Do čoho investovať ? - kam uložiť peniaze dlhodobo

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Do čoho investovať ? - kam uložiť peniaze dlhodobo

Príspevok od používateľa Sugyi »

Zaklad je asi rozkladat riziko. Kedze uz nehnutelnost mas tento trh mas pokryty. Ako uz spomenuli, etf fondy su najviac odporucane momentalne. Ako uz spomenuli nieco na sposob MSCI World. Ten slusne rastie (vies spravit 8% rocne). So zlatom to vychadza menej, hlavne teraz je dost hore. Nehnutelnosti ano u nas posledne roky rastli o 10% rocne ale NBS uz hlasi, ze sa pomaly dostavame do bubliny.

Moje skusenosti s akciami:
Investicia do amundi fondov cez partners investments - na 10-15-20 rokov uz trosku vyssie priebezne poplatky (vstupny 1-3% priebezne asi 1,5%) a predsalen aktivne spravovany fond. Ale zatial za 3 roky mam 8% PA vdaka poslednym rastom.
Investicia cez finax - ked posielas cez 1000eur mas to bez "vstupneho" poplatku. Priebezny je 1% z majetku + poplatky samotnych ETF-iek (okolo 0,1-0,3%). Vyhoda je, ze robia rebalansing co na tolkych rokoch nie je zle a vraj to prinasa aj kus lepsi vynos. Tu som vstupil len pred rokom skoro na dne tak vysledok nie je az taky relevantny.
Investicia cez brokera - lynx, nakup 6eur, predaj 6eur. Ziadne priebezne poplatky a ziadna inactivity fee. Sprostredkuvaju americke Interactive Brokers kde investuju hadam miliony ludi. Na tvojom mieste by som cez brokera kupil nejake ETF-ko a nechal lezat. Ja som sa tu len hral s nejakymi mensimi peniazmi do jednotlivych akcii. Otvorit ucet nie je ziadna raketova veda.
Priebezne peniaze na sysleni v 365-banke. Mesacne urocenie s 3.65% PA bije inflaciu o kusok a su to vlastne iste peniaze. Akurat dostat ich tam je kus pain a na dlhsie.

Akcie, resp skor uz ETF-ka teda vies kupit aj cez SLSP po novom. Pripadne inych brokerov - fio banka, portu, EIC, Across. Pripadne financny poradcovia ti asi vedia tiez nieco sprostredkovat pripadne asi aj vacsina bank. Len to bude asi kus drahsie.
Poradcovia sa daju najst aj taki co beru poplatok za hodinu porady a nie ako percento z investovaneho. Od tych by som si aj nechal poradit ked tak ale je ich ako safranu.
Pripadne sa da kupit aj cez revolut alebo nedavno omielany robinhood, pripadne etoro. Ale s tym nemam az take skusenosti. A povazujem to stale skor za startupy ako overenych brokerov.
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6633
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Do čoho investovať ? - kam uložiť peniaze dlhodobo

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Kryptomeny podla mna nie... iba ak by znovu zleteli dole.

Jedna moznost ako investovat do akcii a dlhopisov je vyuzit nejaky bankovy produkt, rast v dlhodobom priemere by sa mal pohybovat zhruba okolo 4% p.a. po zaplateni poplatkov. T.j. nic moc ale daju sa to volit strategie. Mozes skusit ist priamo cez vlastny broker account, ale to uz je vhodne si asi nieco nastudovat a dobre si rozhodit portfolio. Aktualny problem s akciami je, ze su dost vysoko, hoci tech sektor sa trochu schladil. Mozno sa vyplati cakat na nejaky pad, a mozno ziaden nepride.

Myslim ze este neboli spomenute zberatelske veci? Napr. nejake raritne platne a pod.

Moje realne skusenosti zatial 0, aktualne odkladam na kopku a buduci rok by som asi riesil nejaky byt na hypoteku.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5768
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Do čoho investovať ? - kam uložiť peniaze dlhodobo

Príspevok od používateľa wingo »

Čakanie na pád je ošemetné, ja čakám na pád cien nehnuteľností a považujem ich za predražené už roky a zatiaľ stále stúpajú... na druhú stranu sa stavím keby som kúpil tak do roka to padne presne ako keď som kúpil súčasný byt :D
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3415
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Do čoho investovať ? - kam uložiť peniaze dlhodobo

Príspevok od používateľa stanomx »

Napiš potom keď budeš kupovať :D
RAMMSTEIN

Návrat na "Debata o všetkom"