presne tak vyzera(a kto vie, mozno aj s nimi)


Tak ci tak je normalne mat na rozdielnych veciach rozdielnu marzu
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 786
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa Hexaris »

@Ivko sry chlape, nerobim v gastre, ale je vidiet, ze nemas ani sajnu co kolko kostuje … len za tupu el. ako ico platis taku paletu ze az a do toho si zapocitaj blbosti ktore su mimo spotrebu, rezerva, jalovy vykon … nic ti nebrani sa niekoho spytat aka je realita. Peace.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa Ivko »

Ja neviem, ale keď dám príklad ako to vychádza keď robí rezeň a prečo by to nemalo vychádzať keď robí steak....
Ja som len jasne napísal, že kvalita je mimo. Do jednej reštiky som prestal chodiť preto, lebo zaviedol módny trend pýtať za omáčku k mäsu. A toto zaviedli mnohé reštaurácie.
Aj tu napíšem že nech si pýtajú, ale nie 2€ ako je zvykom

A ver že mám šajnu čo koľko koštuje keď že majiteľ lyžiarskeho strediska a zároveň bikeparku je môj veľmi dobrý priateľ a viem koľko on napríklad zaplatí za energie bežne, keď zasnežuje a tak isto prevádzkuje aj reštiku
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6751
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa stefan222 »

jj. tu ten priklad s kuracim reznom ivko napisal dobre. proste niekde si majitelia uz nevedeli co pytat an steakoch/burgre uz zacali ist pomaly viac este a pritom tam je mlete meso. ta korona preriedi trh ale zas nove mlade restiky s dobrou kvalitou nemaju rezervy a neustoja :( vcerajsie cisla inac dost vysoke a aj putin ma trapi preco dement nechce ine vakciny povolit v rusku, cvok.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa Miso122 »

Maržu treba počítať percentuálne z ceny surovín, nie že na obyčajnom rezni má 5€, tak bude mať rovnakých 5€ aj na 10x drahšom mäse pre steak. Aj wagyu by malo mať maržu len 5€? Veď to rovnako treba len hodiť na panvicu. Alebo aj nie
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3318
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa beardie »

stefan222 napísal: Št 14. Okt, 2021, 09:19aj putin ma trapi preco dement nechce ine vakciny povolit v rusku, cvok.
standardny ruskosovietsky rezim "nas mnogo"
vzhladom na ohrozene skupiny sa znizi pocet vyplacanych dochodkov, mozno robia dochodkovu reformu
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jaaaaaj myslis tu rusku AstruZeneku ? https://www.independent.co.uk/news/worl ... 35992.html

pozri, Sovietsky Zvaz je svet sam o sebe. Mentalita, nadutost, snaha nepriznat chybu co na tom ze bimbumbac Cernobyl atd. Si zober ze v dnesnej dobe - za poslednych 20 rokov - sudruh Vladimir dosahuje 98% volebne vysledky, narod mu umozni zmenit ustavu aby bol dozivotny prezident atd.

No,,, tak si pockame. Inu moznost nemas.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5812
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa wingo »

Reštiky to majú ťažké. Pokrivený trh (odrbávači, podvodníci, ľudia čo to majú ako "bokovku"/"práčku" a nesere ich aj ak to produkuje straty, nafúknuté ceny nehnuteľností a nájmov), všeobecne vysoké náklady na podnikanie na Slovensku ak neodrbávaš čo sa len dá, na druhú stranu nízka kúpna sila a počet potenciálnych zákazníkov (reštaurácia je luxus, nie základná potreba a ceny základných potrieb sú u nás vysoké vzhľadom k bežným platom) takže dvíhaním cien klesá počet zákazníkov nie lineárne ale exponenciálne. Začarovaný kruh, zdvihneš ceny lebo náklady stúpajú, ale mzdy sú nízke vzhľadom k nákladom tak bežní ľudia prestanú chodiť a zase musíš zvýšiť cenu a marže na vykrytie nižších tržieb aby si pokryl náklady... a keď to preženieš tak prídeš o kritickú masu ktorá sa už sklamaná nikdy nevráti a môžeš to rovno zavrieť.

A do toho prišla korona a výrazná redukcia zákazníkov a neriešiteľná dilema čo s cenami.

Sám sa čudujem koľko reštaurácií dlhodobo funguje a pritom mimo turistickej sezóny a denného menu 90% času zívajú prázdnotou, a toto sa dialo aj pred koronou. Marže musia byť vysoké aby tieto "hluché" časy vykryli a predpokladám že sezóna im musí zarobiť aj na straty mimo sezóny čo v súčasnosti platí dvojnásobne, ale vyššie ceny zase odrádzajú mnohých ľudí od chodenia do reštaurácií častejšie, mimo dovoleniek a osláv čo by umožnilo zachovať či dokonca zvýšiť zisky pri nižších cenách (lebo veľká časť nákladov je fixných), a tento rok som si všimol že už aj počas sezóny ľudia nadávali na vyššie ceny a rozmýšľali či radšej neušetria aj keď sú na dovolenke čo je fakt nebezpečné pre dlhodobú udržateľnosť gastrosektora. Ako vravím, začarovaný kruh, a je jednoduchšie odradiť ľudí od chodenia do reštaurácií ako ich to naučiť. Toto neplatí pre reštiky pre bohatých, tam je citlivosť na cenu výrazne nižšia, ale tí uživia tak zlomok súčasného gastrosektora.

IMHO nie je udržateľné donekonečna mať 80-90% času reštauráciu poloprázdnu až úplne prázdnu a korona to odhalila v plnej nahote, niektorí to vzdali, iní sa prispôsobili a robia iba výhodné denné menu (redukcia fixných nákladov), iní robia iba rozvoz (ešte výraznejšia redukcia fixných nákladov), videl som už aj rozvoz iba v "prime time" po večeroch cez víkendy (kuchár to má asi iba ako bokovku), no a zvyšok dúfa v návrat "starých čias", ktoré sa ale vrátiť nemusia lebo ľudia niektoré návyky zmenili.

Inak čo sa marží týka oba prístupy sú samozrejme blbosť, účtuješ toľko koľko znesie zákazník (halušky kedysi patrili k najlacnejším jedlám a postupne sa prepracovali k priemerným až nadpriemerne drahým, ale bryndza, múka či zemiaky nezdraželi výrazne viac ako mäso či ryža), ak na všetko dávaš pevnú prirážku (a je jedno či absolútnu alebo percentuálnu) tak to robíš zle, čo samozrejme neznamená že to veľa reštaurácií fakt nerobí zle :D

Možno sa mýlim, ale to je môj názor.


K Rusku a vakcínam - autoritatívne režimy sú hlavne o politike, kontrole a imidži tvrdého a neomylného vodcu, nech to stojí čo to stojí. Opakuje sa to so železnou pravidelnosťou, to nie je špecialita Ruska. Zopár kritikov náhodou vypadlo z okna, zopár skončilo vo väzení a zvyšok je radšej ticho a všeobecná populácia sa o ničom zlom nedozvie.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa Ivko »

Miso122 napísal: Št 14. Okt, 2021, 09:24 Maržu treba počítať percentuálne z ceny surovín, nie že na obyčajnom rezni má 5€, tak bude mať rovnakých 5€ aj na 10x drahšom mäse pre steak. Aj wagyu by malo mať maržu len 5€? Veď to rovnako treba len hodiť na panvicu. Alebo aj nie
Miško ty si zasa nepochopil
Keď ti urobia steak z kvalitného mäsa tak nech si vypýtajú, ale nie že kúpia lacnú hovädzinu a predávajú za cenu kvalitného.
Možno niekedy na začiatku kupovali aj kvalitné, ale prišli na to že keď to urobia z našej hovädziny, tak majú väčší zisk.
A keď sa bavíme o tej kvalite, tak žiadne slovenské mäso nie je dobré na steaky, lebo u nás sa nechovajú vhodné plemená.

O japonskom mäse sa baviť ani nemusíme to si nekúpim ani ja, nehovoriac že je aj celkom problém ho kúpiť
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12225
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa HellAngel »

Teraz si to napisal celkom trefne. Zo zaciatku sa mozno snazia ist naozaj po kvalite, ale ta nieco stoji. Nakolko u nas solventnejsia klientela, ktora nema problem za ten stejk zaplatit 40 a viacej EUR, je velmi mala, tak nakoniec museli prejist chtiac nechtiac na lacnejsie alternativy potravin a ist s cenou dole. Potom sa siaha aj na personal. Kuchar co vedel pripravovat super stejky a vyberal si kvalitne maso na ich pripravu tam uz nerobi, ale robi tam Fero, co tie stejky psravi z lacnej hovadziny z Metra, alebo z nejakeho masa co je po ruke :)

Miso122: ale takto sa to presne robi, ked som mal predtym marzu 5€, tak ju chcem mat aj teraz ked sli naklady hore. Respektive si ju musis nastavit nejako inak, nie na vstupne naklady. Tvojim vypoctom sa ti zdvihnu vstupne naklady a stym sa zdvihne aj marza. Vo vseobecnosti to spravis tak, ze si vyratas vstupnu cenu, hodis na to rozumnu marzu a dostanes sa tak ku koncovej cene, ktoru si porovnas napriklad s podnikmi v tvojom okoli. Co nie si moc hore alebo dole.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9984
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa stiv »

Tak uz zacali pozyvat na ockovania, uz mi aj pipla smska.

https://www.health.gov.sk/Clanok?covid- ... etia-davka

A vraj aj staci 4 tyzdne po druhej. Sa to nejak skracuje, dalsia po tyzdni. :D
.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5812
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa wingo »

stiv napísal: Št 14. Okt, 2021, 12:54 Tak uz zacali pozyvat na ockovania, uz mi aj pipla smska.

https://www.health.gov.sk/Clanok?covid- ... etia-davka

A vraj aj staci 4 tyzdne po druhej. Sa to nejak skracuje, dalsia po tyzdni. :D
• plne zaočkovanej osobe môže byť aplikovaná tretia dávka mRNA vakcíny najskôr po 8 mesiacoch,
Kde tam vidíš 4 týždne po druhej? Však to by ani nedávalo zmysel.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1935
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa maniak »

4 tyzdne po druhej davke u ludi s poruchami imunity (alebo na imunosupresivach). Tak to aj EMA schvalila (tusim uz to prešlo).
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9984
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa stiv »

V tom spam maile sa pise, ze tretia davka moze byt najskor po 4roch tyzdnoch. Kto vie ci vsetci alebo len chori.

Skor je na mieste otazka ci cloveku kt. neosetruje chorych treba dalsi booster po pol roku. :D
.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1935
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa maniak »

Stiv: google, vyhladam "ema 3rd dose covid vaccine", prvy odkaz a hned v prvej vete:
EMA’s human medicines committee (CHMP) has concluded that an extra dose of the COVID-19 vaccines Comirnaty (BioNTech/Pfizer) and Spikevax (Moderna) may be given to people with severely weakened immune systems, at least 28 days after their second dose.
Dalej je tam presne pisane o booster shotoch.
Ja sa asi budem hlasit uz po 6 mesiacoch na booster davku kvoli dcere a pracovisku (open office). Za seba by som sa prihlasil na booster, ak by som mal nejaky rizikovejsi faktor (vek/vaha, chronicke ochorenie, etc.)
FVE 12.45 kWp V/Z

Návrat na "Debata o všetkom"